Koji je naj jezik za programiranje weba?

[quote=“Gosaric”]Tvrdnja da je PHP lak ne stoji. Je, lako je napisati:

<?php echo 'Pozdrav WM'; ?>

isto kao što je lako napisati u svakome jeziku…

PHP nije ništa lakši ni teži od ostalih jezika.[/quote]

Lakši nije dobar izraz već jednostavniji jezik. Ima manje pravila ili forme neznam kako bi se izrazio. Recimo nema privatne klase ako se ne varam, a Java i C# ih imaju. Prema tome PHP je ipak jednostavniji jer ima manje toga za učiti.

No mislim da PHP rješenja koja danas postoje u web svijetu, dobar dio njih je najkompleksniji u svojem području. To je moguće jer je PHP dosta fleksibilian jezik.
I recimo jedan primjer radio sam sa prekaljenim Java i ASP developerima i mislim da su potrebni ili bolje reći bili bi potrebni mjeseci da bi se prilagodili na razvoj u kompleksnijim rješenjima u PHP. Dok sam prilično siguran da bi u vrlo kratkom razdoblju da zamjenimo uloge mogao krenuti sa radom u njihovim jezicima.
Oni bi vjerovatno brže se prilagodili na jezik, ali na rješenja u PHP puno teže dok bi ja imao problema sa jezikom ali nebi imao sa rješenjima.
I kao što kaže Albert sve je to relativno:)

ako imamo dreamweawer ili frontpage za čega će nam html ili php ili mysql???

Dreamweaver i Frontpage grafickim suceljem pomazu u radu ali ti nece omoguciti da napravis kvalitetnu stranicu bez znanja HTML-a dok ti kod MySql-a ne mogu nikako pomoci. Da si rekao WordPress ili Joomla, rekao bih mozda…

Ja bih ti preporučio da ostaneš na c-u dok ne shvatiš odgovor na tvoje zadnje pitanje.

C je generalno idealan za start. Pogotovo zato što ti nije potrebno predznanje html-a.

ljudi ja ocu raditi web stranice ali c++ radim u školi tamo ću stjeći osnove pa kada nesto budem znao krenut cu u svoj pohod a sada hocu samostalno radii web stranice jer mi to u skoli jos niko nije pokazao a zanima me jakooo :smiley:

Ako si naucio programirat u c-u lako ces preci na php naprimjer, malo drugacija sintaksa i da skuzis kako funkcionira sve skupa i onda je dalje sve na tebi i trudu/vremenu.

jako je dobro biti ambiciozan,ali uvijek treba krenuti od nekih osnova.Tako i tebi preporučam da nesrljaš sve odjednom kreni sa HTML pa ubaci CSS pa malo PHP i JAVA.Ali samo polako.
http://www.w3schools.com/html/default.asp
kreni s ovim tutorijalima s lijeve strane prođi sva područja i mnogo toga će ti postat jasnije.

kakva nesretna java…

pa onaj java iz romana
:kava: :slight_smile:

hahahah dečki hvala pravi ste :smiley: (Y)

i da obradio sam html popisao sve ajmmo rec naredbe ili kljucne rijeci i neke primjere pa cu ih malo proc nauciti neke i stra se bacam na css

[quote=“gorrc”]Lakši nije dobar izraz već jednostavniji jezik. Ima manje pravila ili forme neznam kako bi se izrazio. Recimo nema privatne klase ako se ne varam, a Java i C# ih imaju. Prema tome PHP je ipak jednostavniji jer ima manje toga za učiti.

No mislim da PHP rješenja koja danas postoje u web svijetu, dobar dio njih je najkompleksniji u svojem području. To je moguće jer je PHP dosta fleksibilian jezik.
I recimo jedan primjer radio sam sa prekaljenim Java i ASP developerima i mislim da su potrebni ili bolje reći bili bi potrebni mjeseci da bi se prilagodili na razvoj u kompleksnijim rješenjima u PHP. Dok sam prilično siguran da bi u vrlo kratkom razdoblju da zamjenimo uloge mogao krenuti sa radom u njihovim jezicima.
Oni bi vjerovatno brže se prilagodili na jezik, ali na rješenja u PHP puno teže dok bi ja imao problema sa jezikom ali nebi imao sa rješenjima.
I kao što kaže Albert sve je to relativno:)[/quote]

Ne bih se baš složio s tom tvrdnjom. Mislim da je situacija identična u kojem god smjeru kreneš. Prešao sam s php-a na asp.net MVC, Na kraju sam skužio da mi je znanje PHP-a više smetalo nego koristilo, ali stvar bi bila identična i u obrnutom smjeru, neke pretpostavke ti jednostavno smetaju i stvari se riješavaju druklčije (ni bolje, ni lošije, nego drukčije) i u kojem god smjeru da ideš je isto. Samo po sebi php je dosta manje čitljiv (bar po meni) a to naravno čini velike projekte noćnom morom. Najveći razlog što je PHP manje čitljiv smatram baš zbog toga jer je slabo tipizirani jezik. Naravno ne govorim ovdje ni da je php lošiji niti da je asp.net MVC bolji ili što, kako kome, samo govorim kako ja vidim stvari.

S obzirom da znam oba jezika ja bih rekao da je ASP.NET miljama daleko ispred PHP-a, a dodatno MVC okružje koje je dodano dotičnom tu prednost još drastično povećava. Inače bih se složio u ostalom s tobom.

@autoru teme Mislim da ti imaš problema s najjednostavnijim razumijevanjem osnovnih pojmova, pa bih te iz tog razloga uputio u smjeru da najprije naučiš što su to Dreamweaver i frontpage, a tek onda u učenje nekih programskih jezika. Nerazlikovanje između pojmova programskog okruženja(nadam se da tsereg ima bolji prijevod za development enviroment u ovom konkretnom kontekstu) i programskog jezika je tvoj prvi problem koji moraš savladati, a onda tek krenuti dalje.

[quote=“gorrc”]A okruženje si možeš podesiti par klikom miša.
I ima jako puno dobrih i besplatnih alata za rad u njemu.[/quote]

A šta fali ovom za početak rada u .net okruženju:

http://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx

Mislim da mu treba jednako ili manje nego za PHP, a paradoksalno u tome je što uz gornje rješenje dobije i PHP.

[quote=“CreatifCode”]S obzirom da znam oba jezika ja bih rekao da je ASP.NET miljama daleko ispred PHP-a, a dodatno MVC okružje koje je dodano dotičnom tu prednost još drastično povećava. Inače bih se složio u ostalom s tobom.
[/quote]

PHP je jednostavniji jezik tu se slažem ali sa iza dizajna kompleksnijih PHP aplikacija stoji isključivo zajednica (open source svijet) dok kod enterprise imam osjećaj da neku ulogu ipak igraju koropracije koje stoje iza jezika.
Recimo Credits za YII framework: Prado, Ruby on Rails, jQuery, Symfony, Joomla.
Odnosno, sve open source projekti ako se ne varam. I netko tko je svjestan da radi u takvom okruženje neće mu biti problem uzeti neku treću tehnologiju, recimo Zend framework i rješiti problem.

U PHP imaš framework, radi sa njim šta te volja, to je open source, dok ovi drugi developeri van open source zajednice, ah imamo to i to i tako mora biti. Gdje piše tako da mora biti? Na stranici od Microsofta:)

Neznam, najbolje je jedan developer to opisao kad se htio maknuti od PHP jer mu je postao preslab i kaže, razmišljam o pythonu, s Microsoftom neću imati posla jer mi se neda ući u njihov mind set.
I kad takav developer iz određenog mindset dođe u open source svijet bojim se da je potrebna određeno vremensko razdoblje da bi shvatio da je na njegovom mindsetu kako će se problem rješiti a na mindsetu njegove “korporacije”.

Ma kako da ne, a što je sa codeplex.com za ASP.NET sve opensource, a nećeš vjerovati sve se bazira na MS tehnologiji, pa i sam ASP.NET MVC framework je open source.

[quote=“gorrc”]Recimo Credits za YII framework: Prado, Ruby on Rails, jQuery, Symfony, Joomla.
Odnosno, sve open source projekti ako se ne varam. I netko tko je svjestan da radi u takvom okruženje neće mu biti problem uzeti neku treću tehnologiju, recimo Zend framework i rješiti problem.[/quote]
Kako rekoh pogledaj malo uokolo pa ćeš vidjeti:

[quote=“gorrc”]U PHP imaš framework, radi sa njim šta te volja, to je open source, dok ovi drugi developeri van open source zajednice, ah imamo to i to i tako mora biti. Gdje piše tako da mora biti? Na stranici od Microsofta:)[/quote]Odakle ti ovo? Vidi sad:
http://blog.agafonov.net.ua/post/2010/09/09/Most-popular-NET-web-frameworks.aspx
, pogledaj ovo:


, baci oko na ovo:

Čini mi se da si slabo informiran o trenutnom stanju u vezi ASP.net

Ovo je argument ravan onom kao da ja kažem " Neda mi se raditi s PHPom jer me podsjeća na komunizam, a to nije moj mindset".

Moram priznati da zadnju rečenicu nisam skužio.

Gorc čini mi se da komentiraš asp.net MVC, a poprilično si slabo informiran glede svega toga… Nema tu nikakav mindset, to su gluposti, Možeš ti i u asp.net MVC-u radit na svoj način (asp.net neću komentirat jer po meni je on od samog starta krivo koncipiran (približavanje weba windows form programerima…)) Na kraju krajeva što god ti se ne sviđa možeš napraviti na svoj način, gotovo bilo koju klasu overrideat, a da ne govorim o codeplexu…

[quote=“CreatifCode”]
Moram priznati da zadnju rečenicu nisam skužio.[/quote]

Pa stvar je u tome kad radiš sa Microsoftovim tehnologijama onda ti on nudi neke stvari da ubrzaš rad, onda moraš to prihvatiti ili ne.
Ako prihvatiš, onda više ne koristiš samo tu jednu stvar, već ih koristiš troje.
I onda kad ideš raditi na nekom web projektu, onda ne razmišljaš kako to rješiti iz nule, već razmišljaš kako to rješiti sa pomoću Microsoftovih rješenja.

Prvu stvar koju me upitao jedan ASP developer kad sam radio nešto u ajaxu, zar nemam kontrole?
A mislim da izrada sučelja preko kontrola će lagano pasti u zaborav, ovisi koliko će ubrzati rad, ali rad sa kontrolama na kompliciranijem web sučeljima nije moguć.

Ovo sam našao na

There are a large number of useful 3rd party open source libraries out there for the .NET platform, but for those not familiar with the OSS ecosystem, it can be a pain to pull these libraries into a project.

Što to znaći da u NET. developmentu postoje ljudi koji neznaju kako OSS ecosystem funkcionira?
A koliko vremena je potrebno da shvati i dali ćemu to prvi task kad se primi PHP?

[quote=“gorrc”]Ovo sam našao na

There are a large number of useful 3rd party open source libraries out there for the .NET platform, but for those not familiar with the OSS ecosystem, it can be a pain to pull these libraries into a project.

Što to znaći da u NET. developmentu postoje ljudi koji neznaju kako OSS ecosystem funkcionira?[/quote]
Jel će mu to biti prvi task kad se počne baviti sa PHP?