Klijent ne želi plaćati vlastitu domenu ni hosting

E evo i mene u ovoj kategoriji oko “neodgovornih developera” ili ti “klijenata koji su pametni” citaj glupi

Ugovorom smo kao i uvijek sve definirali ali nikada mi se to nije desilo da mi klijent kaže da sam mu ja dužan plaćati domenu i hosting po isteku te s tim prijeti tuzbom.

Pogledao sam i vidi vraga mojoj firmi tj. meni kao odgovornoj osobi je domena (budala zaboravio izmjeniti)

Bilo je tu i izmjene u ugovoru gdje je praktički na pola puta kad sam odradio 50% posla custom on se odluči da mu to odradim u presashopu i naravno to sam mu zaracunao ali nije bio odusevljen.

Moram naglasiti da je klijent podmirio sva dugovanja koje je imao te smo s njim rijesili bilo kakvu obavezu. Jednom je zatrazio support na 6mj. sto mu je naplaceno i odradeno

Zašto?

Klijent me zamolio da mu ja zakupim hosting i domenu te da mu za to ne izdam racun što ja nisam htio pa je i za to dobio racun kao i za izradu web shopa, ali on sada inzistira da mu ja to plaćam godišnje jer nigdje u ugovoru ne stoji da on to plaća. Doduše ne stoji ni da ja moram ali …

Nije to neka cifra to je sve ukupno 140kn godisnje no zasto bi mu ja to placao kad okreće preko 10k i vise mjesečno govorim o neto iznosu.

Što napraviti? Razmišljao sam da to sve zanemarim što vi kažete na to.

Iz iskustva: klijentu uvijek unaprijed sve predočiti (i napisati, e-mail je validan dokaz) uključujući i sitne obveze koje se tarifiraju nakon prve godine.
Nekoliko desetina odrađenih shopova u zadnjih par godina, sve radimo po istom modelu: za prvu godinu odradimo ‘ključ u ruke’ - znači zakupimo domenu, hosting imamo svoj, jelte :smile: naručimo, platimo i instaliramo SSL certifikat, dizajniramo i izradimo web trgovinu, složimo platne metode, testiramo i probamo sve opcije, unesemo nekoliko proizvoda kao test i u takvom stanju predamo web shop klijentu. Ako postoje neki dodatni zahtjevi do kojih dođe tijekom produkcije to naknadno zaračunamo i naplatimo. Sve nakon prve godine - znači: domena, hosting, SSL certifikat - unaprijed napravimo troškovnik. Nakon isteka prve godine, pošaljemo predračun za navedene 3 stavke. Kad klijent plati, platimo i mi :smile:

Koliko ja vidim, tvoj problem je u tome što klijent radi 10k mjesečno pa smatraš da i tebi treba dati mali komad profita. Sve i da radi 10 milijuna, to je super i nema veze s tobom.

Na tvom mjestu bih uplatio taj sitniš i to neka ti bude škola za ubuduće. Ako ništa drugo - jeftino si prošao.
Živio!

Ne ne želim to samo ne želim da klijentu plaćam hosting i domenu ja osobno DOZIVOTNO ne samo jednom a za to imam racun koji sam mu fakturirao etc.

Nisam još išao kod svog odvjetnika jer nisam stigao ali u svakom slučaju ma koliko ovo zvučalo banalno ću otići da mi da svoje mišljenje. Platit ću ako treba jednom ali svake godine, e to mi ne pada na pamet.

Odlazak kod odvjetnika je čisti gubitak vremena, energije (a bogami i lovice) u tvom slučaju. Na koncu ćete biti na gubitku i ti i klijent - ti ćeš biti popljuvan i steći ćeš lošu reputaciju a klijent će ostati bez web shopa (pa bar i na kratko). Pokušaj to s klijentom nekako srediti ‘in house’ i dati mu do znanja da tu klauzulu nisi stavio na papir zbog toga što se podrazumijeva da klijent sam snosi troškove zakupa domene i hostinga, osim ako nije drukčije definirano.

Nije definirano u ugovori tko snosi troskove hosting i domene ali to mogu reci da je to svrstano i pod “ostalo”

Svaki dodatni zahtjev koji klijent zatraži od tvrtke xxxxxx kao što su dodatni moduli, skripte, unos teksta, video materijala, održavanje web stranice te svega ostalog, a nije definirano ovim ugovorom se dodatno naplaćuje po važećem cijeniku xxxxx tvrtke … etc. etc.

Platit ću mu ovo sada za ovu godinu i dati mu doznanja da mu to vise necu raditi te ukoliko ne bude placao da ce mu web shop biti nedostupan od strane hosting tvrtke kojoj ce morati platiti nepodmireni racun kako bi mu web bio ponovno online.

Zatrazio sam od hosting tvrtke prenos domene i svih podataka na dotičnog i sada cu mu to platiti pa nek se slika zaubuduce

Odmah idi na “aneks” (dopuna postojećeg ugovora) i to definiši sa klijentom, pečat i potpis firme. Ako to ne uradiš sada i dogovoriš sa klijentom, eto tebe ponovo sa istim pitanjem (znam o čemu govorim) :wink: U tom aneksu navedi kada je domen i hosting prešao kod klijenta, koje su njegove obaveze i prava posle isteka, koja firma je zadužena za registraciju, a koja za hosting. Može ti se desiti da ti platiš jednu cenu, a sledeće godine dođe do poskupljenja, pa opet krivica na “tebe” hteo da se ugradi i slične fore… odmah to u startu sa “problematičnim” klijentom rešavaj, da ne bude posle “nisam znao” i slične fore…

Sledeći put radi “namenski” ugovor za klijenta, i definiši svaku stavku koju radiš i stavke koje se naknadno naplaćuju (definicija, pojam), i ono što je najbitnije klijentu koji nije upućen u tematiku “nacrtaj” u tekstu šta plaća, a šta ne plaća… takvo je vreme došlo da papir jednostavno mora da istrpi sve…

Napravi stavku u ugovoru s kojom definiras fiksne i varijabilne troskove, i to ti je najpametnije. Ako vec to nemas, napravi aneks na postojecem ugovoru.

Joj ovaj ugovor sam ja i radio naravno pravovaljani je imao sam neku šprancu a nisam se sa svojim odvjetnikom konzultirao pa mi je kasnije došlo iz guzice u glavu pa zasto ga placam, ali ja sam kriv što mi se nije dalo ici do njega.

Sutra pravac odvjetniku da odradi sve kako treba i da sam ja miran a ako treba ma platim mu ja za ovu godinu da ga počastim mozda se covijek istrosio kao onaj mali za 18 eura :wink:

2 Likeova

Covjek uci dok je ziv :slight_smile: Ispravljao sam i ja nadograđivao ugovor sa svakom situacijom … barem jedno 10 puta su mijenjani clanci, nadogradjivani … dok taj ugovor nije postao finalan. Evo koristim ga vec 3. godinu i nikakav problema. Sve precizirano i definirano. Ima samo 5 stranica :slight_smile:

1 Like

Ko je vlasnik taj će i da plaća ako nije ugovorom drugačije rečeno. Znači ja tebi kažem da mi kupiš hosting/domen uradiš mi stranicu, i dužan si doživotno plaćati sve “režije” oko stranice?

Jedno pitanje : DA LI JE ON NORMALAN? Fino mu reci ako hoće da mu ti produžiš hosting/domen to će dodatno (mjesečno, godišnje) da plati jer je on vlasnik toga ne ti i ćao. Kratko i jasno.

Ne može se sve u ugovor ni staviti, ali valjda se zna šta je baba a šta žaba. Osim da staviš da se sve dodatno plaća po cjenovniku odvojeno i gotovo. Ali taj definitivno nije normalna osoba.

1 Like

Ako nije navedeno, ne moras mu ga ni placat samo ostavis kako jeste, pa kad istekne nek ga zakupi ako bude uopste opet bio dostupan. To je njegov problem on je tebe zamolio da mu registrujes verovatno i imas mejl gde te molio da to ucinis umjesto njega, i ti si sa time zavrsio sve. Ako nece da ti plati, samo pustis kako jeste ne moze ti nista jer nigdje u ugovoru i ne stoji da si duzan to da placas. Zamoljen si da kupis, kupio si firma te obavijestila druga da istice javio si mu da treba da produzi on nece, i njegov problem. Ne nego najbolje da mu ga ti placas, samo ostavi ti to kako jeste pa kad mu bude nedostupan vidjeces kako ce odma da plati. Jer ti da mu nisi rekao da to treba da se zakupi, on ti nebi ni trazio da ti to ucinis umjesto njega, znaci upoznat je sa time.

Da li je normalan ili nije u to necu ulaziti imao sam s njim dosta problema kad vratim film unatrag kasnio je s placanjem po 20 dana etc.

Sutra cu sve definirati i fino na sastanku mu objasniti a sve to sam sastavio detaljno kao prezentaciju + cu mu novi ugovor ponuditi ukoliko ne zeli da on to placa uz naknadu neku simbolicnu.

Da nema para pa nemoze platiti razumio bi i izasao bi u susret nije nikakav problem ionako izlazim klijentima u susret pa kasne sa placanjima ali sam rekao da nema toga u novoj godini pa idemo rezat to odma u startu sve. Nemam ja vise zivaca zivkati okolo i slati mailove i trazit svoj zaraden novac.

Ovako nesto ima samo kod nas na balkanu.

Imao sam i ja takvih sličnih “bisera”, dobro si rekao: “toga ima samo kod nas na balkanu”. I ja sam tako imao “problem” s jednim klijentom kojem sam izradio tri web stranice, platio je samo dvije, da bi mi na kraju rekao da ne može platiti tu treću (radi se o mizernih 1500 kn) jer se razveo od žene, uzela mu pola imovine, a na računu mu ostalo samo milijun i pol kuna pa mi iz tog razloga ne može isplatiti tih 1500 kn. Drugi jedan me isto tako “tušio” s jednom ogromnom (kompleksnom) web stranicom za rezervacije apartmana kojih je bilo jako puno s jako puno detalja itd. znači takve web stranice koštaju paprene pare, a njemu sam to odradio za simboličnu cijenu od nekih 6000 kn s time da sam od tih novaca pokupovao sve potrebne module, pluginove i komponente koji nisu tako jeftini jer se radi o takvoj turističkoj branši gdje se vrte velike pare, kada je trebao platiti hosting dobio sam od njega odgovor: “nemam ni 100 kn da si kupim hranu da napunim frižider”, eto toliko o ovim “našim poduzetnicima”, a da ne pričam o njihovoj ozbiljnosti. Zato vrijedi “čist račun duga ljubav”, znači ako ne želi platiti avans 50% po početku projekta, s takvima ne želim nikakvu suradnju jer se po tome vidi koliko je ozbiljan i da li ima “skrivene” namjere da ne plati uopće. I još nešto pošto se ovdje radi o hostingu, najbolje je kada svatko prati svoj mail na koji mu stižu računi za produženje hostinga/domene, pa neka sami vode računa hoće li to produžavati ili ne, pa tako neće imati uopće šanse svaljivati krivicu na drugoga. O ovoj temi bi se dalo napisati cijela knjiga… Sva sreća pa ne ovisim isključivo o takvoj vrsti klijenata, ima i onih razumnih i poštenih koji plaćaju na vrijeme i znaju da ako im nešto treba da to trebaju i platiti.

Nema smisla zvati (u nekim slučajevima i moliti) klijente da plate nešto što zapravo njima treba!

1 Like

Nisam napisao što je nakraju bilo. Kada je dotičnog sada već meni jako drago (bivšeg klijenta) nazvao moj odvijetnik kako bi mu predložio da se definira novi ugovor lik je bez pogovaranja drugi dan potpisao ugovor koji mu je moj odvijetnik stavio na stol.

Kaže mi da mu je faca bila kisela, a volio bi da sam mu vidio facu tada, kaže kao da ga je netko tjerao da potpisuje tako je djelovao.

Inace doticni se na svakom sastanku drzao kao da ima milijarde na računima :wink:

Vecina domacih klijenata s kojima sam ja poslovao se drzi ko da ima milijarde na racunu. Svi puni nekih velikih ideja koje ce pokorit svijet, i svi bi to za 2000kn… tek sad vidim koliko sam sretan sta san se maka od toga…

Ako sam te dobro razumio, ti si kupio domenu i hosting, za klijenta, a on ne želi dalje plaćati. Pa, ako je domena tvoja i hosting tvoj, a ne treba ti (treba njemu), zar ne možeš samo ne produživat dalje? Kažeš mu da nećeš produžiti jer tebi ne treba i gotovo. Pa nek on onda vidi što će.

Ovako je zavrsilo, a stranica je trenutno nedostupna jer lik nije platio domenu niti hosting a ja sam sve prebacio na njega kao vlasnika tako da ja nemam više nikakve veze s dotičnik.

cc @drago883

S takvima treba upravo tako,glume glumu i prave se blesavi,eto mu sad.