Koji IT certifikati su dovoljni da dobiješ posao ovdje ili vani?

U većim gradovima se nude kursevi poput ITakademije, ali me interesuje koji od tih certifikata su stvarno dovoljni da dobiješ entry level job u nekoj IT firmi?

Cisco CCNA?
CompTIA A+?
SAP certified technology associate?
Neki Salesforce certifikat?
Microsoft technology associate?

Također me interesuje i koji certifikat je najlakše savladati, a da je dostojan zapošljavanja negdje.

Mislim da ima dosta ljudi koji su onako solidni sa kompjuterom, znaju ga rastaviti i sastaviti, znaju i dići neki sajt, reinstalirati sistem, ali opet nemaju dovoljne vještine da bi na osnovu toga dobili neki posao, pa bi bilo jako korisno kad bi neko ko ima iskustva objasnio kolika je vrijednost ovakvih kurseva i certifikata i da li je uopće realno očekivati da za 4-6 mjeseci budeš employable u ikojoj IT firmi.

Ja imam Comptia A+ i MCSA MDA u planu je jos jedan i sa time mogu dosta konkurirati sto se tice poslova u IT-u. Vratio sam se u HR i bio sam neki dan na razgovoru cak su mi rekli da misle i da sam prekvalificiran za jednu poziciju ali naravno to ovisi od posla do posla. Comptia A+ je odlican temelj koji dalje nadogradivas e sad ovisi u kojem smjeru krenes u tom treba lovit certifikate koji su po mojem iskustvu jaci od fakulteta.

1 Like

Kako to, ako smijem pitat?

Skupio pare, stekao iskustvo i znanje i odlucio se vratit doma hehe. Inace za Irsku samo imam pohvale i samo super iskustva - jako mi je tesko bilo dat otkaz jer su mi pruzili sve. Od ljudi do svega odlicna zemlja puna potencijala za sve. Rekao bih Europska Amerika.

Ok, to je lijepo čuti.
Kad sam razmišljao o opciji vlastitog odlaska…uvijek sam tako gruntao da bi se otisao nabrat para i onda vratit.

Ti si se bome dosta brzo nabrao, hehe…nije da si dugo vani…ako se ne varam.

Jel tajna koliko si mogao mjesečno stavit kraju? :slight_smile:

Ja i cura oko 4000 eura sa strane s tim da smo zivjeli kod njezinih i imali mjesecno cc 1000 eura troskova sto je za Irsku malo + radili na dobrim pozicijama sa solidnim placama.

4 Likeova

Hvala na odgovoru petarcro. Mene najviše muči što mislim da bi bilo prilično teško kao Bosanac bez EU pasoša dobiti prvi posao u EU samo sa Comptia certifikatom. Vama u Hrvatskoj je lakše. Ali inače nemam vjere u sebe, evo 10 godina radim IM i zaradio sam zbilja mnogo para s tim i opet ne vjerujem u sebe dovoljno da apliciram na neku poziciju u marketingu ili SEO-u u nekoj firmi.

Ako te sta tjesi ja sam isto iz Bosne, bez diplome i bilo kakvog certifikata i nasao sam posao u Njemackoj (IT sektor) :slight_smile:

na osnovu kakvog CV-a i papira? Opiši mi kako si tačno upao u tu firmu? Prvo si našao preko neta posao pa otišao ili si otišao tamo tražiti?

  1. Pronasao posao na netu
  2. Aplicirao za isti (cover letter + CV)
  3. Dobio odgovor nazad i odradio nekoliko intervjua
  4. Dobio finalnu ponudu, koju sam prihvatio
  5. Nakon nekoliko dana dobio ugovor, i na osnovu njega aplicirao za vizu
3 Likeova

lijepo

a koja je pozicija, čime se baviš tamo?

Programer.

(20 znakova)

Eh to je ključni detalj jbg :smiley: ja sam dibidus za programiranje, solidan u SEO- i IM generalno i onako znam sastaviti i rastaviti kompjuter i troubleshootati većinu uobičajenih problema sa kompom i mobitelom

Jesu ti pomogli pri pronalasku smjestaja? Kako si to rijesio?

Jesu za prva 3 mjeseca - pronasli i platili.

Meni je to najmanji problem jer imam solidnu ušteđevinu. A u čemu programiraš, gdje si naučio i za koliko vremena?

Eh sad, to sto imas ustedjevinu je odlicna stvar medjutim za pronalazak stana u Njemackoj treba ti malo vise od toga :slight_smile: Potraznja je ogromna, kada dodjes gledati stan obicno bude tu jos 20+ ljudi i uz samu prijavu treba priloziti platne liste i jos neke dokumente.Uglavnom treba i dosta srece :slight_smile: Mada mozes u neki Airbnb u pocetku, ako nista drugo.
Ovo sto sam napisao se odnosi na Berlin, i vjerovatno na druge vece gradove.Nisam upucen kakva je situacija sa stanovima u nekim manje poznatim gradovima.

Pretezno Javascript, naucio na internetu i iz knjiga, a sto se vremena tice ne znam jer uvijek ucim :smiley: Imam negdje oko 3.5-4 godine iskustva, znaci neki Mid level developer.

Ja da sam na tvom mjestu otisao bi na LinkedIn ili neku slicnu platformu, pronasao nesto sto mi se cini prihvatljivo i aplicirao :slight_smile: Nemas sta za izgubiti.

3 Likeova

Evo od danas stupa novi zakon na snagu, jos je lakse znaci otici :slight_smile:

an annual gross salary of at least 49,680 euros;

Na šta misle ovim?

Godisnja bruto placa minimalno mora biti toliko u slucaju da si IT radnik, bez diplome ili nekog certifikata.