Kupovina legalnog softwera online - misljenja

Pozdrav svima,

uzeo bih na g2a.com windows 8.1 original key … samo da dobijem free upgrade na windows 10 koji izlazi krajem 7.mjeseca. . pa me zanima ako netko ima iskustva dali je to OK … odnosno moze li se to pravdat kroz firmu kao kupovina softwera. Nisam jos windowse i office kupovao online pa nemam iskustva s time.

Hvala :smile:

Softverska licenca se može kupiti na tvrtku s time ne bi trebao imati problema s poreznom, no treba pripaziti na PDV (da li je uključen ili nije u cijenu).
Ako ti dođe inspekcija oni traže račun za Windowse (da račun glasi na tvrtku) i da je na računalo stavljena Windows COA naljepnica.

thanks na odgovoru … tek sam jucer skuzio da mi ovo sa g2a.com ne odgovara buduci da tu nema naljepnice i CD keyevi su koristeni … pa i nije neka sreca, nitko ne moze garantirati da karikiram 50 ljudi nema taj cd key i da ga MS nece deaktivirati.

btw … ne brine mene porezna … vec BSA koja dolazi u inspekciju :slight_smile:

windows 10 neće biti besplatni za tvrtke.
Ako trebaš windows 8.1 imam ne korišteni key ali je samo za No commercial use

@kres0 - aha … nisam znao da nece biti za tvrtke. Takav key mi na zalost ne treba buduci da mi je isti dali stavio taj ili kreirao aktivaciju na 8.1 … za privat me manje brine, treba mi za firmu :slight_smile: A budem onda i dalje sa win 7 enterprise neko vrijeme radio … taj OS mi je super, radi ko svicarski sat … instaliran 2012 … jos nisam niti jednom reinstalirao, nikakvi problemi. Puno rama, core i7, SSD … i no sikiriki :slight_smile:

Štaj je to?

Ma, ja bih lijepo krekani win na skrivenu particiju i Linux na običnu particiju za glumu,
pa neka oni traže po kompu ako smiju.

1 Like

BSA je neprofitno udruženje stvoreno s namjerom unapređenja ciljeva softverske industrije i njenih hardverskih partnera. To je vodeća organizacija posvećena promoviranju sigurnog i legalnog online okruženja. Sa sjedištem u Washingtonu, BSA je aktivan u više od 80 zemalja, sa uredima i osobljem u 11 gradova diljem svijeta: Bruxellesu, Londonu, Münchenu, Pekingu, Delhiju, Jakarti, Kuala Lumpuru, Taipeiju, Tokiju, Singapuru te Sao Paolu.

http://ww2.bsa.org/country.aspx?sc_lang=hr-HR

BSA ti je inspekcija koja hoda po HR tvrtkama, gurnu stick u racunaku i softwer im izlista sav softwer koji imas na kompu instaliran i onda te pitaju za licence. Njih ne zanimaju ni stickeri, ni CD keyevi … vec hoce RACUN da si to kupio i te racune provjeravaju. Bila je cak i fora od distributera za ADOBE u HR da posalje firmama koje se bave web i grafickim dizajnom kao upit za ponudu pa propitkuju u kojim se alatima radi … i onda ako im kazes adobe … salju ti ponudu da kupis, ako neces, salju ti inspekciju :slight_smile: No to je bilo prije jedno 7-8 godina.

@Horz a nije to bas tako … trebas opravdat softwer i dokazat da radis u necemu ako nastane sranje. Nemozes ti imat linux i gimp a imat promet recimo 1 M kn za graficke i web usluge :slight_smile: To je nonsense.

Dobro, da to ima logike.
Ali meni se ipak čini da su prošla vremena kucanja na vrata malim poduzetnicima od
strane držvanih inspekcija. Mislim da je to polako počelo jenjavati nakon 2013., sa
fiskalizacijom.

Ako tako razmišljaš, mislim da u zadnje vrijeme oni više gledaju na koje
cifre su ti radnici prijavljeni, koliko sati radnici dnevno rade itd.
Ne mislim na tebe direktno, nego opčenito.

Ne trebaju oni više dolaziti na vrata. Imaju npr. statistiku firmi poput
tvoje, koje vrte slične iznose, na istom području i jednostavno usporede.
Zna se takvu djelatnost i za tu cifru, koliko ti treba radnika, na koliko
trebaju biti prijavljeni i koliko poreza moraš platiti. Sve dok si u "prihvatljim gabaritima"
ne vjerujem da će dolaziti i tražiti MS naljepnice.

Ako pak izađeš iz “njihovih očekivanja”, klepiti će te - imao ti naljepnice ili ne.

1 Like

Prema iskustvu firmi za koje sam radio, to ti se vecinom dogadja prema prijavi nekoga, obicno konkurencije.

Do windowsa 7 je bila potrebna i naljepnica na racunalu, s windows 8 je promijenjeno licenciranje i dovoljan je samo racun, naljepnica vise nema. S time da treba paziti kad se kupuje sto se kupuje jer neki tipovi licence su samo nadogradnje i podrazumijevaju kvalificirana racunala (tako je bilo oduvijek) znaci moraju imati neku kupljenu win licencu, bilo OEM ili neku drugu (to eksplicitno mora biti naznaceno) da bi se ta smjela instalirati. FPP (full package product) moze ici na prazno racunalo, volume licence ne moze. Takodjer neki tipovi licenci su vezani za racunalo i ne mogu se prenijeti na drugo. Kupite licencu kod nekog od MS partnera u HR, cijene su naravno razlicite jer MS stavi svoju cijenu, a partneri onda stavljaju koliko zele pa se moze naci jeftinije. Tu se moze pronaci popis https://aer.microsoft.com/aer/searchaer.aspx
Usput, najjeftinije je kupiti licencu s kupovinom racunala, samo pitajte prije jel prenosiva na drugo racunalo ili nije, cijene su dosta pale pa je pitanje jel se uopce isplati kupovati OEM. Office je druga prica, on moze ici na prazno racunalo i ne zahtjeva windows licencu i skup je samo po sebi…

Lp,
Serverlab

1 Like

Taman sam im danas poslao dokumentaciju koju su tražili. Imaš li info koji bi mogao biti sljedeći potez sa njihove strane?

Btw ja sam u bih, ali izgleda da rade sličnim tempom

Ljudi moji shvatite da W7 i W8 pirati takođe dobijaju besplatan upgrade na W10. Iako znaju da su pirati besplatno ćete dobiti W10.

Trebao sam to poslati na mail BSA

OS kao service a ne proizvod. Napokon su shvatili neke stvari ovi u MS-u.

Ako i dobiju link za skidanje i upgrade na windows 10, tko kaze da se nece nakon upgradea deaktivirati kad se instalacija verificira? Sumnjam da ima hrpa floating keyeva od FPP-a okolo koji samo cekaju da se iskoriste za aktivaciju, a ovi KMS kljucevi koji procure po netu se kad tad zblokiraju pa se windowsi deaktiviraju s vremenom. Bar tako u teoriji to funkcionira, iako u praksi i ne jer je iskustvo pokazalo da MS tehnologija nije bas 100% konzistentna…

Ukucajte u google, besplatno je svima koji imaju W7 i W8, nebitno da li je pirat ili original. Dakle, istu licencu će svi dobiti za W10.

Uvijek je bio i service i to licencni : )) A 10 je pokusaj spasavanja jer se Metro nije dobro zakacio kod korisnika… Iako je isti vrag u konacnici, start panel u full screenu, period prilagodbe jedan dan…

Nece, http://arstechnica.com/information-technology/2015/03/the-windows-10-free-upgrade-for-pirates-more-confusing-than-it-seems/

Non genuine ostaje non genuine. Za sada se ne zna hoce li se deaktivirati nakon upgrade. Obzirom da je njima interes da sto vise ljudi koristi windowse, ne bih se iznenadio da ostanu aktivirani, ipak im je konkurencija popapala skoro cijeli kolac na tabletima i smartphonima :smiley:

Koje su to ušlje :smiley: . Svi naši mediji su pisali da će biti besplatno za sve, nigdje nisu spominjali ovo. Mene ne brine, ja imam licenciran W8.1, ali sam mislio da je svima isto.