Logičko pitanje

[quote=“digits”]Jbga, ja sam mrvicu autističan, mislio sam da se frajer zajebava :)[/quote]Možda je i on mislio da se zajebava. Samo što nije svaka zajebancija šala, kako pitalica pučno pokazuje. :slight_smile:

A to su sve matematički zadaci koji se mogu rješiti i logički, ali zašto kad se mogu riješiti matematički i mislim da ne ispunjavaju svoju svrhu.

Ako je 2+2=4 onda je 4-2=2,
Dali je ovo logički ispravno?

[quote=“digits”]jedna koka snese jedno jaje na dan, dakle, 9 koka snese 9 jaja u devet dana.
![/quote]

ne, nego 81 jaje.

http://youcannotbelieve.tk/wp-content/uploads/2010/10/36.jpg

Da, zajeb, u 9 dana :slight_smile:

Ne baš, jedna koka snese jedno jaje u dan i po, a ne u jedan dan.

Ili,

koka i po snese jedno jaje na dan.

Odn koka snese 2/3 jaja na dan.

Ako u dan ipo imas jaje ipo, onda ces u tri dana imati tri jajeta. Dakle u 9 dana ce biti 9 jaja, a ukupno 81 :doki:

Sve pet, a ona varijabla nazvana “koka i pol”?

Dakle, koka i pol će doista u devet dana imati 9 jaja. Ali, taj se broj množi sa 6 (9 kokica/1,5 koka) pa je ispravan rezultat, kako je Tsereg ispravno postavio jednadžbu i riješio - 54.

Po istoj analogiji: kokos ipo - dan ipo, u tri dana su 3… Dakle jedna kokos ima 9 jaja u 9 dana, ne jedna ipo kokos.

Ima se a)1.5 jaje u 1.5 dana, te b)1.5 kokos u 1.5 dana. Dimenzija brzine, prema tseregovom postu, je jaja/danu, a iznosa je 1 i za a) i za b). Jer se ima 1.5jaja/1.5dana = 1 jaje po danu.

Ako dvije koke u dva dana izlegu dva jaja, onda jedna kokoš u dva dana izglegne jedno jaje, tj. ta koka u jedan dan izlegne pola jaja.

Ako K koka u D dana izglegnu J jaja, onda jedna kokoš u D dana izglegne J/K jaja, tj. u jedan dan ta kokoš izlegne J/(K*D) jaja.

Ako 1.5 koka u 1.5 dana izlegne 1.5 jaje, onda jedna koka u 1.5 dana izlegne 1.5/1.5, tj. jedno jaje. To znači da u jedan dan ta koka iznese 1/1.5 jaja ili 2/3 jaja. 9 koka u jedan dan iznesu 6 jaja. U 9 dana one iznesu 54 jaja.

Točno, ali to se 1 jaje po danu odnosi na kokoš i pol.

1.5 koka, 1.5 dan, 1.5 jaje = 1 koka, 1 dan, 1 jaje

9 koka * 9 dana = 81 jaje

[quote=“Vallter”]1.5 koka, 1.5 dan, 1.5 jaje = 1 koka, 1 dan, 1 jaje

9 koka * 9 dana = 81 jaje[/quote]

Do te brojke sam i ja odmah došao, volio bi ćuti točan odgovor?

1.5 :kokica: = 1.5 jaje u 1.5 dan
3 :kokica: = 3 jaja u 1.5 dan
9 :kokica: = 9 jaja u 1.5 dan
9 :kokica: = 18 jaja u 3 dana
9 :kokica: = 54 jaja u 9 dana

[color=“White”].[/color]

Brzina nesenja jednaka je broju snesenih jaja podijeljeno sa brojem koka koje su snijele ta jaja i brojem dana koliko im je za to trebalo.

Ako za snesti 1,5 jaje treba 1,5 koka i 1,5 dana, brzina je

1,5j / (1,5k x 1,5d) = 1/1,5 j/d

ili s razlomcima

(3/2) / (3/2)x(3/2) = 1 / (3/2) = 2/3 j/d

i dalje je jasno, 9 koka x 9 dana x 2/3 jaja/dan = 54 jaja

Ako bi brzina bila jedno jaje na dan, kako neki misle, onda bi bilo:

1 koka za 1 dan daje 1 jaje
1 koka za 1,5 dana daje 1,5 jaja (pomnoženo sa 1,5)
1,5 koka za 1,5 dana daje 2,25 jaja (opet pomnoženo sa 1,5)

Provjerimo je li brzina nesenja zaista 2/3 j/d

1 koka za 1 dan daje 2/3 jaja
1 koka za 1,5 (3/2) dana daje 1 jaje (3/2 x 2/3)
1,5 koka za 1,5 dana daje 1,5 jaja (pomnoženo sa 1,5)

Latini bi rekli Q.E.D., Nijemci bi rekli w.z.b.w., a Česi bi rekli C.B.D.

[quote=“Vallter”]1.5 koka, 1.5 dan, 1.5 jaje = 1 koka, 1 dan, 1 jaje
[/quote]

nikako.
pa se vi tu šalite ili šta???

odgovor na prvo pitanje je odavno dan.

Zamislite bačvu punu vode i u njoj jednu amebu. E, sad, amebe se množe dijeljenjem na 2, a zamislite da je za takvu diobu potreban točno 1 dan.
Dakle, 1. dan je jedna, 2. dan dvije itd.

E, sad zamislite da su 100. (stoti) dan sve amebe isplivale na površinu. Gle čuda, bilo ih je točno toliko da zatvore puni krug na površini.

Pitanje: koji dan su trebale isplivati na površinu, a da ih bude točno toliko da zatvore pola punog kruga na površini?

Problem za sve one koji su na prvo pitanje iz ove teme odgovorili različito od 54.

Malo je vezano uz povijest, ali Wiki sve zna… :smiley:

Dakle, kapetan James Cook je imao 3 putovanja oko svijeta, naravno brodom. Na jednom je od tih putovanja poginuo. Na kojem?

E, ovo su obadva logička pitanja. Neću ovaj put odgovarati niti na jedno. :slight_smile:

pa najvjervatnije na zadnjem :smiley: