Koliko je u programiranju bitna matematika?

Nova sam u programiranju, nemam blage veze ni o cemu, ali se zelim osposobiti za taj posao putem tecaja i nauciti bar jedan programski jezik za pocetak. Sad me samo zanima koliko je tu bitna matematika jer sam u srednjoj jedva prolazila s dvojkama iz matematike. Programiranje mi se samo po sebi cini zanimljivo, a vidim i da je trazeno na trzistu rada. Od iskusnih sam cula da je za pocetnike najbolji python. Dakle, moje pitanje glasi imate li neke savjete za mene i ono najbitnije, koliko je tu bitna matematika i hocu li morati na repeticije iz matematike. Imam 37 godina.

Zaboravi na matematiku. Poželjna je logika. Ostalo dođe s iskustvom. :smiley:

Python ti je super kao programski jezik, vrlo popularan i tražen. Pitanje je šta se tebi radi?

Jesi više tip za izradu mobilnih aplikacija ili web stranica ili igrica ili desktop aplikacija?

1 Like

Najvise me zanimaju web stranice, a pozeljno je i ako mogu kreirati neku korisnu aplikaciju ili unaprijediti postojecu.

1 Like

Super!

Savjetujem ti da kreneš s učenjem HTML-a, CSS-a i JavaScripta. To troje ti je potrebno za izradu web stranice.

HTML je kostur u kojemu se nalazi sadržaj stranice. CSS-om oblikuješ taj sadržaj, mijenjaš boju pozadine, boju teksta i slično. A JavaScriptom stranici daješ interaktivnost, možeš kontrolirati što korisnik unosi u polja za unos teksta, ispisivati poruke, dinamički mijenjat sadržaj i slično.

Uspiješ li savladat ove jezike, postaješ Frontend programer i možeš početi tražiti poslove. Savjetujem prvo na Upworku i sličnim stranicama dok ne stekneš iskustvo i neke reference,. a nakon toga i na ozbiljnijim sajtovima.

Ako ti JavaScript bude zanimljiv možeš se baciti na React Native i s njim možeš raditi i mobilne aplikacije.

1 Like

Nije programiranje samo po sebi vezano za matematiku direktno, al vazda je slucaj da je onaj ko je dobar u programiranju ujedno i dobar s matematikom i obrnuto, zato sto i jedno i drugo iziskuje logiku da bi valjalo kako treba

3 Likeova

Nisam koristio matemtiku vise od: +, -, * i / u 15 godina programiranja
Ako je bas potrebno nesto “kompleksnije”, tipa neka formula ili slicno, potrazim i to je to.

2 Likeova

Kad svladam front end, moze li se to nekako povezati s digitalnim marketingom? Isto tako me vise zanima nesto tipa dizajn nego sami back end, ne volim sad svastariti jer u IT kma svega pa ako krenem uciti sad ovo sad ono, necu nigdje dospjeti. Sad me samo zanima koliko je ovo sto mene zanima trazeno na trzistu rada i ako nije koja je oreporuka u sto se prebaciti?

Kriva je precepcija ljudi.
Novinari napuhali IT do nebesa.
Traženo je, plaćeno je, pod uvjetom da je osoba vrlo stručna i da voli taj posao.
Ako te počne boljet glava kad naučiš, mijenjaj posao.
Ako sanjaš o plaći 9 k + netto u startu, to zaboravi.

Po ustavu je zabranjena diskriminacija, ali kad naučiš za 2-3 god, imat češ 40, teško da će te netko uzeti za pripravnicu, osim ako ne budeš sjajna. Pripravnička plaća je negdje oko 4000 - 8000 kn neto u ovom trenutku. Ovisno o firmi.

Pyton je jednostavan za krenuti, a za napraviti web from scratch bez frameworka je puno teže , nego u php-u.

Fronted - recimo react ili angular. treba ti još typescript , html, css.

Matematika treba za one koji rade takve app.
Moraš naučiti i ono što programiraš.

Stresan posao i psihički jako naporan.

A zasto bas programiranje? Jesi pokusala, pa ti dobro ide i mislis da ces to rado raditi, ili zbog novca?

Kao sto kolega reče, nije potrebna matematika, ali ako ti ona nije išla, vrlo teško da će ti i programiranje ići.

Mada sam mislio da isto vrijedi i za šah, pa se ispostavilo da nema nikakve poveznice. xd

Ne mora biti. Ja sam viđao ljude koji su ne-tehničke prirode isli na svakakve faxove pa su naucili programirat

Neznam koliko možeš dostići u programiranju bez da imaš osnovu matematike. To mi je nepojmljivo. Npr trigonometrija - ne mogu zamisliti ponavljajuća kretanja i rotiranja bez trigonometrije.

1 Like