Kuda ide prodaja web dizajna?

Već duže vrijeme razmišljam o postavljanju pitanja nekome, pa možda najbolje ovdje mjestu s puno reznih iskustava.

Pisao sam citabu prvo na ovaj post no odustao, pobrisao, jer mislim da bi možda pokrenuo žestoku raspravu.

Pa samo ovo:

Kako komentirate cijene web stranica danas prema kvaliteti dizajna i/ili programiranja kod nas, i činjenicu da se SVE ČEŠĆE događaju situacije da su te vrijednosti obrnuto proporcionalna, na sreću jednih i štetu drugih?

1 Like

ja sam primjetio da vise dizajn sajta nema neku ulogu uopste sajt kao sajt, vec koliko on prihoduje i broj posjeta.

Da istina, no koliko je logično ako imamo jednu te istu temu koju netko prodaje za 8000 kuna a nabavi se i za 1000 kuna. Radi istu stvar, gdje je tu logika? Ako se ja gubim, pa što onda će znati netko tko naručuje?

Činjenica je da je vrijeme weba, gdje je važno samo pitanje: “koliko ćeš mi donijeti posjeta/zarade?”

No svejedno taj nerazmjer od 1000-8000kn (lupam) za istu temu je nenormalno.

Da li je moguće educirati klijenta što je što i koliko vrijedno, kada svi vide samo jeftiniju varijantu.

Znam da se može složiti kvalitetan portofolio web za par dana, s nekom temom, čak i prilagoditi je(ali recimo da nije), i da stvar funckionira svjetski.
I sada netko mi naplati tu stranicu 8000kuna. Ali tu nema ni dizajna ni išta… barem ne onog koji je upotrijebio tu temu za klijenta.

I potrošio 3 dana za to. I onda bubne 8000kuna…

Hoću reći da trenutno kako vidim postoji takav kaos u cijenama weba kod nas, a o kvaliteti podršci da ne pričam, i mislim da je sve na štetu, htio sam reći onih koji rade dobar posao, ali zapravo na štetu svih.
Neki standard nula bodova! Nema ga.

Postavljanje google maps 400 kuna?? OK, može, skupo do bola za 5 minuta posla.
Ali tu onda netko mi napravi kompletan web za 1000kuna sa svim mogućim stvarima i gmaps, i kontakt, i buking i ovaj i onaj shit.
A onda povrh toga netko napravi ukradenu temu za 8000kuna i traži da se karta naplati extra. WTF?

Ma to je sranje. Ljudi za vlastiti portofolio skidaju s weba teme, a u portofolio stave wordpress sa malo editiranom temom i to je njihov rad. Sjecam se kad sam prije 2god pitao ovdje za jedan projekt dobio sam oko 6 ponuda od 80€ do 2000kn. Cisti dokaz da samo bubaju cijene. Još nešto, a ovo sam rekao davno, imao sam 1 projekt na umu i poslao poruku jednom programeru i lik mi rece s time sto sam nabrojio 12 000kn. Kad sam vidio zamalo sam pao sa stolice, onda sam rekao da makne neke stvari i da je ovo za mene, a ne za neku tvrtku i onda mi je smanjio 4 puta cijenu. Ljudi neznaju uopce nista o webu nego znaju da postoje tvrtke koje se bave izradom stranice i sto oni znaju jeli to tesko za radit, jeli koriste nesto free ili sami prave oni nista neznaju i onda misle da je 12 000kn normalna cijena.

Povukao si pitanje na koje se jako teško može naći smislen odgovor.

Nekako iz svog dosadašnjeg iskustva mogu reći da sam uvijek nekako naj-eb-ao.

Kad god sam dogovarao neki posao morao sam smanjivati cijenu drastično kako bih bio konkurentan. U razgovoru sa jednim kolegom koji je u ovome ( web-development) puno duže nego ja, on za tu cijenu ne bi niti otvarao editor. Nažalost zbog takvih koji rade ispod cijene sam primoran i sam postati takav samo da bih obavio neki posao i zaradio koju kunu, referencu.

Onome kome web nije primarno područje njemu je svejedno hoće li mu stranica biti u joomla-i wordpress-u ili nešto treće. U zadnje vrijeme više volim svoj kod nego takva gotova rješenja. Najveći razlog je što ću se u svom kodu kasnije lakše snaći ukoliko je potrebno nešto ispravaljati, a u krajnjem slučaju i nadograditi nešto.

Nije realno očekivati istu cijenu za web izrađen u nekom od spomenutih CMS i web izrađen “od nule”.

Na kraju krajeva sve košta onoliko koliko je netko spreman platiti. Pa će tako i oni koji traže 1000kn imati svoje kupce, ali i oni koji traže 8000kn. Pitanje je samo da li je kvaliteta ista i da li je podrška ista za tako različite iznose.

Imam jedno pitanje za vas: iPhone 5 da je cijena njegova umesto 500e koja je sad trenutno kod nas u ponudi i da je cijena 100e da li biste ga kupovali? Pitao sam jednog drugara koji je zaludjenik za Apple i njihovim proizvodima odgovor je bio negativan.

To sam takodje primetio i za ljude koji letuju istu ponudu imaju i za 100e oni ne placaju letovanje 400e jer kad pricaju prijateljima kazu da ja sam bio na letovanje 400e me kostao smestaj “naravno da se pohvale” ali nije isto kao kad kaze da bili smo 100e nas je samo ispalo.

Tako i izrada sajtova ja prvi bih platio prije 500e sajt nego 50e jer kad ga platis 500e znas da je to da kazem prava stvar, mozda ces isto dobit sto i za cenu od 50e ali te muci to da si platio samo 50e i ne ispunjava te. Ima tu mnogo nedoumica, ali svi koji se bave ili su se bavili izradom sajtova ili bilo cega su sami krivci zasto moraju da rade ovo sto si naveo “Kad god sam dogovarao neki posao morao sam smanjivati cijenu drastično kako bih bio konkurentan.”

Ja sam misljenja da ne treba da smanjujete cijenu vec da imate svoju cijenu ko zeli taj ce uzet kod vas ko zeli da vam obori cijenu taj nikad i nece bit zadovoljan. Davno sam naucio da uvek svoj rad treba naplatit i to sto vise mozes.

Jer moras od necega da zivis bio ovo tvoj hobi ili biznis il ista god, kad tad ce taj isti klijent ponovo doci kod tebe jer kroz vreme mu nece biti dovoljno ono sto je platio 50e jednostavno nece biti zadovoljan, dal bi ti bio?

Imam jedno pitanje za vas: iPhone 5 da je cijena njegova umesto 500e koja je sad trenutno kod nas u ponudi i da je cijena 100e da li biste ga kupovali? Pitao sam jednog drugara koji je zaludjenik za Apple i njihovim proizvodima odgovor je bio negativan.

To sam takodje primetio i za ljude koji letuju istu ponudu imaju i za 100e oni ne placaju letovanje 400e jer kad pricaju prijateljima kazu da ja sam bio na letovanje 400e me kostao smestaj “naravno da se pohvale” ali nije isto kao kad kaze da bili smo 100e nas je samo ispalo.

Tako i izrada sajtova ja prvi bih platio prije 500e sajt nego 50e jer kad ga platis 500e znas da je to da kazem prava stvar, mozda ces isto dobit sto i za cenu od 50e ali te muci to da si platio samo 50e i ne ispunjava te. Ima tu mnogo nedoumica, ali svi koji se bave ili su se bavili izradom sajtova ili bilo cega su sami krivci zasto moraju da rade ovo sto si naveo “Kad god sam dogovarao neki posao morao sam smanjivati cijenu drastično kako bih bio konkurentan.”

Ja sam misljenja da ne treba da smanjujete cijenu vec da imate svoju cijenu ko zeli taj ce uzet kod vas ko zeli da vam obori cijenu taj nikad i nece bit zadovoljan. Davno sam naucio da uvek svoj rad treba naplatit i to sto vise mozes.

Jer moras od necega da zivis bio ovo tvoj hobi ili biznis il ista god, kad tad ce taj isti klijent ponovo doci kod tebe jer kroz vreme mu nece biti dovoljno ono sto je platio 50e jednostavno nece biti zadovoljan, dal bi ti bio?

[quote=“dombo”]Kad god sam dogovarao neki posao morao sam smanjivati cijenu drastično kako bih bio konkurentan. U razgovoru sa jednim kolegom koji je u ovome ( web-development) puno duže nego ja, on za tu cijenu ne bi niti otvarao editor. Nažalost zbog takvih koji rade ispod cijene sam primoran i sam postati takav samo da bih obavio neki posao i zaradio koju kunu, referencu.[/quote]Ovo je od početka slobodnog tržišta u Hrvata naša realnost. Konkurencija doslovno zna uništavati branšu - to ne znači da se spuštaju cijene ispod konkurencije, nego se konkurencija uopće ne provjerava, a cijene se lupaju kao da se živi na tatinoj i maminoj plaći, nikad nećemo ostariti, nismo čuli za poreze, zdravstveno… Problem je ovdje tek dijelom u toj “struci” koja jede samu sebe. Drugim dijelom je u neuređenoj državi u kojoj živimo, koja jednostavno spriječava funkcioniranje slobodnog tržišta i kapitala. Nikome kvaliteta zapravo ne treba, jer nitko ne treba biti konkurentan, nitko se ne bori za preživljavanje. Cijena toga se na kompleksne načine na koncu jednostavno iskazuje u javnom dugu, padu proizvodnje, sve većem siromaštvu.

[quote=“Sceko”]Imam jedno pitanje za vas: iPhone 5 da je cijena njegova umesto 500e koja je sad trenutno kod nas u ponudi i da je cijena 100e da li biste ga kupovali? Pitao sam jednog drugara koji je zaludjenik za Apple i njihovim proizvodima odgovor je bio negativan.

To sam takodje primetio i za ljude koji letuju istu ponudu imaju i za 100e oni ne placaju letovanje 400e jer kad pricaju prijateljima kazu da ja sam bio na letovanje 400e me kostao smestaj “naravno da se pohvale” ali nije isto kao kad kaze da bili smo 100e nas je samo ispalo.[/quote]Baš sam danas bio na jednom seminaru. Nijemac se osvrnuo na to da cijenu treba formirati po principu “cijena za performansu”, uloženo za dobiveno, a ne se samo orjentirati na cijenu. Ali je dao zanimljv primjer “performanse” - njemački Daimler prodaje auto koji u Njemačkoj košta 50.000 eura za 80.000 eura u Rusiji i Kini. A jedini razlog je taj što je ta visoka cijena tog auta za Rusa i Kineza jedna od “performansi” tog automobila - to je nešto što si je on mogao priuštiti. Da je jeftiniji, ne bi ga kupovao.

Kako to izgleda u praksi, najbolje se vidi ovdje:

Rich Kids Of Instagram

Baš sam jedan dan pričao s kolegom… ma to je katastrofa što se radi s izradom web stranica… poznam jedan “studio” otvorili su j.d.o.o. i sada oni rade stranice i marketing… malo bolje sam ponjuškao u to i skužim… da tip ima kao neki tečaj izrade web stranica, a njegova žena isto nešto slično… pojma nemaju o ničem… i muči me to kad mi klijent kaže “pa je skupo mi je malo, bude mi od susjeda sin napravil za 300 kn stranicu” o jebe… po meni treba napraviti ovako: Nemožeš ti radit nekom obrtu, firmi stranicu ak nemas registriranu firmu… svaka stranica treba imat svoj kao ID. i da se s tim kodom lijepo može negdje ukucati ( na neki taj državni portal ), da lijepo onda prikaže tko je radil stranicu, kada je stranica registrirana i te neke informacije… a ne da bu mi neki dečko koji je pogledal par tutorijala o joomli/wordpressu, skinul temu i uzimal klijente…

Da čika Liniću… :slight_smile:

Po meni riješenje je nemoguće ali bi bilo front web dizajnera/programera koji bi prikazali veliku panel ploču na kojoj piše što koliko košta i vrijedi.

Ima već vremena kada sam tražio od 20 različitih firmi ponudu instaliranje wordpress teme.
Kupljene teme, imam ftp hosting, znači samo sadržaj i instalacija.

Cijene su uz razna razglabanja od doslovno 200 do 8000 kuna. Imam sve mailove.

E sad da imam biznis istestirao bi ovog od 190 kuna i zaposlio.
Ima čak jedna hm… raširena firma (čitaj štancanje weba) koja je vratila da ne radi u CMSu wordpressu…
Ovaj sa 200 kuna je obrazložio što i kako i da je popodne posla.
E sad kako regluirati to? Nikako…

Kad klijent vidi samo najmanju cijenu neovisno o stranica, njima je stranica stranica, i sad kada netko napravi za 1000 kuna komu, opeći će se i doći kod ovih “skupljih”.
I onda će opet isti napraviit istu stvar i prodati za 8000 kuna…

“where would it all end?” :slight_smile:

!@#$!@@@@@@@ MY ISYS PROJECT @@@@@@!%#@!@

samo recite da će klijent dobiti ovo za 400 kuna i amen.

sama pjesma vrijedi 400kn.

p.s. tom cruise isnt actually a wizzard. but dont tell him, he likes it that way. ;(

Bez pjesme, ako to staviš još će ga ZAMP ganjati za autorska prava! A moža i TC zbog klevete:)

[quote=“mestro67”]!@#$!@@@@@@@ MY ISYS PROJECT @@@@@@!%#@!@

samo recite da će klijent dobiti ovo za 400 kuna i amen.[/quote]
Ovo je išao namjerno sigurno. Ako nije treba kod psihijatra na pregled.

Nema tu točnog odgovora. Svatko zna koliko cijeni svoj sat. Pogrešno je razmišljati da je to samo cijena posla koji odrađuješ taj tren, tj. u cijenu svakog posla mora ući i znanje u koje kontinuirano ulažeš, oprema HW i SW, režije… sve to treba amortizirati.
Ali kao što netko reče, sve se svodi na to koliko dobro se možeš prodati. Ako neki moj posao vrijedi 20k kn, a ja ga mogu naplatiti 30k kn, misliš da neću? Zašto ne bih, ako posao odradim po pravilima struke? Međutim, kao što tsereg reče, ako ne živiš na maminom i tatinom računu, neće to baš tako ići, prije ćeš dumpat vlastite cijene nego ih uspijet nabit.

Ne znam kako drugi razmišljaju.

Imam neko znanje i odredim si satnicu, i po količini posla odredim cijenu.

Nisam još u domeni da naplatim PSD dizajn 7000kuna…
Na početku sam radio za 200kuna po danu (8 sati) i kako mogućnosti došuštaju dižem satnicu/dnevnicu.

No nema šanse da ću nekome uvaliti posao od popodneva za 8000kuna.

Govorim o tome da nema standarda, svako ima svoj, nema cijenika. Ne točno, ali barem u grubo. Mislim da je to zbog same tematike koja je često ne samo nepoznata klijentu, već i pojedinim “developerima” koji imaju samo jednu širinu vida a to je prema novčanicama, a ne znaju centrirati stranicu na webu.

Eto valjda će tako uvijek biti, svatko svoje cijene pa kuda pukne da pukne. Možda i to tko je sposobniji proda. Smatram se dobrim prodavačem i pregovaračem no ne muljam.
NO neki od mailova koje sam dobio odgovor za postavljanje wordpress tem graniči sa ludosti.

Mislim nije to ništa novo ima toga svugdje.
Evo nedavni primjer, Whirpool perilica suđa, dođe lik procijeni da je rad 2500 kuna. Malo se raspitali, i popravak je bi par stotina kuna.
On odmah ne valja motor, ovo ono… respektabilni Whirpool ovlašteni serviser.

Tako i sa stranicama. no…u našoj domeni naletiš na veliku cijenu i misliš da su repektabilni jer je velika cijena.
Baš kako je netko gore spomenuo, znaš da imaš stranicu koju si platio 10k kuna, a ne 1k pa mora da valja.
Edukacija…utopija znam.

Ja neznam o kakvim vi tu cjenama pricate. Istina cjene su bile besmislene kada je internet lupio na vrata domacim tvrtkama i njihov internet nepismenim vlasnicima. Pa su se lupale razne cijene one po 5000 kuna pa 10 000 kuna, pa su onda doletjeli susjedi koji su znali sklepati neku stranicu za 300kn.

A da su samo otisli na web i vidjeli free wordpress theme mogli su si sloziti stranicu zabadava koja bi izgledala bolje nego ta za 300 kuna.

Onda recimo ovi sto stvaraju web za 10 000 kuna. Evo malo da se usporede sa: Catch Evolution Pro | Clean & Responsive Premium WordPress Theme
Ova na random sam ju nasao tema za wordpress kosta 40$ sto je oko 200 kuna. Pa bih ja volio vidjeti taj site za 10 000 kuna.

istina znam da postoje sitevi za takve novce, ali to sigurno nije site za neku firmicu koja samo treba polozaj na internetu. Drugim rijecima kod nas se jos uvijek prodaje magla… Cast onima koji rade posteno…