Koliko je naš narod sujevjeran?

Dakle, razmišljao sam o jednom velikom projektu za naš prostor pa me zanima koliko naš narod vjeruje online plačanju.

Mi očigledno nemamo ništa protiv ali imam prijatelje koji jedva da su čuli za paypal a kartično plačanje - mogu samo misliti šta o tome oni misle (ipak unose svoje podatke sa kartice tu).

Pa me zanima, da li je neko nudio kartično plačanje na svojim sajtovima običnim posjetiteljima i kakav je odaziv bio? Pa i ako nije, šta mislite, da li je naš narod još uvijek sujevjeran oko ovog načina plačanja, misleći odmah da je u pitanju neka prevara?

Naš narod je zapeo još tamo negdje u 18. stoljeću što se toga tiče :smiley:

Nema to veze s napretkom. Ljudi znaju koristiti tehnologiju, ali joj ne vjeruju.

Zabrinjava da dobar dio ljudi mlađih od mene (30) ne vjeruje internet bankarstvu, a kamoli plaćanju prek neta. Velikoj većini sumnjičavih poznanika sam uspio usaditi vjeru u internet plaćanje na način da sam ga usporedio sa plačanjem karticom u dučanu. Kad provučete karticu kroz POS uređaj dolazi do iste procedure (ili barem slične) kao i plaćanja prek neta.

Kad sam uspio objasnit ljudima da je plaćanje u dučanu u biti plaćanje prek neta i da je vjerojatnost da nešto pođe po zlu veća u dučanu, neg na netu, počeli su rukčije razmišljati.

Ako ne racunam ljude sa kojima sam u kontaktu preko neta licno u stvarnosti ne znam nikoga ko se usudjuje da placa preko neta, a znam ih mnogo sto su ubedjeni da je to navlakusa ili da je opasno. Strah, neznanje nazovi to kako hoces ali u globalu je bas jako mali broj ljudi koji znaju i usudjuju se da koriste paypal ili placanje preko kartica.

Ok ono narucivanje sa neta je vec uzelo dosta zaleta kako je bilo pre koju godinu ali i to uplacuju uplatnicama u posti i banci ili pouzecem, retko ko placa online.

Rijetko tko (u nas) plaća online, jer rijetko tko ima primanja da uopće išta kupuje. Kad bi postojao zdrav srednji sloj, postojao bi i zdrav postotak kupnje preko neta. Ovako nula bodova.

Ljudi su izvarani raznim akcijama, prodajama (telefonskim, tv, ovim-onim), pa ono malo crkavice što još imaju čuvaju k’o oči u glavi.

Možda kod nas (tj. kod vas :slight_smile: ) bolje ide plaćanje SMS-om. Ja trenutno istražujem integraciju Fortumo na Wordpress-u, ima li ko iskustva?
( i dragi Milito, sujevjerje nema veze sa plaćanjem preko neta… to ti je ono kad vjeruješ u petak 13 ili mačku kad predje preko puta :slight_smile: )

Ja sam radio sa fortumom na WP-u, javi se na PM šta te zanima

Draga alencia, znajuči kakav sajt držiš bar od tebe nisam očekivao da ćeš sujevjerje bukvalno shvatiti. Izgleda da ubuduče sve moram pod navodnike stavljati da neki ne bi na kraju ispali provaljeni a u stvari su htjeli da oni budu ti koji su provalili nekog :D. Ups, nisam stavio navodnike na provaljen.

Hvala svima koji su podjelili svoje mišljenje. Zbog alencie, kada kažem podjelili ne mislim bukvalno :D.

Ovisi o ljudima koji koriste site. Ispod 35 visoko obzazovani ljudi i s manjkom vremena placaju 90% stvari online. Ostali jedva krpaju kraj s krajem, pa im online placanje nista ne znaci.

Ako je site uhodan, postavi na njega anketu. To ti je najbolji odgovor.

Znajući kakav sam sajt imala mogao si skontati da online plaćanje nije problem ako se “potrefi” niša. Ne znam o kakvim “provalama” pričaš, ako imaš nešto na moj račun pošalji pm, ne očekujem da ste ovdje džentlmeni, ali ne bi trebali biti ni neki isfrustrirani neugodni tipovi, koji aluzijama pokušavaju da dokažu svoju superiornost i pamet… baš mrzim licemjerje, sujevjerje, nepovjerenje, frustriranost, obadanje… stavi to sve pod navodnike, ako ti paše , ali po mom iskustvu, otvorenost i iskrenost se uvijek isplati.

Matori sve zavisi šta prodaješ’ i kojoj publici :slight_smile:

Znajuči kakav si sajt imala, znao sam i koje tržište imaš, tako da nema veze sa našim prostorom.

“pokušavaju da dokažu svoju superiornost i pamet” - ne znam ja ko je prvi mašio temu, te iako nije shvatio poentu “sujevjerja” u naslovu, našao objašnjavati šta to zaista znači. Ako nemaš šta konkretno na temu molio bih te da zaobiđeš istu.

Ne znam kakve veze ima tvoja mržnja ka licemjerju, sujevjerju, nepovjerenju i ostalome sa ovom temom kao i sa mnom. Ne vidim razlog zašto bih ti slao PM jer nemam ništa protiv tebe, ne znam odakle izvlačiš sve te zaključke.

D fuck? 20 znakova…

Lijepo ti kaže što znači sujevjerje…čemu napadanje onda? Mogao si isto tako lijepo reći da si to samo metaforično stavio…

Stvarno ne kužim čemu bahaćanje i osjećaj uvrijeđenosti s tvoje strane…

1 Like

Koga sam ja napao? CItiraj me gdje je napadam. Ova tema je izgleda gotova po pitanju pravog razloga otvaranja.

Sory što nisam riječ napao stavio pod navodnike…jer vidim bukvalno shvaćaš.

Haha, eto ti tog tvog neugodnog stila iznad xd.
No pustimo dokazivanje…i mene zanima pravi bit teme :wink:

Nisam ni shvatio napad bukvalno, shvatio sam ga kao verbalni napad. Čak i da jesam, kakav je to neugodni stil? Jeste mi osjetljivi, jasno mi je za alenciju jer ne živi na ovim prostorima ali neko sa naših prostora da ovo shvati kao “napad”, ne mogu da vjerujem.