Kako naplatiti posao?

Dogovorio s klijentom posao, placanje ide po satu, i sad je pitanje kako taj posao naplatiti a da sve bude cisto. Dakle kako da ja ko freelancer nekome naplatim uslugu? Ugovor o djelu? Vjerojatno je navedeno pitanje postavljeno X puta, no zanima me sto je najbolja solucija.

Možeš Ugovor o djelu ali bolji je Ugovor o autorskom djelu. Klijentima se više isplati Ugovor o autorskom djelu zbog povrata poreza. Neke knjigovođe znaju caku sa tim ugovorom neke ne znaju. Riječ je o nekih 22-30% povrata.

Imaš šprance na netu, ugovor sastavi tako da poslodavac plača porez i prirez, što mu se kasnije vrati.

JohnDoe nije napisao na koju se državu odnosi njegovo pitanje…

Svejedno. Opet su isti ugovori u pitanju. Naručitelj može biti iz bilo koje zemlje.
Kolega je (pretpostavljam) HR rezident. Što znači da ako hoće sve legalno, na njega se odnose
HR zakoni/ugovori. Autorski honorari se isplačuju isključivo na žiro račun, pa ako naručitelj plača
recimo u eurima, onda i žiro račun mora biti u eurima, ako plaća u dolarima, račun mora biti u dolarima itd.
Odnosno, sve je to jedan te isti žiro račun, samo u banci treba naglasiti da se otvore i “podračuni” za devize.
Ja npr. imam žiro račun u kunama, eurima i dolarima i funtama.

Samo ne znam sada kako ide to sa porezima i povratom poreza ako je naručitelj stranac. To bi trebalo vidjeti sa poreznom upravom.

Preporučam