Kako posao na interentu utječe na zdravlje?

znas valjda poslovicu ,bolje da umrem ka ebac ,neg ko seronja od neke bolestine,

1 Like

Keks sa desankom šakić?

Dobar odabir sportova…još ako je i KEKS na istoj razini, jašta da tebi ne treba BTC :smiley: :smiley:

1 Like

odakle si sada to izvukao ,iz svojeg iskustva??

Ima nekih jeftinih modela, za početak. Nisu baš dugotrajne, ali mogu poslužiti par godina.

Ne pomaze stolica tu mnogo… cak sta vise- odmaze. Bolovi u donjem dijelu ledja dolaze zbog prezategnutog misica donjeg dijela ledja, koji automatski sa sobom vuce suprotan problem na drugoj strani- preslabi, preopusteni trbusnjaci… i onda se ovaj disbalans prebaci na citavo tijelo (prezategnuta (NE JAKA) prsa, preopusteni latsi, prezategnute loze, zategnut glutes, opusten kvadriceps itd). Veoma izrazen primjer ovakvog slucaja dovodi do hiper lordoze.

Trbusnjaci kao misic uglavnom sluze kao stabilizatori tijela. Oni su tu da bi mi npr sjedili kako treba dok sjedimo- uspravno bez da nam je stomak izbacen kad sjedimo zajedno sa dupetom. Znaci da bi hodali i sjedili pravilno, potrebno da je da imamo jake trbusnjake (ne vidljive na oko, nego dovoljno jake- nema veze ako je 5 centi sala preko njih sve dok oni mogu stabilizovati tijelo).

Kad imate “dobru” stolicu, to podrazumijeva da svu “tezinu” samog sjedenja prebacite na stolicu- nazad naslonjeni, trbusnjaci ne rade ama bas nista i samim tim svakim danom sve vise slabe, s druge strane ruke naslonjene na one naslonjace koji samo stete ramenima. Kuhinjska stolica je sa svim ok dok se sjedi pravilo i vodi se malo briga o tijelu.

Jedna jako bitna stavka- prilikom sjedenja noge trebaju biti citavim stopalom na podu, i noge trebaju biti pod uglom od 90 stepeni ili malo vise (nikako manje). Ako su nogu u pravilnom polozaju onda je teret sjedenja podjeljen izmedju ledja i trbusnjaka, ako su noge skupljene ispod stolice onda to dovodi do preteranog zatezanja donjeg dijela ledja koji kasnije dovodi do bolova, ovakvih na kakve se @korisnik9758789 zalio (pogotovo kad se ukombinira sa umorom)

3 Likeova

Prema tome kako pišeš, obično suhi k’o barut tako pišu ;).

3 Likeova

hvala na objašnjenju, vjerovao ili ne ja sjedim skrštenih nogu na stolici, dignem noge na stolicu hahahah nekad spustim pa se zavalim iza ispravim se skroz … uglavnom ne sjedim dobro

Ja već 10 godina ne koristim PC upravo zbog stolice. @korisnik9758789 nije ti dobro noge držati na stolici (ako misliš skupljene uz stomak kao da si čučnuo), ja sam završio u bolnici sedmicu dana zbog toga, jer su se crijeva nemam pojma nešto, povračao cijelu noć nakon što sam htio leći spavati.

Neko spominje 300kn stolica, u mene brat kupuje 1400kn stolicu, što opet smatram pretjerivanjem, ali je sigurno bitna. Ja preferiram ipak krevet i laptop, štimam se kako mi odgovara.

3 Likeova

Mene za razliku od vas boli vrat, lap mi je na stolicu koji je nizak, tako da mi je glava u opsajdu ahahahha. Isto kao i @korisnik9758789 prekrstim noge, ali nemam za sad problema, sreca ne provodim mnogo vremena za lapom. Imamo bastu u predgrađu tako da sam prinuđena na kopanje i poljoprivredne aktivnosti hiihihih. E kad dođe zima, bit ce druga prica :face_with_hand_over_mouth:

1 Like

Mene je isto bolio vrat dok nisam dodatno podignuo monitor na stolu.
Od taj je taj dio besprijekoran…vrat se vise nikad nije pobunio.

Stoga bol u vratu je definitivno uzrokovano pognutom glavom.
Ili koregirati visinu stolice ili nešto…ali ne si uništavati tako lako zdravlje. Opasno je to!

Visina stolice pak nije toliko varijabilna, jer traži da tijelo bude pod pravim kutevima na njoj…i stopala punim dodirom na podu. Tako da treba koregirat visinu monitora.

To je što se tiče sjedeće pozicije…koja je i pod tim pravilnim uvjetima i dalje dosta loša za tijelo. Tako da ne treba dodatno pogoršavat.

Ja se nadam pronaći neku pravilnu ležeću poziciju, gdje bi možda noge išle pod 90 u zrak. :slight_smile:
Bum eksperimentirao :slight_smile:

4 Likeova