MacBook refurbished - iskustva?

Od svih predpostavki, vrlo si malo upravu, al nema veze opraštam ti :grin:. Postoji mali milion argumenata iza ovoga što sam naveo, ali ne vrijedi se raspravljati.
Momak je pitao da li vrijedi, moje mišljenje je da vrijedi i naveo sam tačno zbog čega.

Kako se kreću cijene sada za takvo nešto?

Ne bih znao, ja sam prije par mj platio 22k kn s 3 god garancije (inače je samo jedna).

1 Like

Da se nadovežem na temu, ukoliko nekome trebaju dijelovi za Macbook-e ili kompletan uređaj ispod tržišnih cijena tu s foruma, dobavljam u CH i rasturam po BiH i Hr, nek se javi na poruku.

Na osnovu ljudi koji su mašinci i crtaju, te rade sa raznim alatima, edituju klipove i slike, mislim da je Macbook daleko ispred drugih. Baterija za neki laptop star toliko godina je izuzetno dobra kad uporediš laptop obični iz 2012 ili 2011.

Koristio sam najnovije laptope Hp, lenovo za posao (2500-3000KM) poprilicno nabudzeni. Pa sam dobio macbook pro iz 2015, vjerujte mi radio je bolje i brze nego ovi gore. Plus stvar koja me je odusevila je displej na meku. Nijedan laptop nema ni priblizno cist i kvalitetan displej kao mekov. Prije 2 godine sam uzeo polovan macbook pro 2020, koristen godinu dana, idalje prebrz, savrsen, puno puta ispao… kida. Kad su applovi uredjaji u pitanju, slobodno koristeno uzimajte, samo provjerite battery health. Nema ravnog

1 Like

Pre 4-5 godina sam kupio refurbished MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2014). I danas radi savrseno, sem sto ponekad 50+ otvorenih tabova u Chrome zna da ga uspori do sledeceg reseta. Brz, pouzdan, nikakva popravka - sem sto sam morao uzeti novo napajanje jer je macka izgrizla kabl :slight_smile:
Uzeo sam ga preko prijatelja iz USA, pa me je doslo jeftinije nego sto je ovde.
Win sam koristio od 3.11 pa nadalje i za posao i razbibrigu, isto tako i Linux (skoro od pocetka) i jos neke sisteme, i ako se izuzmu igre i ako na racunar gledas kao na nesto sto treba da bude pouzdano, brzo i da jednostavno radi svoj posao - Mac hardver i softver je zaista najbolji.

1 Like

s obzirom da su cjenovno dobri, postoji čak i garancija na 12 mjeseci jer ipak ove poznate HR firme (bazzar, mall.hr i ostali) neće sigurno sebi rušiti imidž na tome.

Ne ulazim sad tu u neke detalje i filozofije kao kolege prethodno, već treba za jednostavno korištenje

(5 tabova odjednom bude max, emailovi, google sheets/docs, excel, PowerBi) - dakle nikakvi preteški (osim eto Power BI-ja) programi i nikakav gaming.

Imam Huaweii Matebook, star par mjeseci i on mi sasvim dovoljan, ali valjalo bi i odgriženu jabuku isprobati pa kad se moze već nabaviti povoljno i kod provjerenih dobavljača, zašto ne isprobati :slight_smile:

Nije baš vezano uz macbook već uz iphone, ali ovi naši refurbished deru s cijenama da to nije normalno. Baš sam gledao Reborn mobitele, traže 5800 za Iphone 12, a novi je 6200 na iStyle.

Na primjer, strane stranice (EU) kao ova: https://swappie.com/ traže za isti takav uređaj 4550, i to u “like a new” stanju.

Eto, ako tko želi, ja bi svakako preporučio refurbished potražiti negdje dalje u EU, a da dostavljaju u HR, ako si iz hr.

Kupi pa javi dojmove, Problem kod Applea je sto ima zagrizene fanove koji nisu nepristrani pa hvale u nedogled a realnost je drugacija. Pogotovo taj Matebook koji imas - usporedi sa starim Appleom pa javi koliko te Apple zivcira koliko je spor.

Nasao sam i svoj oglas gdje sam ga prodao jer je bio sporo smeche(baterija losa ali vidim da je imao 443 cyclea ne 200) :

Trebao bi izdrzat 1000 cyclea znaci nije bila ni na pola zivota.

1 Like

aj baš pogledam taj swappie pa javim

razmislim još hoću li pa ako se odlučim javim dojmove :slight_smile:

da se nadovezem.

Upravo gledam, evo primjer Iphone 12 mini je 530 eur (3.900 HRK) u very good stanju dok ovi prodaju novi za 5200+ HRK, u nekim trgovinama i 6000 hrk

1 Like

Ne moze se softver appla porediti s bilo kojim drugim operativnim sistemom. Ne jer je nesto revolucionarno, vec jer je softver radjen za tacno poznat hardver. Isti je optimiziran da koristi sve ono sto nudi taj hardver koji je kod appla identican.

Kako moze full optimiovano raditi win na razlicitim procesorima, plocama, fekvencijama i cemu vec ne?

Skup jeste, ne uzima se malom da pise u wordu, ili da gleda filipa i zagu, vec za rad koji donosi kes.

Eventualno moze air za svakodnenvo koristenje, opet donosi vise od bilo kojeg drugog laptopa. Na duze staze.

Koristim 2 win, 1 mac mini i 1 mac pro. Ponekad treba par sekundi da se prilagodim na OS :smiley:

Navedi mi sta tocno Mac moze a Win masina ne? Ukoliko platimo isto za Win laptop - performanse ce biti iste jer koliko Mac ima bolji softver toliko dobis bolji Hardver za iste pare na Win masini. Problem je sta ljudi usporeduju WIn laptop od 500 eura sa Mac-om od 2500 eura.

Mac ima bolji marketing i ljudima pune glavu da je nesto ekskluzivno a kad koristis shvatis da je to isto samo drugaciji interface.

Ne mogu se iskreno nadjebavat s komentarima sta je bolje, a ne da mi se prenositi detaljno iskustvo, jer sta nekome znaci sto je meni bitno, nekome drugome nije.

Sto se tice cijene, nije tacno :slight_smile:

Nadji laptop iz 2015 koji je kostao 1500€ i mac s istom vrijednosti, pa reci koji bolje danas radi i koji je poudanij?

image

Evo recimo ovaj Dell XPS koji je 2015 bio jeftiniji od Maca Pro za 350$ dan danas je masina od pc-a koji ce zadovoljit 99% korisnika. Dali bi preporucio tu kupovinu? Naravno da ne jer koliko lud moras bit da kupis laptop star 7 godina. Novi Win laptop za nekih 600 eura ce sahranit taj Mac iz 2015 po performansama + garancija

izbacilo mi na fb ovu stranicu i ovaj model

nekakva slovenska stranica.

Je li valja ovaj model ?

To kupi taj je dobar.

okej. Znači preporučuješ. Hvala ti :smiley:

prvi put čujem za stranicu ovu.

izbacio mi oglas na mobu odmah čim sam otvorio ovdje temu :smiley:

U Hgspotu 200 kn skuplji ali ja bi radije tamo kupio.