Kako napraviti (server side) programski jezik

Razmisljao sam o tome da napravim svoj vlastiti programski jezik za web programirane kao PHP, ASP.net, JSP…
Zapravo mislio sam ga napraviti na bazi nekog drugog jezika kao PHP odnosno skup korisnih funkcija ali da se ne pozivaju na nacin

<?php funkcija() ?>

vec naprimjer

<?php [funkcija] ?>

Kako to uraditi???

P.S. ZA ONE KOJI MISLE…: znam, znam, znam da ima puno drugih i poljih programskih jezika i da moj niko nece koristiti i da je to uzalud posao ali vrjedi se probati.

Pa ovisi gdje želiš taj jezik koristiti.
Recimo najbanalniji primjer ti bi bio HTML i Javascript. Javascript je skripti jezik kojm se skriptira u “brosweru”.
Na server strani bi trebao napraviti neku aplikaciju koja bi komunicirala sa OS od mašine, recimo kao apache.

Ako trebaš ideje mogu ti ja jednu dati:)
Napravi novi programski jezik za izradu aplikacija na flash platformi.
To je klijent side tehnologija i dovoljno je otvorena da se to može izvesti.
Trebao bi i napraviti svoj kompajler i to je u sve što ti treba.
Mislim da već i slični projekti postoje (HAXE, PHP ima jednostavniji library za pisanje actionscript 2 stvarćica).

[quote=“PrimE”]Razmisljao sam o tome da napravim svoj vlastiti programski jezik za web programirane kao PHP, ASP.net, JSP…
Zapravo mislio sam ga napraviti na bazi nekog drugog jezika kao PHP odnosno skup korisnih funkcija ali da se ne pozivaju na nacin

<?php funkcija() ?>

vec naprimjer

<?php [funkcija] ?>

Kako to uraditi???

P.S. ZA ONE KOJI MISLE…: znam, znam, znam da ima puno drugih i poljih programskih jezika i da moj niko nece koristiti i da je to uzalud posao ali vrjedi se probati.[/quote]

To je kompleksan zadatak i trebao bi se upoznati sa tematikom formalnih jezika i jezicnih prevoditelja.

Da ti skratim muke - drzi se onoga sta postoji. :smiley:

Ja sam ga mislio napraviti na temelju PHP-a. Tako da se na server nemora nista instalirati ako ima php instaliran to bi povecalo popularnost itd. a i meni bi bilo lakse to izvesti i to ja vise pravim za sebe nego za druge.
Npr.

U cistom php-u

<?php funkcija(var1, var2, var3) ?>

U novom jeziu

<#
[funkcija var1, var2,]Posebna variabla[/funkcija]
#>

Kako ovo uraditi???

… a smanjilo brzinu.

Zasto mislis da bi to “drugima” bilo primamljivo?

Pa, na to sam ti vec odgovorio. Ti u biti, koliko sam ja shvatio, zelis svoj jezik prevesti u PHP kod. Ako stvarno zelis nauciti tematiku, pocni proucavati stvari koje sam ti rekao. Mozda se jednostavnije moze napraviti pomocu tzv. template-a. Pogledaj kako je “Smarty” napravljen. Starije verzije ce ti biti jednostavnije za shvatiti. Al u svakom slucaju, trebao bi jako dobro baratati sa PHP-om.

fali ti nekoliko godina formalne obuke o strukturama podataka, parserima, prevoditeljima, semantici i apstraktnim stablima (AST). :slight_smile:

Ako mislis napraviti generator koda ili templating engine, onda ok, to nije tesko, ali osmisliti i napraviti svoj jezik je vec posao za skolovanog programera (npr, vani vecina faxeva objasnjava osmisljavanje jezika i izradu jednostavnog interpretera, mozda se to radi i kod nas na FERu?)

Predlazem googlanje o problematici, jer je to jako siroko i slozeno podrucje!

[quote=“gorrc”] svoj kompajler.[/quote]Kad bi to zna mlatija bi miljune u americi a ne se zajebava s web stranicama!!

Radilo se na staroj verziji programa (FER-1), predmet se zvao Automati, formalni jezici i jezicni procesori, a radi se parser i generator koda za neki od poznatih jezika (uz zanemarivanje hrpe stvari) ili se mogao napraviti neki svoj jednostavni programski jezik. Za bolonju ne znam jel se radi.

Super predmet, samo je profesor ne-bas-najbolji.