Koliko ste dugo ucili i kako?

Pozdrav ,zanima me koliko ste dugo ucili PHP i na koji nacin ste ga ucili.
Neki savjet/tut za pocetak?

Kao i sve ostalo što se uči. Nađeš tutoriale koje te uče php, pređeš/naučiš to, uzmeš neki novi tutorial koji isto objašnjava i vidiš da li ima nešto novo da naučiš… na kraju preradiš nove tutoriale, koji ti govore kako da izradiš stranicu, isto par njih pređeš i to je to.

Taj način je najbolji, ako uzmeš odma da nešto sebi praviš, možda i napraviš, ali teško da će to biti kvalitetno, jer kako ćeš znati kako si uradio ako nisi izvježbao? :slight_smile:

Za početak, učiš cijeli život.

Odeš na youtube kanal phpacademy i počmeš s osnovama pa sve naprednije

Učim ga(PHP) već 10 godina, programiranje već 18 godina i nikako da naučim. Zato priče o brzom učenju PHPa zaboravi, gluposti o “YouTube akademijama” zaboravi, knjige u ruke, ideje u glavu i udri. Dok ne prođeš suhoparnu teoriju programiranja nema od toga ništa, ako to prođeš onda te stvarno zanima to pa nastavi, a ako prekineš negdje na putu nemoj žaliti nije za tebe.

I evo ti jedan savjet za tut, tu ti je sve odgovoreno i napisano:
http://www.webmajstori.net/forum/32579-sto-bi-savjetovali-ljudima-koji-se-zele-ovime-baviti#post231620

Ja sam ga učio ovako:
Htio bih si napravit na stranici da mogu nešto upisat u bazu i poslije to prikazat na stranici, kako da to izvedem?
Pa čačkaš po internetu, tražiš tutorijale, i radiš dok ne svladaš.
Onda poželiš malo više napravit, pa opet tražiš rješenje kako to napraviti, pa napraviš…

Najbolje učenje je u praksi. Suhoparno drilanje knjige je bull shit, jako malo ćeš zapamtit.
Radim u PHPu posljednjih 8-9 godina (prije toga ASP).

@CreatifCode, ako radiš po onome kako sam napisao onda sigurno možeš naučit Ovo što @dmitrecic govori, ja mislim da je to najveća pogreška i ako radiš tako da ne bi naučio ni nakon 18 godina :slight_smile:

Svakako, treba nekad i nešto sam uraditi što ti je nepoznato, ali u suštini bez osnovnog tog znaja teško da ti može biti jasno šta radiš.

Pa nije baš 18 godina :slight_smile: Ne učiš jednu stvar na dan, zadaš si neki projekt (mali naravno) i učiš dok ga gradiš.

Na primjer - kontakt formular sa stranice. Iz toga u jednom danu ne naučiš 2 stvari kao što bi naučio iz nekog tečaja (gdje bi pola dana učio gdje se primjenjuje, koji su dozvoljeni parametri, koje se vrijednosti vraćaju, kako se implementira, itd) nego 4-5 (POST/GET, manipulacija podacima, mail, echo) koje odmah vidiš u radu i lakše ih apsorbiraš jer znaš kako se ponašaju.

Ok, meni više odgovara “učenje u praksi” nego “učenje teorije, a praksu ćemo poslije”.
Međutim, to sam ja i tako sam naučio (i dalje učim jer programiranje nije proces u kojem jednom naučiš i to je to), a kako drugima odgovara učenje - to je njihova priča…

Upravo o ovome se i radi zato sam i napisao da nisam još naučio, a nema stvari koju se ne bih usudio izeti raditi, ali učenje je kontinuorani proces koji ne prestaje. Programiranje je jedno, a naučiti tipkati 10-20 PHP naredbi je drugo. Bitna je teorija, teorija je jedno, a programske sintakse su ostale nijanse.

Točno.
Programiranje je uvijek isto, razlika je u sintaksi i načinu (stilu) rada programske okoline.

Sintaksa je to o čemu pričam (učenje kroz rad), jer osobno, princip programiranja vučem još od osnovne škole (sa Orla, ako ga se tko još sjeća).

Krenimo od banalnih stvari, ako ne znaš šta je varijabla, niz… for petlja… jel ima smisla početi praviti nešto što sebi zadaš? Tako postoje osnove i za praksu, nađeš par tutoriala tog tipa, preradiš (npr simple stranica, pa blog…)… I nakon toga radiš šta god ti je volja i naravno dopunjavaš se i učiš dalje.

lynda tutorials , meni pomogli. Internet je čudo. Ako ikad zapneš tu je i stackoverflow.com/‎ prijavi se postaj pitanje ljudi odgovaraju doslovno u par minuta :slight_smile:
Makar najbolje se uči kroz praksu. kreni radit neki malo projekt site i to ti bude pomoglo turbo. Tako je bilo barem meni.
A učenju nema kraja. Stalno nailaziš na novi problem koji zahtjeva proučavanje i konstantno traženje novog znanja.
Sretno

Hvala na odgovorima , poceo sam kako su neki clanovi predlozili sad pratim seriju tutorijala zvanu ‘PHP Basic’ sa phpacademy kanala.
Poslje toga cu preci na drugu seriju tutoriala u kojoj kreira Blog(PHP naravno).
Jer stvarno imam dosta dosta slobodnog vremena i ovo mi ubija ‘dosadu’.
Ako bude neki nejasnoca postat cu ovde.
Hvala jos jednom!

Video tutoriali su odlični za početak, no nemoj se predugo zadržavati na njima (ja sam osobno previše vremena nepotrebno potrošio na razne tutoriale prije nego što sam uopće počeo raditi na svojoj aplikaciji).
Najbrže se uči radeći na nekom konkretnom projektu. Nađi neku ideju za aplikaciju koja ti se čini korisna i kreni radit na njoj, nemoj čekati da “naučiš php”. Kad naiđeš na neki problem kod izrade vlastitog projekta, tek onda kreni istraživati kako su drugi riješili taj problem.

video2brain tečaj malo razjašnjava stvari ako knjiga je suhoparna.
Tutorial knjige i knjige (“David Powers”) sa osnovama i svim opisima i primjerima.
“PHP.and.MySQL.for.Dynamic.Web.Sites.Visual.QuickPro.Guide.4th.Edition”
"PHP.Solutions.Dynamic.Web.Design.Made.Easy.2nd.Edition"
Ove dvije su meni dosta pomogle.

zaglibio sam odmah s knjigom “Adobe Dreamweaver CS5 with PHP Training from the Source” koja je odlična, odlična ali nakraju prelazi na Zend Framework koji stvarno ostavljam za kraj. Puuuno previše mi toga fali. Knjiga ide laganim uvodom u PHP, pa sa prijerima, lekcija koje se rade paralelno, e onda zađe u dreamweaver i njegove gotove servers behaviors, koje pomažu za neke osnove, no napuhane su u kodu i jako primitivne, probleatičnije ih je izmjeniti nego napisati od nule. Pređe na zend i dalje samo to.

SVAKU stvar koju pročitaš i napravi odmah! koliko god jednostavna bila, tako najlakše zapamtiš.
Ja sam si zadavao neke zadatke i pokušao ih smisliti prvo kako riješiti i provesti na svoj način točno kako sam isplanirao.
Ide polako, ali ide, i iskreno zabavno je.

U početku mi je bila znanstvena fantastika jer sam imao malo pozadine u programiranju.
No nakon savladavanja osnovnih stvari nakon cca 2 mjeseca. Naletio sam na konstruktore i klase i tu se usporio.

Mislim da već kako je netko naveo, da se stalno uči, i ovisno koliko daleko želiš ići.
Photoshop rasturam, napravim sve što god trebam što se tiče manipulacije fotografije, ali znam da zapravo možda znam 15-20% njegovih mogućnosti.

Sa PHP-pm sam krenuo prije nekih godinu i pol. Osnovno znanje HTML-a i barem razumjevanje što je po definiciji aktivna web stranica (PHP, ASP), sistem pokušaja i pogreške, proučavanje već gotovog koda, prilagođavanje istog koda sebi. Koristiti Linux a ne Windowse jer je na Linuxu PHP u svojem prirodnom okruženju. WAMP, XAAMP i slićni programćići za Windowse su mi se nekoliko puta zblesirali a i neke gotove PHP komponente tipa Gallery3.0 neće raditi na windowsima. Sajtovi koji su mi pomogli w3c school, hotscripts i naravno webmajstori.net

To je ono što je meni trebalo s obzirom da je moje znanje web dizajna i web programiranja jedva na razini hobbya i kronično nemam vremena ali sasvim dovoljno za website koji radim i održavam. I postaviti pitanje ovdje na forumu kad zapneš uvijek dobiješ valjani odgovor, bilo da se radi o nekoj složenijoj stvari ili o nekoj banalnosti, ovdje ima ljudi koji znaju znanje i nisu iskompleksirani da će te ismijavat ili ignorirat zato što si početnik.