Koje su prednosti i nedostaci upisivanja fakulteta u IT sektoru?

Gle mogao bi ti sad dokazati hrpu toga ukljucujuci prihode za zadnje tri godine, platinum credit card u stranoj banci(30k eur limit)…(tebi treba rekao bih cc 4 godina rada za ono sta ja postignem u godini(financijski)(ne racunam zenin prihod koja je store manager)) ali ne vidim smisao u tome jer si novi clan. Stariji clanovi foruma mogu potvrdit moju situaciju.

Vjerujem da si nakon autopraone, skladišta i Coptia A+ fkt stručnjak u području ITa… Škola i faks su debilana. Miroljube, jesi to ti? :joy: :joy: :joy: :joy: :joy:

Evo ti link na credly i certifikate - jedan mi fali do Microsoft Administrator Enterprise Expert certifikata (md101 mi fali) - plan za taj je rjesit to kraja petog mjeseca. - https://www.credly.com/users/ (uklonjen link sa moje strane)

Dovoljno da sa tvojim FERom obrisem dupe.

Nego jedna anegdota iz osnovne/srednje skole - najveci streber i miljenik profesora - naravno zavrsio FER - radi vec 5 godina kao podcontractor za T-com - tehnicar- kaze pa kad je dobar mjesec dobim 6500 kn placu hahahah

Ne bih želio biti zločest ali nemaš položen nijedan pošteni certifikat… Ali ako tebe veseli… :grin:

Svijetu je misljenje jednog ferovca jako bitno… Inace radim trenutno ko IT Operations Lead na accountu od 2400 korisnika - 4.2 milijuna eura godisnje/contract od toga 1.2 milijuna cisti profit za kompaniju.

I ova tema ode u k…
Ajde bok

1 Like

Nisam FERovac niti radim u IT-u :joy:

1 Like

Da tek sam sad vidio sa kim sam usao u raspravu kad sam ti pogledao profil. Zamjenio te ChatGPT sory kolega toliko si bitan :smiley:

Zadnji post od mene, iznio sam svoje misljenje.

Ja imam sad nekih 30-ak zaposlenih part time… nije IT, ali svi jelte rade preko interneta.

Drago mi je kad vidim da kandidati koji apliciraju imaju fakultet, pogotovo kad je taj fakultet vezan uz ono sto ce raditi… i u isto vrijeme se cesto JAKO razoracaram, kad vidim nekoga ko bi na osnovu tog istog fakulteta treba odraditi odlican posao, na kraju uradi losije od prosjecnog kandidata, a to se nazalost desava cesto.

Mislim da je daleko bolje pet godina iskustva nego 5 godina fakulteta, i iz ugla poslodavca, a i ovako uopsteno. Iskustvo je realno znanje primjenjeno/nauceno u praksi, ono sto dobijes na fakultetu je teorija (sto nije samo po sebi lose) i dio prakse.

Eto za tih 5 godina, osim sto ces posle tih 5 godina biti bolji, jos ces recimo i zaradit (nek je mjesec 600e, sto je ovdje vjerovatno neki prosjek za pocetnika, mada je to vec prenisko za nekog s bilo kakvim iskustvom) skoro 40,000 e za tih 5 godina, umjesto da se vucaras po faksu bez prebijene marke.

Ja sam isao ETF s nekim opstim ciljem da budem programer (?!). Da sam se fokusirao na faks, vjerovatno bih ga tek sad nekad zavrsio, a mislim da sam u daleko boljoj poziciji zivtonoj (kad su financije u pitanju) nego neko ko bi u mojim godinama izasao s fakulteta sa diplomom, al bez iskustva.

ETF nije isto sto i neki fakultet koji ima IT tipa PMF ili slicno.

Da sada ponovo upisujem fakultet ponovo bih upisao ETF ali u Novom Sadu.

Zavrsio sam ETF u BL, 7 godina studiranja.

Mane tesko je.
Prednosti puno vece plate kada se nadje dobar posao u odnosu nekoga ko zavrsi sociologiju

ali koje su prednosti u odnosu na nekoga ko se sam naucio i radi vec tih 7 godina (koliko si ti studirao) i ima toliko prakse?

Žavršio FTN u Novom Sadu. Imao posao u struci sa solidnom platom, s tim da sam jedan deo zivota proveo u Kanadi…

Nisam siguran šta znači reč pametno u ovoj rečenici. Ljudi upisuju fakultet iz raznih razloga (zbog uverenja da će im visoko obrazovanje pomoći da obezbede sebi egzistenciju i solidnu platu nakon faksa, kako bi šmugnuli u inostranstvo, zbog odredjene ljubavi koje gaje prema nekoj nauci…). Ako uzmemo prvu tačku iz prošle rečenice kao parametar, upis na it fakultet bi preporučio mladim ljudima koji nemaju preduzetničke ambicije (većina mladih nema viziju svoje budućnosti), koji teže toj nekoj “sigurnosti” (da im plata u približno u istom iznosu svaki mesec leže na račun) i koji solidno barataju sa matematikom (veoma bitno, jer u suprotnom cete najverovatnije produziti studiranje). Ima i takvih ljudi, ne možemo baš svi biti preduzetnici… Mitok reče da je diploma samo pozivnica na razgovor za posao i ja bi se ta tim složio. U inostrastvu mi za neke poslove i nisu tražili nikakav sertifikat.

Apsolutno da može, mogućnosti su beskrajne. Umesto fakulteta možete npr. svoje vreme posvetiti učenju neke veštine, nakon toga malo volontirate/napravite portfolio i obično to rezultira prvom poslu (kao što je @petarcro dao primer)

Kad vratim film u nazad, odlazak na fakultet mi je bio lepo iskustvo jer sam upoznao mnogo sjajnih ljudi, mnogo prijatelja i današnju suprugu. Što se tiče stečenog znanja koje sam koristio u poslu, tu baš i nisam profitirao (mada znanje matematike uvek dobro dodje). Više sam naučio kroz obuke, prakse i sam posao.

Još jednu ednu prednost fakulteta koju bi izdvojio je da kroz fakultet, kao student, možete sebi lakše obezbediti praksu u nekoj firmi. Čuo sam da nekima i daju posao nakon završetka studija…

1 Like

Najbolje je kad pljuju po diplomi oni koji ju nemaju :smiley:

Za klince, idite na faks!!!

Vrijedi pogotovo za IT. Od predavanja možda neće biti neke konkretne koristi, ali hoće od networkinga, a čuješ i neke nove ideje od kolega. Dodatno, produžiš si bezbrižan period života za par godina.

Faks (diploma) je dobar backup ako sve druge opcije propadnu. Puno oglašenih poslova u Hrvatskoj ima uvjete, a jedan od češćih je diploma. Bez diplome su vrata mnogih poslova u startu zatvorena, taman da si doktor u znanju u odnosu na sve one koji već rade u toj firmi. Ima iznimaka, ali u većini slučajeva je tako.

Faks u Hrvatskoj još uvijek nije skup. Ne znam točno kako je sada, ali nisam čuo da se treba imati bar $100,000 za faks kao recimo u SAD-u.

Ono što je posebno dobro u vezi faksa je druženje i networking. Ako se s 18-19 zabiješ u sobu i počneš doma učiti iz online tečajeva, koga ćeš hebati? Možeš naći neku i kad malo proviriš van, ali to možeš i uz faks, ali na faksu imaš dodatno sve servirane. Neka mi žene zamjere, ne smeta mi :slight_smile: Svakodnevne kave s kolegicama oko faksa, zajednička učenja, nalaženja za dijeljenje skripti… Pa imaš seksa skoro kao da si žena, znači kad god ti dođe volja :slight_smile: S 18-19 počet radit je glupo. Radit ćeš cijeli život, ne moraš počet baš s 18. Ako netko baš želi. nitko mu ne brani raditi uz faks, ako ima volje i energije.

Na faksu upoznaš hrpu ljudi. Puno njih sa kojima sam ja studirao su danas poznate face. Baš ovih dana imam namjeru javiti se jednom jer vidim dobar način na koji možemo surađivati u nečemu, a on je jako važna osoba u jednoj jako važnoj firmi. S njim sam se toliko puta zapio u vrijeme studiranja da iako se nismo čuli puno godina kad mu se javim znam da ćemo se naći isti ili sljedeći dan. Inače je sa jednog otoka, da se nismo upoznali na faksu, vjerojatno se nikad ne bismo upoznali.

18-19 godina, pa idućih par godina, nije vrijeme za ozbiljnost. To je vrijeme za glupiranje. Ako počneš radit s 18, ne možeš se glupirat svaki dan pa iduće jutro ići raditi. Ja sam u vrijeme studiranja u prosjeku bio 5x tjedno pijan. Nije pohvalno, ali nemam se čega sramit. Bar 3 dana u tjednu sam umjesto na faks odlazio u birtije oko faksa (i u njima provodio cijeli dan i dodatno cijelu večer). Petak je normalno zalomit, a subotu ili nedjelju je bila utakmica, a tad sam redovno išao na utakmice, pa je normalno bilo i taj dan popiti :slight_smile: Tko mi to danas može platit? :smiley: Da nije bilo tako, žalio bih za tim propuštenim godinama. Da sam radio dok su se moji vršnjaci glupirali po birtijama i navlačili svaki dan drugu. Možeš to raditi i u ozbiljnijim godinama, ali nije isto kad si klinac i tako se ponašaš ili kad si zrela osoba. Ne pijem više kao nekad, jetra me hvala Bogu i dalje služi, imam diplomu, a nisam izgubio najljepše godina na šljakanje za nekog već od 18-te.

Jel faks smeće? Naravno! Učiš gluposti, učiš često laži (barem na faksu na koji sam ja išao), jako malo toga bitnog naučiš, nešto stvarno korisno skoro pa uopće ne naučiš, ali ipak ima smisla radi ovih drugih stvari gore navedenih.

Mislim da nije najpametnije ići na faks i računati da je to pravi put za poslovnu budućnost. Izuzev ovih gore nabrojanih stvari (tipa networking, pozivnica za posao koji ćeš raditi dok se ne snađeš i neki backup), od faksa realno nema puno koristi. Preporučio bih ići na faks, ali istovremeno obavezno težiti svom vlastitom poslu, kad-tad.

… a brane je oni koji imaju. Neko bi rekao da postoji odredjena doza subjektivnosti na obe strane, ili smijao se lonac loncu a oba suplja

Kasniš na docijepljivanje :smiley:

Pametni se iskjučili iz ove teme, a ja se uključivo. Izgleda da neki tu imaju pravo da nisam baš pametan :slight_smile:

Sve zavisi od tebe samog, ako inaš jaku disciplinu i volju, ne treba ti fakultet, zaposli se na help desk, uči se i za par godina i par napredovanja možeš imati mnogo veće znanje nego neko ko je na fakultetu PAŽNJA: Ovdje govorim o znanju koje već može donijeti vrijednost firmi i koja ti može donijeti zaradu. Nakon toga promjeniš firmu i samim tim dobit ćeš osjetnu povišicu :wink:

1 Like

Gledao sam neki dan stranog YToutbera koji na ulici pita momka koji studira IT da li je čuo za chatgpt i ovaj mu odgovara da nije, dakle u IT-u se stvari mijenjaju iz dana u dan - sata u sat, dok vi na IT fakultetu učite gradivo za koje je neko pisao plan i program prošle godine

IT je jako sirok pojam. Ako on samo ide na fakultet i sa strane sam nista ne prati naravno da je sa znanjem u proslom vremenu.

Zašto misliš da je to bitna informacija, ChatGPT ?
Šta se mijenja? Npr. JavaScript se koristi od 1995 i teško da će se to promijeniti u skorije vrijeme.