Korona virus pred vratima

Ne znam koliko pratite, ali korona virus nam je pred vratima. Italija ulazi u haos zbog virusa.
Sta mislite koliko ce sve ovo da utice na ovo sto mi radimo?
Sta mislite da li je ovo pusteno iz neke laboratorije kao u filmovoma kako bi se smanjila populacija, jer u zadnjih 100 godina se povecala skoro 8x, resursi su na izdisaju, ne obnavljaju se itd.
Obicno ne obracam puno paznje na ovakve stvari, ali za ovaj virus osecam neku nelagodu u dubini duse da je ovo tek zagrevanje za neki bas bas veliki haos.

1 Like

ma samo bijelog luka rokajte

2 Likes

Ja sam stekao dojam da se previse prasine dize oko toga, iz kog razloga ne bih znao.
Koliko sam ja mogao vidjeti, ljudi koji su umrli su vecinom imali neko drugo oboljenje (rak, problemi sa srcem i slicno), te prakticno su mogli umrijeti od obicne gripe.
Lijeka nema osim da lezis, odmaras unosis vitamin c, dok virus ne ode.

Svabe su ovdje napravile karantin za sve koji dodju iz kine, tako da su time na neki nacin sprijecili sirenje (bar za sad).

3 Likes

Ja isto mislim da mediji napuhivaju stvar. Kao i kod obicne sezonske gripe ugrozene skupine su starci, djeca i oni s nekim kronicnim oboljenjima. Ako je imunitet dobar, nema straha.

Pa preveliki broj ljudi je umro da bi mogli da ga podvedemo pod obican grip…

I koje brojke su u pitanju?
Koliko ja znam, puno više života odnese gripa svake godine. (Bar je tako bilo u počecima korona-panike …trenutno nisam siguran koje su brojke)

Tako da panika nije bila uzrokovana brojevima smrtnosti, nego čisto zbog nepoznavanja pošasti …tj. nepoznavanja koji su mu izvori i načini širenja. A uz to ni lijek nije poznat. To su glavni razlozi zašto je bio vrijedan spomena, jer se to moralo pod hitno istražiti.

A dalje je stvar medija i mase…i koliko su preveličali/ili nisu ono što se dešava.
Ja mislim da se preuveličalo …ali ne škodi da je, ipak nam iz tog smjera prijeti velika opasnost. (Ne mislim na Koronu, nego na bilo kakvu boleštinu/epidemiju )

Prema tome nije loše da se društvo malo testiralo kako će se ponašati u ovakvim situacijama, čisto da budemo spremniji na ozbiljnije situacije ako će zatrebati.

Što se toga tiče, mislim da smo fasovali na ovom testu…i pokazali popriličnu nespremnost i neorganiziranost za takvo što.

U postotcima- oko 100 puta ubojitije od gripe? Svi se u prosjeku prehladimo par puta godisnje… a ne umire se bas od prehlade ili gripe. S druge strane, za sad je smrtna stopa od corona virusa izmedju 2 i 5%. Nije sitnica, nije ni strasno kao kuga, ali s obzirom da se veoma lako prenosi onda je problem. Sreca pa je 21. vijek pa se moze izolirat i mozes udarit karantin.

EDIT: Za one koji zele malo vise u brojkama… Godisnje umre 300-400k ljudi zbog gripe… ne zbog gripe kao gledano u vaukumu, ali gripa ih dokrajci (neki problem drugi imaju). Ako uzmemo u obzir da se svako razboli jednom godisnje, to je oko 8milijardi zarazenih, a 300k smrti. To je smrtna stopa od 0,0037%.

Druge strane, tesko je tacno utvrdit brojke za corona virus, ali po onome sto je objavljeno (sto opet vjerujem da je malo ublazeno da se smanji panika) brojke su 3-5%. Znaci otprilike 1000 puta gore od obicne gripe, barem po brojkama koje znamo :smiley:

1 Like

Malopre javise, zaustavili zeljeznicku saobracaj izmedju Italije i Austrije. U vozu Venecija - Minhen dve oboljele zene bile. Znaci vlasti su u stanju alarma ocito, a samo dva slucaja u vozu. Nije uopste za poredjenje s gripom. Nelagoda bas.

1. smanjenje populacije
  2. slabljenje kineske ekonomije od strane amerike
  3. kinezi jedu go*na i pokušavaju da kloniraju ljude i životinje i ukštaju vrste i da su se zajebali (slučajni)
  4. ili što jednu svašta

Prva dva namjerna, a druga dva slučajna razloga pojave virusa po meni. Kako god neko će od toga vjerovatno dobro profitirati kao i od svega.

Koliko god da se vodilo racuna, virus se uvukao u Evropu. A Evropa nema granica, ljudi jako puno cirkulisu, i tesko ce da se zaustavi. To je neko moje misljenje.

Barem nama koji smo navikli raditi od kuce nece biti tesko odraditi karantenu. Tko zna mozda nas i prisili na dodatan rad. Sreca u nesreci.

3 Likes

kinezi su dugo vremena vodili politiku jednog djeteta, oni su sami sebi problem, plus što sada imaju mnogo više muškaraca nego žena, posljedica takve politike … tako da ta mogućnost otpada jer će broj kineza opadati … problem su druge zemlje trećeg svijeta gdje je natalitet ogroman

https://ourworldindata.org/exports/projected-population-by-country-893fdf8fb52d44f2d886058aa625a14b_v10_850x600.svg

nema potrebe da SAD uvaljuju virus kako bi oslabili kinesku ekonomiju, dovoljno je da im roknu sankcije, što su i uradili pa je ekonomija počela stenjati … dakle i ova mogućnost otpada

1 Like

Nije stvar sankcija, nego da ih izoluju od svijeta, da bi Ameri ostali prvi, a kao u svemu uvijek ostali čistih ruku i pošteni.

prelahko nasjedaš na teorije zavjera

drugi najveći export-import partner SAD-a je Kina, usporavanje kineske ekonomije se automatski odražava na SAD … kratkotrajni trade war je u redu ali neplanirano usporavanje ekonomije nekim virusom automatski pogađa i SAD … tako da ni to nije logično

pošteniji su od rusa i kineza u svakom slučaju, šta bi rusi i kinezi radili da imaju moć koju ima amerika, samo zamisli :wink:

1 Like

Ljudi došao sam iz Kine pre deset dana. To je virus koji je malo jači od običnog virusa i umiru stari i već bolesni. Ne brinite, sve je napumpano, ali ne znam zašto. Kinezi jesu u strahu, ali realno je da su i oni svesni da to nije tako strašno i da, tamo su stale stvari. Potrošnja, proizvodnja - sve za 20% sigurno.

ja mislim da je nampumpano sa razlogom, jeste to oblik virusa ali za taj virus nema lijeka … mutirani oblik a lahko se širi … zato i jeste tolika panika

pa nisu kinezi ludi da usporavaju ekonomiju bez razloga, da takve mjere donose …

Velika je razlika između prehlade i gripe i ja recimo gripu nisam imao od svoje valjda 12. godine. A prehlada ima puno blaze simptome.

1 Like

Oni su se jednom opekli u vezi virusa i u Kini nema šale, koliko god mi pričali da su alavi na novac i sve to, oni su narod koji recimo ukoliko postoji 2% šanse da virus mutira, oni mu daju iz predostrožnosti 40%. Ali je stvarno sve dobro stalo, šoping centri recimo, prazne ulice, fabrike, odmore svi uzimaju, ne rade ni škole kako treba, sad msm da će uskoro da se smiri.

1 Like

Ne samo da je velika, nego jedno je virus, a drugo nije. Neuporedivo je stoga u kontekstu opasnosti od virusa.

Mozda vec i je kod nas. Na sva zvona se u HR hvale kak se brinu o prevenciji, ja sam nedavno dosao iz Dohe gdje cijela Azija i Afrika presjeda za EU i u Zagrebu nas ama bas nitko nije pitao od kuda smo dosli.

Mozda sad ako turisticka sezona propadne ovima na vlasti dode da smo premala zemlja da bi zivjeli od turizma, a industrije i neke proizvodnje ni na vidiku.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja