Kupci websajtova, koliko ste najviše platili za sajt?

momak je kao i svi mi čitao i učio čitajući razne sajtove. istina je da mnogi ljudi tvrde da npr info domena ne vrijedi nista, a moja dva najprofitabilnija sajta su sa info domenama jedna sa crtom izmedju riječi.
mnogi usvojaju sta pročitaju i misle to je to, ali dok se ne dobije neki sud na osnovu vlastitog iskustva i dok se ne izgradi filter za informacije nije to to.

ali evo ako nije bitna domena (ime) zasto blogspot blog ne moze dostici cijenu pri prodaji kao samostalni sajt. razumijem da nemas slobodu kao sa sajtom sa svojom domenom i hostingom, ali mojsajt.blogspot.com koji zaradjuje 100 evra nikad nece vrijediti kao mojsajt.com koji zaradjuje 100 evra.

Što se bloga tiće, to kupci iskorištavaju, da spuste cijenu, znaju svi da nije bitna domena, možeš lahko uzeti domenu a da host ostane blogspot :).

Koje su ti prve asocijacije kad vidis domen.blogspot.com ili domen.wordpress.com? Vecini su prve asocijacije da webmaster nema para za domen i hosting i samim tim zakljucujes da taj sajt ne moze da bude nesto ozbiljno i kvalitetno. Tako da je svakako bitno da domen bude atraktivan i privlacan na oko, a slagace svako ko kaze da nije. Mozda je webmasteru svejedno ime domena, ako taj domen zaradjuje, ali on opet ne misli na ljude koji ce posecivati njegov sajt, jer 70 posto ljudi zna samo za .com domen. Kada neki prosecan korisnik na internetu vidi neku adresu tipa BLABLA.info on ce zapamtiti samo BLABLA, a kad bude hteo da trazi posle taj sajt kucace BLABLA.com, tako da nemojte da pricate gluposti, nije fejsbuk za badava dao milione za fb.com a ne fb.net.

1 Like

tako je @shimi . a vi koji prmovisete info, biz, org…, ocigledno znate mnogo vise od mene. :slight_smile:

Pazi brate, ja nisam sad nesto protiv info,biz,org,net itd. ako one donose zaradu, normalno sto bih bio protiv, ali sam protiv izjednacavanja .com sa ovim domenama. Svako ce pre uzeti blabla.com nego blabla.info , ako su isti PR, isto zaradjuju, ista poseta, samim tim je glupo reci da je svejedno koji je domen.

to stoji ali vecina zeli da kaze da naziv domena nije bitan “Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom”

ali to stoji sto si rekao ja konkretno sve vise gledam da uzimam .com domene i ostale da izbjegavam

Najviše se zaradi kada je posjeta uglavnom preko googlea, a ne direktnih povratnih posjetitelja. Tako da, može biti asajksfjkfjlafj.bloooooogspoooooot.info, ako je on dobro rankiran na google za ključne riječi, zarađuje, a ti mi ponudiš troduplo manju cijenu jer je glupa domena, ja bih ti se nasmijao u facu ;).

Ja nisam ni rekao da bih ponudio troduplo nizu cenu zbog domena, procitaj gore, samo kazem da ne mozes u isti kos stavljati .info sa .com. Sta bi ti pre izabrao asajksfjkfjlafj.bloooooogspoooooot.info ili dsadsadsadsadsadsadsa.com da isto zaradjuju i da imaju isti broj poseta i isti PR? Normalno da bi izabrao .com, samim tim pokazujes da nije svejedno, a verujem da nema coveka koji ne bi prvo izabrao .com. A normalno da bih pre izabrao skladksakdjslka.info da on zaradjuje vise od .com, niko o tome ovde ne prica.

Zašto bi netko uzeo prije .com nego .net ili .org ako isto zarađuju i imaju sve isto? Daj samo jedan razuman razlog?

Tu ne pričamo kod kupnje novih domena, to je normalno da svi prvo zakupe .com pa .net, ali to je nešto drugo, nikakva prednost nije nikada dokazana niti postoji. Za .info možda postoje neki skeptici kao da nije ista na googlu, a za one .tk i slične razumijem ali .com .net .org .biz nema razlike.

Pa ne postoji razuman razlog upravo to i pricam, jednostavno je .com postavljen tako da je najcenjeniji, sad sto je to tako, otkud ja znam. To sto si ti potpuno ravnodusan sto se toga tice, ne znaci da je i vecina.

Ok, al to je isto kao da kupuješ potpuno isto novo auto samo je crni popularniji od plavog. Znaći stvar je samo u ukusu.

Mi ovdje upravo i samo raspravljano o ukusima a zna se što se kaze za to. Nekome je bitna zvucna super turbo ultra perfektna domena bez zarade, a meni osobno zaboli kako se zove i da li je com, net, org, info ili xxx sve dok ona meni donosi pristojnu zaradu.

Mada moram reci da sam pristalica .net i com.hr domena od uvijek bio i koju god .net i .com.hr domenu imam jako dobro se rangira, a neke bolje i od .com zasto? neznam odgovor na to pitanje ali google zna sigurno.

Ja kad pravim novu stranicu, ako ima .com slobodna domena, uzecu .com. Ako nema, uzecu .com sa crticama. A ako nema bas nista drugo, uzimam i .org, a bogami i .info.

1 Like

ja nisam primjetila da crtica lose utiče na rangiranje u guglu, kao i domene net. org i info
guglu su mnogo bitnije neke druge stvari bar po mom iskustvu od naziva domene. cak i ranije na blogspot.com sa subdomenama blogovi su znali rangirat vrlo dobro imam jedan blog na blogspotu sajt-crtica.blogspot.com i dan danas ima oko 8000 pregleda iako na njemu nisam radila godinu dana nista. evo zadnjih 7 dana taj blog donio 37 evra. ja razumijem da je nekim brendovima bitna domena bez crtice sa .com nastavkom, ali vebmajstorima kojima je bitna zarada ne bi trebala biti toliko bitna domena dok god sajt funkcionise rangira i zaradjuje dobro.

1 Like

Prvo, bitna je svrha sajta, ako je neka usluga, tu se povecava vrednost imena domena, extenzija, i sve ono sto je bitno da korisnik bude “smiren” i da oseti ozbiljnost. Najveci minus kod sajtova na besplatnim agregatorima kao sto su blogger i wordpress je taj sto sajt mogu da Vam izbrisu sutra i da ostanete bez icega i to je glavni razlog zasto vrede mnogo manje od sajtova koji su na sopstvenom hostu i domeni.

Kad ste se već raspisali na mojoj temi, da vas pitam nešto drugo… :blush:

Kad ste konačno našli super sajt i želite da ga kupite, kako se uvjeravata u vjerodostojnost informacije koju vam prodavac daje? Morate li se naći licem u lice sa osobom koja prodaje?
Kojim putem vršite uplatu za sajt i koji je najsigurniji način za obje strane?

Još uvijek pričamo o sajtovima koji vrijede više od recimo 1000 €.

Ma kakvo lice u lice, to može ako ste blizu a što ako je ovaj drugi iz Amerike. Postoje servisi tipa escrow koji su posrednici i osiguravaju da dobiješ sajt/lovu. Postoje verificirani podatci od googla (adsense,analytics) a uvijek je dobro kod većih sajtova zamoliti vlansika da postavi tvoj adsense kod na sajt 2 dana.

3 Likeova

E ovo sa adsense kodom mi se sviđa.

Zanimljiva tema, mada mi baš nije jasno to kupite mačku u džaku i šta sa njom? Ko će to održavati, razvijati, menjati i sl?Moj sajt je volonterski projekat, ali me baš zanima procena vas iskusnih, koji ste radili transakcije po tom pitanju, kolika bi bila cena mog sajta kada bi se prodavao. Za sada to ne želim da uradim, ali možda vredi u nekoj bliskoj budućnosti razmisliti o tome jer nemam vremena da mu se posvetim. Da ne bude tretirano kao spam sajt je yu radio stanice dot com, jedna reč. Hvala unapred.

Napiši koliko sajt ima prihoda jer to je temelj procjene koliko on zapravo vrijedi. Možda tebi taj sajt vrijedi puno iz sentimentalnih razloga, al ti ga niti jedan kupac neće isplatit jer njemu vrijedi koliko sajt donosi zarade. Od ostalih podataka dobro je napisat broj posjeta (kao i izvor posjeta, google npr.), starost domene/stranice, troškove stranice, pr i slično. Sve to utječe na konačnu cijenu koju je neko spreman platit.