Koliko zarađuju uspješni (veliki) projekti?

ako nije tajna koliko zarađuje webmajstori.net a koliki je trošak

Redovni prihodi su manji od 100 eur mjesecno, uz rijetke iznimke kada netko zakupi banner poziciju.

Redovnih troskova nema, posto su hostani na dedi serveru s ostalim sajtovima, tako da to nije dodatan trosak u ovom slucaju. Postoje jednokratni troskovi upgrejdanja skripte, raznih dodataka i slicno. Naprimjer uskoro izlazi vBulletin 5, pa ce upgrade licence, ukoliko se odlucimo za njega, kostati oko $250. Zatim mobilna verzija kosta $200 jednokratno + $100 godisnje, branding free opcija $170, vBulletin Facebook aplikacija $100 i slicno. vBulletin je bezobrazno skup s obzirom da postoji puno besplatnih skripti.

Eh ima tu par razloga kojih se mogu sjetiti. Firme vole ipak uzeti malo više od onog što ima treba.
Zatim osoba koja odlučuje o hostingu vjerovatno ne troši svoj novac pa mu je bolje uzeti više.

No najveći razlog koji mislim jest što troškovi hardwara a i na neki način održavanja toga hardwara mogu biti fiksni. Nasuprot tome smanjiti troškove hardwara i održavanja znaći riskirati sa radnim satima i upitnim rezultatom.
To je ekonomska računica.

Pa o kojim cjenama pričamo…kolike su to cifre za zakup jednog servera koji je dovoljno dobar za zahtjeve foruma.hr ?? Koliko ja vidim za 10 000kn/mj se mogu dobiti jako moćne stvarcice. Ali ne razumijem kako zakup može biti jeftiniji od vlastitog?? Za vlastiti je očigledno potrebno veće početno ulaganje, koje ćemo zanemariti u ovom slučaju!! Što dalje?
Plaća se struja i znanje za održavanje? Struju ćemo opet zanemariti! Pa koliko je onda to znanje skupo, tj. koliko kompleksno? Koliko godina učenja? Otprilike, jesu li to tečajevi ili kakva već vrsta učenja i osposobljavanja?

Ne možeš očekivati kvalitetnog administratora ispod 100000 bruto.
A i drugo veće početno ulaganje diktira puno toga u webu, nije to pilana, pa ako propadne ostane ti zemlja. objekt i sl.
Ode projekt ode novac.
Zato se izbjegavaju ta velika početna ulaganja.

E kud sreće da se može struja zanemarit. Bezobrazno skupa.

Je li to samo procjena onako odoka ili si nešto načuo?

[quote=“gorrc”]Ne možeš očekivati kvalitetnog administratora ispod 100000 bruto.
A i drugo veće početno ulaganje diktira puno toga u webu, nije to pilana, pa ako propadne ostane ti zemlja. objekt i sl.
Ode projekt ode novac.
Zato se izbjegavaju ta velika početna ulaganja.[/quote]

Pa neću postavljat vlastiti server bez već uspješnog projekta koji zahtjeva svoj server, tipa projekt forum.hr, sa postojećim korisnicima.
A ako već imam projekt koji donosi i samo 10 tkn/mj , onda mogu slobodno zanemariti izgradnju servera pa da kosta i 100 tkn ako je to jednokratno ulaganje. Zato me zanima koji su to mjesečni troškovi održavanja vlastitog servera?
Taj tvoj administrator koji košta 100000 bruto, što on ima? Definitivno znanje…ali koje i čega? Znanje je skupo, to je istina, ali koliko on realno ima posla oko održavanja servera? I to ne servera kojeg mora prilagoditi razno raznim korisnicima, nego server koji mora prilagoditi samo jednom zadatku, ovisno o projektu koji se nalazi na serveru. Mislim to ne reže previše posla, ali opet reže!
Hocu reci, kad meni nešto zašteka na hostanom serveru onda ih moram gnjaviti i netko se mora baviti mojim problemom. Puno korisnika, puno problema…dok u slučaju uhodanog jednog projekta na vlastitom serveru, mora biti daleko manje posla. A opis tog posla je?
Ono što vidim i pretpostavljam…u startu instalaciju razno raznih programa, hrpa podešavanja i potrebnog znanja. Oke, ali to i dalje spada pod početno ulaganje. A što ide kasnije?

Skupo ili ne je stvar relativne prirode. Ako zaradjuje 100eura dnevno, onda se struja slobodno moze zanemarit!

u kojem se trenutku prelazi sa outsoursanog servera na vlastiti “in the house” ?

[quote=“bozoou”]
A ako već imam projekt koji donosi i samo 10 tkn/mj , onda mogu slobodno zanemariti izgradnju servera pa da kosta i 100 tkn ako je to jednokratno ulaganje. Zato me zanima koji su to mjesečni troškovi održavanja vlastitog servera?
Taj tvoj administrator koji košta 100000 bruto, što on ima? Definitivno znanje…ali koje i čega? Znanje je skupo, to je istina, ali koliko on realno ima posla oko održavanja servera? I to ne servera kojeg mora prilagoditi razno raznim korisnicima, nego server koji mora prilagoditi samo jednom zadatku, ovisno o projektu koji se nalazi na serveru. Mislim to ne reže previše posla, ali opet reže!
Hocu reci, kad meni nešto zašteka na hostanom serveru onda ih moram gnjaviti i netko se mora baviti mojim problemom. Puno korisnika, puno problema…dok u slučaju uhodanog jednog projekta na vlastitom serveru, mora biti daleko manje posla. A opis tog posla je? [/quote]

Pa alternativa ti je outsorcanje. Nemaš čovjeka na plaći a niti ne plaćaš veliku satnicu i čovjek radi onoliko koliko treba.
Samo kad ti jedan dan nedostupnosti odnosi recimo 40000kn kao što bi odnio njuškalu, onda bi se zapitao kome ćeš prepustiti svoj hosting.
Ljudima na plaći, outsourcing, ili hosting kompaniji.

Ustvari nikad jer cilj se je fokusirati na core bizinis.

i onda je rjesenje bazu kod sebe, master, rezervni i “nedobog da ova
dva umru” webserveri ?

Pa radi se backup inhouse ali nitko ne poslužuju sa inhouse servera, to bi morao imati prihode na stotina milijiuna kuna ili možda čak milijarda+.
To je već ona najveća liga.

[quote=“gorrc”]Pa radi se backup inhouse ali nitko ne poslužuju sa inhouse servera, to bi morao imati prihode na stotina milijiuna kuna ili možda čak milijarda+.
To je već ona najveća liga.[/quote]

baza + komad koda komunikacije i upita “doma” a webserveri outsoursani zajedno
sa ovim vlastitim komadom koda ?

A kako ćeš drugačije, možeš kupiti server i smjestiti ga u datacentru i nemaš fizički pristup njemu.
Jel to inhouse server, ako tako gledaš onda možeš i tu držati stranice pa da bude inhouse.
Samo to diže troškove u nebesa.

[quote=“SteelMaiden”]Redovni prihodi su manji od 100 eur mjesecno, uz rijetke iznimke kada netko zakupi banner poziciju.

Redovnih troskova nema, posto su hostani na dedi serveru s ostalim sajtovima, tako da to nije dodatan trosak u ovom slucaju. Postoje jednokratni troskovi upgrejdanja skripte, raznih dodataka i slicno. Naprimjer uskoro izlazi vBulletin 5, pa ce upgrade licence, ukoliko se odlucimo za njega, kostati oko $250. Zatim mobilna verzija kosta $200 jednokratno + $100 godisnje, branding free opcija $170, vBulletin Facebook aplikacija $100 i slicno. vBulletin je bezobrazno skup s obzirom da postoji puno besplatnih skripti.[/quote]

Pod hitno prijeđite onda na Invision Power Board. Uzeo sam ih prije godinu i pol dana. Korisnička podrška odlična, a bome i sama skripta. Dugo sam se se dvoumio između vbulletin ( najviše zbog navike sa drugih foruma ) i IPB-a, ali na kraju sam se odlučio za potonje.
Kao prvo, nadogradnja je besplatna, mobilna verzija je besplatna ( a imaju i vlastitu besplatnu IPB aplikaciju, barem za iOS ) - odnosno automatska je, imate automatski mobilni prikaz, facebook aplikacija ( ako mislite na integraciju ) je besplatna.
U svakom slučaju, profesionalna skripta, koja, po meni, nudi daleko više od vBulletina. Ovo sa plaćanjem mobilne verzije, i to ne jednokratno, nego godišnje i to 100 $, je po meni čisti bezobrazluk od strane ekipe koja radi vBulletin.

Neko unaprijed plaća za izbornu kampanju
Zagreb.hr - Službene stranice Grada Zagreba - Rezultati natječaja: Sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama

Njuskalo je tek sad poceo naplacivat oglase pa ne moze on prezivit od adsensa uz tolike troskove.

A ja sam uvijek mislio kako njima posao cvijeta. Smatrao sam da je net.hr gubitaš jer imaju fakat puno rubrika, pa trebaju i puno novinara. Isto tak i index. Ali ovi poput Forum.hr i Njuškala sam mislio da imaju samo prihode, al sam se očito prevario.

Kako to da prije pokazuju oglase, pa ih tek onda naplačuju? Šta nije to malo čudno za oglašavanje? Kolko ja znam trebalo bi biti konta: prvo pare pa tek onda oglas :smiley: