Koji pattern?

Koji design pattern je najsigurniji za izradu websajta, frameworka i slično?
Mogu li MVC pattern povezati sa Singleton patternom nekako?
Vidim svi frameworci koriste MVC dizajn, ali instanciranje klasa je Singleton…

MVC ti je skup patterna.
U MVC se koriste barem 3 različita patterna zato i neki idu tako daleko da ga niti ne nazivaju patternom.

Koji patterni se cesto koriste u MVC? :open_mouth:
Tj. za najjednostavniji MVC spoj

A to je teško reći, ovisi o tehnologiji, koji su zahtjevi projekta itd. Recimo ja sam čitao o tome vezano za Actionscript i tamo stvari totalno drugačije funkcioniraju nego u PHP. No koliko sam primjetio i u Actionscirptu i PHP se u MVC koristi observer pattern.

Samo je drugačija implementacija, teorija je ista.

Recimo u Actionscript Factory pattern radi drugačije nego u PHP, jer php niti je full OOP niti strong typed jezik, a o razlici da je actionscript klijent a php server side jezik ne treba ni pričati.

Patterni se djele na kategorije patterna i Singleton ne spada u one kategorije na kojima bi temeljio konstrukciju frameworka i sl, već samo pattern koji rješava određeni problem.
Trebao bi si nabaviti neku knjigu o dizajn patternima pa bi stvari bilo malo jasnije:doki:

Aha. Zanima me sad ovo:
mogu li nekako izmisliti da imam jedan ‘super objekt’ u kojem ce se spremati svi trazeni objekti klasi, i da svaka klasa iz jednog drugog foldera ima pristup tom superobjektu bez/sa extendanja.

Znaci ovako:
[php]<?php

class Klasa //extends Base
{
public function run()
{
$this->objekt_npr_loader->metoda(‘parametar’);
}
}

?>[/php]

Na sličan način Magento loadira objekte. Ustvari poziva instanciranje klase, a vraća se objekt.
$this->getModel(“Session”), recimo za primjer.

No ako uzmeš logiku da model ne treba imati pristup controlleru.
View da ne treba imati pristup controlleru.
A controller ima pristup View i Modelu, onda ti ne treba super objekt.
Je taj super objekt koji tražiš može postojati samo u controlleru. i cijela aplikacija će imati pristup njemu (MVC).
Iako negdje model i view međusobno komuniciraju (MVC na klijent strani) .

U OOP prisutp ima samo ono što mora i pristup imati. Imati neki super objekt koji ima pristup svugdje i može ga se dohvatiti svugdje ne bio bio u skladu sa dobrim OOP dizajn.
U biti zapitali bi se i čemu nešto dizajnirati kad to može postojati svugdje.
Zato postoji singletom dizajn pattern da imaš jednu instancu i pozoveš gdje treba.