Laravel Live search, sporo?

Eto. Uopće mi nije palo na pamet da bih mogao koristiti json. A da se nisam prije par dana pitao gdje bih mogao iskoristiti testiranje s jsonom… :smiley:
Navikao sam ovako odrađivati live search.
E sad bih tu mogao iskoristiti vue umjesto jQuery i usporedno i njega načeti.

AJAX u 99.9% situacija terba da vrati JSON. Onaj .1% je XML. :slight_smile:

Pusti ti to što treba, radi on ono šta ja hoću. :smiley:

To je bio note to myself, tipkam naglas. :smile:

1 Like

Na serveru kad se vrti bilo kakav framework mora postojati cache. Onda cache za staticke podatke koji se refresha svakih pola sata.

A pretrazivanje ide preko full text searcha npr. iz baze, postgresql to dobro radi sa dodatnim pluginovima, gdje se moze kombinirati vise kolona ili pak nesto poput sphinxa ili elastic searcha.

Ekipa je zaluđena sa laravelom, samo što neznaju radit i ispadne sporo smece.

Radim sa codeigniterom, bilo kakav return iz baze bilo preko ajaxa ili ne, ide ispod 20 ms, ako imam 10 query-a, koje moram izvrsiti odjednom, load je ispod 200 ms.

Cemu komplicirat?

Bas sam neki dan krenuo sa laravelom, da vidim sto on moze, a da ja ne mogu sa CI.

Cisti projekt + framework = 37 MB bravo carevi
:sneezing_face::sneezing_face::grinning::grin: , CI 4, koji je pred finalom, cca. 2 MB.

Sam upit na bazu i odgovor je brz, ali dok on potegne cijeli framework da vrati natrag set - potraje.
Evo sad sam napravio da vraća JSON, nije ništa brže (barem ne na malim upitima koje izvršavam).

Zašto Laravel? Ja ga odabrah jer vidjeh da se najviše traži vani (tu i tamo netko spomene Symfony ili CodeIgniter).
Da tražim posao u Njemačkoj - učio bih Typo3 :slight_smile:

Kod mene osobno, izbor je ovisio o tržištu na koje ciljam otići. A da ne namjeravam otići iz Hr, ne vjerujem da bih se uopće hvatao frameworka (iako tek sada vidim koja im je prednost kod izrade projekta, dakle da nije odluke o odlasku - ne bih osobno upoznao prednosti).

@dmitrecic isprati ovu instalaciju pa ćeš dobiti vrijedne podatke u development i testing fazi.

1 Like

Znam da su laravel i symfony trazeni.

Uvijek imas dvijemogucnosti, a treca propadas:
1.prilagodis se trzistu
2.radis po svojem i na svoj nacin
3.propadas

Ja biram 2. nacin, ako cu ganjat framework koji se trazi , mozda ce to biti symfony,a inace ostajem na CI i radije bi uzeo ruby on rails nego laravel ilisymfony.

I ja birah 2, dok radim za sebe to ne predstavlja problem. Međutim kada “izlaziš” na tržište, moraš se prilagodit, pa gledaš što se najčešće traži i naučiš to. :slight_smile:
Iako, realno gledajući, programer je stanje uma, odnosno način razmišljanja i sposobnost rješavanja problema, a framework i programski jezik su samo alati koje koristiš kako bi svoje ideje ili rješenje problema “pretočio” u aplikaciju.
Primjerice, kako mi je hobi programiranje mikrokontrolera (ATMEL), samo je trebalo naučiti osnovnu sintaksu i to je to. Dalje ide samo od sebe. Meni osobno je bio problem prebaciti se sa proceduralnog na OOP načina razmišljanja. Laravel/CI/Symfony su samo alati…

Lumen je okljastrena verzija Laravela, vele da je brzi i mozda bi JSON APIje mogao sa njim uraditi.

1 Like

Odradih Json još jučer. Pogled ću Lumen, to bi moglo biti rješenje za neke druge, manje, stvari a koristi istu sintaksu. Hvala!

@dmitrecic posto znas i JS, a Laravel ucis, evo ti i NodeJS verzija Laravel-a :slight_smile:

https://adonisjs.com/

Fresh instalacija 45.2MB od cega 44.8MB otpada na node_modules :smiley:

Hvala, ali bacit ću se ipak na Vue :slight_smile:

Kad si već u šopingu, pogledaj i MongoDB. :smiley:

Od microframework-a najzreliji je Slim, a što se tiče sintaksi mogu se pogledati i Silex (Symfony na dijeti) ili zend-expressive (Zend na dijeti) mada se i nisam nešto susret’o sa potonjim u praksi tj. nisam uočav’o projekte radjene u zend-expressive već samo Zend tičući se te kuće™.
Za brz rad može se probati i Phalcon ali on uslovljava sopstveni environment jer mijenja core PHP tj. dodaje svoj module.

Dečki - fak of. Imam par mjeseci, nemrem sve odjednom :smiley:

1 Like

Pogledaj Voyager dodatak. Instaliraj fresh laravel i dodaj mu Voyager, ima dosta opcija.

Ti si počeo… :laughing:

Imas srece sto ne radis iskljucivo front-end :joy:

Svake sedmice novi framework, module bundler ili nesto deseto je vani :joy: Plus uz svaki framework imas neki dodatak koji treba takodjer sazvakat tipa Redux.

Mada situacija se sada malo smirila.

Šta je to? MS Front Page za Laravel? :smiley:
Jok, hvala. Kodirajmo, nećemo se sa “drag and drop like” sad igrat :slight_smile:

A gle, front end je zasebna zabava :slight_smile:
Njega moram znati tek toliko da mogu site učiniti funkcionalnim. Za detalje - tu si ti i tebi slični :slight_smile:
Kak ti ja to gledam: back-end su tipovi poput automehaničara - masnih ruku, prljavih odijela i znojni od muke (i smrde na znoj). Front-end su tipovi koji uređuju interijer auta da bude lijep na oko i funkcionalan za volanom, čistih ruku i odijela, također znojni (ali mirišu na Axe). :smiley: