Koliko košta izrada nekog portala?

Puno vas je ovdje sa različitim iskustvima, osobito oko izrade i podizanja raznih webova pa me zanima vaše mišljenje koje je sigurno točnije od moga…

Koliko košta izrada nekog portala?
Evo npr. ovakvog Portal Oko (dajem samo primjera radi). Neki portal u wordpressu? Koliko to košta (pri tome ne mislim na punjenje sadržaja i marketing, niti na kupovinu domene i hosting)? Znači koliko košta izrada sajta, prema uputama.

Vjerujem da ću sada dobiti odgovor ovisno koliko sati je potrebno za tako nešto napraviti… i onda iopet neću ništa znati - koliko treba da se onakav portal kao što sam dao u primjeru izradi (vremena i novca).

Možete potkrijepiti i nekim svojim primjerom tipa evo npr ovaj portal xy je koštao cca toliko i toliko da ga napravim…

Uskoro ću doći do neke love, imam neke ideje…pa onako sve mi se to vrzma po glavi i zanima me koliko bi me te ideje koštale

Mogu ti reć da je novi 24sata koštao ne manje od 2 mil kuna, plus još toliko njegov CMS, ali zato dominira HR web već godinama i zarađuje preko 1 mil svaki mjesec samo od benera (od drugih stvari još 2-3x toliko).

Ako pitaš za temu, imaš teme za kupiti i imaš teme koje su džabe, znači kad zakupiš domenu i hosting, instaliraš wordpress i zatim free temu, ili ako si kupio vec neku onda tu instaliras…a ako ne znaš to odraditi onda nekome platis to da ti odradi…sad zavisi koliko ko uzima za to, ja ovdje u BiH sam to inače radio za 50km…znači instalacija wordpressa i teme i uređenje teme…sad sve zavisi kako ko naplaćuje tu uslugu…

Ovaj sajt što si linkao, uopšte nije wordpress site…već je custom, i također skuplji napravljen po želji vlasnika…eh sad to su druge vode, ja nikad to nisam radio niti imam vremena za to, ali imaš ljudi ovdje na forumu koji će ti bolje objasniti o takvoj vrsti weba ako si zainteresovan…

Ali uglavnom trebaš znati da sajt danas može imati svako i nije teško doći do njega, a nakon instalacije wordpressa i teme, sve zavisi od tebe koliko si sposoban da sajt proguraš dalje (ovo je bitniji dio posla oko sajta), bilo to preko društvenih mreža ili gugla…

1 Like

Bas tako… Site moze imati svatko, za relativno sitnu lovu. Sasvim druga stvar je progurati ga i napraviti od njega unosan posao…

1 Like

Ovisi o nekoliko faktora (placanje unaprijed, kupnja teme, specijalni zahtjevi), ali u sutini od 1000 nadalje… Mozes mi poslat PM ako si zainteresiran.

1 Like

Pitanje koje si ti postavio je jednako pitanju “Koliko kosta auto ?”

Zavisi ko ti radi, kako ti radi, da li je na crno ili bijelo, kompleksnosti itd itd…Imas kvazi majstore koji ce to uraditi za 100kn, dok imas i drugu skupinu koja bez 1000kn nece ukljuciti racunar.

Ne mozes na ovo pitanje dobiti dobar odgovor.

1 Like

Najbolja (omjer para i muzike) opcija po meni je WP + ACF + custom Front (tema), ovime dobiješ gotovo sve neophodno a opet relativno lako nadogradivo novim funkcionalnostima za relativno malo novaca. Računaj 200kn/h developera/front i jedno 100h posla da dobiješ nešto pristojno što se kasnije lako extenda.

PS
Kupljene teme su pune junk koda, u početku ti je nebitno ali kasnije ti 20% sporiji site puno igra sa strane servera, pravilno keširanje i setup servera su još jedna bitna stvar koja ne mora bit skupa a znači jako puno.

S ovim se slazem.U biti autori tema nabacaju masu nekih gluposti, tipa 1000 Google Web Fontova da u Customizeru biras, mislim WTF koji ce mi k to, a kupci na to nasjedaju, misle “evo ga, gledaj sta sve dobijem za 45$” a performanse same teme blagi uzas.

1 Like

Sasvim mi je jasno da je ovo poslije najteži dio koji ćesto završava neuspjehom, ali recimo da sam sposoban i stručan u tom području marketinga, kreativnosti i brzog učenja i prilagođavanja sebe i svojih ideja tržištu… ali o programiranju i izradi web-a sam totalni tulac…

Da znam, svjestan sam toga…ali želim doći do nekih informacija ponajviše da budem malo upućeniji i da me osoba s kojom se dogovorim da mi nesto radi baš ne izvoza skroz na skroz (malo sigurno hoće)…

Poslije sam skuzio da ono nije wordpress što sam linkao, ali nije toliko bitno… bilo je čisto primjera radi…

Što mene zanima:
Izaberem neku wordepress temu, kupim ju (ajde to je transparento znam koliko koja košta), uzmem domenu, hosting (isto znam koliko što košta) - e sad to prilagođavanje teme mojim željama me muči… jer je to zapravo dosta sivo i u magli većinom…

Radio sam prije nekoliko godina jedan portalčić s frendovima i plaćali smo neke stvari (ne puno) i onda osoba koju smo našli nam uzela 3 tisuće kuna za nešto što sam kasnije skuzio da je netko drugi mogao bez problema odraditi za 100 eura… jbg neznanje smo platili novcem… ono standard - jel ti znaš koliko meni to sati treba za to, ovako onako… plaćala je jedna institucija, pa nismo puno se mučili oko toga da mu platimo, ali sada kada ja privanto sebi radim nebi htio da mi se to isto dogodi… sada malo više znam i kuzim, ali i dalje sam tulac sigurno za mahere koji znaju to raditi…

Onako volio bi vidjeti primjer nekog wordpress sajta i da mi netko kaze evo ovo je bilo u rangu do 5 tisuća kn za prilagoditi ili do 10 000 kn (iznad toga nije moja liga niti novci koje bi ulagao u to trenutno)…

Da vjerujem da je 24h koštao toliko i da sada tuče lovu…ali to je europska grupacija koja pod normalno mora ulagati i što zbog sigurnosti i što zbog renomea u svoj web… ali opet kažem nije moja liga niti bi ulazio puno u taj svijet… ja želim sovju malu web stranicu, da skromno počnem i pokušam napraviti nešto (sigurno ne takvo)… pa ako netko može neki konkretan primjer…

Inače u izradu sam spreman trenutno uloziti par tisuća kuna možda, ako se s nekim dogovorim i neku od svojih ideja dovoljno razradim i vidim smisao u tome

Prilagođavanje postojeceg koda je veca gnjavaza od pisanja iz nule, pa bi cijena takvog rada ovisila o dvije stvari:

  1. Koliki je opseg tih izmjena, odnosno koliko tvoje zelje odstupaju od stvari koje su “trivijalne” za odradit
  2. Koliko developer cijeni svoj sat. Ti dajes primjer da te “prevario” netko tko ti je 3000 naplatio nesto sto bi drugi naplatio 100 eura. Nije te prevario. Satnica razlicitih developera znacajno varira. Ako ja mogu za to vrijeme zaradit 5000kn radeci nesto drugo, onda i posao koji me ti trazis cijenim na 5000kn. Netko drugi ce formirat nizu cijenu jer je to cifra koju taj drugi moze zaradit u isto vrijeme. I to je to. U svakom slucaju postoji razlog zasto developer A cijeni svoje vrijeme X puta vise od developera B.

Mozda najbolji nacin je jednostavno izlozit konkretno (i sto preciznije) sto zelis napravit, i primat ponude od developera (slicno kako to rade freelancing servisi). Pa vidit kakav omjer cijene i povjerenja prema developeru ti najvise odgovara.

Evo dam ti ja primjer kak ja cijenim to.
Za 1000kn ja napravim sljedece:
-na tvoj hosting stavim tvoju domenu i tvoju temu
-slozim child temu, CDN, multisite ako hoces, i ostale osnovne postavke
-slozim ti naslovnicu

  • poslozim ostale sitnice koje se daju poslozit bez zadiranja u samu temu, eventualno optimiziram koliko je to moguce, opet bez velikog zadiranja u temu

Ako hoces nesto vise, tipa mjenjati izgled, mjenjati raspored ( u smislu da izlazis izvan okvira koje je tema zadala), znaci prakticki bilo sto sto ce od mene zahtjevati stvaranja file-ova (osim functions i style), to ce te kostati vise. Sve ovisi o tome sto hoces, sto si kupio (ako si kupio na svoju ruku i kupio si smece koje od mene zahtjeva masivnu modifikaciju) kostat ce te vise.

Zapravo imaš totalno pravo i možda sam malo nepravedno čovjeka optuzio… ali kao što sam rekao bilo je pitanje neznanja koje smo malo skuplje platili (nismo direktno mi plaćali pa zato nismo puno trazili nakon par ponuda koje smo bili dobili)… ali u pravu si…čovjek je dao ponudu mi pristali, nepravedno je reći da nas je prevario…

Da najbolje konkretno, stvar je u tome da imam 5-6 ideja koje razrađujem, a samo za jednu opciju ću se odlučiti…onu za koju procjenim da može dobiti najbolje rezultate dugoročno i u koju se isplati ulagati… još nisam konkretizirao ništa…a ovo koliko što košta može u maloj mjeri doprinjeti krajnjem zaključku…

Evo nešto što me konkretno zanima:
koliko je teško (drugim riječima koliko cca košta u nekom rasponu) ako se neki sajt radi dio da je dostupan svima, a dio da je zaključan samo za članove (znači uz neku pretplatu ili registraciju) ili da su neke opcije dostupne samo članovima sajta

Za takve stvari vec imas i WP opcije a ako trebas bas nesto naprednije neki od WP plugina. Cijena je na kraju cijena plugina.

1 Like

Znam da mislis da si pitao konkretno pitanje, ali stvarno nisi :slight_smile:
Ovisno o tome na kojoj platformi se radi, granulacija user prava moze bit potpuno trivijalna, a moze bit i malo zaguljenija, ali zapravo je posao opet na onom dijelu sto je to sto jedni vide, a drugi ne vide.
Recimo Drupal takve stvari podrzava out of the box, bez ikakvog stvarnog rada. WP zahtjeva odabir pravog plugina (ovisno opet sto je to sto se skriva), custom rjesenje znaci nesto vise posla.
Generalno, to nije nesto sto ce dignit cijenu za znacajnu sumu, ali eto, ovisi.

1 Like

Polako naučiti ću :slight_smile:

Ovako ja gledam na custom VS Wordpress

Na wordpressu postoje neka ograničenja, ali imaju pluginovi za skoro svaku glupost koju možeš zamisliti, pa ako se sve podesi na početku i zna se što se želi to ide otprilike lako poslije za mene kao korisnika sučelja i autora portala… dok kod custom bi stalno za svaku glupost morao zvati programera i tražiti ga ili savjet ili da mi nešto napravi (a onda to i plaćati) - Griješim li kod ove (vjerujem površne) procjene ili je to kad se ogoli zapravo tako?

Ne grijesis, ali jedan detalj zaboravljas, a to je stanje nakon 2 godine.
Kad povuces nekakav WP plugin, developer ga forka jer ipak ne odgovara 1/1 zahtjevima, taj plugin vise ne prati update wordpressa ni originalnog plugina. I nemas 1 plugin, nego njih XY, koliko vec. Kasnije izmjene, pracenje updatea corea itd, je overhead na poslu koji nije u nicijim kalkulacijama.
Custom kod je fleksibilniji. Uz dobar pocetni setup, developer koji ga je pisao ce puno lakse raditi potrebne izmjene (ja bi osobno puno manje naplatio izmjene na svom kodu, nego na tuđem/wordpressu). S druge strane, ako je developer los, ili nadrlja rjesenje “samo da radi”, si u puno goroj situaciji, i ako platis nekog treceg da nastavi radit na tome, sansa je da ce ti preporucit da bacis sve u smece i krenes iz nule.

IT stvarno nije puno drugaciji od bilo koje struke, odnosno “koliko para toliko muzike” vrijedi i u ovoj bransi.

Ako nemas programera “od povjerenja”, a ne namjeravas platit nekog s reputacijom, onda ti definitivno savjetujem da izaberes wordpress ili drupal i gradis na tome. Naravno, uz uvjet da je ciljani proizvod (o kojem ne znamo nista) dobar fit za takve CMSove. Nije bas ni wordpress rjesenje za sve probleme.

1 Like

bas portal zaradjuje 2-4 mil mjesecno? Znaci da zaradjuje vise portal od oglasavanja nego papirnato izdanje?

Pa vjerovatno…

Ne smijem baš ić u neke detalje ali recimo AdSense je zadnja opcija kod oglašavanja, znači kad nema “specijalnih” kampanji, kad nema klasičnih prodajnih benera kojekakvih klijenata, kad nema internih benera (mondo, njuskalo, itd…) onda se stavlja adsense da zona nije prazna i samo taj adsense zaradi oko 1.500Eura/dan.

ma ok ne zanimaju me detalji, nego mi je upalo u oko da prema tome portal zaradjuje vise od oglasa nego papirnato izdanje… zanimljivo