Kako obračunavate račune za online-nabavke preko firme?

Naime, naš zakon dopušta da se većina knjigovdstva drži u elektroničkom obliku, ali koliko sam čitao, račun (kao knjigovodstvena isprava) nije valjan ukoliko je transmitiran ili pohranjen u elektroničkom obliku (mogao bih ponovo potražiti zakon u kojem sam to čitao).

Kada se nešto kupi on-line, tipično daju račun (invoice) na web-stranici koji se može isprintati.

Moja knjigovotkinja mi je rekla da “im takve račune priznaju”. No, objektivno, to ide kontra zakona.

Kakva je vaša praksa u pogledu toga da natjerate strane firme koje robu prodaju na veliko (poput Amazona za knjige, kakve web-hosting kompanije ili kod kupovine softvera za $19.99 i sl.) da vam dostavljaju račune poštom i to, po mogućnosti, s pečatom i potpisom.

Također, da li je moguće od lokalne kartične kompanije (npr. platio sam svojom osobnom Amex karticom) dobiti nešto što bi (osim samog izvoda) bilo jednaka knjigovodstvena isprava kao pravi račun za plaćenu uslugu.

Dakle,

  1. Sve račune koje nam izda ino firma isprintamo i priložimo u ulazne račune. To je regularno i prolazi.

  2. Od kartičara trebaš dobiti račun sa specifikacijom troškova. To je dokument za ulazni trošak.

Thanks a lot! Račun sa specifikacijom troškova. Ne mogu ti dati reputaciju, ali k’o da jesam. :slight_smile:

Zvao sam Amex i frajer mi je objasnio da mi stvarno može poslati samo ono što mi ionako šalju na kućnu adresu. A na kućnu adresu mi šalju dva lista: (a) obračun (bez specifkacije) koji ima na sebi uplatnicu koju otkinem i (b) izvadak s popisom pojedinačnih troškova. Čini se da bih ovo potonje, izvadak, mogao predati knjigovođi jer je to specifikacija troškova, no to nije stvarno račun.

Radi se o mojoj osobnoj kartici, nije poslovna na firmu.

Super tema, baš me zanimala kako to pravno riješiti (moram kupiti nešto od MS-a online). Tnx!

Točno, izvadak pojedinačnih troškova je specifikacija za knjigovodstvo.

Međutim, ti imaš drugi problem. Ako je u pitanju obrt (a ti si vlasnik), onda možeš koristiti privatnu karticu i priložiti knjigovodstvu račun i specifikaciju.
Međutim, ako je u pitanju firma, onda trebaš sa svojom firmom napraviti ugovor kojom im “iznajmljuješ” karticu. Ili te troškove pisati pod materijalne troškove, ali ti se onda ne odbijaju (što ćeš primjetiti kod obračuna poreza na dobit). Ili ćeš, po dobrom starom Hr običaju, taj trošak provoditi pod putne troškove (naloge). Ili ćeš izdavati račune kao fizička osoba svojoj firmi. Ili ćeš to knjižiti kao pozajmicu firmi. Ili ćeš, konačno, otvoriti offshore firmu koja će ustvari biti tvoj ino dobavljač… :slight_smile:

Ja sam ih planirao pisati pod materijalne troškove. Odlično je znati za sve ove druge opcije, s obzirom da nisam znao da mi se ubraja u dobit. Morat ću popričati s knjigovotkinjom oko toga, posebno oko ovog “iznajmljivanja” kartice.

Planirao sam otvoriti još jedan devizni račun za firmu i na njega vezati debitnu Visa Electron karticu. Na taj bih devizni stavljao samo ograničenu količinu novca. Zanima me bi li to:
a) omogućilo da mi se nabavke odbijaju od glavnice za obračun poreza na dobit (pitanje za knjigovođu) i
b) osiguralo me od krađe u smislu da će transakcija preko debitne Visa Electron biti zaustavljena u slučaju da se želi potrošiti više nego je na računu (pretpostavimo da nemam mogućnost ulaska u minus) - pitanje za banku.

A) Apsolutno - to je jedini doista ispravan način u svakom ovako usranom financijskom zakonodavstvu kakvo je naše, proisteklo iz glupog komunizma (btw, tek ćeš izgubiti živaca sa odvratnim obveznim numeriranjem računa po redu)

B) Apsolutno - to te sigurno osigurava od krađe.
Međutim, tu se doista nemaš čega plašiti - mi godišnje imamo troškova samo preko business kartica preko x.000.000,00 kn, a nikad se nije desila ni lipa krađe (osim ako pod krađom ne misliš na lihvarske bankarske kamate, tečajne razlike i slične bankarske “fore” :))

Ha, ha, na te krađe ne mislim. Pa ostao sam “paf” kada sam skužio da mi uzimaju 0,19 % od PROMETA po računu. Iskreno se nadam da postoji neki limit, jer to su urnebesne svote kod većih firmi. To mi dođe kod isplate plaće kao još jedan prirez.

Nažalost, kada sam probao nešto kupiti na Amazaonu sa svojom vlastitom Visa Electron karticom vezanom uz devizni, Amazon me odbio, a nije bio problem u lovi. Vidim da ljudi tu na forumu tvrde kako im Visa Electron prolazi, pa se nekako nadam…

Ima li u ovoj ljetnoj fjaci nekog na forumu da malo pomogne ?
Spremam se za jesen i zelim pravdati barem neke od sljedecih racuna, jer to trenutno placam privatnom karticom

  • inozemni hosting
  • reklamiranje na google adwordsu
  • reklame na facebooku

Plan bi bio sljedeci:

  1. otvorim sluzbeni devizni racun i navedeno placam sa sluzbenom karticom
  2. Uz svako skidanje sa kartice prilozim nekakav prinscreen
  3. sve to odnesem knjigovodi pa nek se snalaze :slight_smile:

Hoce biti problema ili imate neki drugi prijedlog ili savjet za koji trenutno ne razmisljam

Puno hvala !

Ja sam uzeo jednu pretplatu na jedan časopis i kupio par softverskih licenci na svoju osobnu kreditnu karticu.

Ispisao sam “invoice” koji se obično pokaže na kraju procesa plaćanja. U slučaju softverskih licenci sam imao mogućnost upisa poreznog broja, pa sam i to polje ispunio i isprintani račun ga je sadržavao. U slučaju pretplate nisam imao baš ništa, pa sam zvao telefonom časopis i zatražio da mi pošalju inovice poštom. Poslali su mi nešto što izgleda upravo smiješno, kao nešto što bi skinuo s oglasne ploče na autobusnoj stanici - čak i tamo ima više informacija.

Pričekao sam da mi od Amexa dođe redoviti mjesečni račun na kojem su bile istaknute plaćene stavke i iznosi u kunama.

Predao sam invoicove i “invoiceove” zajedno s računom od Amexa knjigovotkinji.

I to je tako prošlo.


Ako uzmeš CC i na firmu, ne bi trebalo biti znatno drugačije, samo što se potrošena lova neće pisati pod materijalne troškove.


Tako i tako moraš imati knjigovođu, zašto se ne dogovoriš s njim/njom?

Zahvaljujem na iskustvu.

A sto se knjigovode tice ovaj tjedan cu popricati s njom pa cemo vidjeti sto i kako

Ipak sam se htio malo raspitati po forumima gdje ljudi imaju vise iskustva nego knjigovode

[SIZE=“1”][quote=“bubac85”]Ima li u ovoj ljetnoj fjaci nekog na forumu da malo pomogne ?
Spremam se za jesen i zelim pravdati barem neke od sljedecih racuna, jer to trenutno placam privatnom karticom

  • inozemni hosting
  • reklamiranje na google adwordsu
  • reklame na facebooku

Puno hvala ![/quote][/size]

Svaki “invoice”, receipt, order confirmation… il kako ga vec zovu nema nikakve veze sa sredstvom kojim i ( kako ) je nesto placeno.
Svaki invioce koji glasi na tvrtku, i dopusten je u smislu troska i priznat ce se kao trosak.
A platiti se moze i s karticom nadjenom u novcaniku na zeljeznickoj stanici.Kao da je knjigovodju to briga - s cim i kako je placeno.
Razlika je samo da li se knjizi kao sredstva potrosena sa racuna ili sredstva potrosena iz blagajne iz blagajnickog maximuma.

Devizni racun nije nuznost da bi se s recimo Visom Electron Bussines ako je debitna kartica vezana uz kunski racun, mogla naplatiti devizna autorizacija.
Kad s Maestrom odes u DE a na racunu imas kune…trazis Eure…dobivas Eure…a s racuna se skidaju kune.
I dovoljno je da se ima kuna u protuvrijednosti visine autorizacijskog zahtjeva.Princip je isti.

I ovo sto dosad placas privatnom karticom (a SREDSTVO placanja nema veze s SVRHOM placanja) moglo se knjiziti kao troskovi da s racunom koji glasi na trvtku dokazujes SVRHU placanja .tj da je trosak nastao za DOPUSTENE potrebe (rashode) tvrtke.
Isto kao sto uopce nije vazno da li se iznos za gorivo plati privtanom ili tvrtkinom karticom.Ako se nema R1 ne vrijedi niti jedno niti drugo.Jer se nemoze dokazati svrha- bilo za rahode placene preko racuna bilo iz blagajne.
U suprotnom isto ne vrijedi niti jedan invioce /tj trosak/ ako je on naplacen tvrtkinom karticom a glasi na privatno ime.
Jer opet , sredstvo placanja nema veze sa svrhom placanja.

Na kraju je knjigovoda rekla kako nebi trebalo biti problema, neka prilozim “troskovnik/racun” koji dobijem i to je to.

tako da cu iduci mjesec isprobati na svojoj kozi i eventualno demantirati ovaj post :slight_smile:

Obavijesti nas…

[quote=“bubac85”]Zahvaljujem na iskustvu.

A sto se knjigovode tice ovaj tjedan cu popricati s njom pa cemo vidjeti sto i kako

Ipak sam se htio malo raspitati po forumima gdje ljudi imaju vise iskustva nego knjigovode[/quote]

ne mogu vjerovati da to tvoj računovođa ne zna (barem ti tako misliš), ako je tako mjenjaj ga…možeš doći kod mene :slight_smile:

Pozdrav,

naletio sam na ovu staru temu ali me jako interesira. Da li se mogu pravdati invoicei koje imam za hosting usluge plaćene mojom privatnom amex karticom retrogradno?