Koji IT certifikati su dovoljni da dobiješ posao ovdje ili vani?

Ne planiram ići,ali uzimajući u obzir kolege koji razmišljaju o tome ovo je super stvar. Bravo za Njemačku :smiley:

šta trebam imati 49,680 eura platu godišnju u BIH da bih mogao otići tamo bez fakulteta u IT? Pa da imam toliku ne bih išao nigdje

Krivo si shvatio.

Posao koji ces raditi u njemackoj, treba biti placen minimalno toliko.

Drugim rijecima, trebas pogoditi te pare (minimum), kad budes pricao o placi :grinning:

U Bosni tolike pare ni bakir ne zaradi (mozda) :rofl:

1 Like

U zagrebu bi to bilo malo preko 16000 kn netto.

Ili oko 2150 eura netto mj.

Ne razumijem sta si htio reci sa ovim ? Moze pojasnjenje.

Inace cisto informativno, ova place od 49k je otprike za nekog jako dobrog junior programera (ide prema mid level).

Seniori mogu uzeti 70k+.

Planiram iduće godine iz Bosne, ganjati Švicarsku, jesi informisan oko plati programera tamo?
Možda znaš nekog i znaš jer vidim gore si i upućen si kako šta kruži, Austrija, Njemčija ili Švica…

Nisam upucen u ostale drzave.Cak sta vise, mogu pricati samo za Berlin.
Vjerujem da se u Minhenu moze uzeti jos veca lova, jer je grad opcenito skuplji od Berlina.

Kolega iz BiH, diplomirao na FIT-u u Mostaru radi u Microsoftu u Njemačkoj.
Puno raje sa FIT-a vani idu, olakšice su ogromne, većinom sve bude kroz mjesec ili dva.

Austrija za koje znam su išli na crveni kartu i engleski otišli položili u Beograd jer naši debili razvlače ovdje sve. Mjesec i nešto bilo gotovo i počeli radit. Nisu znali riječ njemačkog.

Njemačka isto kolegi ima u dobrim firmama, tamo je plava karta ja mislim.

1 Like

znam i ja jednog sa plavom kartom u berlinu

nego, to je sve IT struka je li?

1 Like

Blue card nije nista posebno.Ono procedura je brza ako je mozes dobiti, ako imas porodicu mozes ih isto brze dovesti, i manji period moras cekati da bi dobio stalnu boravisnu dozvolu, u odnosu na standardnu vizu.
Ima jos nekih pogodnosti, ali se ne mogu sjetiti.
Uglavnom, s novim zakonom u istom vremenskom periodu ce moci dobiti vizu i oni koji ne ispunjavaju uslove za Blue card - sto je u biti i jedna od najboljih stvari kod Blue carda, ako si iz Bosne naravno :joy: (na normalnu vizu se prije cekalo preko godinu dana).

1 Like

Godina i 8 mjeseci do preko dvije godine.

@korisnik9758789 i ovaj kolega je prvo otišao u Berlin pa dalje …

1 Like

Pozdrav belmine, gdje si aplicirao i trazio poslove IT u njemackoj?

Pozdrav.

Stack Overflow Jobs je platforma koju sam koristio.