Kickstarter u Hrvatskoj

Pozdrav,

imam u planu s kolegom u jedan projekt, pa ćemo tražit neke novce na Kickstarter.com. Pa me sada zanima ako skupimo potrebne novce, jel ja trebam državi neki porez ili nešto platit? Ne kužim baš kak ide taj dio kickstartera. novac sjedne na paypal? kad završi kao kampanja na kickstarteru?

Odlično pitanje.

Kada bi otvorio d.o.o. ili j.d.o.o. to bi možda išlo pod investicijski kapital?
Kada bi primio na svoj osobni račun, ne vidim kako bi to bilo išta drugo nego prihod ili poklon, što je oporezivo - ne vidim kako bi opravdavao trošenje tog novca, nije da je to isto kao da ti netko iz Amerike pošalje novac da mu ovdje u dućanu nešto kupiš, pa pošalješ natrag.
Ali ne znam.

Ono što znam je da mi je nevjerojatno da bi Kickstarter samo tako dao nekome novac. Koliko razumijem model, uplatioci novca su investitori, tj. očekuju povrat uloženog. A to znači da Kickstarter mora zahtijevati neku pravnu formu koja će osiguravati da se novac namjenski troši i da se utvrde rezultati ulaganja…?

Jesi li proučio to? Kako taj dio priče ide?

Ma proučavam al za svaku državu neka druga priča… poslao sam par mailova ljudima koji su isto imali kampanju na kickstarteru pa čekam odgovor…

Kad sam vidio naslov teme “Kickstarter u Hrvatskoj” zaigralo mi srce, ali onda sam shvatio da nije to to još uvijek. : -)

Who can use Kickstarter?
Kickstarter is open to backers all over the world.

Meanwhile, project creation is currently available to individuals in the US, UK, Canada, Australia and New Zealand who …

Ja sam mislio da taj kikstarter funkcionira tako da ljudi preko njega unaprijed kupu nešto pa to dobiju na kraju. Npr neki tim razvija igricu i tisuće ljudi kojima se svidi igrica kupi je prije nego ona bude napravljena pa je dobije na kraju :smile:
Očito sam krivo mislio.