Kako odabirete niche

Kako odabirete niche

Imam iza sebe par neuspjelih sajtova, pa bih htjeo čuti
od vas koji ste uspjeli sa blogovima. Dakle ne adult, igre, filmovi i slično,
nego blog sadržaj.

Što je veća potražnja za nekom ključnom riječi/frazom to je i veća konkurencija.
Šta je bolje onda; niche sa manjom potražnjom i manjom konkurencijiom ili ?

Kaže ovdje da je 50k pretraživanja mjesećno premalo.


Ali šta ako 50k pretraživanja ima slabu konkurenciju - postoje li onda šanse za uspjeh?

Kako vi koji ste uspjeli sa blogovima odabirete niche?
Osim pretraživanja i konkurencije šta još uzimate u obzir?

Ako u sajt uložite (bubam) 500$, koliko treba vremena da se to vrati?

Ahh, nemozes to gledati tako generalno. 50k na ovoj funny-baby-videos.com stranici je slabo, em je jos konkurencija ogromna. 50k na recimo nekim insurance stranicama ili forex stranicama je 1000000x bolja. No isto tako konkurencija je manja ali kvalitetnija. Sto zanci da prve stranice na googlu neces imat.

Dakle trebao bi naci dobar keyword, sa solidnim pretrazivanjima, sto je keyword vrijedniji to manji broj pretrazivanja mozes gledat, ali uvijek trebas bacit oko na konkurenciju i ako se cini da je ona profesionalna onda opet gubis vrijeme.

A za keyword mozes koristiti i moj tool:

p.s. nisam ga koristio neko vrijeme, nadam se da jos radi, ako ne odna javi pa ga updejtam.

1 Like

A osim konkurencije i broj pretraživanja šta se još uzima u obzir?

Naravno jos se gleda i jakost konkurentskih stranica, kako rangiraju za glavni pojam i kako rangiraju za long tail keyworde, pa zatim da li je u rezultatima u prvih 10 na Googleu homepage ili nekakav post ili kategorija.

pored svih tih tulova najlakse je odrediti nišu đe se može uspjeti uz pomoć svojih i tuđih sajtova. imas sajt lupam igrice za klince i vidiš da ti masa posjeta dolazi na termin opet lupam igrice za princeze napraviš takav sajt i tako širiš krug sajtova. još možeš koristiti sam gugl i gledat određeni sajt za koji znaš da ima solidnu posjetu solidnu zaradu ne prejak sadrzaj, naštancaš više sadržaja jednakog kvaliteta i eto zarade ima još masu načina kako se niša može birati. bez ijednog tula i provjere linkova domena autoriti i sta ja znam sta sve provjeravate.

E sad ono uvjek škakljivo pitanje,
Jel bolje jačati i razvijati jednu stranicu ili neku temu razvijati na manje nezavisne cjeline?

3 Likeova

Niche se odabire lako ali ako zelis da zaradjujes onda treba malo promisliti. Da ne pisem puno ovdje posto sam vec napisao ovdje

He he
U ovom se prepoznajem, definitivno.

Hoce li neko konacno objasnit sta Vam je ta nisa, nicha ili kako god hocete nama obicnim smrtnicima !?

Ciljani market, tržište ili publika

1 Like

Niša, kaže se niša.
@Potta http://webzapocetnike.com/sta-je-nisa/

Pozdrav,

imam jedno pitanje, pa da sad ne otvaram novu temu.

zanima me razlika u niša sajtovima.

recimo da je niša san. Je li bolje imati sajt koji će pokrivati cijelokupni san, pa onda kroz silose i kategorije dijeliti madrace, jastuke, etc ili je bolje imati mikro niša sajt sa samo recimo madracima?

zapravo je glupo pitati što je bolje, zanima me kakva je razlika u ta dva tipa sajta?

eto, hvala

Donekle sam si sebi dao odgovor :grinning: na

a odgovor je:

Znači madraci su mikro niša, a san je široka niša.
Na pitanje šta je bolje? Brže ćeš se rangirati sa mikronišom uz Silos SEO, a dugoročnije je bolje široka niša ukoliko misliš na zaradu i podrazumeva se dobar SEO. Ovo je ugrubo rečeno, možda će neko detaljnije obrazložiti.

Ok, hvala. Zapravo me i zanimala ta razlika izmedu nise i mikro nise, u smislu, je li za jednu osobu prezahtjevno ciljati na siru nisu i je li se puno teze kroz siru nisu pozicionirat na google?

Hvala

Nekada sam pisao pa da ne pisem opet

1 Like

Hvala na ovome, korisne info.