Kupovina drona - nabavka, cijena, recenzije

Tko ima vremena, nesto novca te poznaje osnove elektronike, moze sam pokusati napraviti svoj dron. Nije nesto extra komplicirano, a fora je.

Ja bih iskreno volio, kao sto je @Anteloff preporucio, da neko “slozi” po njemu najbolju mogucnost do 600 eu, naravno kamera i sve sto ide uz to.

EDIT: Evo nasao sam u hrvatskoj neku firmu (sad me interesuje jel ovo skupo, moze li se vani jeftnije naci)

http://www.aviteh.hr/web-trgovina/sportske-kamere-i-oprema/dronovi-dji/dji-phantom-3-standard-detail

Ovisi iz koje točke bi krenuo. Ako bi samo spojio već postojeće komponente…onda i nisi daleko od kupovine gotovog drona.

S druge strane se imaš s čime zabavljati i nije baš skroz trivijalno:

-em možeš raditi svoju konstrukciju (tijelo) drona. Što bi vjerovatno išlo iz karbona… Tu pak moraš znati raditi s karbonom…

-motore, teško da ćeš raditi… xd, ali tu svakako treba znati uskladiti odabir motora, baterije i propelera.

-regulacija motora po brzini i momentu, kako bi se dobila regulacija ubrzanja, brzine i pozicije drona (po svim osima) je opet visoka škola sa puno znanja mehanike kojom će se opisati model sa svim svojim fizikalnim karakteristikama, te poznavanje ponašanja regulatora.
Naravno, tu se opet može nabaviti gotove pločice sa već ugrađenim mozgom. Iskreno nemam pojma kako se te gotovoe pločice podešavaju da odgovaraju na custom izgrađeno tijelo…i custom motore. Sigurno i tu već postoje tutorijali da se to složi bez previše znanja…
No dronu želimo recimo ugraditi i neke druge logičke funkcije, koje mogu biti u potpunosti custom od želje korisnika…i tu treba se nekako nadoštukati na postojeću regulaciju kretanja kako bi drona “naučili” da autonomno obavlja neke željene zadatke. Ako je taj zadatak balansiranje štapa na tijelu drona…onda opet treba zasukat rukave i baviti se s dodatnim regulacijama…(u ovom slučaju regulacijom nagiba štapa)

Hoćem samo napomenuti da izrada vlastitog drona može krenuti od točke da lijevaš svoju plastiku i kuješ svoje motore. (Što je nonsense korak u nazad) …s druge strane možeš kupiti odvojeno tijelo, motore i bateriju…spojiti to troje i misliti da si napravio drona. Što je s druge strane premalo unošenja svoga, i ja to nebi zvao pravljenje drona…nego sklapanje.

Moja želja koja čeka svjetlo dana je sljedeća:
Napraviti drona koji će električnu energiju dobivati iz hibridne tehnologije gorivo+baterija. Znači maleni nitro motor (unutarnje izgaranje) koje će pretvarati benzin u električnu energiju. Baterija treba biti tu samo da pokriva pikove zahtjeva za snagom. (Znači vrlo malog kapaciteta, što ujedno znači i male mase)
Vjerujem da takva tehnologija može drastično produžiti vrijeme leta drona, jer energija pohranjena u gorivu je daleko veće gustoće po jedinici mase nego ona pohranjena u baterijama.
Neki su već pokušavali stavljati motore s unutarnjim izgaranjem direktno na krakove drona…i takvi dronovi su svi bili jako nestabilni …a to je iz razloga upravo teške regulacije benzinskih motora.
Dok električni motor može imati odziv po nekoliko tisuća puta u sekundi da promjeni svoj moment, benzinski to nema…tj. sporo reagira na gas. A dronova stabilnost dolazi upravo iz toga, da sve poremećaje koji nastaju u zraku, motori ispravljaju tako što vrlo brzo svaki od motora može smanjiti ili dodati potrebni moment.

Treba biti oprezan.
Evo jedan aktualni podsjetnik (ovo je snimak od jučer) koji nam govori da imati dron i nije tako jednostavno niti bezazleno. :frowning:


Marcel Hirscher je ovaj put dobro prošao, hvala Bogu. :slight_smile:
Dron “dolijeće” u 11-oj sekundi filma. :sunny:

Sta bi mi preporučili kao kameru za mini dron nije mu velika nosovost,ili je isplatnije da kupim novi??

Znam da je tema malo starija, ali eto ako neko bude trazio.

U Srbiju je moguce uvesti dron ako se naruci iz kine, samo je potrebno proci kroz malo duzu proceduru, nista strasno, gledao sam video na yt u kojem lik objasnjava citav postupak, koga zanima neka pogleda :slight_smile:

Novi negativni vjetrovi što se drona tiče u Hrvatskoj; kazna od 25.000 kuna za neovlašteno snimanje dronom, a do ovlaštenja nije lako doći (do samog drona mnogo lakše). :slight_smile:

Sad su izbori. :wink: Nitko ne spominje dronove u svojm kampanjama, naravno, ali obratite pažnju tko je u prošlom stoljeću po stavovima, a tko napredno misli?
Što? Svi su (političari) u prošlom stoljeću?
He he, :blush: nažalost, u pravu ste.
(Ništa od drona zasad) :frowning:

1 Like

Informacije su malo klimave. To se ne odnosi na snimanje nego na objavu snimke. Znači ako ćeš snimat za svoje osobne potrebe bez da objavljuješ snimku javno onda ne trebaš nikoga ništa pitat niti prijavljivat, niti plaćat.
Jedino ako ćeš snimku koristiti komercijalno ili objavljivati javno onda trebaš prijaviti geodetskom zavodu. To nije ništa novo, u primjeni je godinama, a jedino što se ovim predlaže promijeniti je to da se umjesto naknadno prije objave treba prijaviti prije snimanja uz obavezu plaćanja takse. Tu taksu vidim kao jedini problem jer je to na kraju svega još samo jedan dodatan porez u moru brojnih nameta

Gdje to piše? :blush:
To tek ne bi imalo smisla jer ako snimaš za svoje potrebe pa se naknadno odlučiš za stavljanje na Youtube, što onda? Tada si zafrknuo to plačanje unaprijed? :blush:

Osobno ne razmišljam još ni o kupovini drona, nadam se da će to (i zakonski) stati na zdravije temelje.
Goertosingu savjetujem da kad bude snimao za svoje potrebe, svejedno da ima 25.000 spremno. :wink:

Da dignem malo topic iz mrtvih. Tražim dron do 3 tisuće kuna. Može neki prijedlozi iskusnih. Prvi dron, osim Cheerson CX 10.

To kao da si rekao zelim kupiti Laptop a ne kazes sto ces s njim raditi.

Pa eto napisi sto mislis raditi, kako ces ga koristiti, jer neki dronovi su absolutno skupi zbog kamere…

Rekao bih da razlika moze biti i puno veca nego kod laptopa. Nekakav kamera-dron vs race-dron je negdje razlika kao laptop i x-box

1 Like

Snimanje, zaboravih napisati…

Phantom 3 standard. Cijena novog malo preko 3000kn.

1 Like

Ima netko tko bi dao svoj review iz iskustva ili barem mišljenje o ovom dronu:

https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_009452737054.html?wid=1433363#goodsDetail

Onako, prednosti i mane kao nekome tko nema pojma o dronovima. Svrha? Snimanje određenih lokacija za potrebe izrade web stranica, promo materijala i slično.

Heh… Bijeli je kao redovna cijena $108.84, a crnome $52.36? Wtf, to samo zbog boje ili ima neka caka? :thinking: Jer izgleda kao navlakuša da je 61% popust. Fake popust.

Druga opcija mi je ovo:

https://www.aliexpress.com/item/New-FPV-RC-Drone-With-Live-Video-And-Return-Home-Foldable-RC-With-HD-720P-1080P/32920119145.html?spm=2114.search0104.3.1.3fff634aZO1BgA&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10924_454_10083_10618_10920_10921_10307_10922_10820_10301_10821_10303_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_1,ppcSwitch_0&algo_expid=6c330f8e-8621-496f-b25a-1e1c9404f7d3-0&algo_pvid=6c330f8e-8621-496f-b25a-1e1c9404f7d3

Taj mi se čini masu bolji.

PS2 Ako imate neki black friday ludi popust, cjenovni rang je do 100 dolara, ali s obzirom da će većinom skupljati prašinu onda mi je nekako draže baciti 50 dolara.

A jesi se raspitao kakva je procedura kad ti ga otvore na carini? Jel su potrebni jos neki papiri tj dozvole za dronove?

Da ga uvezem mi vjerujem ne trebaju nikakvi papiri, eventualno mi mogu naplatit carinu. Za korištenje je potrebna dozvola, to znam. No, ja dron mogu kupiti u Hrvatskoj bez te dozvole, zašto ne bi mogao iz Kine? Ako me uhvate da snimam bez te dozvole onda me mogu kazniti. Ili sam nešto propustio? :thinking:

Koliko sam skuzio, za snimanje u hr ti treba dozvola vlasnika zemljista koje se snima, ako mislis u komercijalne svrhe trebao bi i slati u dgu ili kam vec snimku, oni se sastaju svakih 15 dana i gledaju snimke pa odobravaju ili odbijaju, tak nes… U firmi imam dron i sef je rekao da je morao i padobran uzeti jer je on obavezan ako snimas u naseljenom mjestu, i da pilot treba u svakom trenutku moci vidjeti dron u letu, a max udaljenost smije biti 500m. To je samo okvirno kolko sam skuzio iz citanja po netu i razgovora, a sad kaj jos treba, ne znam. Znam samo i da ima neko osiguranje bespilotne letjelice…

Hahaha, pravi zakoni nema sta. U pravnoj drzavi pravi zakoni, briznost za gradjane u najboljem izdanju, da kad odes na polje koje nitko ne obradjuje da slucajno nebi tog nikog pogodio u glavu. Bravo Croatia.

I ja gledam te dronove da kupim, napisao sam preko 100 reviewa o dronovima i to pregledao vjerojatno 200 dronova. Onos to sam uocio je da oni koji nikad nisu letjeli bi trebali prvo uzet neki sa propeller protectorom. Ova dva koja si ti @mrcina naveo nemaju te protectore, barem ih ja ne vidim. Sto bi ispalo da svaki crash moze biti koban.

Heh, zakoni isto nisu crno/bijeli.
Ovo od zakona su tek nijanse svjetlo sive…gdje i oni lagano evoluiraju za moment kada će nam konstantno tisuće dronova letiti nad glavom.
A slažemo se da će tada koristiti nekakva regulacija, i nama je u interesu da se što kvalitetnije formira.
A sada se već formira…tako da svi sudjelujemo u tom formiranju, htjeli…nehtjeli. I krsenjem pravila sudjelujemo. I izazivanjem neočekivanih nesreća sudjelujemo. Mi smo develop testeri :slight_smile:

@mrcina, iz mog trenutnog iskustva nemaš brige. Ja sam letio po svuda, zahebavao ljude po prozorima …neke uplašio… s nekima se družio. Letio oko 5 km izvan dosega oka xd … ostajao bez signala među zgradama, molio Boga da se pametno biće vrati kući. Vratio se zasad svaki put xd.

Hmm…letio na 500m visine, koliko je softwerski limit, a briem da sam i time prekrsio zakon.

Koliko znam, ako te netko baš privatno ne krene ganjat, policija još ne dežura na nebu :slight_smile:
A ako ja nikoga nisam isprovocirao do te mjere…vjerujem da neces ni ti koristeci za normalne stvari.
Jedino budi svjestan da letenje iznad nekih okupljanja može ipak biti nadzirano…a realno je i opasnije/odgovornije. Jer svaki pad je gotovo sigurno pad nekom na glavu…