Kako se carini roba koju kupujem robu preko Alibabe?

Pozdrav, zanima me kako se carini roba ukoliko kupujem robu preko alibabe? Da li carina trazi prijavu firme? Razmisljao sam da pokrenem internet trgovinu za Srbiju, robu (decije autice na akumulator) bih kupovao preko alibabe pa bih pretprodavao u Srbiji. Koliko je ovo pametna ideja?

Pitanje nije sa naglaskom na Alibaba.

Kako bi ti uvozio robu? Jeli imaš firmu ili kao fizičko lice? Koju robu bi uvozio? Ima tu dosta nepoznanica i stvar nije tako jednostavna za odgovoriti.

  1. Ne znam kakve carinske odnose imate sa Kinom, ali u BiH je kompleksniji uvoz iz Kine nego iz zemalja EU i drugih s kojima BiH ima dogovorene postupke za Uvoz/Izvoz.
  2. Roba koja se uvozi treba imati potrebnu dokumentaciju, deklaracije i potrebne certifikate (sigurnost, ispravnost …)
  3. Firma koja uvozi treba imati carinski broj, i opet ćeš trebati i uslugu špedicije, osim ako nemaš svoju špediciju unutar firme (kućno carinjenje).

Najbolje ti je da porazgovaraš sa nekim tko to već radi, pa da se javiš i nekoj špediciji i da sa njima definiraš točno što te zanima i kako si mislio raditi…

Ako želiš sve po PeEsu, trebaš još i ovlašteni servis i rezervne dijelove.

https://rs.vozaj.com/2021/02/15/uvoz-robe-iz-republike-kine-u-srbiju-pitanja-i-odgovori/ imas ovde nesto pogledaj

1 Like

Moras d.o.o otvoriti

Poprilicno sam siguran da ne mora d.o.o. jer ne moras ti biti taj koji ce robu oficijalno uvozit preko svoje firme

Možeš uvoziti preko druge firme. Preko neke špedicije na primjer

pa da, svako ko bi uvozio bi radio tako, inace se ne isplati nista ako nije bas na veliko