Konfiguracija za video montažu

ajd da i ja priupitam kad već ima ova tema. napomena ja pojma o video montaži, konfiguracijama itd. ako sam ja dobro shvatio ja ne bi mogao editovat dugačke snimke u 4K sa ovakvim nekim laptopom
https://www.ekupi.ba/bs/Računari/Laptopi-i-oprema/Laptopi/Laptop-Lenovo-IdeaPad-Gaming-3-15ARH05-81Y4016DSC%2C-15%2C6-FHD-IPS%2C-Intel-Core-i5-10300H%2C-8GB-RAM%2C-256B-PCIe-NVMe-SSD%2C-NVIDIA-GeForce-GTX-1650-4GB/p/EK000399686

kad kažem editovat, mislim na skraćivanje, ubacivanje muzike, drugih kadrova i sl ništa spektakularno. i nemam ni ovakav laptop no neki lenovo g570 pa sam mislio se apgrejdovat. al znači i ako uzmem ovako nešta kao na ovom linku što ostavih to neće bit dovoljno da se išta može radit sa 4k videiima? biće ako je ovako za desktop potrebno preko 2 iljade eura onda za laptop treba masa neka. a ja ne mogu za desktop nikako moram laptop, jer poluležim

Ovdje imaš preporučene specfikacije za 1080p i 4k: Adobe Premiere Pro System Requirements

1 Like

Ono što će ti sigurno faliti je RAM memorija, bez 16gb (idealno 32) ne treba ni razmišljati o editingu videa, pogotovo kad je 4k u pitanju (osim ako stvarno radiš videe do 10-tak-15 minuta)… Na ovom laptopu dodaš još 8gb rama i bit će ok ali ne očekuj neke performanse za 4k…

Može se edit video i sa puno lošijim kompom, nego je pitanje koliko je to korisno jer će sve biti jako sporo. Ako nisi profesionalac i ako to radiš nekako za svoju zabavu, povremeni freelancing ili slično mislim da će biti okej, uz uvjet da dodaš još 8gb rama.

Ja sam na starom laptopu, ekstremno lošem (i5 3230, gt 635m ako se ne varam), sa 8gb rama radio Full HD videe u Wondershare FIlmora, i radilo je to, ali je bilo ekstremno sporo, i to ti počne dizati tlak, ali da se može, može se.

1 Like

a jel ovo neki standard da programi za editovanje videa imaju ovakve system requirements? ili postoji neki lajt i jednostavni programi koji mogu radit na nekim starijim laptopima? ili je to više do samog 4k videa, a manje do programa?

a šta znači ovo ne očekuj neke performanse za 4k? jel to znači da će radit vrlo sporo i za svaku komandu da će mu trebat mnogo vremena il nešta treće? aha aha eo vidim poslije si rekao da je sporo…

a kontam za sebe radit yt kanal. dakle treba mi neki opaki laptop za to.

aj nije baš toliko vezano za topik al da i to priupitam ođe pa možda kogođ zna. kako se video materijal prosleđuje video editoru. npr cijeli dan snimano nešta u 4k i to neam predstavu kolko prostora zauzeme, 200gb nek bude, i kako se video editoru prosleđuje tih 200 gb na obradu i pravljenje videa? preko čega? kolko to treba da se čudo uploaduje? meni internet nije optički još uvijek, trebao bi mi cijeli dan

Preview klipa će ti biti užasno spor, to ti je 10x gore nego kada neće da učita YouTube video :stuck_out_tongue:

1 Like

Preko kabela i li sd kartice.

plus, ne treba ti zvijer, nemoj se ni zeznuti pa utuć brdo novaca i onda odustat od youtubea haah, istraži malo i programe, neki programi zahtijevaju bolji proc, dok neki drugi zahtijevaju bolju grafičku kao npr. davinci resolve. Onaj laptop što si naveo će ti biti dosta, samo rama dodaj.

hahah točno to, ja sad uzeo novi proc Ryzen 5600x, i preview radi kako spada, preporodio se. Iako se ne bavim time nego planiram pa malo istražujem haha

1 Like

jel ovo odgovor na pitanje kako video editoru (mislim čoeku koji edituje video, ne programu) poslat video materijal na obradu? ne skontah. mislio sam online kako poslat npr 200gb na obradu video editoru. đe uploadovat tolki fajl onlajn i kolko vremena treba, jel to problem?

a ne bih nešta uzimo što će mi za godinu dvije bit loše i neće moć radit šta treba da radi.

https://www.ekupi.ba/bs/Black-Friday/Laptopi%2C-mobiteli-i-gadgeti/Laptopi/c/BF02211?sort=price-desc&q=%3Arelevance&show=Page#

šta preporučujete ispod 1500 maraka. i oćel se moć radit sa 4k video materijalom. i kako da znam jel mogu tom laptopu dodat još rama? kolko košta dodavanje još rama?

Dropbox za nekih 20$/mjesečno nudi 3TB. Eh sad, koliko vremena treba, zavisi od tvog neta, logično :smiley: Google pun takvih kalkulatora koji izračunaju za tebe :stuck_out_tongue:

2 Likeova


ako sam ja ovo sve dobro odradio, meni bi za upload 200 gb trebalo 8 dana. nije baš praktično.
biće da mi je ova brzina 30/3. imam opciju besplatno preć na optički internet, 50/20 za istu cijenu ali još uvijek nisam. al ajd i da je optički internet taj 50/20 dakle brži upload za nekih 6-7 puta, al opet to znači da bi i sa optičkim internetom upload 200 gb trajao znatno duže od cijelog dana. dakle da bi se neko bavio video editom onlajn treba mu pored nekog jebačkog kompa i jebački internet

Ne razumijem što će ti jaki laptop ako ćeš slati video editoru da ti pravi videe?

Ne znam gdje živiš, ali optički internet 50/20?? To vas netko ili zajebava ili ne znam što…

1 Like

Video-editor koji obrađuje samo 1080p, može raditi i sa ovom tvojom brzinom, iako nije idealno. Ako obrađuje 4k, naravno da mu treba i mnogo bolja brzina. Meni je brzina 150/10, što znači da uploadujem klipove dok spavam :sweat_smile:

to za slat video editoru da mi pravi videe je čisto informativno pitanje. a šta veliš za laptope ispod 1500 KM?

https://www.blic.net/latn/?page=7

u Banja Luci. Ovaj blicnet koristim sto godina i baš dugo ništa mjenjo nisam. ima mtel bolje (brže) pakete, al nisam imao potrebu, ovo što imam za sad je ok.

pa da čak i sa tom brzinom tvojom za velike 4k videe treba dosta vremena da se uploaduje.

šta ti veliš može li ijedan laptop ispod 1500 KM proć?

Ne znam, nikada nisam imao laptop koji je mogao pokrenuti nešto više od browsera :sweat_smile:

PewDiePie nikad ne snima u 4k. eto jedna zanimljivost, bar meni.

Citiranje
@anja1 šta ti veliš može li ijedan laptop ispod 1500 KM proć?

Ako ga uspiješ naći da ima zasebnu karticu i da možeš nadogradit RAM memoriju valjat će… U tom rangu su većinom sa integriranom grafičkom što nije baš za video editing, možda u full hd. I pripazi, dosta ih u laptope stavlja 2x4gb rama što ti ne ostavlja prostora za nadogradnju. Ili ciljaj da ima 1x8 gb rama, ili da odma ima 16gb. Sretno, ali mislim da ti neće biti lako pronaći tako nešto.

Eo čini mi se jednog korisnog linka oko ove teme

pa da podjelim, nekako baš jedini članak koji je pokrio temu onako kako je meni ugodno pa bar beklink da dobije od mene, a i tema nešta korisno.