Laravel Live search, sporo?

Odradjen backend vrlo smisleno. Nije pod muss, pogledaj kad stigneš.
Ima tu (ne u Voyager-u, već u Laravel biotopu) svega nego ne želim odma’ sve da ti istresam. :stuck_out_tongue:

1 Like

Hvala na obazrivosti :slight_smile:
I da ti se zahvalim na linkovima koje si mi dao za php OOP i PSR standarde, jako (ali stvarno jako) je pomoglo. Bez toga, ništa od Laravela :slight_smile:

1 Like

Eh mislim da su se stvari danas malo promijenile, te da frontend ima prljavije ruke :joy:

Zadatak backenda je pretezno da iscupa podatke od nekud i exposa ih putem tzv. REST API-a, tj. prateci standarde istog.

S druge strane, dosta logike se prebaci sa backenda na frontend, i uz pomoc tih silnih frameworka uradi neka cool aplikacija.

1 Like

Još i još.

1 Like

Neću ti se više zahvaljivat. :stuck_out_tongue: :smiley:

@tpojka
mongodb?

hočeš pravu nosql bazu, to je mysql cluster.

mysql cluster kao proizvod koji nema veze sa mysql relacijskom bazom.

a i čemu to?

sve što može mongodb, može i mysql i postgresql ili bilo koja druga relacijska baza.

Počeli ga ljudi zatrpavati tehnologijom pa da doprinesem da se ne osjećaju usamljenima. :smile:
MongoDB je vrlo uobičajen u MEAN svijetu na koji se sama priča u tom trenutku prebacivala.
I sam pohadjam trenutno MongoDB kurs, nikad se ne zna kad će zatrebati šta.

Nisam napomenuo da se u slobodno vrijeme bavim/učim elektroniku? :slight_smile:
(tu sam klincu složio da vozi autić na daljinski preko kompa i gleda na kompu kuda vozi - iz druge prostorije)

3 Likeova

Svaka čast. A gdje je VB tu je i Python. :blush:

Zaboravi’ reći, u vezi priče o veličini metode, ok mi je da je metoda visoka kol’ko i ekran.
Na ovom mom sokoćalu je 30 linija tu negdje za PHPStorm editorski panel kad ispod imam otvoren debugger tab.

Disclaimer: Izrečeno ne vrijedi za one što imaju 27" monitor koji drže vertikalno. :smiley:

1 Like

:smiley: :smiley:
Ma stane sve u jednu metodu. Ma ni ne treba metoda, ide sve to inline… Pa se vraćamo na moj mili i dragi procedural… :smiley:
Ak bum glumil profesionalca, onda bum naučil scenarij kak spada.
U biti je najbitnije da se problem riješi, a poslije refaktoriraš (ako ikad :smiley: )

Ima toga.
Upravo radim u dvije aplikacije. Dodajem funkcionalnosti i ispravljam greške.
Jedna je Zend i kod je za poželjeti da se susretneš se sa takvim (mislim da se trebam baciti više na Zend).
Druga je CodeIgniter i ja prosto ne razumijem kako je uopšte moguće da aplikacija radi sa ovako pisanim kodom. Naravno nigdje komentara za metodu, pa na dalje. Stripov’o sam 200 linija iz metode i ništa se nije desilo - bez da su igdje pozvane u aplikaciji. Jedno 10-15 nested if else petlji gdje svaki else pravi istu redirekciju (tipa odbija dalje izvršavanje; redirekcija na recimo login rutu) a tek krajnji unutrašnji if odradjuje zamišljenu akciju. Inicijalizovanih, nikad poslije korištenih, varijabli na početku metoda zilijarda.
Meni prosto nije jasno, apsolutno mi ne pada na pamet otkud ideja da se napiše aplikacija na takav način.
Problem je što mi trebaju sati da uhvatim, ne šta je, već “zbog čega je pisac htio reći” iz tako pogrešno napisanog koda.
Evo samo jedan primjer (ovo je refaktorisano da funkcioniše; šanse nema da mijenjam imena varijabli jer bi sigurno završio u nekom devetom projektu):

if ($post_arr['pin'] && $post_arr['pin'] != $currentProfile['details']['pincode']) {
    $this->form_validation->set_rules('pin', lang('zip_code'), 'trim|required');
    $this->dataToUpdate['pin'] = $post_arr['pin'] ?? null;
}

pin, pincode i zip_code su nazivi za istu varijablu u različitim dijelovima aplikacije: jedno je u field name-u, (drugo je u JS fajlu), treće je u nizu koji dolazi iz baze za prikaz stranice, četvrto je u jezičkom fajlu, možda ima i peto za smještanje u bazu (nisam siguran). I moram da pregledam svaki taj fajl kad treba da napišem ove 3 linije. I tako za nekih 15 - 20 polja iz forme. Ponavljam, sad je refaktorisan. :zipper_mouth_face: Ne da je time consuming već to prosto nije normalno. Kod je iz revijalnog “nek komšiji crkne krava” dijela kad bi ga trebalo dostaviti konkurentskoj firmi.
Nego sam htio pomenuti da ova metoda ima 90 linija sa komentarom u zaglavlju. 90 linija koje prosto moraju da budu tu. (Da su imena varijabli konzistentna moglo bi proći kroz foreach petlju vjerovatno - sad mi pade na pamet.)
E zato je bitno raditi u standardu FW-a i jezika.
Java klasa otvara vitičastu zagradu u istoj liniji? Ok.
PHP klasa otvara u sljedećoj? Fine with that.
Nisam siguran kol’ko sam sati na ovom ali definitivno bi 10x brže uradio da su pratili (bilo kakav) standard.
Znam da nije do FW-a ovakav kod ali što je previše - previše je.
Isto tako, negdje proljetos sam radio na par WP sajtova. Au’. HTML i JS bez problema u functions.php fajlu. Nadam se da neću više nikad morati da ga (WP) taknem.
Ova gore, Zend, je takva komplikacija od FW-a ali mi odgovara takav izazov.
Sjećam se kad sam počinj’o da nisam im’o pojma o HTML-u ali ja sam htio PHP i MySQL.
Bio sam zacrt’o sebi LAMP development i samo sam u tu stranu gur’o. I tu sam sada negdje Linux, Apache, PHP, MySQL. Dovoljno frontend-a za AJAX i jQuery. Snalazim se u ovim FW-cima (Angular, react, Vue, Backbone, Knockout) ali ne da ih sam pišem već da radim izmjene ili dodatke na kod. Što se dizajna tiče, dobar sam kritičar i tu se zaustavljam. Mada sam radio malo i sa Groovy-jem, NodeJs-om, Python-om, Ruby-jem. Ništa specijalno i ništa pretjerano. Recimo da sam sa Ruby-jem podešav’o neke stvari na gitlab serveru i u Vagrantu. Mislim da sam testir’o i ovakav forum u localhost-u (čitaj: instalis’o i pokreno na serveru).
I to je neko moje putešestvije sa programiranjem.
Prije dvije godine sam položio ZCPE i od tad puno lakše nalazim projekte.

Forum me opominje, kaže da sam dosadan:

:frowning:

Nego kako ide sajt? Ovde ima zanimljivih paketa za Laravel.

Eto upravo zbog toga želim ispravno naučiti OOP. Kažem, znao sam principe OOP-a i prije, znao sam ponešto i napraviti (pokoju funkciju i mislim da sam jednom prilikom prije par godina čak i napravio jednu klasu :smiley: ) ali nisam radio na OOP način jer mi nije bilo bitno. A sad, kad sam se već uhvatio toga, želim naučiti po standardu i po “best practices”. PSR je puno pomogao kod toga jer sad u osnovi znam kako treba izgledati naziv klase, funkcije/metode i varijable. Sad kad vidim code u Laravelu (bilo čiji, ako se autor držao standarda) odmah znam što je klasa a što je metoda (u smislu da stoji samo naziv klase ili metode u liniji).
Što se sitea tiče, stao sam jer moram dovršiti stari projekt koji mi je pri kraju (idući tjedan se nadam dovršiti ga) pa se vraćam natrag na Laravel. U principu, taj site u Laravelu radim kao ‘kopiju’ tog projekta kojeg moram dovršiti. Odnosno, da sitd u Laravelu bude OOP verzija starog projekta. Međutim, moram pustiti live što prije, pa sam odlučio dovršiti stari projekt (proceduralni, u kojem sam ne znajući, koristio MVC princip rada :slight_smile: ), pa kada ga pustim vratim se natrag na Laravel.
Naravno da paralelno čitam o Laravelu i gledam tutorijale, najčešće dok sam na cigareti vani (da ne buljim u beskrajna nebeska prostranstva).

A što se pak mog početka tiče, ja sam jednostavno volio stvarati. Prvi susret sa računalom: 1986. “Narodna tehnika”, računalo Orao i basic. Stariji dečki (koji su tads išli na faks) dolazili su isprobavat kodove u basicu koje su doma pisali na papir (obično istrgnut iz bilježnice). Kao klinac (13 godina) gledao sam što de dešava na ekranu: piše nešto u linijama i onda napiše RUN i na ekranu se pojave krugovi! Kakvo ushićenje u meni! :smiley: (ne mogu dočarati riječima).
Kad su odlazili znali su ostaviti papire koje bih ja uzeo doma i čitao što piše. To je bilo doba bez interneta i bez računala u kućama (tek poneki zx spectrum i commodore 64 koji su zapravo služili kao igrače konzole). Učio sam iz papira, prepisivao na svoj papir (ako nalete stariji da ne vide da koristim njihove papiriće) i kad bih došao na red za računalo - upisivao kod i gledao što se dešava. Vremenom (vrlo brzo, nekih mjesec-dva) postao sam ravnopravan u znanju sa tim dečkima, što je rezultiralo odlukom voditelja narodne tehnike da me prijavi na natjecanje u informatici

gdje sam ušao u top 5 (teorija me sebala) mladih informatičara na području cijele ex Yu. Programski sam rasturio (računalo se brzina izrade koda, broj linija koda i ispravnost rezultata nakon izvršenja koda). Bez pretjerivanja mogu reći da sam bio vrlo zaeban tip (klinac) u smislu programiranja u basicu na području Zg-a.
Uglavnom, basic sam rasturio u godinu dana, ali baš - rasturio. Zatim sam krenuo na assembler koji mi je predstavljao novi izazov jer sam se igrao direktno s procesorskim naredbama i adresama računalnih procesora i memorije. I onda je nastala pauza jer su me ženske počele zanimat i sve ošlo u 3pm. :smiley:
Al ajd, ima i dobra strana, dečko kojeg sam učio basicu tada, postao je nekakva faca u Siemensu zadužen za programiranje nečega (nismo se vidjeli barem jedno desetljeće) te me on kasnije podučio VB-u. Uz VB sam sam kasnije naučio ASP i spajanje na Access bazu podataka. Kako mi je bio problem nać hosting koji vrti Asp i da je relativno jeftin (hosting je tada, 90-ih bio poprilično skupa igra) shvatio sam da je hosting za php puno lakše za nać i da je daleko jeftiniji - pa sam počeo učiti php… I od tada ga koristim.
I kada radim, kodiram, i dalje imam onaj isti osjećaj iz početka priče - kada sam vidio kako se na ekranu pojavljuju krugovi nakon par linija koda u basicu… :slight_smile:
Eto, moja kratka povijest programiranja :slight_smile: (ima toga još)

3 Likeova

I sad kad sam se sjetio basica, vjerojatno 90% mladih webmajstora ne zna sintaxu, ovak je to zgledalo:
10 for x=1 to 30 step 3
20 circle (120, 120,x)
30 next

I onda bi na sredini ekrana (koji je bio veličine 256 jedinica, ne pixela) bili prikazani koncentrični krugovi :slight_smile: mrak! :smiley:

Ja sam u osnovnoj radio QBASIC iz informatike.

Mada iskren da budem blage veze nisam imao sta radim tacno :joy:

1 Like

I mi smo radili u osnovnoj (pod tehničkim), međutim jedina računala u blizini škole bila su baš u toj “Narodnoj tehnici” gdje su me voditelji znali, pa kad smo išli sa nastavnicom prvi puta tamo na sat informatike, i kad joj je voditelj rekao da me zna i da sam bio na natjecanju i napomenuo joj rezultat, još uvijek se sjećam njenog pogleda prema meni, otvornih usta i njenog komentara: “Pa Mitrečiću zašto mi nisi ništa rekao?!” :smiley:
Qbasic je bio na PCu, a prvi pc kojeg sam uživo vidio bio je baš na tom natjecanju (Olivetti, monokromatski ekran - zeleni, specifikacije ne znam ali ne vjerujem da je bio jači od 386-ice) Na prvi PC sam zasjeo i počeo raditi na njima negdje 95/96-e.

Eto onda vidis koliko je informatika napredovala na nasim prostorima :smiley:

Ja sam QBASIC radio sa nekih 14 godina tj. prije nekih 8 godina otprilike.Sto je najgore mislim da ga djeca i dan danas rade :slight_smile:

Ali to je vec druga tema.

1 Like

@dmitrecic
OOP je dobro i ne mogu bez njega zamislit zivot, osim, ako radim funkcionalno programiranje.
Ali ako se komplicira sa OOP, aplikacije postaju nocna mora za odrzavanje , bilo u c#, php-u, javi ili bilo kojem drugom OOP jeziku.

Ako aplikacija ima 600-800 controllera, 500 modela i preko 1400 viewa, a ima hrpe nasljeđivanja i još k tome sve ide kroz objekte , eto ti veselja.

OOP jest dobar, da nije nebi opstao kao koncepcija. Međutim, što je mene godinama sprečavalo da prijeđem na OOP u php-u:

  • PHP nije nativni OOP skriptni jezik
  • brinula me brzina izvođenja. Nije isto kada skripta odvrti komandu od 4 karaktera za ispis ili kad u kodu imaš klasu, koja ima metodu, kojoj prosljeđuješ property kojeg ona ispisuje na ekran (karikiram, ali vjerujem da znaš što želim reći)
    To su dva glavna razloga zašto sam izbjegavao OOP u PHPu.
    Priča se promijenila, vidim prednosti OOPa, i sad kad dovršavam stari proceduralno pisani projekt, mogu reći da mi već nedostaje Laravel (s kojim sam se družio svega 2, 2.5 tjedna) i OOP.
    Al eto, čovjek se uči :slight_smile:

Da budem iskren, divim vam se, svima vama koji ucite, idete napred, prateci potrebe trzista. Dobrim delom zato sto mora tako, da biste se uklopili, nasli posao, mogli lakse da zaradjujete, a dobrim delom zato sto ste takvi ljudi, uveg gladni novih spoznaja i zelja da se ima kontrola nad tim. Lepo je zaista, samo to iziskuje dosta vremena, organizacije, zivaca, zbog cega vam opet dajem aplauz.

Ja se sa OOP ne smem upustiti, kao ni sa Laravelom ili slicnima. Sa Codeigniterom sam nesto petljao, imam neki CMS u njemu, ali to nije idealno, jer sam radio neka prespajanja na moj nacin, kad me mrzelo da pisem po pravilim CI :slight_smile:

Inace sam kasno usao u svet racunara, kasno se susreo prvi put sa racunarom, u svojoj 27. godini, s 28, 29 poceo da nesto samostalno ucim php, s 30 poceo pomalo da zaradjujem.
Zadrzao se na proceduralu, jer osoba za koju sam radio je trazila tako, a sa njim radio nekih 6 godina.
U medjuvremenu radio neke svoje projekte koji jos uvek zive, isto su procedural.
Danas sam 90% usmeren na svoje projekte, a manje radim za druge, ali kako nam Google dise za vrat, bojim se da cu morati da ucim OOP, frameworkove za php, js i sta sve ne jos.
Samo je sve otislo predaleko, mnogo novina, a s obzirom da nisam bas fleksibilan kao sto je @dmitrecic teze ce to da ide malo. Sreca pa sam od njega malo mladji, ali i to me ne vadi :slight_smile: