Koji bankovni račun da odaberem?

islo je uredno … naknada za konverziju valuta je 1% … tako je kod mene bilo, raiffeisen u bih … kako ce kod tebe biti ne znam

ako imam VISA karticu, tekući račun dali mogu sa PayPal-a povlačiti novac u dolarima,eurima i kunama i dali su za sve valute provizije iste kod transakcija?

to za provizije moraš pitati banku

Meni nije jasno da netko radi sa web servisima i ima nekih sredstava a ne poznaje osnove platnog/bankarskog sustava.
Nema veze koju karticu imaš, na tekući račun ide lova u domaćoj valuti. Devizni je logično za devize. Jeli tako?
Ako si mislio pitati dali možeš povući sa PayPala 200€ na karticu koja je povezana sa tekućim računom odgovor je MOŽEŠ ali će ti leći sredstva u domaćoj valuti uz određenu proviziju transakcije/konverzije i čega još… Neće ni jedna banka raditi za kikiriki i sve ti to dođe u 20 grama razlike. Ako ti se da ciganiti za 1€ razlike ti slobodno promijeni banku, ali ćeš i u toj novoj dati taj 1€ samo na drugi način.

1 Like

ok, znači na mastercard ne mogu povlačiti sa paypal-a

Neće ići. Barem ne u BiH.
Isključivo Visa kartice, a najbolja za tebe i potrebe PayPal povlačenja novca je Visa electron

Jedno pitanje za sve vas u BiH i HR - vama banke dozvoljavaju ili ne da otvorite devizni račun (multi valutni EUR, USD, CHF itd…) ili jednovalutni i da na osnovu deviznog računa dobijete Visa karticu, koju posle povežete sa PP (prijem novca i plaćanje), plaćate usluge na netu i slično, bez otvaranja računa u KN ili KM, posle ako vam treba novac samo do banke i podignete u valuti za koju vam je vezan račun, npr EUR…?

Tekući ti je osnova za banku. Kao što je rodni list za izdavanje osobne, vozačke i svih dokumenata dalje u životu tako i banaka gleda na tekući. Od njega sve dalje ide. Ja imam još USD, EUR i HRK devizne (svaki zasebno u jednoj banci) . Sa njih podižem na šalteru jer nisam nikada tražio karticu, a ne znam točno ni koja bi išla prema tim računima.

Aha, znači kod vas u HR mora da postoji “osnovni račun” (tekući u valuti zemlje), pa tek onda svi ostali, WoW zeznuta procedura, iskreno rečeno :slight_smile: mislio sam da je malo “jednostavnije”, kad ono postoje uslovi za dalje…

Hvala za informaciju

Ja pišem za BiH, a pretpostavljam da je u CRO isto jer je @ControlEng tako napisao, a banke po svijetu rade po istom principu. Tekući račun je tvoj identitet u banci, on se otvori na osnovu osobnog identifikacijskog dokumenta uz tvoj pristanak. Sve kasnije radiš na osnovu tog računa.

Netko je i na plotu napisao pička, pa baš ne preporučujem da ideš jebat plot.

Ja imam samo devizni račun u nekim HR bankama i nisu me uopće tražili otvaranje tekućeg.

Svoje račune sam otvarao prije, ako se nešto u zadnje vrijeme promijenilo, onda je to drugo.

Upravo to me je i interesovalo, čudno mi da nije dozvoljeno korišćenje bilo koje bankarske usluge ako nemaš tekući račun (osnovni), koji je uslov za bilo kakve druge račune.

Znam da ljudi otvore tekući račun u lokalnoj valuti i dobiju Visa karticu posle dodaju na PayPal, OK funkcioniše to ali se onda primenjuje i konverzija iz strane valute u npr kune to je taj kunski račun.

Evo primera iz Srbije:

  • Želim da otvorim devizni račun
  • Hoće te da bude multi valutni (USD, EUR, CHF) ili jedno valutni (USD)
  • USD
  • Kartica?
  • Visa
  • Žvrljni tu potpis i dođi za 20 dana po Visa karticu, evo ti instrukcije za priliv u USD valuti i to je to…
  • besplatan pristup elektronskom bankarstvu i to je celokupna procedura…

Isplata ide u valuti koju ste odabrali, nije problem da isplate u EUR (onda USD konvertuju u EUR, a može i lokalna valuta (dinari)…

Također i ja. Prvi put čujem da je tekući uvjet za druge račune. :blush: :o:

Evo chatam sa ljudima iz CRO i kažu da može bez tekućeg.
Edit: Evo Sam se potrudio raspitati i za BiH , može se otvoriti devizni bez tekućeg. Kod mene je bila drugačija potreba pa sam morao ići na opciju tekući + ostalo šta mi treba.

Lijep pozdrav.

Samo da napomenem, ako ste npr iz hrvatske i dodate visu koja je spojena na devizni racun obavezno nazovite paypal i zatrazite da prebace valutu te kartice u eure ili dolare. Paypal automatski postavi kune kao default valutu pri isplati i onda se desava da oni uzmu postotak za prebacivanje iz dolara u kune, zatim banka uzme postotak za prebacivanje iz kuna u dolare jer je devizni racun i onda opet kad dizete na bankomatu…

35 odgovora, super. Nadam se da su novacima kao što sam ja neki odgovori pomogli.

Još jedno pitanje. Pošto mi je sada tekući račun prazan, ako stavim na njega novac u KM i sada hoću kupiti FB reklame u dolarima, da li će to stvarati neke probleme tj. da li će FB pretvoriti KM u dolare i nema problema?

pretvorit će banka, nema problema

1 Like

https://www.paypal.com/us/selfhelp/article/Options-to-withdraw-your-money-FAQ2316

na ovom linku kaže da se može na MasterCard povlačiti novac…

da ali ne za svaku drzavu, u bih ne moze

Dali znade netko dali može za HR?