Koliko košta izrada nekog portala?

Pa troskovi su puno manji. U printu imas tiskare, distibuciju, graficare, ovo ono, sto cuda. Net samo novinari i par informaticara (eventualno) koji odrzavaju sustav. Nije bas tak jednostavno, ali grubo gledano na standardni proces koji je isti za tisak i za net, za tisak jos moras nadodat hrpu ljudi i stvari da sve funkcionira.
Plus oglasivaci vole digitalne reklame. Ipak ne rasipaju reklamu na sve koji citaju portal, vec mogu gadjati pojedine grupe ljudi, gradove, odredjivat frekvenciju, itd…

nismo se razumjeli, ja govorim o prihodu od reklama za digitalni vs papirnati oblik. Ne o zaradi, ne o troskovima. Prihodi nisu zarada (profit)

U biti vidim da sam u postu prije napisao zarada, mislio sam na prihode

Prihodi, naravno, ima dosta troškova, investicija itd…

Ja mislim da se kod reklama na tom tipu portala koji ima i tiskano izdanje za dosta velikih reklamnih kampanja dogovara i jedno i drugo odmah… znači kombinacija jer sve ima svoje…

Ovo gore napisano koliko para toliko muzike mi je jasno… ali koliko sam skuzio mnogi programeri rade ispod cijene, a neki prenapuhavaju svoj rad i cijene…love u mutnom rekao bi (bez uvrede ikome)… i sve je to normalno, samo ne bi htio da mene ulove u mutnom hehe

Još nitko nije dao primjer neke stranice (wordpress ili custom) sa nekom otprilike cifrom koliko je izrada tako nečeg koštala ili koliko bi okvirno sati nekom ok programeru trebalo za sastaviti to

Meni je ovo malo nerealna cifra…

Prva stvar, nije li Index.hr u minusu? …a da zarađuju samo trećinu od ovih cifri, poslovali bi sa plusom… naravno, valja napomenuti da je index i čitaniji od 24h.

Nije bitno tko više ima posjeta. već tko bolje prodaje :wink:

1 Like

Kako je index u minusu? Koliko sam vidio oni od drzave dobiju neki veliki poticaj svake godine

Ja sam cuo da i vise zaradjuju. Ali su i troskovi ogromni. Trebas kupit slike, placat hinu, novinare, prodajne predstavnike, prava, sudovi, ovo ono… Ima tu dosta toga, od sve te zarade dosta se istopi po putu.

Posto je forum anoniman, sumnjam da ce ti netko javno davat linkove na svoje radove.
Druga stvar je kaj ti sad pipkas teren bez para i bez tocnih zelja. Ja sam ti napisao kaj ja napravim za najmanju cijenu (ispod 1000 mi se ne isplati nikako).
Moras bit konkretniji, rec, imam tolko i tolko zelim to i to, pa ce ti se onda netko javit s konkretnim cijenama i pregovarat s tobom Ovak je tesko. Svaki portal je drugaciji i cijene i aranzmani su drugaciji. Ja mogu i besplatno napravit stranicu i naplacivat se preko reklama…

Ma nisam mislio na svoje radove, nego općenito netko tko zna koliko bi neka stranica koštala otprilike…npr neki portalčić…pa ono evo ovako nešto se može napraviti za cca do 5 tisuća kuna ili ovako nešto je iznad 5 tisuća kuna… čisto procjene radi, ne može se točno reći, ali vjerujem da ima ovdje ljudi koji znaju koliko otprilike neke stvari vrijede tj košta njihova izrada…

Oko indexa i 24 sata…a jaki su i jedni i drugi… index čitam, 24 baš i ne… iako i index nekako u zadnje vrijeme sve manje posjećujem… zarađuju oni i jedni i drugi dobro jer novinari rade u groznim uvjetima, a o kvaliteti članaka ne treba ni pričati…ali eto svi klikamo

A tesko ti je to rec, bar meni. Vecina portala izvana izgleda slicno i ponasa se slicno. Stvar je backenda, optimzacije, rada s velikim bazama, s puno posjeta, posebni zahtjevi itd. Nije wordpress tezak. Probaj sam, pa kad zapnes negdje, potrosis nesto vremena, skuzit ces sam kolko nesto vrijedi ili ne vrijedi.

Neznam, mozda ti jebolji nacin da pokazes neku stranicu (a da nije neka super popularna, custom made, itd…) i trazis cijenu za to ili nesto slicno tome.

1 Like

samo 24sata ima najmanje 200 ljudi, pomnoži to sa bruto 2 pa odeš preko 2mil :slight_smile:

Vezano za index, koji je nekad bio #1 ali već duže nije, zašto se index povukao iz gemiusa ne znam ali definitivno bi tio u top5 da se opet vrati: LINK

@krcmar
Upravo tako, backend i posebni zahtjevi na 24 je ono što čini ogromnu razliku, bez lažne skronmosti mogu reć da je to trenutni svjetski “cutting edge” što se CMS-a tiče a ne 15-ak godina stare PHP skripte kakve ima ostatak (konkurencija) u RH.

Samo kad bolje pogledaš korisnički profil, njegove opcije ili sustav komentiranja na 24 vidiš da je to miljama od konkurencije, koja je iz nekog razloga (financije ili komplekstnost/sigurnost) u većem djelu odustala od njih i stavila facebook plugin…

Jasno da 24 sata imaju velik broj zaposlenih zato jer imaju i tiskano izdanje i cijelu mrežu portala poput zdravakrava.hr, gastro.hr itd…

Ali da je samo 24h bez tih bratskih portala jači od Indexa? odnosno da si indexu dao tek top 5 u Hrvatskoj? …da se razumijemo, Index je hrvatska sramota, kada se pogleda primjerice kvaliteta najvećeg srpskog portala B92 (ne mislim sa programerske strane), kada se pogleda i najveći BiH portal Klix.ba, onda je jasno da su Hrvati nešto opasno zgriješili univerzumu kada su kažnjeni sa Indexom.

1 Like

Ja mislim da je 24h sigurno posjećeniji od index-a… pao je index dosta sigurno… uzmi samo davećina danas ide na portale putem mobitela… 24, jutarnji, večernji svi imaju aplikacije… index-a boli k i nisu ju napravili… jasno to je politika njihova, ali jbg uzme to dio kolača… uzmi samo kad je neki breaking news ili nesto vaznije kada se dogodi, pa ekipa klika kao luda… prvo dobiješ notifikaicju na mobitel od jutarnjeg, večernjeg ili 24h, ili od svih njih…tamo si već pročitao, nećeš ići sad još na index to čitati… nema autorskih članaka (ili jako malo i većinom loših, samo radi klikova svaki naslov namjerno rade) jbg dugoročno sigurno moraju pasi izvan top 5…sad ne znam koji su, ali lako moguće da su i sada van top 5

Ovo vam je jedini referentan podatak o posjeti - po njemu se ravnaju svi oglašivači

Dakle, 24sata je uvjerljivo najposjećeniji hrv. portal s više od 1,5 milijuna jedinstvenih korisnika mjesečno

https://rating.gemius.com/hr/domains

evo friškog članka: LINK :slight_smile:

Na HR webu apsolutna dominacija :stuck_out_tongue:

@Edit