Kako se riješiti ogromne stope napuštanja / povećati 'stranice po sesiji'?

Odlicno primijeceno,ako je od tih slicnih portala glavni izvor prometa Google,sve je jasno.

Ovo mu je traffic source… znači, do googla je? odnosno, posjete s googla mu generiraju mnogo pregleda stranica po sesiji?

Pa normalno čovječe, nećeš valjda u isti koš stavljati posjete sa Googla i Facea. Google računaj x5 u odnosu na Facebook.

1 Like

Idem od sebe kao od korisnika. Uzrok velike stope napuštanja kod
takvih portala (barem kod mene) je to šta svatko može otvoriti news portal.
Nije mi namjera nikog omalvažavati, već je činjenica da na našim prostorima
ne postoji portal kojeg ažuriraju profsionalni novinari.

Ne govorim o tvojem portalu direktno, jer to se tiće i velikih poput indexa, dnevno,
jutarnji, većernji…

Ja, kao korisnik tražim informaciju ili vijest a dobijem “oglasnu ploču sa reklamama”,
koje počmu iskakati sa svih strana, antivirusni programi počmu vrištati i onda slijedi
back gumb.

Jedino šta vrijedi na ovim prostorima je advence.hr i zato nije besplatan.
Jedini news portal koji se bavi novinarstvom i isporukom informacija a ovi
ostali nemaju veze sa tim. Bave se isključivo oglašavanjem i to im je jedina
svrha.

Ujutro radje čitam deklaraciju na pašteti nego takve portale.

Ne zanima me to šta Mamić voli narodnjake i ispadi Sevrine na špici a
najmanje me zanimaju popusti za kupnju veš mašine.

1 Like

Slažem se. :slight_smile: Mislim da je u mom slučaju, a i slučaju kolega sa drugih ‘manjih portala’, najbolje naći neki dobar omjer količine reklama na portalu. Svakako se slažem da su ‘dno dna’ portali koji objavljuju žutu štampu. :slight_smile:

Kao što sam i rekao, prestao sam zadnjih par dana dijeliti objave na facebook-u. Rezultat toga, za sad, je da je se bounce rate spustio na oko 60%, pregled stranica po sesiji povećao na 2,5 - 2,6, a dužina trajanja sesije se povećala na tri minute.

Bojim se da je ovo “prolazno rješenje”. Teško ću ubrzo ostvariti veliku posjetu bez facebook-a. No vidjet ćemo, budem i dalje testirao.

Ovo mi je od drugog kolege
On također ima nizak bounce rate i dosta pregleda stranica po posjeti

Onda je ocito stvar u temi ili u objavljivanju cijelih vijesti na naslovnoj. Jer ti kolega ima preko 50 posto posjete s fejsa.

A gle, ne trebaš se odreći posjeta sa facea da bi ganjao taj broj, jer to su isto posjeti, manje vrijedni ali opet posjeti. Ne znam što ti znači taj broj, ako makneš posjete sa facea skoćit će ti bounce rate ali ne i zarada, zarada će malo pasti jer tu i tamo klikne koji sa facea.

Dakle probaj staviti neku računicu da ti posjet sa google vrijedi kao 3-4 sa facea pa vidi do kojih ti je lakše doći, npr do 300 sa googla ili do 1000 sa facea.

Mrgood, ne objavljujem cijele vijesti na naslovnoj. Samo naslov i to je to. Ionako to gledam ovako…dođe i meni, a i mom kolegi, čiko sa facebooka na neku vijest direktno (ne na naslovnu)…zašto njegov npr. otvori 3-4 vijesti još, a moj jednu ili nijednu?

Kako može biti problem u temi?

Meni je najbitnije imati mnogo čitanja na tekstovima pa da ljudi iz mog okruženja i drugih gradova pričaju o tome kako su na grad-busovaca nesto procitali…vise citanja…vise novca…ionako najvise zaradim od reklamiranja poduzeca (pekara, zubar, trgovina, kladionica, kino, udruge, itd. )

Objasnio sam ti kako moze biti stvar u temi, ali evo da i drugi to procitaju. Na dnu posta imao si dva bloka adsense reklama, koje dosta udaljuju related posts blok ispod clanka, tako da 90 % korisnika to niti ne vidi. Dalje, tema od tvog kolege ima ubaceno u post sa lijeve strane teksta slicice koje linkaju na slicne postove, da li je to nekakav plugin , nemam pojma.

1 Like