Kako nastaje novac?

ko krene na kineze iz mjesta je najebo :smiley:

ako treba poginut ce ih 100 miliona :smiley:

Gdje si bio 1933 da tu kaze Japancima? Da ne bi Ameria do kraja ww2 bi ih pobili preko 10 milionaā€¦ Pobili su jpanci vise Kineza nego Njemci Jevreja.

A nije to baŔ tako, imaŔ gomilu ljudi Ŕto radi po tim njihovim bazama koji ne donose pare nazad u Ameriku da troŔe, zatim milion drugih troŔkova od kojih prosječan Amerikanac odnosno Amerika nemaju koristi. Pa tu su i ogromni troŔkovi ratova Ŕirom svijeta. Gledaj ovo:

The amount the U.S. military spends annually on air conditioning in Iraq and Afghanistan: $20.2 billion, according to a former Pentagon official.Thatā€™s more than NASAā€™s budget.
:smiley:

A gdje su ostali troŔkovi :smiley:

Naravno da nemoze, pa nije narod toliko glup. jeste glup ali bogami toliko glup nije. Zato i trebaju razno razne propagande za sve te ratove. Pa koji normalan narod bi isao tamo negdje ratovat s nekom tvorevinom zbog pitaj boga cega? No ako kazes da su tamo baukaci, monsteri, teroristi koji dolaze u noci pa ce da plase narod 100 0000 000 0000 kilometara udaljen onda naravno da imaju zeleno svjetlo i za to.

Naravno oni mogu kupiti sto zele, ali se moraju sami haltat, nemozes bas imat miljardu aviona dok ti susjed ima 100. Nego lijepo imaju 10 000 sluzbeno, a 100 000 nesluzbenoā€¦

1 Like

najjače mi kad čujem da recimo iran ugrožava američke interese u regiji bliskog istoka hahaha kao da je iran pao s marsa

bore se protiv terorista, troÅ”e milijarde na borbu protiv terorizma (kao Å”to oni vole reći islamskog terorizma) i onda neki John koji je rođen u Filadelfiji uzme automat i pobije 100-200 ljudi u nekoj srednjoj Å”koli

bravo

ima jedna priča sad ću vam ispričati, mislim da se knjiga zove limeni dečaci ili tako nekako ā€¦ radi se o ruskim vojnicima u afganistanu koje su isto tako pumpali da se bore za otadžbinu ovo ono

i sad nadređeni oficir podređenom vojniku izdaje naredbe, dogovaraju oko rasporeda vojnika itd. i u jednom trenutku podređeni vojnik kaže svom nadređenom: ā€œMa mi smo potomci Crvene armije, mi ćemo njih ispraÅ”iti kao Å”to su naÅ”i djedovi ispraÅ”ili Nijemce koji su napali naÅ”u zemljuā€¦ā€ ā€¦ a nadređeni oficir ga sluÅ”a, pa mu odgovori: ā€œNadam se da će tako biti, samo si neÅ”to zaboravio - mi smo ovdje Nijemciā€ā€¦

3 Likeova

ZaŔto država ne otisla onoliko novca koliko joj treba?
Zato Å”to se novac ā€œsmijeā€ tiskati samo ukoliko taj novac ima tržiÅ”no pokriće. U trenutku kada imate viÅ”e novca od tržiÅ”nog pokrića dolazi do inflacijeā€¦ ili ukratko rečeno: imate novac koji niÅ”ta ne vrijedi.
Takve stvari su se događale u povijesti i opet će se događati (događaju se).

No, ekonomija je vrlo složena znanost, obrnuto proporcionalno složena ekonomskom fakultetu (kojeg i sam studiram).
Vrhunski ekonomist (računovođa, knjigovođaā€¦) postajeÅ” u trenutku kada imaÅ” tako moćno ekonosko znanje, a u isto vrijeme premoćno poznavanje zakonskih propisa, da možeÅ” manipulirati brojevima, tržiÅ”tem itd, a da imaÅ” ā€œÄiste rukeā€.
Takvi ekonomisti rade u vrhu država (pročitajte npr. CV ministra Marića)

Shot story long:

  • Država ne smije tiskati novac na osnovi ā€œtreba miā€ jer bi to dugoročno izazvalo potpruno suprotan efekt.

Radi li se to?
Da, vrhunski ekonomski stručnjaci pronalaze rupe u tržiÅ”tu i zakonima pomoću kojih tiskaju viÅ”e novca nego Å”to bi smjeli

Do čega će to dovesti?
Do teŔkog sr*nja

ZaÅ”to to rade, ako znaju da će dovesti do sr*nja?
Jednim dijelom zbog ljudske poklepe. Ljudi u određenom trenutku svoje moći misle da su svemogući.
Drugim dijelom jer nemaju drugog izbora i vode se metodom ā€œdok dur-durā€.
Trećim dijelom i svim ostalim djelovima bi iÅ”ao u teorije zavjere koje je nemoguće dokazati (a ja sam uvjeren da su istina) pa o njima neću ni pričati.

Gdje nastaje problem?
Problem nastaje u trenutku kada zakoni ekonomije udare ekonomista po nosu i kažu mu: pretjerao si.

Gore opisanim procesom doŔlo je do svih nama poznatih ekomskih kriza.

1 Like

Daā€¦ upravo to. Mala inflacija nije problemā€¦ dok je to do MAX 3%, svi iznad je nekontrolisano.

I dok je bilo zlatno pokrice- ameri su opet tiskali vise nego sto su smjeli, tkao ce i Kineziā€¦ cak stavise, vise vjerujem amerima nego kinezima

Vjerujem samo sebiā€¦ zato se baziram na mikroekonomijuā€¦ a o makro znam samo neke ā€œosnovneā€ stvari.
Makroekonomija je svaŔta, samo ne ekonomija.

EDIT: skacem sam sebi u ustaā€¦ makroekonomija je ekonomija! Samo je problem Å”to na nju utječe previÅ”e vanjskih čimbenika

Točno, ali mnogi to ne shvaćaju. Ekonomija je znanost za koju svi misle da je savrÅ”eno razumiju, a to je daleko od točnog. Isto kao Å”to Hrvatska ima 4 milijuna nogometnih izbornika tako ima i 4 milijuna ekonomista. a prava slika je zapravo potpuno drugačija.

Pričao sam sa fakultetski obrazovanim ljudima (iako ne ekonomski faks) koji čak ne razumiju niti zakon ponude i potražnje, ali misle da su kompetentni raspravljat o ekonomiji. Ajde, ipak vjerujem da većina razumije ponudu i potražnju i formiranje cijene, ali to je kao da netko zna Å”to označavaju tri slova SEO pa da odmah misli da je samo zbog toga SEO stručnjak.

Ekonomija je punoooo kompleksnija nego Å”to većina misli, a i ne može se gledati isključivo zasebno jer u nekim slučajevima bez npr. logike ili prava ti neće puno koristiti niti svo znanje svijeta o ekonomiji. Na nju se svaÅ”ta nadovezuje, a većina ne zna niti osnove ekonomije pa misle da se razumiju :smiley:

Tebi možda nije, meni je :wink: Zapravo mi nije toliki problem koliko me smeta. ZaŔto bi moj novac svake godine vrijedio sve manje? ZaŔto bih ja gubio svake godine 2% vrijednosti svog novca (to je ciljana stopa inflacije)?

Sad će netko reći da je to nužno da bi se gospodarstvo moglo razvijati i rasti i da bi se stimulirala potroÅ”nja. To će čak reći i udžbenici skupa sa hrpom profesora na ekonomiji. To je jedna od većih gluposti i laži. Postoji neÅ”to Å”to se zove proizvodnja, produktivnost i regulacija novčane mase. Onaj tko ima kontrolu nad time, ako ima i znanje, može bez problema poticati potroÅ”nju i rast gospodarstva uz nultu stopu inflacije. Svatko tko tvrdi suprotno ili laže ili nema pojma o ekonomiji.

Mene su na ekonomiji, između ostalih gluposti i laži, učili i o tome da je mala i kontrolirana inflacija nužna i poželjna. Ja vidim veliki problem u tome Å”to ta laž dolazi iz udžbenika i profesora koje neki uzimaju kao autoritet. Jedan od profesora ekonomije je i Lovrinović i u javnosti ga se predstavlja kao ekonomskog stručnjaka. Taj čovjek je izrekao toliko gluposti da je to žalosno. Svim silama želi postati guverner, a za mene on nije niti ikakav ekonomski stručnjak niti razumije kako svijet funkcionira. HNB nije neovisna institucija niti je Hrvatska neovisna država, ali ajde recimo da je. Lovrinović bi devalvirao kunu zbog poboljÅ”anja naÅ”e izvozničke pozicije i joÅ” nekih mizernih benefita. To je viÅ”e puta izjavio u medijima. Ja ne mogu vjerovati da mu nije palo napamet koje bi to sve negativne nuspojave imalo. Manji problem je Å”to smo uvozničko gospodarstvo i Å”to su izvoznici u manjini (a to je velik problem). Imali bi i puno većih problema, ali neda mi se sad o tome. I takā€¦

A Ŕto se tiče naslova ovog threada, nitko to nije spomenuo pa zapravo ne znam jel slučajno tako ispalo ili tu stvarno nitko ne razumije kako nastaje novac?

Štampanjem fizičkog novca nastaje samo jedan vrlo mali dio novčane mase. To je vjerojatno svima jasno, ali mislim da mnogima nije uopće jasno da država zapravo također kreira jedan vrlo mali dio ukupne novčane mase. Novac zapravo kreiraju komercijalne banke.

Prije par godina sam onako iz zajebancije pitao neke prijatelje, koje uopće ne smatram glupanima, kako nastaje novac, i svi do jednog su rekli neÅ”to tipa ā€œdržava ga naÅ”tampa, država ga pusti u opticaj u digitalnom obliku itd.ā€. To je slučaj u samo jednom vrlom malom postotku. Zapravo novac kreiraju komercijalne banke izdavanjem kredita. Kad netko dođe u banku podići stambeni kredit od recimo 800,000 kn u trenutku kada službenik u banci stisne gump i u sustavu banke odobri taj kredit i zaduži osobu koja ga diže tada je nastalo potpuno novi novac koji do tog trena nije uopće postojao. Neki misle da banke kod kreditiranja daju svoj novac, neki misle da banke zapravo kreditiraju novcem koji su primile kao depozit od drugih, a niti jedno niti drugo nije istina. Banke STVARAJU NOVI NOVAC kreditiranjem, novi novac koji do tog trena uopće nije postojao. Nadam se da ipak to nije spomenuto jer se slučajno nitko nije dotaknuo toga, a ne da je razlog Å”to to zapravo nitko ovdje nije znao. Neda mi se detaljno to pojaÅ”njavati, ali koga zanima neka malo prouči termine stopa jamstevnog kapitala, odnosno fractinal reserves.

@s.perkovic, veliÅ” da si sada na ekonomiji. Ne znam da li se Å”to promijenilo posljednjih godina, ali dok sam ja studirao ekonomiju niti jednom riječju nije nikada bilo rečeno niti pojaÅ”njeno kako zapravo nastaje novac. Isto tako nikada nije rečeno niti da je itekako moguć gospodarski rast i uz nultu stopu inflacije. Čak su nas učili da je to zapravo nemoguće :smiley: Neki ne vjeruju u urote, ali Å”to ću im ja. Ja nisam najbolji ekonomista na svijetu koji zna neÅ”to Å”to drugi ne znaju, nego samo tvrdim da ti drugi namjerno lažu radi interesa. Ima ih i koji stvarno vjeruju u te laži koje su naučili, ali to su ā€œekonomistiā€, a ne stvarni znalci i stručnjaci.

Nevjerojatno mi je da me za vrijeme formalnog obrazovanja u ekonomskoj Ŕkoli i na ekonomskom faksu nisu nikad informirali (niti profesori niti udžbenici) kako zapravo nastaje novac. Ja tu vidim urotu i siguran sam da to nije slučajno, Ako je to nekome smijeŔno onda neka obavezno uključi zvučnike i pogleda ovo:

Radi se o Harvardu!!! Ne o nekom ekonomskom faksu u MrduŔi donjoj nego o jebenom Harvardu. Predsjednik harvardskog ekonomskog odjela je ostao bez riječi i jedino Ŕto je izgovorio je bilo uhmmmmm, ahmmmmm, hmmmmmmm. Slučajno? Možda naivnima.

Uzet je primjer sa lijekovima, ali je zapravo bila riječ o tome koliko je u redu da moćne financijske organizacije i skupine financiraju ekonomska istraživanja, udžbenike itd. Isti *urac kao da Monstanto financira istraživanje utjecaja GMO-a na ljude. Pa ispalo bi da od GMO-a postajeÅ” supermen i dobivaÅ” specijalne moći. Tako nekako je i kad interesne skupine financiraju ekonomska istraživanja, udžbenijke, profesore, predavače itd. I ja da njima vjerujem. Ne hvala.

Pa @s.perkovic ako se u međuvremenu neÅ”to promijenilo na ekonomiji samo reci, mada čisto sumnjam. Prilično sam siguran da ovo Å”to sam napisao o nastajanju novca i o inflaciji nisi mogao čuti na faksu. To je samo kap u moru gluposti koji se predaju iz raznih interesa, mada nekada i radi čiste nestručnosti.

3 Likeova

Postoji onaj americki crtani vezan za ovo gdje je veoma jednostavno objasnjeno, dovoljno jednostavno da bukvalni svi skontaju.

Sto se tice onog gore za inflacijuā€¦ Evo uzmimo primjer kad je dolar bas ojacao u jednom trenutku (sa otprilike 1,6 na skoro 1,9km). Americkim turistima je to odlicno, jer sad sa svojim novcem kad putuju u evropu mogu kupit ~25% vise stvari za istu cijenu. Ali je problem onima koji izvoze stvari- jer sad ti proizvodi kostaju vise onima koji ih kupuju,

@mitok ja studiram računovodstvo i financije, sto je samo grana ekonomije.
NiÅ”ta se nije pronjenilo. Znanje o nastanku novca se izvlači iz kontekstaā€¦ samo ako kužiÅ” Å”ta ti profesor/profesorica priča o monetarnom sustavu možeÅ” razumjeti kako nastaje novacā€¦ ne postoji predavanje o tom.
Iakooo, ja i brat vodimo obiteljsku firmu sa 15 zaposlenih, uz to sam stvarno dao sve od sebe u web shop koji otvaramā€¦ pa sam preskočio neka predavanja, možda su pričali o tom dok mene nije bilo :stuck_out_tongue: hahah (nisu!)

Inače, teorije zavjere/urote me uopće ne zanimajuā€¦ nije me briga jer na to ne mogu i ne želim utjecati pa o teorijama zavjere ne raspravlja niti ih puno istražujem. Da te stvari postoje, definitivno jesu, tu uopće nema pitanja.

Uzdam se u se i u svoje kljuseā€¦ zato učim i obožavam mikroekonomiju na koju to sve ima samo indirektan i dosta malo značajan utjecaj.

Uz svo svoje Å”kolovanja i privatno istraživanje, ja sam Imoćanin, mi se s mikroekonomijom rodimo :stuck_out_tongue:

Sećam se kada sam pre par godina počeo da tražim dublje odgovore na pitanja vezana za to zaÅ”to stalno tolika kriza itd itd. I onda je klupko počeo da se odmotava pa sam saznao i dosta viÅ”e nego Å”to sam tražio. :slight_smile:

U Hrvatskoj je jako dobar za gledanje i praćenje Ivan Pernar, ranije sam bukvalno sve njegove klipove odgledao, pročitao 2 puta onu njegovu knjigu Kako je nastao novac itd. Jako pametan lik, ima super znanje i oko finansija a i mnogo Å”ire oko prirode stvari.

Zato sam i ja izaÅ”ao iz teorija zavjereā€¦ saznao sam puno toga Å”to nisam želio znati :slight_smile:

Nekada je puno bolje ne znati neke stvari, bude čovjek mirniji i manje opterećen :smiley:

:smiley:

Jedini je koji govori neke stvari koje se trebaju znati, ali ipak čuo sam i neke velike gluposti od njega. Å to se nastanka novca tiče, kredita, kamata, ne postojanja suveremene monetarne vlasti itd. tu je skroz ok, ali to sve smatram nekim osnovama (koje nažalost mnogi uopće ne znaju, a pogotovo ne razumiju). Å to se tiče njegovog znanja o malo složenijom ekonomiji, tu nemam nimalo povjerenja u njega. Između ostalog, i on je za snažnu devalvaciju kune Å”to bi u ovoj situaciji u kojoj jesmo bila katastrofa.

Nije ni čudno, ne vidim kako bi imao takvo znanje, Pernar je diplomirani viŔi medicinski tehničar. :wink: Možda je i meni simpatičan, no svejedno vas molim da tu zavrŔimo priču o Pernaru i njegovim kolegama, jer on je prije svega - političar.
Znate da diskusiju o tom topicu vodimo (eventualno) na drugom mjestu, ne ovdje. :blush:
Hvala. :o: