Kako podići sajt nakon pada?

Proguglaj sa usa gugla da vidiš šta sad rangira za termine đe si ti rangirao. Najlaše je tebi vidjeti šta se promjenilo. Možeš i uporediti preko analitike i search console šta je rangiralo prije lupam pola godine i šta je sad tu ispred tebe. Mislim da je najlakše uvidjeti tako promjene. Ja pojma neam šta se dešava u konkretno ovom slučaju i ovom padu. Npr kod poklona sam primjetio da su u posljednjih oko pola godine veliki vebšopovi baš baš masovno potisnuli aff gift sajtove i da su svi gift aff sajtovi u ogromnom minusu. Čini mi se da su još neki aff sajtovi pogođeni sa sličnim stvarima i da npr sad su iznad nekih njihovih keyworda su pogurani webšopovi. Ili da su na uštrb njih pogurani specializovani sajtovi npr sajt o životinjama teže rangira za teme o publicama no sami sajt o pudlicama… i drugi primjeri. Ja bih tako analizirao, prvo krenuo sa te strane šta se mjenjalo na guglu, pa kad vidim šta se mjenjalo, onda bi dalje korake preduzimao. Ako se sad na guglu za neke keyworde više guraju webšopovi no aff sajtovi, nema tu nekog lijeka i nije greška do sajta, članka il beklinkova, no jednostavno gugl smatra da za te keyworde ne treba midlmen i da je bolje dat odmah npr amazon no neki sajt koji će upućivat na amazon. Bilo je i drugih primjera kad gugl na primjer smanji vrijednost samog titla članka a pojača vrijednost beklinkova ili sveukupnog autoriteta sajta i onda je jednostavno da sajtovi bez beklinkova gube.

Uzrok pada Petrovog sajta ne znam, morao bih više gledat i izučavat, teže je dosta kad se ne poznaje niša i kad se ranije nije guglalo na teme koje su obrađivane na sajtu i kad je sajt rangirao dobro. Lakše je mnogo vidjet razloge kad se poznaje niša.

Eto samo moj osvrt i napomena da se sagledaju stvari sa strane promjene kod gugla kako i šta rangira, a ne samo iz ugla sajta, beklinkova, članaka i sl.

4 Likeova

Je li ima ikakvog rezultata što je uzrok pada?

Imam par tehničkih grešaka što mi je drmrgood rekao:

  • Nisam imao H1 na home page
  • Reklame pre gusto postavljene
  • Dupli redirekt sa http na https protokol (koji je čini mi se radi Ezoica ne mogu ga riješiti)
  • Cookie consent mi je na mobitelu preko cijelog ekrana (isto je preko Ezoica i nezz kako to riješiti, osim da brišem njihov cookie consent i stavim svoj)

Plus još dvije stvari koje po meni nisu neke greške već eto lošija praksa nekakva:

  • Author archives mi je na index
  • Table of Contents plugin mi nije najbolji pa je kod kojeg on postavi dugačak

Sad, je li ovo utjecalo na pad prometa ne znam. Nisam još stigao sve riješiti, zasad sam smanjio broj reklama.

Po meni (naravno uz ove greške gore), najveći uzrok je loš autoritet kojeg nisma gradio na vrijeme. Jer, sve ove greške sam imao i ranije i sajt je lijepo funkcionirao i rastao.

ako ti tema ima (a trebalo bi da ima, većina i free boljih tema ih ima) onaj box za additional css možda da vidiš preko da dodaš css koji će ograničiti veličnu da ne bude na mobu preko cijelog ekrana. prilično sam siguran da bi ti i neko ko zna malo oko css (ili možda čak i chatgpt) mogao to riješiti da ti napiše css kod pa da bude manji box. mislim da to ne bi trebalo da bude problem ni sa ezoikom jer ništa ne bi uređivao kod (ako je to zabranjeno) već bi samo malo izmjenio css stajlink da izgleda normalnije.

čini mi se da imaš na yoastu postavku da ide noidex i redirekcija na homepage, to valjda tako treba kad je jedan autor na sajtu (tako odnekud preporuku zapamtih bog zna kad)

jesi li analizirao šta ti je ranije rangiralo i šta je palo, šta trenutno rangira, koji tip sajtova. ako su se ispred tebe uglavili isto aff sajtovi sličnog formata članaka najvjerovatnije je do beklinkova, ako su ispred tebe došli webšopovi onda je tu mnogo teže napredovat jer je gugl prebacio format koji rađe izlistava pretražiocima.

moj ti je savjet da odradiš pokoju promjenu što ti se čini logična i potrebna i po koji članak nastavi dodavat da ne zamre sajt, ali nemoj ubijat glavu dumanjem što je pao sajt no probaj vrijeme uložit u napredak sajta koji gugl voli. a eto na taj sajt koji gugl voli imaš još manji autoritet a nema pada.

Ma mislim da je stvar što ja taj kod ni nemam na sajtu nego ga Ezoic učita kad se učitava sajt. Nemoj me držati za riječ.

Dada znam za postavku, nego nisam znao da bi to tako trebalo dok mi @drmrgood nije rekao

Analizirao sam, i search intent se nije promjenio već se rangiraju sajtovi sa boljim authoritijem od mene. Čak di sam imao neke snippete su mi sve maknuli i rangiraju se sajtovi sa jakim DR-om iako su dali lošiji odgovor…

Ma da neću odustati naravno… Sada prvo moram popraviti ono što mi je drmrgood rekao, pa ćemo onda pomalo sadržaj poboljšavat, radit linkove, itd…

1 Like

@petarvu ja ne znam kako funkcionira cookie consent sa ezoicom i da li se uvijek prikazuje njihov cookie consent popup ili moze i neki tvoj, ali buduci da je WordPress u pitanju preporučam Complianz plugin za cookie consent.

TOC plugin kojeg trenutno imaš nema dugačak kod nego stavlja nekakvo smeće u kod i onda prvi h tag od TOC-a izgleda ko ■■■■■. Rekao sam ti bio šta treba staviti odnosno koji TOC plugin.

Vjerujem da redirect možeš riješiti odnosno mora se moći riješiti sa ezoic podrškom.

Da je to moja stranica i da ne mogu riješiti cookie consent i redirect lijepo bi se pozdravio sa ezoicom.

1 Like

Ma da da, sve mi je jasno, hvala ti! :smiley: LIjepo si mi objasnio u porukama, nego sam odgovorio da @fg43085 ne čeka puno kad sam već bio aktivan haha :stuck_out_tongue:

Možeš li lupit skrinšot analitike od početka rada sajta, čisto da bolje vidim koliko je vremena rastao i poslije koliko se desio pad, čisto je moja znatiželja u pitanju, ne kao nešta što će mi značiti pa da ti pomognem

1 Like

Evo cim dodjem doma s posla, za sat vremena ugrubo saljem ti u dm.

@b3ade kakva je situacija kod tebe?

meni se uspilo nešto malo prometa vratiti ali većinom zbog novih tekstova (barem mislim).

4 Likeova

Zabetoniralo ga i ne vraca nista…
Mislim da cu morati raditi redizajn, jer mi je i experience postao jako los u meduvremenu.

kakva je situacija s indeksiranjem? uzeh neku expired domenu… nakon 2-3 mjeseca idalje sajt nije crawlovan

Ako trebate pomoc oko indeksiranja i sajtova opcenito javite se u poruci :grinning:

1 Like