Kuda ide prodaja web dizajna?

Da super, jedno je instalirati temu za 300kuna a drugo ju je napraviti za 300 kuna.

Što misliš od večine ovih premium tema, koliko je vremena trebalo da se sve složi napravi? Da li bi to radio za 300 kuna? 1000kuna?
Znači da se tema ne raspada na svaki drugi plugin i slično…

Znam samo da ovo variranje cijena ide na štetu svima.

Ja bi radije instalirao temu za 300 kuna nego platio 300 kuna za nekvu rugobu.

A i sam si si odgovorio. Prodaja web dizajna tvrtkama koje nemaju pojma (prodavanje muda pod bubrege za veliku cjenu) ocito vise nece funkcionirati, nece biti toga tako puno. Pa bi se mozda web dizajneri trebali primiti drugog posla. Npr pravljenja templata za razne CMSe i prodavati njih po nekoj normalnoj cjeni.

Napravis jedan form templata i onda samo rotiras kombinacije, pokrijes sva podrucja i tu se krece lova. To je posteno za sve, sigurno postenije nego traziti budalu koja ce platiti 2000 kuna, jer vjerujem da su presusile…

Već smo 20 godina izvan real-socijalizma, a vi bi još uvijek propisivali što će se proizvoditi, tko će proizvoditi, čemu će to služiti i koliko će koštati. To se zove planska ekonomija. I nije ona loša - u Jugi je cijela država bila jedna kompanija, razdijeljena u SOOUR-e, OOUR-e, itd.

U kapitalizmu tržište funkcinira kao jedna velika računaljka koja naprosto svemu određuje cijenu u realnom vremenu. Tako i znanje ima neku vrijednost, pa onaj tko ne zna bolje, jer nije informirao i to nešto platio, plati nešto više da dobije nešto manje. Znači, govorimo naprosto o kombinaciji kvaliteta - izvedbenoj kvaliteti, informaciji, riziku, itd. - cijena je cijena tog paketa i svaki čin trgovanja je razmotavanje i umotavanje jedne poklon-košare sa svom tom dobrotom unutra.

Ne nije ovo socijalizam a ni kapitalizam.
Ovo je jedan veliki eksperiment koji ide u krivom smjeru.
Da istina na kraju će se vrlo vjerovatno iskristalizirati tko je tko, ali samo nakon ovakvih pitanja beskonaćno puta postavljeno.

Jer u principu smo lijeni, zavalili debele guzice i čekamo da sistem koji nam sada radi da ga poderemo do kraja a da ni trenutak nismo razmišljali što dalje. Čast vrijednim iznimkama koji znaju što rade i kako rade.

@Daadas slažem se dijelom
zašto neprihvatiti sve nove tehnologije pratiti ih, reći klijentu to je toliko i toliko posla a ne 3 tjedna i 12 tisuća kuna, nego istinu i pošteno zaraditi, da možda nakon nekog trenutka kada klijent bude educiran da zna tko je bio pošten.

ne znam možda sam dinosaur, a možda gledam naprijed, problem je što plivam jedva na površini u masi nerealnih događanja cijena.
Možda nije struka kriva, možda je država, možda klijenti, tko će ga znati, iskreno svejedno je. Samo znam da eto kao pitanje koje sam potegnuo:

nerazmjer, bez ideja, lupanje cijena, prodavanje magle je ono što najčešće ođe do klijenta, jer su to sada već uigrane tvoričke linije i call centri, masovni mailovi, jednostavno zatrpavanje tržišta , zapravo dezinformacijama o toj temi, materiji>>> cijena i kvaliteta.

Nisam zapravo za neku raspravu, nema se što reći tako je kako je. Postavio sam pitanje samo da vidim kako drugi razmišljaju o tome jer eto nisaam još s nikime iz struke o tome.

I sta ima da pricamo Screenshot by Lightshot eto sta danas ljudi kupuju

[quote=“dadaas”]Ja neznam o kakvim vi tu cjenama pricate. Istina cjene su bile besmislene kada je internet lupio na vrata domacim tvrtkama i njihov internet nepismenim vlasnicima. Pa su se lupale razne cijene one po 5000 kuna pa 10 000 kuna, pa su onda doletjeli susjedi koji su znali sklepati neku stranicu za 300kn.

A da su samo otisli na web i vidjeli free wordpress theme mogli su si sloziti stranicu zabadava koja bi izgledala bolje nego ta za 300 kuna.

Onda recimo ovi sto stvaraju web za 10 000 kuna. Evo malo da se usporede sa: Catch Evolution Pro | Clean & Responsive Premium WordPress Theme
Ova na random sam ju nasao tema za wordpress kosta 40$ sto je oko 200 kuna. Pa bih ja volio vidjeti taj site za 10 000 kuna.

istina znam da postoje sitevi za takve novce, ali to sigurno nije site za neku firmicu koja samo treba polozaj na internetu. Drugim rijecima kod nas se jos uvijek prodaje magla… Cast onima koji rade posteno…[/quote]

Očito nemaš pojma o čemu pričaš. Evo gledaj jednu jednostavnu računice jedne tvrtke, nebitno za ovu prič je da li je ta tvrtka etablirana ili nova na tržištu. Tvrtka ima jednog zaposlenog i radi na legalnom softwareu.

Minimalni trošak softwarea:
Adobe photoshop CS 5 - 699$, plus upgrade na novu verziju 199$, to stvara mjesećni trošak od 74,83$
Microsoft Windows 7 - 199.99& odnosno 16,67 mjesečno
Trošak softwarea mjesečni: 91.5$ ili 521,55 + PDV = 651,94 kuna

Imamo onda trošak zaposlenog, recimo da taj jadnik radi za plaću od 4k kuna mjesečno iz Zagreba je i nema djece, to je mjesečni trošak tvrtke od 6.187,57 kuna

Nakon toga imaš još npr. knjigovodstvo koje košta, u Zagrebu, cca. 600 kuna + PDV, što iznosi ukupno: 750,00 kuna.

Imaš i ostale troškove, npr. trošak struje, interneta, telefona, mobitela, hostinga, domene i sl. dodatnih stavki koje uzmu npr. mjesečno cca. 1000 kuna + PDV što opet iznosi 1.250,00 kuna mjesečno.

Trošak banke: cca. 100,00 kuna + PDV = 125 kuna mjesečno
Porez na tvrtku: cca. 500 kuna + PDV godišnje = 625,00 kuna / 12 mjesec = 52,08 kuna mjesečno.

Najam neću spominjati, jer uzmimo da tvrtka ima sreće pa ima vlastiti prostor.

E sad ukupni minimalni trošak jedne tvrtke mjesečno iznosi: 8.964,51 kuna odnosno 107.574,12 kuna godišnje.
Ti moraš izdati računa u tom iznosu + PDV što iznosi ukupno: 134.467,65 kuna

Sad uzmi da ta tvrtka radi godišnje 11 mjeseci, jer imaš blagdana, godišnjeg odmora, bolovanja i ostalih stvari koji neće dopustiti da radiš sve dane u mjesecu 100%. 11 mjeseci * 22 radni dan u prosjeku, jer zakonski ne smiješ raditi više od 40 sati tjedno osim u iznimnim situacijama, ispada da imaš u prosjeku mjesečno 176 radnih sati odnosno 2112 radnih sati godišnje. Kada gornji trošak podjeliš sa brojem odrađenih sati godišnje dobiješ sljedeće: 63,67, a to bi ti trebala biti minimalna satnica koju bi trebao zaračunavati za bilo kakav posao koji radiš i to samo da tvrtka može isplatiti plaću tom jednom djelatniku, bez da tvrtka ima iti jedne kune dobiti na kraju godine, a pitanje je da li će to tako biti, dakle tvrtka bi trebala jedan radni sat zaračunati barem 50% više od ovoga što je tu navedeno, a to bi onda bilo minimalno: 95.50 kuna.

E sad uzmi da ti za jedan kvalitetan dizajn, pretvobu dizajna u wordpress temu i podizanje i podešavanje toga na server trba barem dva tjedna dolaziš do računice od 10 * 8 = 80 * 95,50 = 7.640,00 kuna ili barem minimalno: 10 * 8 = 80 * 63,37 = 5.069,60 kuna.

Ovu temu koju si ti nave da treba “malo preurediti” i dignuti na server i ubaciti sadržaj isto ne možeš za manje od 8 sati, ako pričamo o kvalitetnom poslu, onda isto također ne možeš uzeti manje od: 764,00 kune ili barem minimalno od 506,96 kuna.

Nadam se da ti je sad barem malo jasnije odakle cifre o kojima se priča ovdje. Ti si možda možeš priuštiti da to napraviš za 300 kuna, ali ja i mnogi drugi si to ne mogu.

I zato: “Go, Linić, Go”.

[quote=“dadaas”]Ja neznam o kakvim vi tu cjenama pricate. Istina cjene su bile besmislene kada je internet lupio na vrata domacim tvrtkama i njihov internet nepismenim vlasnicima. Pa su se lupale razne cijene one po 5000 kuna pa 10 000 kuna, pa su onda doletjeli susjedi koji su znali sklepati neku stranicu za 300kn.

A da su samo otisli na web i vidjeli free wordpress theme mogli su si sloziti stranicu zabadava koja bi izgledala bolje nego ta za 300 kuna.

Onda recimo ovi sto stvaraju web za 10 000 kuna. Evo malo da se usporede sa: Catch Evolution Pro | Clean & Responsive Premium WordPress Theme
Ova na random sam ju nasao tema za wordpress kosta 40$ sto je oko 200 kuna. Pa bih ja volio vidjeti taj site za 10 000 kuna.

istina znam da postoje sitevi za takve novce, ali to sigurno nije site za neku firmicu koja samo treba polozaj na internetu. Drugim rijecima kod nas se jos uvijek prodaje magla… Cast onima koji rade posteno…[/quote]

Očito nemaš pojma o čemu pričaš. Evo gledaj jednu jednostavnu računice jedne tvrtke, nebitno za ovu prič je da li je ta tvrtka etablirana ili nova na tržištu. Tvrtka ima jednog zaposlenog i radi na legalnom softwareu.

Minimalni trošak softwarea:
Adobe photoshop CS 5 - 699$, plus upgrade na novu verziju 199$, to stvara mjesećni trošak od 74,83$
Microsoft Windows 7 - 199.99& odnosno 16,67 mjesečno
Trošak softwarea mjesečni: 91.5$ ili 521,55 + PDV = 651,94 kuna

Imamo onda trošak zaposlenog, recimo da taj jadnik radi za plaću od 4k kuna mjesečno iz Zagreba je i nema djece, to je mjesečni trošak tvrtke od 6.187,57 kuna

Nakon toga imaš još npr. knjigovodstvo koje košta, u Zagrebu, cca. 600 kuna + PDV, što iznosi ukupno: 750,00 kuna.

Imaš i ostale troškove, npr. trošak struje, interneta, telefona, mobitela, hostinga, domene i sl. dodatnih stavki koje uzmu npr. mjesečno cca. 1000 kuna + PDV što opet iznosi 1.250,00 kuna mjesečno.

Trošak banke: cca. 100,00 kuna + PDV = 125 kuna mjesečno
Porez na tvrtku: cca. 500 kuna + PDV godišnje = 625,00 kuna / 12 mjesec = 52,08 kuna mjesečno.

Najam neću spominjati, jer uzmimo da tvrtka ima sreće pa ima vlastiti prostor.

E sad ukupni minimalni trošak jedne tvrtke mjesečno iznosi: 8.964,51 kuna odnosno 107.574,12 kuna godišnje.
Ti moraš izdati računa u tom iznosu + PDV što iznosi ukupno: 134.467,65 kuna

Sad uzmi da ta tvrtka radi godišnje 11 mjeseci, jer imaš blagdana, godišnjeg odmora, bolovanja i ostalih stvari koji neće dopustiti da radiš sve dane u mjesecu 100%. 11 mjeseci * 22 radni dan u prosjeku, jer zakonski ne smiješ raditi više od 40 sati tjedno osim u iznimnim situacijama, ispada da imaš u prosjeku mjesečno 176 radnih sati odnosno 2112 radnih sati godišnje. Kada gornji trošak podjeliš sa brojem odrađenih sati godišnje dobiješ sljedeće: 63,67, a to bi ti trebala biti minimalna satnica koju bi trebao zaračunavati za bilo kakav posao koji radiš i to samo da tvrtka može isplatiti plaću tom jednom djelatniku, bez da tvrtka ima iti jedne kune dobiti na kraju godine, a pitanje je da li će to tako biti, dakle tvrtka bi trebala jedan radni sat zaračunati barem 50% više od ovoga što je tu navedeno, a to bi onda bilo minimalno: 95.50 kuna.

E sad uzmi da ti za jedan kvalitetan dizajn, pretvobu dizajna u wordpress temu i podizanje i podešavanje toga na server trba barem dva tjedna dolaziš do računice od 10 * 8 = 80 * 95,50 = 7.640,00 kuna ili barem minimalno: 10 * 8 = 80 * 63,37 = 5.069,60 kuna.

Ovu temu koju si ti nave da treba “malo preurediti” i dignuti na server i ubaciti sadržaj isto ne možeš za manje od 8 sati, ako pričamo o kvalitetnom poslu, onda isto također ne možeš uzeti manje od: 764,00 kune ili barem minimalno od 506,96 kuna.

Nadam se da ti je sad barem malo jasnije odakle cifre o kojima se priča ovdje. Ti si možda možeš priuštiti da to napraviš za 300 kuna, ali ja i mnogi drugi si to ne mogu.

I zato: “Go, Linić, Go”.

@CreatifCode

Ako me sjećanje dobro služi ti si u procesu otvaranja tvrtke pa si dobro upućeno.

Pod minimalni trošak software-a si naveo korištenje “Adobe Photoshop” koji ima vrlo dobru alternativu “GIMP”, ukoliko tvrtka ne radi na “Microsoft” tehnologijama nema potrebe niti za korištenjem “Windows” iako open-source zajednica nudi alternativu i u tom području.

Na taj način se trošak tvrtke smanjuje za nekoliko tisuća kuna godišnje.

Možeš li mi odgovoriti u slučaju da otvoriš tvrtku (ako već nisi) što ako netko naruči neki web koji ne zahtijeva upotrebu navedenog software-a i sve se može odraditi na nekim open-source riješenjima, hoće li i cijena biti drugačija?

OFFTOPIC

Sada govoriš “Go, Linić, Go” , ali zapitaš li se što bi se dogodilo da ne daj Bože ne uspiješ kroz godinu zaraditi dovoljno da platiš sve obaveze i da ti blokiraj račun kao i tisućama drugih što pravnih što fizičkih osoba. Naravno u redu je uvesti neki red u samo poslovanje, ali ne čini li ti se da se trenutno uvodi reda samo na malima dok “velike” ribe još uvijek rade kako žele i što žele?

Ugostiteljske objekte su u sezoni zatvaraju za nekoliko kuna viška u blagajni, što misliš koliko viška u blagajni imaju blagajnice u supermarketima? U jednom istraživanju su došli do računice da blagajnice imaju “bakše” gotovo koliko i plaću. Nemam ništa protiv tih ljudi, svjestan sam da i oni rade za vrlo male plaće u odnosu na sami profit supermarketa, ali nije u redu na nekome provoditi zakon na nekome ne.

[quote=“dombo”]@CreatifCode
Ako me sjećanje dobro služi ti si u procesu otvaranja tvrtke pa si dobro upućeno.[/quote]
Otvoreno je.

Naravno da nema alternative, kako Adobe Photoshopu tako niti Windowsima, jer bez Windowsa nema Photoshopa, a bez Photoshopa nem a dizajna, a bez dizajna nema posla, a bez posla nema kruha i tako u krug.

[quote=“dombo”]
Na taj način se trošak tvrtke smanjuje za nekoliko tisuća kuna godišnje. [/quote]
Objasnio sam ti gore zašto to nije tako. Ne smanjuje se cijena par tisuća kuna godišnje, eventualno par stotina kuna. Što na mjesećnoj razini znači par desetaka kuna, a onda na satnici par lipa.

Tvrtka je već 4 mjeseca otvorena. Naravno da neće, jer ja te programe svejedno moram imati i svejedno moram za njih plaćati licencu ili ako sad ideš na Adobe CC onda mjsečnu pretplatuo od 29.99$. Ja moram svoje godišnje troškove tako i tako izračunati i uključiti u cijenu sata koju tvrtka naplaćuje. To je ono što vi, čini mi se, ne kužite.

OFFTOPIC

[quote=“dombo”]Sada govoriš “Go, Linić, Go” , ali zapitaš li se što bi se dogodilo da ne daj Bože ne uspiješ kroz godinu zaraditi dovoljno da platiš sve obaveze i da ti blokiraj račun kao i tisućama drugih što pravnih što fizičkih osoba. Naravno u redu je uvesti neki red u samo poslovanje, ali ne čini li ti se da se trenutno uvodi reda samo na malima dok “velike” ribe još uvijek rade kako žele i što žele?/QUOTE]
Govorim uvijek isto. Snađi se druže, ako ne možeš poslovati da pokriješ sve obveze zatvori firmu, smanji obveze, preorijentiraj se. Nitko mene ne tjera da ja imam firmu, da sam obrtnik ili nešto treće, ali mi valjda ne želiš reći da bih trebao rušiti cijenu i sebi i drugima radi toga, pa ako ne mogu tu zaraditi ja ću raditi s ljudima koji su u inozemstvu, barem to uz svu ovu tehnologiju nije proble. O čemu mi pričamo ovdje.

To sa bakšom je laž. Znam to zato jer mi supruga radi u najvećem trgovačkom lancu u Slavoniji. Oni dnevno nemaju 3 kune viška, a brate ako imaš višak onda ga stvai sebi u džep, nemoj ga slati niti gazdi niti se zajebavati da ti inspekcija nađe u kasi. Ako već imaš toliko viška pa ti na kraju smjene fali, valjda je lakše izvaditi iz džepaod tog viška i nadodati nego sav višak predati gazdi ako ga i kad ga ima.

Nije ti valjda žao onih što su kao slučajno imali 120k kuna viška u blagajni na Hvaru, ili onog što je rekao da država nije iskoristila sva pravna sredstva i nisumu pokušali prije zatvaranja hotela plijeniti sva sredstva, jer da su to učinili on bi mogao normalno nastaviti poslovati.

Tako da “Go Linić, Go”, jedini čovjek koji radi u ovoj Vladi.

[quote=“dombo”]@CreatifCode
Ako me sjećanje dobro služi ti si u procesu otvaranja tvrtke pa si dobro upućeno.[/quote]
Otvoreno je.

Naravno da nema alternative, kako Adobe Photoshopu tako niti Windowsima, jer bez Windowsa nema Photoshopa, a bez Photoshopa nem a dizajna, a bez dizajna nema posla, a bez posla nema kruha i tako u krug.

[quote=“dombo”]
Na taj način se trošak tvrtke smanjuje za nekoliko tisuća kuna godišnje. [/quote]
Objasnio sam ti gore zašto to nije tako. Ne smanjuje se cijena par tisuća kuna godišnje, eventualno par stotina kuna. Što na mjesećnoj razini znači par desetaka kuna, a onda na satnici par lipa.

Tvrtka je već 4 mjeseca otvorena. Naravno da neće, jer ja te programe svejedno moram imati i svejedno moram za njih plaćati licencu ili ako sad ideš na Adobe CC onda mjsečnu pretplatuo od 29.99$. Ja moram svoje godišnje troškove tako i tako izračunati i uključiti u cijenu sata koju tvrtka naplaćuje. To je ono što vi, čini mi se, ne kužite.

OFFTOPIC

[quote=“dombo”]Sada govoriš “Go, Linić, Go” , ali zapitaš li se što bi se dogodilo da ne daj Bože ne uspiješ kroz godinu zaraditi dovoljno da platiš sve obaveze i da ti blokiraj račun kao i tisućama drugih što pravnih što fizičkih osoba. Naravno u redu je uvesti neki red u samo poslovanje, ali ne čini li ti se da se trenutno uvodi reda samo na malima dok “velike” ribe još uvijek rade kako žele i što žele?/QUOTE]
Govorim uvijek isto. Snađi se druže, ako ne možeš poslovati da pokriješ sve obveze zatvori firmu, smanji obveze, preorijentiraj se. Nitko mene ne tjera da ja imam firmu, da sam obrtnik ili nešto treće, ali mi valjda ne želiš reći da bih trebao rušiti cijenu i sebi i drugima radi toga, pa ako ne mogu tu zaraditi ja ću raditi s ljudima koji su u inozemstvu, barem to uz svu ovu tehnologiju nije proble. O čemu mi pričamo ovdje.

To sa bakšom je laž. Znam to zato jer mi supruga radi u najvećem trgovačkom lancu u Slavoniji. Oni dnevno nemaju 3 kune viška, a brate ako imaš višak onda ga stvai sebi u džep, nemoj ga slati niti gazdi niti se zajebavati da ti inspekcija nađe u kasi. Ako već imaš toliko viška pa ti na kraju smjene fali, valjda je lakše izvaditi iz džepaod tog viška i nadodati nego sav višak predati gazdi ako ga i kad ga ima.

Nije ti valjda žao onih što su kao slučajno imali 120k kuna viška u blagajni na Hvaru, ili onog što je rekao da država nije iskoristila sva pravna sredstva i nisumu pokušali prije zatvaranja hotela plijeniti sva sredstva, jer da su to učinili on bi mogao normalno nastaviti poslovati.

Tako da “Go Linić, Go”, jedini čovjek koji radi u ovoj Vladi.

Čestitam. Drago mi je da se i u slavoniji nešto otvara. Nadam se da ćeš uspijeti i zaposliti nekoliko ljudi.

Toliko si dugo u ovome poslu da ove tvoje tvrdnje jednostavno ne razumijem. Vjerojatno i sam znaš, ali evo podsjetnik:
-Adobe Photoshop -> 10 Photoshop Alternatives That Are Totally Free
-Microsoft Windows -> Category:Free software operating systems - Wikipedia, the free encyclopedia

Trošak softwarea godišnje: (91.5$ ili 521,55 + PDV = 651,94 kuna)*12 = 7823.28 kn

Minimalni trošak softwarea baziranog na open-source rješenjima:
GIMP - 0kn/mjesec
Ubuntu - 0kn/mjesec
Trošak softwarea mjesečni: 0 kn
Trošak softwarea godišnji: 0 kn ( eventualno koju kunu donirati kao znak zahvale )

Cijena se godišnje smanjuje za točno 7823.28 kn.

Ili ti ne kužiš ili ne želiš priznati.

OFFTOPIC

Čak ni zatvaranje firme nije besplatno još ako je i firma na neki način zatvorena (inspekcija) ljudi niti ne mogu zatvoriti firmu. To je začarani krug.

Ti imaš sreću(i znanje naravno) da se baviš poslom koji je koliko toliko ne ovisan o stanju u “Lijepoj našoj” pa se možeš orijentirati inozemstvu. To ugostitelji nažalost ne mogu. Ljudi koji imaju otvorene obrte(ili d.o.o) najčešće rade iako si stvaraju dugove znajući da ukoliko zatvore alternative nema (posla koji mogu raditi).

U 15 godina trgovci su nam lipu po lipu uzeli čak 120 milijardi kuna! - Biznis - osobne financije - Večernji list

Nije mi žao njih koji su imali 120k kuna viška. Ali inspekcija je zatvarala ugostiteljske objekte zbog doslovno 10kn.

Pošto si iz slavonije što misliš koliki su iznosi prometa kod nas, misliš li da mogu naći toliki višak ovdje?

Kazne su rigorozne i oni koji žive samo od toga nakon zatvaranja nemaju načina za platiti kaznu. A na kraju će ipak ovaj sa 120k kuna lakše platiti kaznu nego onaj sa 1000kn dnevnog prometa.

Kada budu zakoni vrijedili za sve tada ću se složiti s tobom.

Nadam se i ja, ali to neće biti tako skoro u planu je preseljenje u Njemačku, ne firme nego mene.

[quote=“dombo”]Toliko si dugo u ovome poslu da ove tvoje tvrdnje jednostavno ne razumijem. Vjerojatno i sam znaš, ali evo podsjetnik:
-Adobe Photoshop -> 10 Photoshop Alternatives That Are Totally Free
[/quote]
Jesi li u bilo kojem od ovih programa probao otvoriti PSD koji treba isjeći i pretvoriti u funkcionalnu web stranicu, da jesi vjerojatno nebi ovo napisao, evo trenutno imam otvoren PSD od 170MB, koji je podjeljen u 9 grupa, a svaka grupa ima cca. 30 layera. Da ne pričam o tome da u gimpu nemožeš selektirati najobičniji tekst. Dakle s obzirom da mi Photoshop treba svakodnevno treba mi i Windows, jer Photoshop ne ide na Linux, barem ne za ozbiljniji posao, isprobano, pričam iz iskustva, a ti vjeruj ili ne, probaj sam.

Dakle ne vrijedi ti ta računica ovdje, a sve da i vrijedi 7.823,28 kuna na 2112 radnih sati ti iznosi: 3,70 kuna, dakle moj radni sat onaj od 95 kuna ili onaj od 65 kuna umanji za tri kune i sve će ti biti jasno.

I sad mi ti reci koliko ćeš biti jeftiniji od mene ako radiš sa OpenSource alatima, naravno ako želiš biti solventan.

Ili ti ne kužiš ili ne želiš priznati.

P.S. Pazi sad! U onim cijenama nije uračunato niti znanje, niti trošak znanja, niti troškovi putovanja, niti troškovi konferencija i networkinga, niti je zaračunato to da ti jednostavno teorijski ne možeš naplatiti svih 2112 radnih sati godišnje, dakle cijenu pomoži barem puta 2, a odbij slobodno i trošak softwarea i onda na kraju ostaje pitanje opet da li ćeš biti solventan i opstati i sa tim cijenama.

Jebo vas Wordpress instalacija za 300 kuna.

Nadam se i ja, ali to neće biti tako skoro u planu je preseljenje u Njemačku, ne firme nego mene.

[quote=“dombo”]Toliko si dugo u ovome poslu da ove tvoje tvrdnje jednostavno ne razumijem. Vjerojatno i sam znaš, ali evo podsjetnik:
-Adobe Photoshop -> 10 Photoshop Alternatives That Are Totally Free
[/quote]
Jesi li u bilo kojem od ovih programa probao otvoriti PSD koji treba isjeći i pretvoriti u funkcionalnu web stranicu, da jesi vjerojatno nebi ovo napisao, evo trenutno imam otvoren PSD od 170MB, koji je podjeljen u 9 grupa, a svaka grupa ima cca. 30 layera. Da ne pričam o tome da u gimpu nemožeš selektirati najobičniji tekst. Dakle s obzirom da mi Photoshop treba svakodnevno treba mi i Windows, jer Photoshop ne ide na Linux, barem ne za ozbiljniji posao, isprobano, pričam iz iskustva, a ti vjeruj ili ne, probaj sam.

Dakle ne vrijedi ti ta računica ovdje, a sve da i vrijedi 7.823,28 kuna na 2112 radnih sati ti iznosi: 3,70 kuna, dakle moj radni sat onaj od 95 kuna ili onaj od 65 kuna umanji za tri kune i sve će ti biti jasno.

I sad mi ti reci koliko ćeš biti jeftiniji od mene ako radiš sa OpenSource alatima, naravno ako želiš biti solventan.

Ili ti ne kužiš ili ne želiš priznati.

P.S. Pazi sad! U onim cijenama nije uračunato niti znanje, niti trošak znanja, niti troškovi putovanja, niti troškovi konferencija i networkinga, niti je zaračunato to da ti jednostavno teorijski ne možeš naplatiti svih 2112 radnih sati godišnje, dakle cijenu pomoži barem puta 2, a odbij slobodno i trošak softwarea i onda na kraju ostaje pitanje opet da li ćeš biti solventan i opstati i sa tim cijenama.

Jebo vas Wordpress instalacija za 300 kuna.

GIMP nije jedina alternativa. Ali ok, govoriš iz iskustva pa ću ti vjerovat.

Po ovome ispada kao da ne cijeniš tih 3,70 kn. Ali si ih naravno uračunao u troškove u prvom postu.

Govoriš krivoj osobi, nekoliko postova prije sam napisao da više podržavam web od 0 nego gotova riješenja.

@creatifCode
Ja nisam web dizajner, niakd nisam napravio web dizajn. Ja sam pricao s one druge perspektive. Ja sam kupac, korisnik. Samo ja kupujem World Wide a ne u Zagrebu, pa mi je tesko prodati neki kvazi dizajn za 10 000 kuna.

Zasto sam se uopce ukljucio u ovu raspravu?
Zato jer su cjene nasih web dizajnera smijesne. A razlozio sam zasto ej to tako, jednostavno mogu naci budalu koja ce im dati tu lovu. Da se odmah ogradim, ako je kvaliteta dizajna vrhunska onda svaka cast i treba da se plati 10 000 kuna. no kako je to kod nas rijetkost, obicno je prica da covjek palti 500 kuna preradjenu wordpress temu. Ili 300 kuna za neki dizajn kojeg bi djeca u skoli bolje sklepala ili 10 000 kuna za neki solidni dizajn kojeg bi vani platio 1000 kuna.

Primjer, moj rođak ima firmu, jako dobru firmu, jednu od jacih firmi. I ima para i onda mu tvrtka koja sve to uredno placa linicu napravi stranicu za pitaj boga koliko novaca, a stranica ne vrijedi toliko iz moje perspektive. Pa se ja postavljam pitanje, ako je on voljan dati malo vise para, pa zasto se ne potrude ti ansi web dizajenri malo vise?

Naravno da nije, probao svih deset sa tog popisa i svaki ima nešto što drugom fali, ali nijedan nema sve zajedno. Ne misliš valjda da ću imati 10 programa otvoreno, kad to može jeda sam. A puno od tih programa niti ne podržavaju PSD format.

Ne radi se o tome radi se o tome da ti tih 3,70 kune neće smanjiti značajno cijenu rada, na 100 sati bi ti to bilo 370 kuna, a da naplatiš 100 sati moraš jebački otegnuti jaja.

Nisi odgovorio na pitanje, koliko možeš biti jeftiniji od mene ak oradiš sa OSS rješenjima.

Ma rekao sam to kolokvijalno, ne tebi direkt. Nemam ja ništa protiv Wordpress, dapače i sam ga često koristim.

Nemam otvorenu tvrtku, student sam imam legalne Windows-e preko faksa i koristim ih. Tako da se naše cijene ne mogu niti imaju smisla uspoređivati. Ja sam naveo open-source rješenja iz razloga što si naveo trošak software-a koji se na taj način može smanjiti. U redu ispalo je da to u tvom slučaju nije moguće (ti tako tvrdiš), ali siguran sam da postoje tvrtke koje rade izričito s takvim rješenjima.

Kako si duže u ovome poslu vjerojatno si se susreo s klijentima kojima nije bitna podloga nečega nego to da skripta odrađuje ono što oni zahtijevaju. Pa će njemu biti ne važno koristiš li ti windows-e i plaćaš ih zato da bi mogao programirati u MS tehnologijama ili koristiš nešto treće. Pa ako mu samo spomeneš da je tvoja cijena veća zbog tih alata, poznavajući mentalitet nas balkanaca će reći “de ti bajo radi u onom jeftinijem bez tog svog windowsa” čast izuzecima.

To je isto kao da zoveš majstora da ti betonira nešto, nije te briga hoće li beton raditi u mješalici ili će zvati kamion mješalicu. Naravno mješalica košta nekoliko tisuća kuna, a kamion nekoliko stotina tisuća kuna. Rekao si da si radio na baušteli pa znaš i sam o čemu je riječ.

[quote=“dombo”]Nemam otvorenu tvrtku, student sam imam legalne Windows-e preko faksa i koristim ih. Tako da se naše cijene ne mogu niti imaju smisla uspoređivati. Ja sam naveo open-source rješenja iz razloga što si naveo trošak software-a koji se na taj način može smanjiti. U redu ispalo je da to u tvom slučaju nije moguće (ti tako tvrdiš), ali siguran sam da postoje tvrtke koje rade izričito s takvim rješenjima.[/quote] Da tako je, vjerojatno postoje tvrtke koje rade izričito na open source rješenjima, ali ti i dalje ne kužiš da to ne pojeftinjuje drastično cijenu rada. Jer licence su u sveukupnim troškovima, pa usudio bih se reći, zanemarive. Naravno to je istina ako pričamo o malim poduzetnicima.

Ne nisam se s tim susreo jer ja niti jednom svom klijentu nisam obrazlagao kako ja dolazim do te svoje cijene, njega uostalom nije niti briga. Njega zanima što će dobiti za rečenu cijenu i ništa više. Susreo sam se s onima kojima je nešto možda bilo i skupo ali lijepo smo se pozdravili i svatko na svoju stranu. Sigurno ne dođem na sastanak i kažem “E pozdrav, ja sam taj i taj i taj posao košta toliko i toliko zato što ja imam legalan software s kojim radim”, who cares?

Majstor koji razvlači beton iz mješalice ili iz kamiona mješalice ima dnevnicu od, nemam pojma, 300 kuna bez obzira iz čega je beton.

Kužiš?

Jedina je razlika kod njih što će jedan uspjet napraviti više, a istoj vremenskoj jedinici.

Mogu potvrditi da, na žalost, ne postoji open-source alternativa Photoshopu što se nekih ozbiljnijih radova tiče. GIMP je super i najbliže tome ali još uvijek daleko od prave alternative.

Isprobao sam i GIMP i Corel paintshop pro i jedino se u PSu osjećam doma, moćno koliko treba.
NO
Dugo sam koristio Fireworks, naravno čim treba neko retuširanje manipulacija onda PS.
No Fireworks za rezanje dizajna mi je bio jednostavniji, šteta što ide u povijest.

No isto tako koliko zapravo je nužan photoshop. Ima ekipa koja rastura i u drugim programima, ali istina teško zamijenjivo za ozbiljan rad.