Koliko zarađuju uspješni (veliki) projekti?

Pozdrav,
Zanima me ako netko ima bilo kakve konkretne brojke da ih podjeli samnom.
Znaci, koliko zaradjuju stranice koje su u hrvatskoj medju najjacima.

Na ovom linku se nalazi popis top130 stranica, pa za bilo koju od tih bi mi bilo drago čuti podatke o zaradi, pa čak i ako je to samo vaša okvirna procjena!

Ne zarađuju sve stranice na sličan način, neke samo pute adsensa, dok neke imaju i direktno oglašavanje firmi i proizvoda, neke naplaćuju svoje usluge poput oglasnika.
S druge strane, neke imaju i povećane troškove. Pretpostavljam forum.hr plaća neke moderatore, a recimo portali s novostima i vjestima plaćaju novinare.
Tako da je pitanje dosta široko, a vi pišite o onom djelu u koji se razumijete.
Hvala.

P.S. jel zna netko gdje se mogu naći noviji podaci o top stranicama u hrvatskoj i njihovoj posjećenosti?

još da net.hr nije lažirao podatke posjete… ne znam zašto gledaš statistiku Gemius S.A, koja daje totalno netočne podatke jer svatko tko zeli plati im friziranje…

i da, net.hr je teški gubitaš, proguglaj malo, svi naši veliki portali ili su na nuli ili su gubitaši, tportal i net.hr nabijaju milijune gubitaka svake godine…

Pa kako nabijaju stalno su im baneri? Koliko je recimo cijena održavanj? hladni pogon,bez novinara

Dvadesetak najvećih su još uvijek na gemiusAudience*::*Home
Podaci koje imaš su stari 4,5 godine.
Pretraži forum za “gemius”.

Mislim da Forum.hr ne placa moderatore, vec da oni volontiraju tako da Forum ima minimalan trosak. Za Njuskalo.hr isto ne vidim zasto bi imao velike troskove odrzavanja no znam da puno ulazu u marketing. Veliki portali mnogo placaju novinare jer moraju pokrivati velik broj rubrika, no nisam upucen u brojke.

Dnevnik i Jutarnji koriste novinare koji im rade na TV-u i tiskanim novinama, a iste medije koriste i za marketing. Tako da tu imaju veliku prednost nad ostalim portalima (Index, Net) koji rade samostalno.

Moguce je da prihodi ne pokrivaju troskove i da se vlasnici nadaju boljim danima no s druge strane niti jedan veci portal se do sad nije ugasio zbog financijskih problema.

U svakom slucaju bilo bi zanimljivo saznati konkretne brojke. Mozda je netko analizirao fin. izvjestaje firmi koje stoje izad portala, posto su ti izvjestaji transparentni i dostupni javnosti.

Nabavi si login na poslovnu hrvatsku pa ćeš imati prihode (barem one legalne) na dlanu.
E sad drugi problem jest od kuda novac, vjerovatno od kuda ga uspiju izvući, no trebao bi uzeti i obzir da na listi ima spomenutih stranica koje nisu profitabilne ali se drže zbog nekih drugih razloga.

Nisu baš najfriškiji podaci, ali evo nešto konkretnih brojki:
http://www.webmajstori.net/forum/15547-zarade-hrvatskih-web-stranica-od-oglasavanja-konkretne-brojke-3#post113544

evo vam članka:
News-portali prihoduju od 7000 do 11 milijuna kn - poslovni.hr

pa vidite koliko je tko u gubitku, nije baš sve tako bajno…

Po brojkama koje sam vidio po webu, najveći portali (net, tportal, index, monitor) imaju prihode par milijuna kuna godišnje.
Kad od toga podmire državu, pokriju troškove i isplate plaće, sumnjam da išta ostane.

Što se tiče toga da se nijedan veći portal nije ugasio - je, corner.hr se ugasio nakon višegodišnjeg koprcanja u dugovima.
A imali smo samo tri velika portala koja su se financirala samo od weba: monitor*, index i corner.
*mislim da malo tko sjeća tiskanog monitora

[quote=“gambo”]A imali smo samo tri velika portala koja su se financirala samo od weba: monitor*, index i corner.
*mislim da malo tko sjeća tiskanog monitora[/quote]

Sjećam se ja. Taman sam platio godišnju pretplatu, mislim da sam dobio jedan primjerak i nakon toga gecrk, samo na internetu.

Jedna riječ koju ne spominjete kod news portala je utjecaj. Možda i važniji od novca.

Evo njuškalo 2 milijuna minusa za prošlu godine.
Kako uspjeti napraviti dva milijuna kuna minusa i ostati živ to je druga priča.
Zanimaju me te investicije koje ulaze one se ne prjiavljuju kao dobit?

Vjerovatno ne jer i to nisu ali i nitko nebi ulagao, to su pozajmice?
Provjerio par projekata u koje je bilo nešto investirano i nema traga od poslovne investicije.
Ili možda jednostavno nisam našao na stranici.

[quote=“gorrc”]Evo njuškalo 2 milijuna minusa za prošlu godine.
Kako uspjeti napraviti dva milijuna kuna minusa i ostati živ to je druga priča.
Zanimaju me te investicije koje ulaze one se ne prjiavljuju kao dobit?

Vjerovatno ne jer i to nisu ali i nitko nebi ulagao, to su pozajmice?
Provjerio par projekata u koje je bilo nešto investirano i nema traga od poslovne investicije.
Ili možda jednostavno nisam našao na stranici.[/quote]

Na koji to način njuškalo može ući u minus?
Koliko to ljudi održava?

[quote=“mestro67”]Na koji to način njuškalo može ući u minus?
Koliko to ljudi održava?[/quote]

Iznajmiš velike luksuzne urede, zaradiš 200,000 a ostane ti dug za urede od 300,000 i u minusu si 100,000kn.
I onda dođe čiko i uplati na račun 100,000kn i firma dalje ima urede i radi ali duguje 100,000kn.
Mislim da to tako ide…
Vjerovatno tako prolazi i ono što se zove investicija.

[quote=“gorrc”]Iznajmiš velike luksuzne urede, zaradiš 200,000 a ostane ti dug za urede od 300,000 i u minusu si 100,000kn.
I onda dođe čiko i uplati na račun 100,000kn i firma dalje ima urede i radi ali duguje 100,000kn.
Mislim da to tako ide…
Vjerovatno tako prolazi i ono što se zove investicija.[/quote]

Pa ne predaju se oglasi u uredima :slight_smile:

Istina, ali guzonje koji troše tuđi novac žele da im guzicama bude udobno :slight_smile:

Pogledajte bilješke u javnoj objavi za NJUŠKALO d.o.o. i sve će vam biti jasno.

U naslovu stoju uspješni a ispada da su uspješni jedino po broju posjeta.
Po mojoj procjeni mislim da jedino Styria kod nas dobro posluje na netu. Tportal, dnevnik.hr stvaraju velike minse ali njih pokrivaju novatv i t-com koji imaju brdo para pa njih nije ni briga. Index.hr mislim da jedva preživljava i krpa kraj s krajem. Forum.hr mislim da od adsensa zaradi oko 100e dnevno a server plačaju skupo, oglašivaća mislim da tamo nema puno. Monitor.hr koliko vidim je uključio adsense slikove oglase to znaći da se polako pozdravlja sa oglašivaćima i okreče adsensnu to dovoljno govori samo za sebe.

Mislim da bi se na forumu našlo dosta njih koji više zarade na adsensu od ovih ‘velikih’.

Što bi se točno odnosilo na troškove održavanja servera? Pričamo li o vlastitom serveru ili o iznajmljenom??

Neznam bila neka tema nedavno i ljudi pričali čim veća posjećnost troškovi manji… Pa čudno to kako svi veliki vjerovatno i do kojih 10% prihoda ostavljaju samo za hardwaraj i održavanje, ako ne i više.
A iznajmljuju se serveri, bilo bi puno skuplje imati fizički svoje.
A onda moraš i gledati održavanje, backupovi i sl. Sve to radi svoje troškove.

Znam da vBulletin troši puno resursa, no mislim da bi jedan dedicated server od parsto eura bez problema servirao sajt poput Forum.hr. No istina je da večina velikih odvaja više nego je to potrebno za web hosting usluge.