Konfiguracija VPS-a

Pozdrav,
razmišljam o nekom VPS serveru kroz neko vrijeme. Koliko je dobar tutorijal na ovoj stranici da se postavi server?

Los za ono sta tebi treba, ono je tut da na racunalu napravis neke mogucnosti servera…

Tebi ovako nesto treba:

A-ha. Vidim da na ovom drugom linku je više kao da instaliram server lokalno za pisanje koda jer nema zaštite, webmaila i još nekih stvari kao na onom prvom linku.

Jel netko od vas majstora pisao kakvu “kuharicu” za VPS?

Pošto ne radim nigdje onda pokušavam nekaj i naučit.

Da te malo ohrabrim, da sam ja koji nikad nisam imao server, niti sam offline nesto previse servirao, napravio server, istina trebalo mi je tjedan dana da sve procitam i isprobam i podesim. i evo ga sad radi ko urica. Na digitaloceanu sam, tamo sam s njihovog chata dobio dosta pomoci, mada su oni samnom pricali kao da sam ja najveci programer i linux master na svijetu, ali nekako sam uspio sve posloziti, pa nije lose da probas na njihovom chatu pitat kako sto gdje, isto tak njihova stranica ima dosta dobre tutoriale.

Onda ti ocito pomoc ne treba jer sve znas… Kakvo lokalno pisanje koda…

To sto sam ti ja stavio je ono osnovno sto ti treba za VPS, i budimo iskreni, budes li jos puno toga instalirao samo ces zagusiti VPS…

LAPM ti je sve ono sto ti treba za web server, a to je ono sto si i trazio. I tako sta nije za pisanje koda jer nemas nista drugo instalirano na VPS-u(nema vizualnog sucelja, dodatnih programa i slicno). Sad na to mozes nadograditi samo ono sto trebas za svoje siteove, ostalo ti nije potrebno i samo ce ti utjecati na resurse servera…

Za mailserver:


Firewall, preporucujem CSF:
http://configserver.com/free/csf/install.txt

Zelis li i neki od panela za upravljanje VPS-om, odaberi neki od ovih:
Cpanel
Virtualmin/Webmin
Plesk

-Ako zelis napraviti i nameservere na VPS-u(sto ne preporucujem), onda ti treba BIND server ali njega ces morati podesavati.

-Ako ti Apache nije dovoljno brz, tj tvoj site se zagusi jer ti Apache pojede sve resurse onda koristi Nginx ili Litespeed za web servere

-Za online pregled mailova sa svojeg mail servera koristi roundcube(http://roundcube.net/), squirrelmail(http://squirrelmail.org/), a mozes i svoj google account vezati preko SMTP-a pa s njim citati mailove i slati mailove.

-Za cache web sadrzaja imas tonu solucija, jedna je recimo koristenje cloudflarea i njihovog CDN-a, zatim mozes instalirati memcached(memcache PHP extenziju) koji koristi za cacheanje memoriju VPS-a sto je daleko brze od pisanja i citanja sa diska, itd , itd…

Ja sam danas po prvi puta uzeo jako jefitin VPS (128 MB, 10GB, 6TB Bandwidth) za 10$ godišnje:)
Sve sam instalirao i naštelao od nule u 10-ak minuta po tutoru:

BIND DNS server
Mail server Postfix
Postfix
Apache
PHP 5.3.27
Webalizer
SSL websites
MySQL ProFTPd
Logrotate
AWstats
Nginx SSL
Nginx website
DAV Login
Mailman
Protected web directories
venet0 for virtual IPs
IPv6 addresses

Dobio sam 128 MB stvarne memorije i 256 MB virtualne,
tako da je sve ovo zajedno zauzelo zapravo samo 42 MB,
te imam još 85 MB free memorije.
Hoće li to biti dosta za WP site?

Da li sam što izostavio u instalacijama, prije nego krenem u instalaciju servera?

Gore je Virtualadmin, sve je zeleno.

ne bih znao, nisam imao nikad VPS koji je imao manje od 4gb rama i 2 jezgre cpu-a…

Probaj pa ces vidjeti, ali znam npr ako koristis nginx sam kao web server da on puno vise procesora jede nego rama…

Uh, tek sada vidim…
Nije baš jednostavno naštelati nginx.

Ma radi ko’ beba :slight_smile:

“Igram” več 10-ak dana na unmanaged VPS-u, kojeg sam uzeo
za 10$/y.

Na tom slabašnom (128 MB) i prejeftinom VPS-u se stvari mogu dovesti u takav red
da se WP site vrti na nevjerojatinim brzinima.

Više-manje sam sve pohvatao, instalirao i namjestio (Apache i cPanel mi
se nakon ovog čine kao “igračke za djecu” :slight_smile: ).

Ipak, očito sam propustio neke osnove u Virtualadmin administraciji…

Nikako da shvatim kako dodati novu domenu na novi virtualni server.

Probao sam sa:

1.) Instalacijom novog master servera
2.) Instalacijom sub-servera
3.) Instalacijom alias servera

Ali događa mi se da nova domena uvijek pokazuje sadržaj prvog master servera.
Vjerujem da je problem negdje u Network interface postavkama (IPv6, IPv4, vent0, vent0:0…)

Da, to je zato sto si stavio da ti je “Addresses to listen on” na ip, stavi kad kreiras ili editiras na “Any IPv4 address” ili “Any IPv6 address” i na port 80. Takodjer nemoj staviti default port na niti jedan virtualni server.

1 Like

Thx!
Probati ću tako.

Ako želim postaviti novu domenu na novi virtualni server što trebam napraviti:
1.) Instalirati novi master server
2.) Instalirati sub-server
3.) Instalirati alias server na glavni server

A ovisi sta zelis, za samo nesto.com treabs Top-level server i to je to, nista posebno, odaberes features…

Skužio sam, thx. Sada sve radi kako treba.
Virtualadmin ima malo žešči learning curve - ali isplati se.
Sloboda i lude brzine na nginx-u :slight_smile:

BTW kada već pričamo o brzini…
Postoji li neka bitna razlika (koja utječe na brzinu) između fastCGI i PHP-FPM?

Također, ako netko ima volje u par rečenica zdravo-seljački objasniti memcached, zašto se koristi…

Koristim ga jako dugo i vec skontao sam vecinu mogucnosti tako da moram reci da sam jako zadovoljan, tesko mi je ponekad raditi na cpanelu ili plesku za klijente nakon virtualmin/webmin kombinacije

cacheiranje u memoriji servera, brzina je neusporedivo bolja nego bilo koji cache koji zapisuje i cita sa diska servera…

cacheiranje u memoriji servera, brzina je neusporedivo bolja nego bilo koji cache koji zapisuje i cita sa diska servera…

A koliko je to opterečenje za RAM, s obzirom da ga trenutno imam malo?
Također, ako sam dobro shvatio Nginx ima memcached instaliran po defoltu?

Sad me muče permalinks.
Probao sam več hiljadu stvari ali nikako da proradi…

ovisi koliko se toga kešira… npr meni memcache koristi jako puno memorije, ne mogu tocno reci ali kesira podatke od vb foruma koji ima bazu od par gb…

objasni malo vise, inace to sve radi u konfiguraciji virtualnog servera nginxa u virtualminu…

Hoću da mi nginx rewrite-a SEO friendly linkove.
Znači ne: http://mojadomena.com/?p=123 Nego: http://mojadomena.com/post-title

Site je WP i to se u njemu napravi u dva klika.
Ali Apache rewrite-a preko .htacces filea, koji nije
funkcionalan u Nginx-u.

U Webminu imam config fileove:

/etc/nginx/nginx.conf
/etc/nginx/mime.types
/etc/nginx/sites-available/default
/etc/nginx/sites-available/domena1.com
/etc/nginx/sites-available/domena2.com

Vjerujem da je patka negdje u tim fileovima jer večina tutura
za ovaj problem upučuje na njih.

Uglavnom, probao sam večinu solucija (tutora) sa prve
dvije stranice rezultata pretraživanja na frazu “wp nginx permalinks”.
Uključujući i oficijalne Nginx, WP tutore za tu problematiku.

Također, probao sam i sve WP/Nginx pluginove koji su vezani za permalinks.

Naravno, svaki put kada sa napravio neku vitalnu promjenu, naravio sam reload severa,
počistio kompletan history i F5.

Rewrite za WP na nginxu:
http://codex.wordpress.org/Nginx

Probao sam to - ali nije proradilo.
Valjda sam negdje fulao u koracima…

Dajte, ako je itko ovo ikad uspješno riješio neka baci koju pametnu, jer sam fraze već dobio.