Koji programski jezik da pocnem uciti?

Pozdrav svima. Imam jaku volju da naučim da radim u nekom od programskih jezika.
Naravno totalni sam početnik što se tiče programiranja, pa bi vas zamolio ako možete da mi preporučite sa čime da počnem i gdje mogu naći neke lekcije za učenje tih programa. Imam volju i vrijeme,zanima me to i uvijek me zanimalo sve u vezi računara i općenito IT struka.
Školu sam promašio jer sam već 4 razred elektrotehnicke skole smijer energetika,pogriješio sam što nisam upisao smijer IT,ali sada je gotovo eto.

Unaprijed hvala.

Naravno,kada sve to naučim ne bih volio da moj trud padne u vodu,pa volio bi i da nešto zaradim od tog i da imam neke koristi.

Promasio? Decko, ako si 4. srednje, imas 17,18,19 godina. Poredeci sa kokoskom, ti si jos pile u jajetu.

Posudis knjige i sveske od kolege koji je IT smjer, procitas to i nadoknadis 4 godine.

Nisi nis promasio, nije da bi na racunalnom smjeru nesto specijalno naucio…

Koji jezik?
A sto bi htio raditi? To ti je po meni najbolji put. Uzmi si neki projekt, web stranicu, android aplikaciju, nekakav proracun, desktop aplikaciju i prema tome se ravnaj. Jezik je samo sintaksa, programiras algoritme i strukture podataka, koje su iste u svim jezicima.

i ja sam isto zavrsio energetiku, a mi smo iz energetike ucili ove iz it smjera … to ti nista ne znaci vjeruj, nista promasio nisi, evo ja sam zavrsio energetiku, pauzirao godinu i sad ove godine treba da upisem fakultet i nisam siguran da cu upisati bilo sta oko racunara jer sam vec tri godine iskusio na sebi da mi ne treba skola da bih zaradjivao od racunara … da se ja pitam ne bih ni upisivao vec me jebu roditelji … samo ti guraj svoje, nisi se nista zajebo

Ima li na internetu neka knjiga dobra da se može učiti iz nje,neki pdf ili nešto slično?

Evo imaš vamo tutorijale od a-ž svih programskih jezika pa se odluči koji želiš i udri.

Odlučio sam se za c++ nekako mi se čini najviše rasprostranjen a i dosta sam čuo za njega.
Hvala vam na odgovorima.

Ako hoces bit na webu mozes pocet ucit Angular ili React. Zasad je javascript najtrazeniji prema stackoverflow statistici. Ili ako ti se da android il ios appove pocet mozes i u tom smjeru ic.

Naravno ako ti se neda ovo gore C++ je najbolje znat ali je i najtezi :slight_smile:

Moj rodjak je isao energetiku, trebao raditi neki template u HTML + CSS i dosao je moj komsija kod mene u kucu zajedno sa njim da to urade inace taj komsija je zavrsavao Tehnicar racunarstva kaze ucio je sve to zna, i ima u malom prstu i na kraju vidim ja ne zna to on i ja inače “Arhitektonski Tehnicar” mu to uradim :’)

Previse ti je tezak C++ za pocetak, a i dugo ce vremena trebati da vidis neke rezultate, pa ce i to smanjiti motivaciju.
Napisi nesto bar okvirno da li ti pada napamet cime se zelis baviti: igre, aplikacije, web, mobile,…
Iako nekad mozes koristiti isti programski jezik za vise ovih stvari, nekad to nije slucaj i postoje vrlo konkretni razlozi zasto neki jezici imaju prednosti u nekim poslovima.
C++ je konkretno doziveo revival skorije zbog booma game industrije, gde se opet koristi samo za najjace (AAA) igre.
Pored toga masa starih, nezamenljivih programa, npr bas iz oblasti energetike i slicnih uredjaja, je pisana u njemu i nedostatak je uvek ljudi na trzistu.
Ali jednostavno kao zalogaj je prevelik za pocetnika.
A mozda ti i nece ni trebati ako mislis raditi web, apps, mobile, tj 90% stvari na trzistu trenutno.

1 Like

Tko sam nekako i ja popout tebe “promašio” smjer , ali sam uspio uhvatiti nešto PHP,HTML,CSS,Javascripta … jezici su poprilično lagani i po meni super za početak. C++ ćeš jako teško naučit bez dobre podloge , ja pokušao više puta neide … jebu me object oriented jezici vjerojatno zato što preskačem one dosadne osnovne stvari, hoću odmah sve koristeći youtube i stackoverflow a to tako neide :slight_smile: puno sreće !

Trenutno najviše me zanima i interesuje pravljenje web stranica,i nesto npr. poput kreiranja tema za wordpress i tako te stvari a i aplikacije za mobilne uređaje poput aplikacija za android.

A i pročitao sam ako savladam c++ na druge programske jezike je sasvim lako preći i da je tada sve stvar navike.

Eto, zajebao bi se samo tako da si krenuo C++, ne da bi izgubio vreme, nego bi te ubilo u pojam verovatno to sve i za kasnije ucenje neceg drugog.
Napisali su ti vec ljudi gore, pa iscitaj ponovo, ali ukratko, kao pocetnik moje je misljenje da nadjes neke online kurseve koji pokrivaju:
html
css
js
Ovo poslednje ti je programski jezik - JavaScript, ali radi u kombinaciji sa html/css-om pa je dobro da i njih savladas, bar osnove.
Nakon toga se baci na ucenje WordPress-a i PHP-a, a moguce je da ce se i WP prebaciti na js ne bi me cudilo nekako da izmadjijaju to.

Jeste, tacno je to da ces lako preci sa C++ na druge jezike, nisu te slagali, samo ih pitaj da li su i oni tako naucili, sta su napravili u C++, za sta ga koriste, i pobogu zasto bi prelazili na nesto drugo kad vec znaju C++?

Takodje je vrlo vrlo bitno da ces kroz ucenje html/css/js kombinacije, imati gotov rezultat necega svog uradjenog vrlo brzo,neku web stranicu, malu web aplikaciju, sta god, ali nesto da pokazes klijentima, kao svoj portfolio.

2 Likeova

Znači od čega evo trenutno sad da krenem i da počnem tražit neke online kurseve. Znači koji bi mi trebo biti prvi korak i sta prvo da učim?

Rekoh ti vec, ali evo jos jednom grubo:
HTML - to ti je neka vrsta skeleta web strane, nije pravi programski jezik nego skup komandi kojima grubo definises stranu
CSS - ovo neka bude jezik kojim ces ulepsati HTML i bolje kontrolisati njegov izgled (slike, raspored,…)
JS- JavaScript - ovo je programski jezik weba kojim dodajes interaktivnost na stranicu
Znaci HTML/CSS/JS

Evo mozes poceti odavde:
https://www.w3schools.com/default.asp

To je prvo sto mi pada napamet, pa u medjuvremenu ce neko preporuciti neki sajt, knjigu ili video tutorial.
Ne pokusavaj zapamtiti sve te komande na koje naletis, nego pokusaj da razvijes mindset, logiku kojom sve to radi.
Znaci mozes napraviti web stranu samo uz pomoc HTML-a, ali ce biti ruzna jel, pa su ljudi izmislili CSS, koji opet nije mogao da resi sve probleme jer ljudi zele vise interaktivnosti, razne servise, pa su ukljucili u celu pricu i JS.
Cackaj tamo na tom sajtu primere, interaktivni su, probaj nesto da promenis u “Try it Yourself” editoru pa vidi sta se menja i zbog cega, tako se najbolje uci.

Ako ti je to heavy kao nacin ucenja, skini neke tutoriale sa neta kao
https://www.lynda.com/HTML-tutorials/HTML-Essential-Training/170427-2.html
Pa vidi ide li brze i lakse.
U svakom slucaju ne gine ti na kraju da kuckas code rucno ako se time zelis baviti, a sve to je decja igra za C++.

1 Like

Hvala puno na odgovoru,pomogao si mnogo,polako cu se bacit na ucenje,i nadam se da cu savladiti to.

Ako neko zna neke sajtove za ucenje html css i js ako mu nije problem neka ostavi ovdje linkove ili posalje u pm,još bolje ako su na naš jezik,lakše bi išlo.

Meni ostaje da učim i trudim se.

Nema na cemu, napisali su isto vec i neki ljudi gore, ali dok ti ne rece sta zelis raditi ne moze ti niko konkretnije pomoci.
Samo lagano i nemoj odustajati, to je ok put za ucenje i brzo ces steci uvid kako web strane funkcionisu.
Mnogo je vaznije da skapiras da je to igranka bez prestanka, tj posao koji se uci ceo zivot da bi ostao u igri, ali ko sto rekoh dobra stvar je sto se najcesce vrlo brzo vidi golim ocima kako sajt raste, sto mnogo znaci za motivaciju i nije apstraktno i tesko za svariti ili povezati kao C++ ili neki jezici na koje se uvek mozes baciti kasnije ako bas imas zelju.

Moja preporuka ti je pogledat ovo, od pocetka do kraja:


Radi je o JAVA-i, koja je dosta slicna C++, s time je izbaceno dosta stvari pa je samim time i laksa ( pointeri npr.). TO je dobar pocetak, a koristi se mozda i najvise od svih programskih jezika.
C++ je dobar, ali nije za razvoj tema uWP-u :slight_smile:. Potrosit ces dosta vremenau borbi s nepotrebnim stvarima, a neces naucit nista vise nego sto bi u JAVA-i…

2 Likeova

Ako hoces pravi savjet kreni ucit Node.js ili Ruby on rails ali prije svega html i css i js moras znat bez toga nista…

Ako pak ides u mobilnom smjeru html css i js ti netrebaju tu ti je (xml i java) za android…
Realno xml naucis za 1 dan kako se strukturira…
A za tutorijale bi ti preporucio Udemy, Threehouse, StackSkills