Korona virus pred vratima

Kad je obicno sezona gripa i zasto? :smiley:

Maske i mjere su tu da nas zastite, nebitno kad je :slight_smile:

Evo jos jedne debilane haha
Znaci u 10 nasumicnih ulica u berlinu, na otvorenom moras nositi masku (citaj bilo sta preko usta i nosa) - cak i biciklisti.
Koja je svrha ovoga, meni je ovo vrijedjanje ljudske inteligencije :rofl:

1 Like

I zastita kao u svemu nije 100%
 i samih mjera o maskama i distanciranju se ne pridrzavaju svi. Vidje li ti one proteste protiv mjera?

koliko ja mogu da vidim ona je prilicno daleko od 100% :smiley:

ponavljam, u mjestu gdje ja zivim velika vecina se pridrzava, jednostavno nisi u stanju obaviti neke osnovne zivotne stvari bez postovanja mjera.

Na koje proteste tacno mislis ? Jel cijela EU protestovala protiv korona mjera pa su svi doprinijeli sirenju ?
A opcenito gledano protiv debilana, kao one sto sam podijelio u prethodnom postu, i treba protestovati jer se kose za zdravim razumom.

A ĆĄto sam ja rekao nego da mjere moĆŸda nemaju smisla?
No time ne poričem postojanje problema.

Velim, suočeni smo sa poơasti
nose se kojekakve krpe na glavi i ljudi zabrijavaju da su time zaơtićeni


Usporedio sam već
opet ću. To je moĆŸda otprilike kao da dolazi cunami, a ljudi recimo da su nesvjesni ĆĄto je to cunami i kakav je to tip poplave 
te odluče graditi obrambeni nasip od pjeska.

Nasip će biti visok moĆŸda tri metra
a cunami 7 metara.

Rekao bih tako da smo prepuơteni na milost tom cunamiju, gdje trenutno nemamo pojma koliko metara će biti velik. Mjere kao poduzimamo, no one su moguće ko te vreće pjeska totalno nebitne


1 Like

Nisam dobro procitao onaj tvoj prethodni post, vise mi je bila u glavi ova recenica kad sam odgovarao, sorry:

Gdje ispada da mjere > “nemjere” sto po trenutnim brojkama uopste ne izgleda kao tacna tvrdnja.Ili sam mozda pogresno interpretirao tu tvoju recenicu :slight_smile:

Uglavnom ja sam prilicno siguran, a i brojke to pokazuju, da trenutne mjere nemaju veze sa zravim razumom.

Pa ja o tome cijelo vrijeme tupim, kako mozes staviti bilo sta preko nosa/usta i ti kao postujes mjere i sve je legit ? Postavio sam linkove na zvanicne studije gdje prednost maski nije mogla biti primjecena u raznim situacijama ali izgleda da ovdje jedino prolazi kad podijelis neki clanak iz nekog mainstream medija :slight_smile:
Postavio sam tweet gdje na zvanicnoj stranici pise kako UK broji korona slucajeve ni to nije dovoljno, niko nikakav osvrt nije dao na to itd itd :smiley:

kroz kakvu mentalnu gimnastiku moras proc da bi dosao do takvog zakljucka

Jebga, sve to svjedoči da se druơtvo pogubilo pred problemom. Ionako većina ne razmiơlja o pitanju “zaơto bi neơto bilo tako kako je” 
nego svi samo slijede uopćena ponaơanja.
Pa takvo druĆĄtvo koje nije naučeno da razmiĆĄlja o svojim postupcima, niti ne moĆŸe bolje postupati pred izazvom sa kojim se trenutačno suočava. Svi samo kopiraju i radi gluposti
vrijeđaju inteligenciju kako i sam kaĆŸeĆĄ.

Ali zato je tu neĆĄto ĆĄto se zove bol, i kada čovjeka boli, onda nauči kako je trebalo biti ispravno. Jer bol ne praĆĄta pogreĆĄke. Tako da naučit ćemo na lakĆĄi ili teĆŸi način.

Pa neke mjere su retardirane
neke neơto i znače. Pokuơati moramo
ljudi sigurno neće samo stajati gledati.

Trenutne brojke mogu biti varljive za suđenje o mjerama, jer velim
stiĆŸe sezona ovakvih bolesti. Tako da sada uz mjere moĆŸe svakako biti viĆĄe prodora bolesti
nego ranije uz “nemjere”.

Ć to ostavlja i dalje prostora da su mjere > nemjere.

A sada koliko veće
moĆŸda bezazleno. I onih par vreća će oduzeti neĆĄto snage cunamiju, no on će i dalje bez problema roknuti cijeli grad


Ć to ne znači da vreće nisu baĆĄ niĆĄta radile. :slight_smile: 
no sasvim legitimno pitanje je jel bilo bolje tu energiju uloĆŸit u neĆĄto drugo, nego u gradnju nasipa koji ionako neće niĆĄta pomoć, a straĆĄno će izmorit narod da sagradi i takav nasip.

Slazem se, ali iz moje perspektive daleko je vise retardiranih nego razumih - pisao sam vec o tome u vise navrata i dijelio razne linkove i licna iskustva.

Sto znaci da smirenje situacije tokom ljeta mozemo prepisati tome sto je virus bio slab (odnosno mi malo jaci), a ne nekim mjerama ? Ups reci ce Simeon da radim mentalnu gimnastiku haha

Uglavnom, konacno neko s kim mozes voditi normalnu diskusiju a da nije religiozan o donesenim mjerama, i da tupi samo jedno te isto (maske, distanca bla bla) :+1:
Mislim da to ljudima dosta nedostaje, svi su ili na jednoj ili drugoj strani.Malo je onih koji pokusavaju izvagati obje strane :slight_smile:

Ups da, rece Simeon da je manja sansa da se zarazis preko ljeta nego u drugoj polovici oktobra. Neko bio reko zdrav razum

Ja otpocetka govorim da se situacija ne moze promatrat crno-bijelo.
Nit je ovo 100% prevara, nit je 100% slučajeva koliko se predstavlja.

Između je negdje
tko zna gdje.
No slučajevi se uglavnom preuveličavaju radi osobnih koristi
 ono ima milijun situacija gdje netko svoju nesposobnost svaljuje na Koronu i to onda jako dezinformira čitavu situaciju. Ili se netko na bilo koji način pokuĆĄava okoristiti situacijom. (A da time odmaĆŸe)

No to ne znači niti da je sve prevara, niti da je stvar bezopasna.
Tim gore, zbog takvog neodgovornog ponaĆĄanja ćemo se svi teĆŸe fokusirat na ispravna rjeĆĄenja za problem koji je ispred nas
jer je doĆĄlo do toga da nismo sposobni niti znati da imamo problem, kamo li se ispravno postaviti.

1 Like

Kao sto rekoh mjere koje ti zagovaras su tu da nas zastite, tako su nam rekli, ne ?
Ali ne, sad je sasvim normalno da imamo ogroman skok zarazenih sa svim mjerama - sasvim kul, krivi su protestantiti haha

Postajem dosadan sam sebi vise sa ponavljanjem, tako da dosta od mene za sad :v:

/out

Ja cekam izvestaj iz Neuma ,vec sam to pitao negde ,ako neko ima da mi napise koliko hiljada je umrlo od korone, posle letovanja u Neumu,
Pa da zakljucimo ako nije bilo par hiljada umrlih ,zasto nismo svi lepo isli na letovanje DA OJACAMO IMUNITET za jesen i zimu ,nego pozatvarali granice i maltretirali ljude kojekavim testiranjem
to se sad nastavlja ,najbicnije maltretiranje ljudi ,u svakom pogledu ,

koje mjere sam ja zagovarao u razgovoru s tobom?

da, septembar, nigdje se ne spominje prva polovina godine

niĆŸe temperature su uzrok agresivnijeg ponaĆĄanja virusa, čitaj ĆĄta sam napisao

maske su tu ne da ơtite tebe od drugih, već da ơtite druge od tebe

niơta ne čitaơ, tobejarabi belmine

mislim da su uzrok ovome skole tj. djeca koja uglavnom nemaju simptome a sire zarazu dalje. i vremenski se poklapa

Pa ne vjerujem da su bas nasumicne ulice, vjerovatno one koje su najprometnije i gdje se polazi od tog da zbog guzve nema odstojanja od 1.5 m.

U vezi mjera - cinjenica da je trenutno taj poznati R faktor (reprodukcioni -
koliko ljudi u prosjeku jedna inficirana osoba zarazi) 1.45 i znatno veci nego u prvom talasu, iako se mjere sprovode. Bar toliko da u prodavnicama se nose maske (svi) u prevozu (svi) i u skolama na nastavama (od 5. razreda)
nema velikih okupljanja itd. Uprkos tome, vele nece biti zatvaranja kao u prvom talasu. Ovo sve nesto ne pase u racunicu.

Apropo 1.5 m i racunice koja ne pase, dobila sam jednu dobru poruku:

Prevod : Dan kad je umro Pitagora

1 Like

Znaci bice zatvaranja. U Njemackoj spremaju 2. lockdown. Zatvaraju se sljedece sedmice mjesta javnih okupljanja, parkovi, kina, teatar, restorani, bazeni, fitnes centri i bordeli. Djeca ce ici u skolu.

Frizeri otvoreni :roll_eyes:

Ne vjerujem da je i USA proci bez zatvaranja, cak i ako Trump dobije. Znaci, idemo opet onlajn. Ako ne bude nekih vecih problema oko izbora u Americi, mogla bi biti radna zima bez finansijskih nestasica za web majstore :grin:

Pa ocito je da to samo i znaju, i da im je to jedino rijesenje - ne pricam samo za Njemacku vec manje vise cijeli svijet.

Zatvori sve, sjebi male i srednje biznise i kad se mozda brojke malo smanje, pusti sve ponovo i tako u krug.

Odlicna strategija stvarno :slight_smile:

1 Like

Ne moze se u lockdown pred izbore
 :slight_smile:

1 Like