Logičko pitanje

U skladu s naslovom teme. :wink:

Ali, jednadžbe se bez problema mogu izvesti za oba problema. :smiley:

Za ono prvo bih i znao postaviti jednadžbu, ali ovo drugo bi zahtijevalo neku drugu notaciju - zapravo ono bi se nvj. dobro postavilo baš kroz logičku algebru.

Na prvom.
Prvi put je uvijek najopasnije. Kasnije mu je bilo lakše jer je već imao iskustva. :slight_smile:

[quote=“gambo”]Na prvom.
Prvi put je uvijek najopasnije. Kasnije mu je bilo lakše jer je već imao iskustva. :)[/quote]

Ali, zašto si otkrio odgovor? :frowning:
Pa, ti si u prvom zadatku ispravno rekao 54… :zub: :smiley:

[quote=“Sljaker”]Problem za sve one koji su na prvo pitanje iz ove teme odgovorili različito od 54.

Malo je vezano uz povijest, ali Wiki sve zna… :smiley:

Dakle, kapetan James Cook je imao 3 putovanja oko svijeta, naravno brodom. Na jednom je od tih putovanja poginuo. Na kojem?[/quote]

Na prvom. :slight_smile:

Ovo mi je bila provala u Pervanovoj “Večernjoj školi” da se nisam mogao prestati smijati jedno sat i pol.

[quote=“CreatifCode”]Na prvom. :slight_smile:

Ovo mi je bila provala u Pervanovoj “Večernjoj školi” da se nisam mogao prestati smijati jedno sat i pol.[/quote]

Veća je fora uživo. Nevjerojatno je koliko većina ljudi razmišlja, a jako često sam dobivao odgovore u stilu “ma baš i ne znam povijest” i slično… :smiley:

BTW, još niti jednog odgovora na ovo pitanje s amebama…

pa 99. dan, ajde da ja odgovorim, mislio sam da je očito…

Kad meni zabranjuješ da otkrivam odgovor :neznam:

a koliko je bilo ameba u bačvi taj dan? hehe

šta niko nezna?
bilo ih je jaaako puno, tako da je ta bačva trebala biti jaaako velika.
pod jako velika mislim stvarno jako velika, a sada ćemo i vidjeti koliko je to veliko hehe.
dakle stoti dan je u bačvi bilo 1 267 650 600 228 229 000 000 000 000 000 ameba.

dakle to je veliki broj sa 31 znamenkom.

ako je ameba velika oko 0.01 mm, to znači da za popuniti 1 kvadratni milimetar treba 10 000 ameba. za jedan kvadratni metar treba 10 000 000 000 (deset milijardi) ameba, a u 1 km kvadratni stane odprilike 10 000 000 000 000 000.

površina vode u bačvi promjera 2 metra iznosi 3,14 metra kvadratna, dakle tu bi stalo odprilike samo trideset i jedna milijarda ameba.

da je bačva promjera 2 kilometra, imala bi površinu od 3,14 km kvadratna, stalo bi oko 31 415 927 000 000 000 (broj od 17 znamenki).

da je bačva promjera 2 000 km, stalo bi 31 415 927 000 000 000 000 000 (23 znamenke)

da je bačva promjera 2 milijuna kilometara, 31 415 927 000 000 000 000 000 000 000 (ovaj broj ima 29 znamenka).

uglavnom, da bi u bačvu stao broj ameba naveden na početku, bačva treba imati polumjer od 635 220 999 558 m, tj promjer veći od milijardu kilometara!
za usporedbu, promjer Zemlje je nešto više od 12 000 km, a udaljena je od Sunca oko 150 milijona km. Saturn je udaljen od Sunca oko milijaru i po km.

Velika bačva!

ps možda sam nešto krivo izračuno, koja nula više manje (tsereg nek provjeri heheh), al bačva je u svakom slučaju velika!

Homer, mislim da je to trik pitanje.
Jer samo je pitanje vremena kada će amebe evoluirati i izjesti bačvu.

[color=“White”].[/color]

ovoliko ameba će se prije pretvorit u ogromni planet ili zvijezdu, nego evoluirat :slight_smile: