Korona virus pred vratima

Ovo je daleko vise od 3%

Poslednji podaci za Italiju kažu da je od korona virusa preminulo više od 10.000 ljudi, dok je broj zaraženih premašio 92.000. U Španiji broj smtrnih slučajeva veći od 6.600, dok je zaraženih više od 78.000

Imaj u vidu da ima dosta ljudi koji preleze bez ikakvih problema misleic da je gripa

Ja ne znam koliko ste upoznati sa brojem testiranih, ali bez masovnog broja testiranih besmisleno je govoriti o smrtnosti, a cak i sa velikim brojem testova niko ne pominje ljude koji su relativno lako pregrmili virus a nisu testirani, i sami nisu imali pojma da mozda imaju koronu, a takvih je gomila. Po izvjestajima gomile koji imaju koronu i simptomima rijetko ko to moze razlikovat od gripe i cak u laksim slucajevima od prehlade. A masa je bila sa tim simptomima. Ja koliko sac cuo npr Njemacka koja ima mnogo bolje zdravstvo od Italije i Spanije ne testira vecinu ljudi sa simptomima no im kaze izolacija, pa tek u slucaju pogorsanja dolazi do testiranja. I onda nikako se ne moze govoriti o stopi smrtnosti na osnovu dostupnih podataka jer su prikazani podaci crnji mnogo no sto zaista jesu.

Mene interesuje sta ce bit sa drzavama koje za sad nemaju neke mjere protiv korone kao npr Bjelorusija i Svedska. Zanimljivo da je cak opozicija koja je uvijek protiv Lukasenka ga podrzala u ovom slucaju. Ja nagadjam da ove drzave nece uopste losije proc od drugih.

1 Like

To se sve mijenja iz dana u dan. I testira se sve vise.
Ali prije dvije nedelje kad sam ja zvala (jer je uciteljica od djeteta bila pozitivna) su mi rekli da ako se pojave simptomi da se javim. Inace nista. Nije cak rekla ni da budem u karantini. Znaci testirali su se samo oni koji ispunjavaju oba uslova : u kontaktu sa zarazenim + simptomi.
Evo saznadoh upravo sad, bracni par s dvoje djece, jedno dijete kaslje. Drug u razredu tog djeteta je bio pozitivan. Zvali u petak kod pedijatra i rece im da ne dolaze kod nje, nego im dala kodove i da citava porodica (iako samo dijete jedno kaslje) ide na tzv. “drive in” test. Otvoren ovdje na mjestu gdje inace bude Oktoberfest. Sjedis u autu, oni ti urade bris. I rekose za najkasnije 24 sata ce biti rezultati, i to onlajn. Od juce rezultati za njih troje su tu, negativni, a za dijete koje i dalje jako kaslje nema rezultata, nema nikakvih kontakt telefona da zoves, nedelja je, ne radi ni doktorka…

Ali da, zarazenih u statistikama moze biti najvise onoliko koliko si testirao. A vecina nije testirana. Sad se prica da treba u aprilu da krenu s testiranjem za antitijela, i da tako utvrdjuju ko je imao koronu a da nije ni znao.

Svedska se za sad drzi dobro. Holandija i Britanija, koje su u pocetku slijedile istu taktiku su je promijenile. Vidjecemo sta ce bit.

Ono sto se treba izracunati jeste - trenutna dnevna stopa u Italiji, minus projektovana dnevna stopa. Razlika ce biti smrti koje se ne bi desile da nije bilo korone.

A ako se zeli vidjeti koliko bi tih ljudi koji su umrli s koronom, umrli zbog drugih stvari onda bi bilo: Dnevna stopa umrlih od korone, minus dnevna smrtna stopa (generalna) plus projektovana dnevna stopa.

Trenutna godisnja smrtna stopa u Italiji na 1000 stanovnika je oko 10.5; S obzirom da Italija ima 60m stanovnika to je onda godisnje 630k sto je dnevna brojka od oko 1750. Mi znamo da u Italiji ovih dana umire po 800-1000 ljudi dnevno koji su zarazeni koronom. No medjutim, ako dnevno u Italiji umire npr 2200 ljudi (ne mogu nikako naci koliko dnevno umire ovih dana) onda mozemo pretpostaviti da je zbog korone umrlo 2200-1750= 450 a ne 900. Znaci kod polovice umrlih je korona prouzrokovala smrt, dok bi druga polovica umrla svakako (samo eto, bili su i zarazeni prilikom smrti). Naravno, ovo pod pretpostavkom da je trenutna dnevna smrtna stopa 2200 (random broj, uzet samo za primjer).

Necemo ovime nauciti koja je smrtna stopa (jer ne znamo koliko ih je zarazeno) ali cemo barem znati koliko dnevno umire zbog korone a ne bacati brojke kao 1000-1200 itd (mozda je stvarna brojka 5 puta manja).

Ovaj Amerikanac s koijim radim ono amazon->ebay mi je ispricao da su oni tamo u komsiluku/poslu svi pocetkom januara dobili gadnu gripu, problemi s plucima itd Sad tamo pricaju da postoji dobra sansa da se virus u Amrici pojavio vec krajem decembra i da je moguce da je vec tad jedan dio ljudi nesvjesno prelezao virus (prvi slucajevi su bili u Februaru!?)

Tako je. Ili ofrlje ovako:

Mislim da se vecina nas potajno sad nada da smo to vec prelezali, hehe.

Vidis, opet taj video je malo nekako cudan… Ako je dnevna smrtna stopa 1770 ljudi, a dnevno sad od corone umire 900 ljudi… pod pretpostavkom da niko od ovih ljudi ne bi umro da nije bilo koroone (a mozemo se slozit da je to glupa pretpostavka) to bi bilo oko 2700, znaci uvecanje za 50%… a u novinama- uvecanje broja ovih usmrlica za nekih 900% :smiley:

E sad, logika mi kaze da je u novinama toliko vise strana jer je ta regija strasno pogodjeno, dok dobrom dijelu Italije nije nista (juzno od apenina npr)

…a kad pogledaš slično vrijedi i za gripu. Kada se mjeri smrtnost iste, opet se ne zna koliki broj ljudi ju je preležao bez prijave … nekako mi se čini da je tak faktor nepoznanica u oba slučaja.

Hm…
Ja sam mislio da kada se testiras na viruse da se ti testiras za sve viruse kad ono nije. Samo se testiras za specifican virus.

Vezano za zivot u ovom stanju. Ja sam u BL ali posto odredbe vrijede za cijelu RS isto je kod svih. Ajd sto ne rade kafane, bioskopi, pozorista ali sto ne rade radnje koje prodaju alate, tehniku, bijelu tehniku, kosilice, itd. Crkne ti bojler i sta ces? Nista, grij vodu na sporetu, welcome to 93, again.
Ok, rade pekare i prodavnice ali gdje god da krenes, gubis vrijeme. Cekas u redu gdje god da dodjes. Ne mozes navece prosetati.

Inac, vidim da se BTC oporavlja. Kinezi ozdravili.

1 Like

evo nama se u kuci vec masina jedva drzi, nesto pucketa … šta sad raditi? a i bojler stenje

Ovdje ukinuli neke linije autobusa, ako ti se pokvari auto/motor gotovo ti je… a za ove sto nisu ukinuti stavili traku, tako da se “spasi” vozaca, pa ti drzi udaljenost 2 metra u autobusu pogotovo kada neki ludak ostavi otvoren prozor, mozes biti i 5 metara od njega uzalud ti je :slight_smile:

Brza posta i dostava jos uvijek rade. A trgovci samo gledaju kako ce nesto prodati online.

Znaci olx.ba i narucis sta ti treba.

Ok, stoji to ali nije mi jasno kako ce to smanjiti sirenje zaraze kada dodje dostavljac i donese mi to u ruke a odlazak u radnju hoce. Inace, bas sam prosle sedmice narucivao neki stari kasetofon :slight_smile:

1 Like

Kupanje hladnom vodom trosi dosta kalorija, otprilike kao da si isao trcati. Znaci eto dve muhe jednim udarcem… malo je ■■■■■■■■ ako se dobije upala pluca ili tako nesto al vidis da nije sve crno :smiley:

2 Likeova
1 Like

Pravo je rekao covek…da sada neko kaze nema nis od toga ,uhapsili bi ga da siri dezinformacje,

Krivi su - Okupatorski stožer

Baš su se lijepo poredali, kao na optuženičkoj klupi, i još onaj neki čuvar u pozadini :slight_smile:

Dosta je bilo- sarlatani bliski sa antivakserima i drugim sarlatanima poput one Jovane… Traze specificnu nichu u srpskom glasackom tijelu pa se hvataju sad za sve teorije zavjere- 5g, vakcine, alternativna medicina itd…

Sto se doktora tice sa snimka- koliko znam, on doktorsku licencu nema vec preko 10 godina,a takodje, poput dosta je bilo, trenutno je politicar koji ganja slicne glasace kao “dosta je bilo” sto ganjaju u srbiji. Inace je poznat po tome sto je zaposlio postara kao doktora :smiley:

2 Likeova

Koga su sve nasi po ex YU pozaposljavali …crno nam se pise,

kakav narod takvi politicari. Svakom po zasluzi

1 Like