Logo - izrada logotipa za web stranicu

Pozdrav svima,

konačno sam registrirao svoju domenu. Na njoj trenutno nema ništa i stranica će se tek izrađivati.

Sad sam trenutno u tome da tražim logo.

Pretragom sam našao jedan logo koji mi se jako svidio (možda nije moderan ali me osvojio na prvu). Našao sam ga na shutterstocku i još nekim stranicama. Na jednoj stranici sam kontaktirao i dobio odgovor da ukoliko bi ga htio koristiti kao logo bi me to koštalo 2-3 tisuće dolara. Naravno to puno previše iskače iz bilo kakvog budžeta.

Na fejsu sam u nekim specijaliziranim grupama postavio pitanje oko loga, pa sam dobio svakakvih ponuda i opcija. Dosta ekipe mi je ponudilo da mi nacrta isti logo uz skoro pa neprimjetne razlike (i to bi naplatili 50-150 eura).

Ono što mene zanima - što da meni netko nacrta neki sličan logo - mogu li kasnije imati problema s pravne strane. Isto tako može li mi google praviit probleme?

Postoji li neki jeftiniji način da se dođe do ovog orginal loga (zar stvarno tako skupo prodaju?). Ne želim nikome ništa ukrasti i zanima me kako to riješiti.

Isto tako ako bi netko od 0 radio mi logo - može li se za 50ak eura doći do rpistojnog loga?

Sve varira, probaj traziti na upworku. Ne zelim te obeshrabriti ali, mislim da radis pogresku, u koracima.
Stvaras si neoptimizirane troskove. Prvo si kupio domenu, a onda logo, stvaras brend… to je uredu… ali tako se eventualno rade ogromne kampanje sa tipa 30 000+ eur. Jumbo plakati, reklame i sl.

Stranica ce vjerojatno biti realizirana za 3-6 mjeseci. Ako mislis da ce svi jedva docekati nahrliti na stranicu cim je objavis, varas se jako.

Dok je google optimizira i dok se pocne pojavljivati negdje treba vremena i novaca. Osim ako imas snaznu marketinsku kampanju.

Slazem se. Bas sam krenuo sa jednom novom stranicom, nemam logo, nemam kontakt stranicu niti neke stvari na koje sam na pocetku trosio novac i vrijeme. I onda kad bi to sve rjesio odustao bi od projekta. Sad cekam organic posjetu pa kad dode, doci ce i ostalo…

Ako bude stranica ispeglana kako ja želim za 6 mjeseci to će biti veliki uspjeh.

Jasno mi je sve što govoriš, ali želim sve napraviti kako treba. I ne mislim da će ljudi nahrliti na stranicu niti išta slično.

Ja razmišljam u smjeru da sljedeće godine u ovo vrijeme stranica bude na nogama i da se nakon godinu dana počne nešto zarađivati. Već sam bio naveo da sama posjeta i reklame neće biti glavni izvor zarade jer ne vjerujem da će sa 20-30 tisuća posjeta mjesečno s balkana može nešto posebno zaraditi. Više gledam da se zaradi iz nekih drugih izvora.

I ne očekujem veliku zaradu. Ovo je malo dugoročniji projekt i meni će biti kao hobi. Bitno mi je da nakon godinu dana ne budem u velikom minusu, a nakon toga da web počne donositi neki mali pasivni prihod (ja sam sretan sa svime većime od 2-3 tisuće kn mjesečno).

1 Like

Ja se sa kolegama ne slazem, cak naprotiv kilim da radis i postupas 100% ispravno.

Mislim da nećeš imati problema za godinu dana doseći tu cifru.

Također mislim da imaš dobar pristup cjelom tom projektu.

  • osigurana određena sredstva
  • cilj: 3000 kn mjesečno
  • strpljenje … itd
1 Like

Bolje je da tih 150€ uložiš u reklame i vidiš kako će ti krenuti posao. Lako je napraviti logo ako ti krene posao. Do tada, logo ti možeš biti običan font koji je besplatan za komercijalnu upotrebu.

Primjeri:
2

Pozdrav,
i ja mislim da si krenuo možda malo na svojstven način koji nije optimalan.

Razumijem, da želis da sve bude kako ti želis i da če ti to biti kao neki hobi. Ali ipak napominješ, da ne želiš biti u minusu i da očekujes da ti projekat donosi zaradu (2-3k kuna mjesecno) - znači to je več neki dodatni posao.

Ok je ako si odlučio potrošiti određenu sumo novca za projekat ( neznam koliko ti je budget za projekat ?? ) i čak godinu dana svog vremena. Pa to sve možda izgubiti (ioako nema potrebe).

Ali iskreno previše kompliciraš u startu, pogotovo jer neznaš šta će s projektom biti i dali ce biti sta od toga.

Iz mog iskustva 10 godina online worldiwide projekata, primjer ; zašto bi ti potrošio 10.000€ u webstranicu/dizajne i godinu dana svoj vremena, da bi saznao dali si izgubio 10k€ i 365 dana za taj projekat ili pak ima nekog potenciala u tvojoj ideji?

  • Za ovo gore nema potrebe i možes ti sve smisliti u tvojoj glavi perfektno ali praksa/posjetitelji će pokazati dali tvoja ideja pije vodu.

Zašto svoju ideju i plan projekta ne bi provjerio npr. u 3 mjeseca i sa 3k€, umjesto u 12mjeseci i 10k€ ??
I odmah vidio, da nema smisla ili ima smisla. Vidio šta je drugaćije nego što misliš itd.

Po meni malo griješiš ali isto su/smo radili mnogi u početku. Zapamti ideja u glavi i na papiru ti je ništa. Tržište pokazuje njezin potential i smjer razvoja - što prije vani sa njom (naravno ne sa polovnim webom, bez funkcionalnosti) pa u praksi potvrdi ili ovrgni šta si zamislio.

Ovo ti je dobronamjeran savjet.

  • Ne treba ti logo od 1000€ za početak, več ćes jednako poćeti sa logom od 10€ sa Fiverr-a ili Upworka. (Mi na webu sa logom od 5€ radimo 20.000€/mjesečno prodaje.)
  • Drugo ne treba ti jednak logo kao što si ga vido kod nekoga online, mozes imati slićan ali svoj.
  • Ne treba tu multi dizajn, i 50pluginova na web-stranici u početku kad imas 0 posjetioca. Đabe ti web od 10.000€ kad ne radi profit. Bolje ga uradi za 1.000€ (naravno ako nemas neku previse kompleksu ideju) pa ces ako se ukaze potencial tvoje ideje lako doraditi ili promjeniti ( mnogo stranice sa miljunima posjetitelja su mjenjale dizajn, kodove u hodu kako su rasli).

Inaće neznam koja ti je ideja i šta želis sa svojim webom postići (jel to oglasnik, portal, webshop, forum itd), a kad bih to znali lakše bi komentarisali.

A jedna bitna stvar što se tiće weba - online posla. To je jako brz posao, stvari se relativno brzo mijenjaju i ako ti planiraš nesto za godinu dana, znaj da možda tada tvoj projekat nece imati više smisla.
Doci ce konkurencija pa preuzeti tržište, proizvod nece biti više aktualan, uslovi oglašavanja se mjenjaju, trendovi se mijenjaju, zasićenje slićnim proizvodima/ponudom - dolazak boljega, preuzimanje ideje konkurenata itd.

Ovo ti je ok:
osigurana određena sredstva
cilj: 3000 kn mjesečno
strpljenje … itd

Ali moras biti jednostavniji, brži i konkretniji ako hoces uspijeti u online poslu.

Ako nije tajna koja su tu sredstva osugurana/ulog ?
U kojem je smjeru projekat: webshop/forum/oglasnik/portal ?

Nagledali smo se vrhunskih web-shopova, portala i oglasnika sa perfektnim dizajnom, najboljim kodovima i funkcionalnošču pa nije bilo ništa od njih (osim velikog uloga vlastnika od xx.xxx € pa i više € ).

Toliko od mene.
Samo da vidis i neku drugu stranu priče.

2 Likeova

S tobom se djelomično slažem ali također je velika razlika između ljudi koji žive od online biznisa i guraju xy sajtova i ovog gdje on iz svojeg hobija (pretpostavaljm da onda ima i puno ljubavi prema ovome pothvatu) pokušava doći do neke zarade.

Slažem se da i s logom od 5$ možeš napraviti jednak biznis kao i s onim od 5000$, ali razumijem i potrebu autora da sve bude savršeno. Naravno skuplje nije uvjet za bolje.

Da svima bi bilo lakše kad bi imali malo više informacija o projektu.

2 Likeova

http://www.dizajniraj.com

1 Like

@Zagreb30 javi se na pm sa ključnim riječima koje su cilj tvog projekta.
Besplatno ću ti dati SEO analizu, analizu konkurencije i dati savjet na osnovu vlastitog iskustva.

Ne brini, neću ti ukrasti ideju i da je najbolja na svijetu.
Napravit ću to jer vidim da imaš dobar princip razmišljanja, ali ti fali iskustva i bilo bi mi žao da baciš vrijeme i novac u vjetar :slight_smile:

1 Like

Cijenim sve savjete koje si ti i drugi dali. Ipak sam malo tvrdoglav oko ovoga svoga pa ću što se tiče same organizacije po svome, ali ću zato s druge strane za sve tehničke stvari pitati ovdje ili na sličnim mjestima kako bi dobio informacije i potrebnu pomoć kroz savjete.

Što se tiče same teme web stranice - nije ništa revolucionarno, postoji nekoliko stranica slične tematike ali sa jako malo posjeta i jako loše izvedbe. Ne brinite kada dođe vrijeme ja ću objaviti i link na stranicu kako bi ju zajedno s vama učinio još boljom.

Ne planiram uložiti 10k eura jer nemam toliko za izgubiti. Također mislim da će mi najveći dio love otići na webdizajn (barem mi se tako čini). Uložiti ću najviše svog vremena, pa kuda bude odvelo. Nije mi to problem jer kako je netko ovdje napisao sada me to jako zanima i onda mi nije problem uložiti moje vrijeme i nekako me ispunjava planirati, crtati i realizirati svoju ideju.

Što se tiče zarade - ne znam koliko se može očekivati, idem s pretpostavkom da će mi i malo biti dovoljno, da se vrati ulog, a onda ćemo vidjeti za dalje. Ja se nadam da se može nakon godinu dana dovesti do 2-3 tisuće kuna mjesečno. Meni će to biti dovoljno, ali opet ću naravno težiti većoj zaradi.

Dobro sam skenirao tržište i mislim da ima prostora za ovakvu jednu stranicu i ako se izvede na pravi način mislim da može naći svoje mjesto na internetskom nebu.

Naravno svjestan sam da se brzo može netko pojaviti iskopirati stranicu i uložiti još više i napraviti to još bolje - ali tako je u svakome poslu.

Slobodno komentirajte i dalje, sve komentare ja uzimam u obzir i one koji me podržavaju i još više one druge i cijelo vrijeme propitkujem svoje odluke i put kojim sam odlučio krenuti, ali i dalje sam zasad kod svoga.

Pozdrav svima opet…

evo dečki koje sam izabrao da mi rade web stranicu su lagano počeli s radom.

Što se tiče loga nisam se maknuo dalje od onog od prije 2-3 mjeseca - jednostavno kad sam vidio ovu sliku jednostavno želim da mi to bude logo. E sada držim da sam sam sebe jednostavno zaslijepio pa ono ne vidim dalje od toga koliko god se trudio ništa mi nije bolje.

Priložiti ću ovdje sliku. Također sada mogu otkriti da će tematika stranice biti vjenčanje.

Molim vas iskreno mišljenje kako vam se čini da ovo sa slike bude logo? Iskreno me zanimaju kritike što vam tu ne valja i zašto. Isto tako da li se javlja netko da mi pomogne da ovu sliku pretvorimo u logo (znači malo doraditi, povezati s nazivom stranice, napraviti nekoliko vektorski primjeraka i što već sve ide da se napravi logo). - Naravno ne besplatno nego da platim…

11111

Vezano za nisu. Ima tu para ako odradis posao kako spada i ulozis u marketing. Imao sam ok domenu i mislio krenut u to, al jos jedan projekt u nizu koje nisam zavrsio i pustio :slight_smile:

taj logo bi te koštao max 39 USD, standardna licenca (A Standard License allows you to use the content in all your personal, commercial and advertising projects.)
Tak da ne vidim u čemu je problem?
Daj link tko ti je rekao da bi te to koštalo 2-3K
Ako trebaš neku informaciju …javi se na pm

Ovo 2-3K je vjerojatno kompletan branding, kvalitetan i dobro odrađen logo bi ipak trebao biti skuplji od 39$, a ovo od 39$ nemoj ni plaćat nego vidi na webu i trace-aj sliku u nekom vektorskom programu. Ovo za 39$ dolara, hm…odi na fiverr pa uzmi za 5$.

1 Like

Usluge kompletnog brandinga bi mogao dobiti za cca 1500€ i da budes full zadovoljan.

Što kaže drago ovo na Fiverru dobiješ za 5$ :slight_smile:

Za 5 USD na fiveru dobije i tužbu… 39 usd je cijena za najmanji paket sa originalnog sajta gdje je taj logo.
Kompletan brending je nešto drugo…bila je priča o logu

nemoras uzeti tu sliku.
Plati nekome da ti nacrta i nek doda neke svoje detalje i eto ti. Ionako nema smisla da kupis sliku i da imas isto kao sto vec ima mozda xy sajtova.

Pa, ne znam čemu onda priča o logu, kupi taj logo i kraj priče. Ne znam otkud je ta slika ima hrpetina servisa gdje si sam možeš napraviti logo uz template. Ne bavim se time, ali danas je situacija da moraš dorbo pogledati što dobivaš za cijenu jer ima svakakvih caka. Valjda je u tih 39$ i uključeno da iz toga može raditi što hoće. A danas se na razne marketinške trikove spušta cijena u bescijenje, pa ako se ne raspitaš, dobiješ mačka u vreći. Po meni procjena, a ne bavim se time, je tih 39$ za kupljeni logo i još toliko za doradu, ali opet…nekome je puno, nekome malo, ovisi iz koje prespektive se gleda.