Kupovina backlinkova – iskustvo i savjeti

Rijetko se ič dobro može nać za desetak dolara. Baš baš rijetko. Govorim o domenama za englesko govorno područje. Do prije koju godinu je moglo sad već djeluje ko nemoguća misija. Znam dosta ljudi koji kopaju za dobrim domenama i tanko. Niko nije zadovoljan pronađenim. Masa ljudi i još bitnije alata rade to i kad se prođe to rešeto ostaju samo mrvice.

Ne kontam. Šta je puno SEO posla? Govorim o off page optimizaciji. Od besplatnih stvari direktne linkove imaš sa reddita quore foruma free to post sajtova… Indirektno social mreže, mejlovi i sl. Ništa od toga neće biti jako ko jedan kršten link sa autoritativnog sajta. Pričam o linkovanju affilliate sajta kakve većina imamo i kakvi nisi baš linkabilni. Može se naravno napravit i linkabilniji sajt ali će profit bit manji.

Pa ako pogledaš na engleskom jeziku nije baš tako. Uzmi da kad neko kupi domenu i uloži milione da će uložit još tonu u marketing pa opet masu termina ne rangiraju exact match. Ne sporim da ako se tekmiče te dvije domene što ih ti navede da će apartmani bit u golemoj prednosti ako su ostale stvari jednake il približno jednake. Ali znam i masu vrhunskih domena koji imaju jadnu posjetu dok znam vrlo malo sajtova koji rade dobre beklinkove i solidan sadržaj i imaju top posjetu.

Nikako :slight_smile:

Prvo ništa se od ovog što ti i ja trubimo ne može izmjerit pa se možemo neslagat i tupit do mile volje. Imaju ljudi koji mjere izolovani uticaj svakog detalja na identičnim sajtovima pejdževima, ali čak i tu ima vremenski uticaj, onda uticaj u kombinaciji sa drugim itd. Uglavnom možemo svi u beskraj imat mišljenja. Jedini realan pokazatelj SEO znanja je rezultat, tj zarada od sajtova, sve ostalo je šupljiranje ko horoskop

7 Likeova

Istina. Nije lako, ali ipak se može uhvatiti neku dobru isteklu. Nekad je bolja neka sa slabijim autoritetom, ali boljim i korisnijim backlinkoivima, samo što to zahtijeva dosta dodatnog istraživanja. Ja i nisam neki ljubitelj čistog hvatanja isteklih domena sa DA i backlinkovima, ali može koristiti.

Onsite i offsite SEO posao. Ima tu jako puno posla ako se želi besplatno parirat jakoj konkurenciji. Može se, ali ako znaš što radiš i imaš vremena i volje to raditi. On site SEO nisu samo H tagovi, keyword density i još par sitnica koje svatko zna. Ima tu i semantike, rasporeda ključnih riječi, internog linkanja, vanjskog, alt tagova, imena fileova i još puno toga.

To ja govorim, kao i za bilo koju drugu domenu u bilo kojoj drugoj niši na bilo kojem jeziku. A što se prednosti tiče, ona je velika i zato je potrebno puno manje novaca i posla za isti rezultat. To je samo jedan od razloga zašto se isplati potrošiti na dobru domenu.

To se odnosi na ovo da i backlink sa lošijeg autoriteta u nekim slučajevima može biti bolji od onog sa jakog. Ne slažem se s tobom i ostajem pri ovome kako sam ja rekao. Ali…

Ponavljam, većinom je kako ti kažeš, ali postoje iznimni slučajevi i ne moraju biti rijetki, pa se zato ne slažem :slight_smile:

Ali neda mi se raspravljat o SEO-u. Vidim da se na forumu pojavio novajlija koji nudi te usluge, pa će vjerojatno on dati najbolji savjet :slight_smile:

P.S. dovucite ga u ovu temu, a ne da se kvari još jedan oglas :slight_smile: Svatko oglašava što želi, a raspravama nije mjesto u oglasu nego u drugoj temi, ako se mene pita. Iako se forum očito ne slaže :slight_smile:

1 Like

1 Like

Mozete presipati iz suplja u prazno do besvijesti, nema sanse da se bez para ili olako nalaze dobri linkovi, a ni dobre istekle domene. To je prica is neke 2000-te, ja to ne dozivjeh za engl. govorno podrucje.

Uvijek se nadje neko da kaze kako je car, kao evo ja dobio link za biznis insajdera…Ok, i sta s tim?! Nista. Pogurano sajt malo i to ne dugorocno, i to je to. Jer za neki ludacki polet sajta treba x takvih linkova. Redovno.

Nada umire posljednja, ali da, nema sanse da nesto bas dobro bude dropped tek tako. Ljudi koji se bave domenima ulazu u softvere koji cijede kapljicu iz kamena, nema tu vise ista da je ostalo za manuelni rad.

Dakle ko se ne moze ili nece hvatati u kostac s beklinkovima ima dvije opcije:

  1. Hooo-ruk! metoda, tj. masu clanaka sa low difficulty keywords da radi za kratko vrijeme, s kvalitetom “drzi bure vodu dok majstori odu”, i da proda sajt dok neko drugi nije obradio te KW
  2. Da radi na sajtu s ciljem da ce ga drzati 5 godiina i vise, i tu zbilja postoji mogucnost da rangiras organski, s vremenom (rekoh vec, nada umire posljednja :grin:)
3 Likeova

Jesi li pokušavao skorije? Ja pokušavah prije nekih polaga godine i više u nekoliko navrata od po 5+ sati i nikako nisam bio zadovoljan nađenim. PA DA i sve te brojke me uopšte ne interesuju no mi je bitno da je dobar beklink profil i da nije već iskorištena ekspired domena. Na kraju max što se može izvuć je domena sa recimo jednim dobrim i par solidnih linkova, al ni to nije ni blizu nečega što se moglo prije par godina nać. I to što se nađe su uglavnom neke niše lijeve. Takođe i drugi što kopaše a znam ih vele tankosava.

Ostavio sam onsite sa strane, kao da je to sve top odrađeno, pa velim šta ima u offsite optimizaciji masu posla. Ima ono što napisah i toeto

Ja ti velim da će npr giftideas com ako nema autoritet sa istim člancima masu lošije rangirat za termine gift ideas od neke ne gift domene koja ima autoritet. Tako da ima prednosti dobra domena al ne sad drastično.

Da bez keša teško. Možda ne moraš kupovat beklinkove ali moraš onda imat VA da smara, kuca i piše na sto strana.

Dosta se preko veza i poznanstava uvezuju i guraju sajtovi, slično ko i jutjuberi prijatelji što guraju jedni druge.

I ovo je sve teže jer sve teže gugl indexuje sajtove bez beklinkova i sve više gugl upućuje sa konkretnog upita (low difficulty) na opšti odgovor sa jačih sajtova čak i bez obzira na sam kvalitet sadržaja sa neautoritativnog sajta. Zato i oni što sa botovima prave te masovne spam sajtove skoro vazda koriste expired domene.

1 Like

Ja baš kupio za 1k EUR jednu stranu domenu sa DF linkovima s BBC-a i sličnih. Mogao sam besplatno registrirati neku lijepšu al BBC naplati 5k EUR za članak i još bude nofollow pa rekoh ■■■■■ to… :sunglasses:

6 Likeova

Baš sam jučer gledao je li ima ponuda da kupim par backlinkova da poguram stranicu, a kada ono većina ponudi da digne DA kroz jeftine backlinkove. A prema primjerima koje su mi poslali od nedavno
odrađenih stranica bude da koriste linkove sa stranica clients1.google.ch/ ili slično.

Čisti primjer SPAM linkova koji bi mogli biti penalizirani.

Najbolji su guest postovi s linkovima, no traže vrijeme i trud, a nisu jeftini.
Mene svako malo pitaju je li može guest post i tražim $100 - $200 po guest post s linkom trajno, ponekada sam tražio i na mjesečnoj bazi da bude naplaćen link s manjim iznosom.

Kako kada prođe ponuda, ali većinom odbijaju jer je skupo.
Ja kada sam tražio backlink i da napišem sam guest post za njih tražili su me $250 pa sam odustao.

Nije jeftin posao, a koliko vidim backlink su najvažnija stvar jer jedino to diže DA i povećava vidljivost na SERP.

2 Likeova

Ovdje bi se osvrnuo na dvije stvari:

  1. Ime domene je puno važnije nego što to Google tvrdi. Imam primjera iz prakse kolko hoćete i @mitok je u pravu.
  2. Nije točno da backlinkovi povećavaju vidljivost u SERP-u. Backlinkovi daju DA a vidljivost u SERP-u povećava dobro napisan title i description.

Nije točno da se bez backlinkova ne može. Dobar primjer je moj affiliate sajt kojeg sam prodao. Istina je da je dobio link sa business insider i to sa svih poddomena. Ali to ga je toliko poguralo da je sada authority sajt. SEO je toliko dobro napravljen da nijedan update algoritma nije utjecao na promet, a niti to što već skoro dvije godine na njemu nije objavljen nikakav novi sadržaj.

1 Like

Svaka čast!

Dobra se rasprava gore napravila haha :slight_smile: Taman sve pročitao… Uglavnom, u mojoj niši ima jedan sajt, charmcitycirculator.com, to je prije bila neka stranica za neke autobuse lokalne neam pojma, valjda je propala, imala je dosta backlinkova… Netko ju je kupio, i počeo pisati sadržaj u mojoj niši (auto detailing)… Znači, čovjek što god napiše odmah skače na 1-3 pozicije… Znači, domena nema veze s vezom, ali backlink profile ga toliko gura da je to strašno… Još piše one low difficulty keywords sve krade nama malima haha

Meni je moja stranica zadnjih 5 mjeseci u nekakvom platou, vrti se oko 17-19 tisuca pageviewsa… i ni makac… Doduše, nije baš da sam nabaco nekih novih članaka (ukupno ih imam 135), ali svejedno sam očekivao bolji rast… I jedino što mi preostaje je probati raditi malo backlinking… Ne znam što drugo.

Jedino, ne znam koliko se isplati, vidim da svi spominju gore reddit, quoru, itd… NIsam nikada pokušao graditi linkove na takav nekakav način.

Ja sam radio quoru. Ok su ti linkovi. Ljudi misle da nofollow link ne vrijedi - ne mogu bizi vise u krivu.

1 Like

da, to što si rekao…

authoritiy builders ima ipak neke kriterije za sajtove da bi uopće mogli nuditi guest postove pa je to nekako pozitivna strana…

naravno i nofollow (i social signals) nikad ne treba zanemariti, i oni u nekoj mjeri pomognu, barem meni jesu

Jedina vrsta linka koji valja je onaj na kojeg se klika. Da li je dofollow ili nofollow je puno manje bitno.

2 Likeova

Ne kontam da možeš ovako nešta napisat.

Taj tvoj sajt si prodao prije neke dvije+ godine a pravljen cirka prije 4 godine. Upoređivat gugl prije tri godine i sad je neozbiljno. A i niko nije rekao da se ne može bez beklinkova, samo je teže masu, znatno teže no prije tri godine. I nije teže zbog nove dodatne konkurencije već zbog samog gugla. Takođe tvoj sajt i jeste fercerao tek od dobijanja tog beklinka i onog sa hifi… do dobijanja tih beklinkova je bio ako se sjećam na 100-200 dolara zarade. Tek poslije beklinkova ide na lupam 600-700$. I kako onda može bez beklinkova? Kako to da ti drugi sajtovi koje si pravio nisu napravili sličan uspjeh? Isti je pisan isti je onpage SEO? Razlika je u čemu?

Ja sam skoro sa svim sajtovima imao taj problem koji novi članci ne rješavaju. Skoro pa sam siguran da samo beklinkovi rješavaju taj problem.

Kako si ti to izmjerio i kako možeš to tvrdit? Dakle bolji je link koji se klika sa ovog foruma od linka sa biznis insajdera koji se ne klika?

4 Likeova

Možda tebi nije jasan pojam vidljivosti u SERP-u. Za mene je vidljivost ono što taj sajt izdvaja od drugih u Googleu. Znači toliko dobro napisan meta title i description da će netko tko gugla prije kliknuti
na taj rezultat makar bio na desetom mjestu nego na onaj na prvom. To je vidljivost u SERP-u, barem za mene.

Tako što dok nije počelo novo affiliate natjecanje na forumu nisam niti imao drugih sajtova. Bila su dva koje sam započeo ali sam ih vrlo brzo prodao. Sadašnji sajt kojeg imam je na jako dobrom putu da dosegne i prestigne i posjetu i zaradu od onog mog najboljeg sajta.

Vi i dalje vjerujte Googleu i onome što oni pišu i tvrde. Ja ovdje govorim stvari iz prakse - izmjerio sam i vidio utjecaj u praksi.

P. S. Nemojte me krivo shvatiti - ja nisam protiv kupovine backlinkova. Naravno da backlinkovi pomažu ali za početak su nepotrebni. Kada netko zapne kao što je to @petarvu jedino što ga u tom trenutku može pogurati je dobar backlink. Međutim, backlikovi se mogu dobti i na druge načine a ne samo kupovinom.

1 Like

S ovim da naziv domene ima utjecaja čak i mogu potvrditi iz prve ruke.

Ima stranicu koja sadrži tekstove o jednoj temi i jači mi je DA.
Ima druga stranica koja je slabija, ali ima naziv domene od keyworda koji želim rangirati na svojoj stranici.
nema šanse da izbijem prije te stranice nikako. Iako imam bolje backlinkove, ali ne opet ne ide.

No, opet ima i druga strana priče. A ta je da imaš naziv domene po keywordu koji želiš rangirati, i ako zaista pišteš o toj temi konstatno neće te nitko tako lako prestići.

A ako na drugoj domeni pišeš isto o tom keywordu, naziv domene nije isti kao keyword, i pisanje članaka nije 100% o tom keywordu. nećeš lako prestići ovu domenu koja ima keyword u nazivu i kojoj je taj keyword core o kojem piše.

1 Like

Cisto da se malo nadovezem na ovu temu a koliko sam uspia ovako na brzinu vidit zaboravili ste svi spomenut jednu stvar (ispricavam se ako ste ju spomenili jer sam samo na brzinu scrolla kroz temu), a ta stvar je Topical Authority. Vidia sam osobno u nekoliko niša di je gotovo nemoguce izbacit s prve pozicije blogove sa slabim domain ratingom samo zasto sto imaju jako jako jebenn topical authority. Topical authority je stvarno podcjenjena stvar, a smatram da je jako bitna i naravno jako dobra. Stoga, sibajte sadrzaje na istu temu i uz to odradite jebenn internal linking i gotovo sam siguran da cete moci vidjeti rezultate nakon nekoliko mjeseci. Uz te internal linkove nemojte zaboravit i na alternative text na slikama – osobno sam primijetia da bi mi se keywordovi poceli bolje rangirati 2-3 tjedna nakon sto bi ih postavljao na postojece slike.

Toliko od mene, bacam se na grill :smiley:

7 Likeova

Vidim da svi spominju DA kao ta je to nekakav sveti gral. A zapravo na Fiverru imas Pakistance koji ti DA podignu na 80 za cijenu jedne boce vrhunskog vina, i ne, to nece imati nikakvog pozitivnog utjecaja na organic traffic, eventualno mozda negativnog ako te Google banna.

Los backlink moze stetiti, tj. napraviti kontraefekt. Tako da oprezno kod kupovine.

Kad gledam je li neki sajt dobar u smislu SEO-a, onda detaljno pogledam tko ga sve linka, gdje on sve linka, cijelu povijest tih linkova i naravno organic traffica.

2 Likeova

Upravo tako. Dobiješ DA 80 dok si okom trepnuo a efekt je nikakav. Znači da se i DA može fejkat, naravno. Ovo može rezultirati jedino banom sa Google-a.

Vidljivost u serpu bi trebalo biti samo nominalni broj impresija za datu frazu, a ako ti gledas koliko ih je kliknulo na tvoj sajt, onda bi to bio sam CTR%/ impresije. Ne vidim da bi neko govorio vidljivost za ctr

1 Like

Taj DA nije uopste Guglov parametar. Googlovo najpouzdanije mjerilo kako on “dozivljalava” sajt je traffic…

2 Likeova