Kako vam se sviđa ideja

Mota mi se jedna ideja u glavi još od 2005-te xd. Onako, povremeno je osvjestim kad god zateknem negdje raspravu: “0.99kn” ili “zašto naše lipe idu trgovačkim lancima”

Baš mi je jučer opet pala na pamet, pa rekoh da čujem i kritike. Prije sam se bojao djeliti ideje, misleći da su zlata vrijedne xd…putem sam shvatio da je uglavnom realizacija zlata vrijedna …pa zašto ne podjeliti :smile:

Znači, problematika je prilično jasna. Te sitne lipe uglavnom stvaraju problem u izvraćanju novca, regularnosti kase da ne bude ni viška ni manjka…itd…a mnogi kupci se osjećaju oštećeni ukoliko im iznos ne bude vraćen u lipu.
Nadam se da je jasno, da iako te lipe mogu stvoriti osjetan višak u kasi (isto tako i manjak, ako se zaokružuje na korist kupca) …taj prihod je i dalje zanemariv spram prihoda koje ostvaruju trgovački lanci. Te pretpostavljam da bi i oni bili otvoreni ka rješavanju toga problema, jer pretpostavljam da njihova korist od tih lipa je jedino iluzija u oku kupca.

A sad rješenje problema.
Osmisliti proizvod vrijednosti jedne lipe…koji kupcu predstavlja srećku. Neka se taj proizvod zove “zaokruži”.
Sada kupac kojemu je račun 97.43kn može birati na kasi hoće li zaokružiti svoj ceh na 97.5, na 98kn ili na 100kn. Zaokruživanjem je kupio proizvode “zaokruži” u onoj količini da se dobije željeni iznos računa. Sa svakim kupljenim “zaokruži” sudjeluje u izvlačenju sretnog dobitnika. Znači, tko je više zaokružio…veće su mu šanse da bude izvučen.

Izvlačenje dobitnika na dnevnoj/tjednoj/mjesečnoj/godišnjoj bazi se vraća akumulirani novac zaokruživanja ka kupcima koji su taj novac ostavili. Kupac više nije oštećen ostavljajući lipice…te se sada više neće grčiti oko 2 lipe…a bome neće više niti o 20lipa. Jer tih 20 lipa mu stvara šansu da postane milijunaš :slight_smile: To uzrokuje da su svi računi prilično okrugli, transakcije jednostavnije…problema manje na obje strane. Win-win situacija.

Koliko bi realizacija ovoga bila kompleksna, iskreno nemam najbolji uvid. No prilično mi je jasno, da stvar nakon što bi se pokrenula bi imala jako malene, gotovo nikakve “tekuće” troškove,
A prihodi su spram toga enormni. Neka jedan milijun ljudi dnevno ostavi 5 lipa u sistem zaokruživanja, to akumulira dnevni fond od 50 000kn.
No sistem nije ničim ograničen, tako da može funkcionirati u svakoj državi, u svakoj trgovini/trgovinici…stoga jedan milijun ljudi sam jako malo rekao. S druge strane i 5 lipa sam jako malo rekao. Znači mrvicu optimističniji pogled:
20 000 000 ljudi x 10 lipa => dnevno akumulirani fond 2 000 000kn. …a potencijal je i od ovoga daleko veći.

No vratimo se na dnevni fond od 50 000kn.
To bi značilo da sistem može:
-svaki dan nagraditi jednu osobu sa 10 000kn
-svaki tjedan nagraditi jednu osobu sa 100 000kn
-svaki mjesec nagraditi jednu osobu sa 300 000 kn
-svake godine nagraditi jednu osobu sa 3 000 000kn.
Da nebi bilo zabune, sve nagrade su moguće paralelno…ne samo jedan tip od njih!

Pored toga još ostaje na godišnjoj bazi cca 4 000 000 kn za financiranje sistema. A kako smo rekli da sistem ide praktički na “zrak”, to znači da većina od tih 4M može ići na širenje sistema…apliciranje na nova tržišta.

Zbog ovako velikih mogućnosti prihoda sam zanemario sada neko detaljiziranje sa porezima itd…
Druga bitna stvar, niti trgovački lanci nebi mogli postavljati uvjete sistemu “zaokruži”, nego bi zapravo bilo obratno. Zašto?
Zato, jer trgovački lanac bi na neki način bio primoran da prihvati sistem iz razloga što kupac koji može birati trgovinu gdje kupuje i poklanja lipu…i drugu trgovinu gdje kupnjom postaje potencionalni milijunaš, će birati naravno opciju milijunaš ako je sve drugo izbalansirano. A trgovački lanci se ionako natežu da daju u svakom pogledu bolje opcije od konkurencije, tako da si nitko od njih nebi mogao dopustiti da ignorira sistem dok drugi na sva zvona zovu kupce s ponudom: “S lipom do milijuna”.

How do you like it?
Što mislite koji bi glavni problemi bili u realizaciji?
Dali je netko imao iskustva sa kickstarterom , dali ovako nešto prolazi pod njihov “opipljivi” proizvod? Možda bi vrijedilo pokušati :slight_smile:

2 Likeova

Iskreno ideja mi zvuci super, iako kontam da bi te todoric rijesio na brzinu jer zamisli koliko on tu dobije a ovako bi mu oslo u vjetar :smiley:

1 Like

Ja mislim da je to iluzija. Imaš ove nove fore kada blagajnice čak vraćaju više, te zaokružuju na korist kupca. (Nebi sigurno toga nigdje bilo da netko puni đep s ovim lipama.)

Koliko sam nešto čitao, te lipe se s trenutnom situacijom niti ne mogu nigdje slijevati…te poslodavce boli glava i od viška i od manjka. Tako da se ulaže zapravo napor kako bi blagajne oscilirale oko nule. S eventualnim viškom se krpa razbijena roba i svašta nešto. No to nije slijevanje u đep ikome…to su sve parazitni troškovi/radnje s kojeg god se aspekta promatra.

Druga stvar, čak da pretpostavimo da si ti u pravu.
Opet nemaš samo Todorića. Fora je ako bilo tko od konkurencije prihvati sistem, drugi lanci su tu praksu na neki način primorani slijediti… inače gube od konkurencije u usluzi koju nude kupcu.
Jedino što bi ti veliki igrači mogli ukrasti foru, pa napraviti svoj sistem…pa si zapravo omogućiti tako da regularno uberu postotak od lipa, do kojih sada nisu mogli. A neki mali igrač koji pokuša stvoriti tako nešto…dobije ništ. Mislim da bi se obavezno zbog toga morala stvar patentirati prije provođenja. A djeluje mi povoljno za patent, iako nemam pojma o tome preveć. No znam da ako se nešto može čim specifičnije opisati, da je lakše patentirati…

Čisto sumnjam da blagajnice nekom ozbiljnijem broju kupaca vraćaju više nego što moraju, jer evo meni nikad nitko u nijednom lancu nije vratio više, a u konzumu pogotovo, tamo čak neki put ne vrate ni onih pet lipa koje imaju u kasi, a obavezno mi ne vrate tri ili četiri lipe.
Inače kovanice od jedne i dvije lipe NISU povučene iz optjecaja i trgovci su dužni vratiti kupcima točan iznos, ali trgovački lanci jednostavno NE ŽELE ići po te kovanice u finu ili banku i odlučili su ne vraćati, a narod k`o narod, većina misli da te kovanice više nisu u optjecaju i zbog toga ne traže da im se vrati.

Treba napomenuti i to da ovakvo formiranje cijena na 99 lipa ide u korist trgovačkim lancima, a samim time i spomenutom najvećem todorićevom konzumu jer porez plaća na tu nižu cijenu, a kusur ne vrati. To samo može u apsurdistanu od države. Ali čemu se tome čuditi kad policijski inspektor u uredu drži 280 tisuća eura i dvije kile zlata, pa mu to navodno “ukrali lopovi”. :grin:

Ne svugdje. Mislim da je bila riječ o Kauflandu da će za iznose <=2lp vratiti nulu, a za iznose >=3lp vratiti 5lp.

(Skoro) sve ostalo što pričaš stoji, ali ne radi bogaćenja…nego zbog pojednostavljenja. Zato i mislim da je ovo dobra ideja jer ultimativno pojednostavljuje, a na obostranu korist kupca i poslodavca. (Ukoliko prihvatimo da je iluzija da se trenutno itko bogati na tim lipama, a ja vjerujem da to je iluzija.) Treba samo razmisliti o pravim prihodima i rashodima jednog trg. lanca, pa vidjeti koliko je njima ovo s lipama zanmariv dio…iako se u apsolutnom iznosu te lipe mogu činiti zanimljive cifre, što i jesu.)

Nitko tebi ne osporava da vjeruješ u bilo što, pa i u to da je iluzija da se trgovački lanci i na tome bogate, odnosno, da kroz godinu dobiju sasvim pristojan novac koji NIJE OPOREZOVAN. S druge strane imali smo priliku vidjeti prošle godine kako su neki ugostiteljski objekti bili zatvoreni i naplaćene im masne kazne zbog jedne kune viška u kasi. Kad bi na isti način inspektori išli u velike trgovačke centre onda bi zbog nevraćanja ovih lipa puno tih dućana bilo zatvoreno, ali to se neće dogoditi nikad.
Moram još reći i to, da kad bi stvarno bilo točno da je to iluzija, kao što ti kažeš, onda je sasvim logično pitanje, zašto uopće postoje cijene koje nisu zaokružene na 0 ili 5 lipa? Mislim da je to samo, jedino i isključivo zbog zarade trgovaca, a ti možeš i dalje vjerovati da je to iluzija.

Prezentirana ideja je zanimljiva, ali samo to. Realizacija tako nečeg je neću reći nemoguća, ali sigurno enormno teška.
Najbliže tome su srećke. U stvarnosti je ovakvo stanje:
Svaka srećka je jednako vrijedna.
Svaka srećka je fizički opipljiva.
Svaka srećka je numerirana.

Kada se to prenese na prezentiranu ideju, vidi se gdje su problemi.

Mislim da je odgovor dao trnac u linku http://www.livescience.com/33045-why-do-most-prices-end-in-99-cents-.html, nisam pročitao sve…ali početak govori ono što bih ti odgovorio.
Po nekim navodima sam čuo da je jedan lanac zaokružio cijene, a prodaja je patila zbog toga čak 30%. Koliko je za vjerovati ovim konkretnim brojkama…otom potom…no ideja je jasna i logična.

S druge strane, koliko sam čuo, postoje i porezi koji ovise o cijenovnoj vrijednosti. Sa zadržavanjem na .99 uzimaš maksimalnu cijenu proizvoda, a zadržavaš se u donjem poreznom rangu.

Ova tvoja premisa da je to radi bogaćenja zbog tih lipa, ne stoji mi iskreno nikako. Kako je to objasnio jedan forumaš na drugom forumu:

Ako imaš plaću oko 4400 kn neto, onda jedna sekunda tvog rada košta oko jedne lipe. To znači da kada staneš s radom da bi zijevnula i protegnula se u 15 sekundi, tvog poslodavca to košta 15 lipa. Ako se pak, dok sjediš, nagneš na stranu da prdneš, vrijeme potrošeno na to košta tvog poslodavca 5 lipa. A ako bi imala vreću punu kovanica od jedne i dvije lipe, više bi koštalo da ih ručno izbrojiš nego što te lipe vrijede, tj. više ih se isplati baciti nego brojati.

Znači, mi ovdje pričamo o stvarima koje doslovce vrijede manje nego prdac, a forumašica suncica je čak odlučila promijeniti neke životne navike i plaćati samo sa karticama jer joj je žao tih para. Bit će da su njezini sa Brača.

Ja svakako nebi da ova tema ide u smjeru natezanja dali se netko od toga bogati ili ne. Zanimaju me druge problematike na koje bi realizacija ovako nečega naletila.

Hoćeš reći da je barijera zakon o nagradnim igrama? Zašto bi zakoni bili fiksni, ako se radi o općem dobrom? Mislim i banke se rasterećuju od tiskanja tog gvozdja koje više vrijedi kao sirovina nego kao razmjenjena vrijednost…

Ali jasno da, ako su zakoni na putu…realizacija postaje kudikamo teža.

Svaka srećka je jednako vrijedna.

…i bila bi. Srećku bi predstavljao jedan artikl “zaokruži”. Ako netko zaokružuje 15lp, kupio je 15 srećki.

Svaka srećka je fizički opipljiva.

…pa i ovdje je, račun! + kupci su još više motivirani čuvati račune, što ionako moraju po zakonu.
Jedino što bi jedan račun mogao predstavljati 15 srećki…no i u kladionici jedan listić može predstavljati xx broj kombinacija. U lotu također… (Jedino je iznimka što je srećka==račun, dok drugdje dobiješ srećku+račun). Mislim, ako bi se težilo ka praktičnosti za sve, onda bi bilo smisleno da ovo dobije svoje mjesto na računu. U suprotnom bi kupac morao dobiti još jedan print, slično kao što dobije kad kupuje npr. bon-bon. (no to komplicira, a želja je pojednostaviti,hehe)

Svaka srećka je numerirana.

…to se također ne narušava. Svaki račun je također numeriran…isto kao i svaki recimo listić u kladionici…

Ja ne kužim baš jel ova ideja narušava pravila https://www.kickstarter.com/rules ili ne? Kažu da je kickstarter prilično zategnut…no ne kužim iz ovih pravila u kojem smjeru zategnut?

Ovu bedastoću uopće neću komentirati jer nešto gluplje nisam već dugo čuo, a u našoj državi je konkurencija budalastih izjava prestrašna.

Opet moram napomenuti, što se zarade trgovaca tiče ona je sa ovim neizvraćenim kusurom povećana i protuzakonita jer je to neoporezovan novac i tu nema dalje nikakve rasprave. Da je trgovcima u interesu, odnosno da “nemaju zaradu” kao što ti tvrdiš, onda bi već odavno cijene bile na 0 i 5 lipa, a isto tako kad ljudi ne bi bili ovce pa zatražili taj kusur od lipu ili dvije koje je trgovac dužan imati u kasi, onda ne bi ni bilo ovakvih rasprava niti bi itko smatrao da su trgovci zaradili na nezakonit način. Lipe su u banci i trgovci su dužni osigurati dovoljnu količinu novčanica i kovanica za vratiti kusur kupcima. http://www.glas-slavonije.hr/279090/1/Zadnja-1-lipa-iz-2009-izrada-tisucu-komada-77-puta-skuplja-od-vrijednosti

Tvoju ideju iz prvog posta neću komentirati ni ulaziti u srž, ali samo ću se osvrnuti na onaj dio gdje spominješ one velike cifre. Smatram da bi na taj tvoj način trgovci još više zaradili nego ovim nevraćanjem kusura, jer u našoj državi vrijedi ona izreka “gdje su veliki novci tu je i veliki lopovluk”.

Cijene ne zavrsavaju na .99 zato da bi se trg lanci bogatili na tim lipama nego jer ljudima djeluje proizvod jeftiniji ako je 2.99 a ne 3.00 kn. Poznajem ljude koji rade u trgovini i oni s tim lipama sto ostanu si pokriju neki mali postotak manjka koji imaju zbog ljudi koji kradu tako da se nitko ne bogati na tome. Samo prodavacice dobiju manju prodiku jer si uspiju pokrit neki dio manjka. Sta se mene tice nek su im te lipe :smiley:

1 Like

Civilizacija probleme sitnog novca rjesava platnim prometom putem kartica.
Mislim da se u Norveskoj nekih 97%-98% svog platnog prometa odvija putem platnih kartica.

1 Like

Plaćanje karticama je tek lopovluk jer se na njima mimo svake pameti bogate banke sa suludim provizijama. Naime cena održavanja gotovine u opticaju je znatno veća nego virtuelne love i plaćanja karticama. Kod nas u Srbiji sve više trgovci za sitne iznose ne primaju kartice jer im zaradu pojede bankarska provizija.

2 Likeova

Istina da kartice rješavaju problem…ali gotovinsko plaćanje neće nestati preko noći, a do tada je ovaj sistem dobrodošao.
Pošto ovaj sistem ima male troškove održavanja, mogao bi egzistirati praktički sve dok se ne desi zadnja gotovinska transakcija. To da će opadati skupa sa gotovinskim plaćanjem, to je istina…ali nebitno ako se promotri svjetski potencial.

Ovo na .99 je totalna iluzija koja pali na svima. Jedan od mojih ukucana, teski potrosac svakojake robe. Imao sam prilike ici s njim u kupovinu i onda kad vidi cjenu npr 499 kuna za neku rob, kaze pogledaj ovo kosta samo 400 kuna. Eto u kakvu zabludu te borjke mogu dovest covjeka.

Ideja kao ideja mi se cini zanimljiva, ali tko ce se s time zehebavat kada su te brojke tu da ti pretplatis proizvod misleci da je jeftin. I naravno kada si pretplatio 99 kuna da ti na bljgajni bez problema senkaju tu 1 kunu, pa zaokruze na 500. I ja bi to napravio. Kupac veseli dodje jos jednom pa opet se navuce za 99 kuna i opet mu senkaju 1 kunu. Total mind control.

Mislim da je ovo neizvedivo iz nekoliko razloga.

  1. Lanci po zakonu moraju vračati tu lipu, i sada kada bi pristali na ovaj projekt, ispalo bi da priznaju da kradu te lipe i varaju zakon.
  2. Zašto bi se neki lanac odrekao tih novaca uopće? To su za neke velike lance milijunski iznosi. To je kao da odeš ko njih i pita ih da ti poklone par milion kn.
  3. Koliko bi koštala jedna ta papirna srećka (ako sam razumio) a da je trošak izrade manje od 1 lipe.
  4. Da bi ovo izveo morao bi imati uvid u poslovanje trgovačkih lanaca i njihov promet, tj. biti povezan sa njima, kako? Tko bi normalan dao nekom te informacije.
1 Like

Ovo je ne moguće izvesti prvo imaš trošak srećke koji je sigurno 10 puta veći onda imaš davanja državi…

Niti jedan trgovac nebi pristao na to, također imaš masu ljudi koja plaća karticama gdje banka uzme od svake transakcije postotak, taj trošak je 10 puta veće nego što trgovcima ostane od ne vraćenih lipa.

  1. Tako je, moraju vraćati. I baš kad bi se uvela srećka…sve bi postalo po zakonu. Jer ta jedna lipa nebi bila ukradena, nego bi za nju bila prodana vrijednost od jedne srećke. Znači kupio si neki proizvod s tom jednom lipom.

  2. Uzmimo da je moja pretpostavka točna da se lanci ne bogate od ove jedne lipe. U ovoj temi ne raspravljam o tome, nego prihvaćamo tu tvrdnju kao što se aksiom prihvaća :slight_smile:
    Znači ne gube ništa, ali zato dobivaju. Zato jer sada jedan lanac može privuću kupce sa parolom: “Kod nas s jednom lipom do milijuna?” To će na kraju privući nove kupce i napraviti daleko veći profit od ionako zanemarive imaginarne marže od te jedne lipe…

  3. Nikoliko. Imaš znači vanjski sistem koji prodaje srećku trgovačkom lancu (npr. Konzumu) kao svoj proizvod. Kao što bilo tko prodaje nešto putem Konzuma. Taj sistem po narudžbi dobavlja Konzumu srećku koja nije materijalna, nego u obliku brojeva (pozivni broj + autentifikacijski broj). Slično kao što mobilni bon stiže kao broj…
    Konzum ispisuje taj pozivni broj+autentifikacijski broj kupcu na račun. Konzum po želji može kupcu pohraniti te brojeve na njegovu Konzum karticu…ili mu može na računu isprintati QR code pomoću kojeg će korisnik podatke prenesti u mobilnu aplikaciju. Sustav srećki naravno pomogne Konzumu realizirati te alate (aplikaciju, QR code…) …jer ti alati su ideja sustava srećki, no Konzum ih mora prosljediti svojim kupcima. Kaufland će možda imati bolju aplikaciju za svoje korisnike. Sustav srećki se niti ne mora petljati u razvoj predstavljanja nagradne igre na relaciji trgovina->kupac… sustav srećki na svom izlazu prodaje samo dva broja (pozivni broj+autentifikacijski broj)
    Kada sustav srećki izvuče dobitnika putem pozivnoga broja, njega zanima da mu se pojavi osoba koja ima par pozivni broj+autentifikacijski. Hoće li netko imati tu kombinaciju brojeva na mobilnoj aplikaciji, na računu…na Konzumovoj kartici…to je sustavu srećki nebitno.
    No bitno je da se brojevi mogu prenesti na neku aplikaciju ili na Konzum karticu ili slilčno…jer ako se dobitnik izvlači na tjednodj/mejsečnoj/godišnjoj razini, onda nitko lud neće prebirati sve račune u proteklih godinu dana. No aplikacija će biti odmah u mogućnosti reći “taj i taj je dobitnik” …a dobitni brojevi su zaštićeni tim autentifikacijskim brojem, kako bi iz sustava srećki mogli točno znati da je dobitnik došao po nagradu, a ne netko tko glumi dobitnika… (To je slično kao kombinacija “username+password” u web svijetu)

Znači ne postoje troškovi srećke veći od onoga, koliki ti je trošak osigurati hardware i software po jednoj posjeti na svom web siteu.

4.Da, ako jedan Konzum nađe u ovom benefit da će imati nešto što konkurencija nema. Zašto nebi izašli u susret i prihvatili nadogradnju sistema koji im treba da bi mogli nuditi ovu uslugu. (Isto kao što su morali prihvatiti sistem bonbon-a da bi mogli prodavati nj. bonove). + Ako Konzum recimo ostvari patent na ovako nešto, on može imati proviziju na prikupljanje lipa iz cijelog svijeta…

Drugi razlog da Konzum uđe u sistem, ako recimo nebi bio prvi…nego je Kaufland prvi i Kaufland ima recimo patent.
Sada Kaufland privlači kupce “s jednom lipom do milijuna” …što naravno utječe na veći priljev korisnika u Kaufland…a oni se itekako u finesama bore za svoje tržište, isto kao što se webmasteri bore za poziciju na Googleu…tako da je Konzum u ovom slučaju prisiljen uvesti isti sistem kod sebe…i još k tome plaćati licencu Kauflandu za korištenje patenta. Zato bome…interesu je svakome da bude prvi i da napravi patent.

Mislim da je u mom prošlom postu, iako sam odgovarao Bugi-u, odgovoreno na sve ovo.

Možda samo ovo:

Imaš da…no davanja državi idu na prodanu vrijednost. Znači ako prodaješ lipu, neka im ide recimo 50% od te lipe.
Sad pogledaj koliki su mogući prihodi nabrojani u prvom postu, pa odbij 50%. I dalje je sve uber isplativo…a realno, državi ne ide pola od prodanog proizvoda.

Druga stvar, ako su te lipe koje su nestajale u magli bile do sada neoporezive…onda je itekako win-win situacija i na relaciji države…te bi ona trebala objeručke poduprijeti ideju, jer je i njoj u korist.