Legalno poslovati - software

Kolega mi je nedavno nastradao po anonimnoj prijavi za nelegalan softver, došla carina, prekopirala sadržaj diska i šta će biti dalje ne znam. Od toga trena sam rekao preći u potpunu legalu.

Ako netko ima iskustva molio bih odgovore:
Dakle imam Windwos 10 Pro koji je došao uz laptop, no kupio sam ga na svoje ime, račun nemam, da li to prolazi?

Imam Office kupljen preko eBaya za 5$, kaže da je aktiviran, prolazi?

Gdje kupiti što povoljnije Office paket i Photoshop za Windwos, a da nije pretplata/365?

Kako vi imate riješeno, kakva su vaša iskustva, pišite kako bi pomogli jedni drugima. Hvala!

Bez računa se ne računa. :smile: :o:

1 Like

Ništa E-bay, i neke druge fore za par $

Ja svake godine barem jednom predočim račune inspekciji za legalni software. 99% su mašine DELL sa kupljenim Windows instalacijama, ALI moram na računu imati izdvojenu stavku WINDOWS licenca.

Original CD možeš pokazati, ali to ne znači ništa. Za Office imam u kompletu kupljenih 20 licenci, i 1 CD. Dakle, od M$ imam specifikaciju, CD Key i naravno račun za tih 20 instalacija.

@Jolla jel ovo milslis na software za kucne korisnike PC ili na software u nekoj firmi?
Jel tebi dosla inspekcija kuci ili carina za kupljeni proizvod ???

Radio sam u firmi koja je nahebala po anonimnoj dojavi. Uglavnom da skratim, trebali su kupit licencu windowsa za sva racunala i ostale programe za koje nisu imali licencu. Kaznu nisu dobili.

To je njihova nadleznost da idu po kucama ili?

Valjda u firmu. Ne vjerujem da je carina, jer ima nadležni inspekcijski nadzor. Ne znam sada koji su točno, ali carina teško. Osim ako su možda nekada uvozili te računare, pa nekom logikom došli vidjeti jeli software proveden kroz carinu. … teško moguće, ali eto

Pa valjda ako zivi u Hrvatskoj firma kupi opremu kod druge firme u Hrvatskoj, logicno…

Ako zivi u Tunguziji nece uvoziti windows iz Rusije, carina i sve ostalo vec regulisano.

Samo lakšim tonom. Evo jedan primjer: po gradu ima dosta refurbished PC-a po povoljnim cijenama, sa OEM stikerima (koji ne vrijede u slučaju preprodaje već korištenog računala). Ovi u trgovinama se prave mutavi, i prodaju maglu tvrdeći da ta licenca vrijedi i tebi. Dakle, takva licenca NE vrijedi ako se PC preprodaje.

Uvezeni su, sa Windowsima , ali ti Windowsi nisu po zakonu legalno licencirani. Ne trebaš ići u Rusiju ili tinguziju. Takvi se računari kupuju u susjedstvu, na paletama kao razdužena i dotrajala roba (inventar) . Kada se kupi paleta , uz nju ne dođe licenca za sve te Windowse jer se Windows ne može prodati kao polovan, ili dotrajao ?

Barem je win oem jeftin, a office 365 na pretplatu je isto jeftin.

Ne vidim u čemu je problem kupit sve legalno.

Kazne su brutalne, em će jedna licenca koštati x2 ili x3, kazna od par sto tisuća kn, ako ne i više + mogući zatvor.

Pa se zajebavajte.

Jesu li ovo kazne za firme ili za obicne gradjane jer bi onda pola stanovnistva poslali u zatvor :slight_smile:
A sumnjam da ce sad neko ici po kucama i pregledavati kakav softver imate na kucnom PC-ju.

Ovo su kazne za firme. Privatno nitko ti ne moze upasti bez naloga u kucu i radit premetacinu dok u firmu mogu doci razne inspekcije i ne treba im nalog, a i to se ne gleda za kucne korisnike.

Osobno koristim linux mozda kupim polovni imac u 1 mj. , a sa piraterijom se ne bavim.

Svi alati od jetbrains za individualce, mj kostaju 25 eura, office na pretplatu za kucne korisnike je ispod 10 eura. 35 eura mj, imam sve sto mi treba, ostali alati su free.

  • imac, gore visual studio comunity, nnetbeans, mozda jos koji alat i eto.

Imam mocnu turbo kantu.:grinning::grinning:

1 Like