Kako razviti estetiku?

Kako razviti estetiku za dizajniranje web stranica?
Kako odabrati savršene boje? Šta je danas trend u dizajnu? Kakav trening za dizajn preporučujete?

Ako možete na ta pitanja da mi odgovorite :smiley:

Ja općenito više gledam na kvalitetan saržaj i jednostavnost stranice. Osobno ne volim previše natrpane stranice, a ni one zastarjelog dizajna, ali ukoliko je sadržaj dobar mogu potrpit…

A imas one palete boja, koje boje se slazu sa kojima, guglaj malo. A osjecaj za estetiku ja mislim da je urodjen, iako se moze malo unaprijediti.

Ja isto obracam paznju vise na kvalitet sadrzaja. Imam masu ovakvih stranica http://www.istps.com/ i rangiraju solidno i sa defaultnim wp templejtom.

I ja sam taj tip osobe koja misli da je samo content važan i pr.

Ali anketirajući svoje prijatelje, kažu da im je dizajn na prvom mjestu, pa tek ostalo.

imas komplementarne boje i kontraste, zlatni rez, perspektivu, fontove…osnovne stvari u svakom udzbeniku za likovni za osnovnu skolu…estetiku mos nauciti ako se izlazes vise umjetnosti a manje willerovim goblenima… guglas skole dizana tutorijale, galerije…zato top stranice imaju vrhunske dizajne jer to odma ljudima upada u oko i ostavlja prvi dojam…

To može biti i dosta subjektivan odgovor koji ti baš i neće puno pomoći, već odmoći.
Pitaj prijatelje kad traže neku informaciju, što im je bitno da ju pronađu ili da posjete lijepo dizajniran site?

2 Likeova
  • Dizajn stranice nisu cipele, koje nosimo dve in tri godine… Dosta bitniji je sadržaj.

  • Stranica sa dosta dobrim dizajnom ali vrlo lošim sadržajem možda zadrži posetioce max 30 sekundi više, nego inače.

  • Stranica sa lošim dizajnom, ali vrlo interesantnim, avtorskim, unikatnim sadržajem sigurno zadrži posetioce na starnici nekoliko minuta više, nego ona od prije.

  • Manje ukusno odjevena devojka sa dobrom guzicom, velikim sisama in vrlo zgodnim licem nije za odbaciti… Ili je? Jer joj ne vredi dizajn?

1 Like

Mislim da tema ide u pogresnom pravcu.

Prati trend, cesto posjecuj themeforest i vjezbaj :wink:

Ako išta treba izbjeći to je onda themeforest. Tamo se radi o biznisu. Teme su sve iste i poljepljene lisumom i to se ne uspoređuje sa pravim odnosom dizajner klijent.

Najvažnija je informacija, odnosno ono što je na stranici i da je to strukturirano na način da korisnik može lako i brzo pronaći ono što mu treba, a dizajn je tu samo da to još dodatno pojača. Negdje sam čitao da je 90% korisnika u Engleskoj reklo da im je dobro strukturiran sadržaj i brzina učitavanja stranice na prvom mjestu, što je i normalno po mom mišljenju. Nikakvi zlatni rezovi, baseline gridovi i ostalo nema mjesta na web-u, to je bilo i neka ostane u print dizajnu.

Ja koliko znam kolega je trazio savjete kako da razvije estetiku.

Nije trazio misljena za odnos sadrzaja i dizajna tj. sta je vaznije.

Na ThemeForestu se rade moderni dizajni tako da je to za mene savrseno mjesto za pratiti trend tj. pratiti ono sto je IN.

I šta ovo što sam mu ja rekao nema veze s estetikom ? Pusto gledanje po takvim stranicama neće nikome pomoći i niti će napraviti boljeg dizajnera od nekoga. Bolje bi bilo da si mu neku knjigu preporučio. Trendovi dolaze i prolaze.

i

[quote=“blaja, post:9, topic:14400”]
Nikakvi zlatni rezovi, baseline gridovi i ostalo nema mjesta na web-u
[/quote] ovo ne ide jedno bez drugog. Da bi znao kako dobro struktuirati sadrzaj moras poznavati osnove, a upravo te stvari koje si naveo spadaju u osnove dizajan.

Dizajn je uspjesan ako je nenametljiv. Dizajn je olaksavanje koristenja nekog proizvoda.

Vjeruj mi da ja vrlo dobro znam osnove ,ali ti nisi skužio poantu mog posta.
Ti možeš imat dobro strukturiran sajt i bez tih nekih zlatnih rezova i baseline gridova.
Pogotovo baseline grid kojeg je pain in the ass za održat na webu.
Evo ti post http://jasonsantamaria.com/articles/baseline-grids-on-the-web
Ti se ne moraš slagat ali to je moje mišljenje web je flexibilan medij i to je teško održat pogotovo na silnoj sviti uređaja od mobitela do desktop-a.

Naravno da trendovi dolaze i prolaze.

Ali hajde eto napravi neki web npr. sa silnim gradientima, pa ako ga prodas na nekom marketplace-u svaka ti cast.
Trend se mora pratiti htio ti to ili ne,mislim ako hoces da zaradis nesto od dizajna.

Uglavnom,

Ozbiljan sajt sa dobrim sadrzajem ima i dobar dizajn.
Sajt sa losim sadrzajem ima obicno neku staru,losu WP ili Joomla temu.

A znam sve i to je nažalost tako.

Samo prati datume i citaj o tome, retko ko moze da ti preko posta objasni sta je sve potrebno, mnogo toga je potrebno da prodjes da bi uradio neki sajt koji zadovoljava potrebe potecijalnog kupca ili posetioca:
Ovo su korisni linkovi pa cepaj:


http://terrymorris.net/bestpractices/