Maloljetna osoba i bankovni racun?

Ima na forumu ovdje i podosta maloljetnih koje muce isti problemi.
Evo sad sam posalo na ESB,ZABA ui PBZ sljedeci mail.
Pa kako odgovori budu dolazili tako cu ih postati.

[size=4]Postovani,

za svoje maloljetno dijete (16,5 godina) otvorio bih devizni racun i podnio zahtjev za izdavanje devizne Visa Electron debitne kartice sa svrhom povlačenja njenih samostalnim radom ostvarenih deviznih sredstava ( cca 100 tinjak USD $ mjesečno ) sa PayPal-a, a ostvarenih kao naknada sa virtualno oglašavanje na njenim web-mjestima tj. kao prihoda ostvarenih kroz sudjelovanje u affiliate marketing programima.

Zakonske obveze koje se namecu maloljetniku u smislu postojanja punoljetnog zakonskog zastupnika su mi poznate ali mi je nepoznato sljedece:

  1. da li ce kartica kao sredstvo raspolaganja na racunu, a koja je izdana na ime moga djeteta na njeno ime i glasiti te biti aktivirana ili neaktivna do djetetovog 18. rodjendana ( ne zelim karticu samo kao “formu” vec zelim sredstvo koje ce mome djetetu omoguciti da se svojim sredstvima nesmetano i koristi u skladu sa svhom koju kartica kao takva i ima ).

2 ) postoje li bilo kakve obveze u smislu trazenja bilo kojeg oblika suglasnosti Centra za socijalni rad u smislu cl. 261 Obiteljskog zakona odobravanja/limitiranja koristenja sredstava na deviznom racunu?
Napominjem da su to djetetovi samostalnim radom ostvareni prihodi na koje dijete temeljem članka 259 Obiteljskog zakona:

Članak 259.

(1) Maloljetno dijete može steći imovinu radom, nasljedstvom, darovanjem ili na drugom pravnom temelju.
(2) Maloljetnikovom imovinom upravljaju njegovi roditelji, osim onom koju je maloljetnik stekao radom nakon navršene petnaeste godine života.

ima potpumo pravo raspolagati i koji nisu posljedica nikakvog konkretnog sudskog Rjesenja kojim bi se prava djeteta /za/štitila ( rjesenje o pravu na obiteljsku mirovinu, rjesnje o alimentaciji, sredstva koja su osobna invalidnina i/ili slicno.) ali za koje dijete kao vlasnik sredstava/novca/ na svoju zalost od Amazon.com ,EBay.com ,Squeedo.com i sl. ne moze dostaviti birokraciji prijeko potreban i nužan “ugovor o djelu” i/ili “listu od plaće” niti je iste tvrtke za bilo kakav takav Ugovor i/ili suglasnost Centra za socijalni rad ( u smislu clanka 261 Obiteljskog zakona ) ionako bas i briga.

S obzirom na opcepoznatu cinjenicu da je prije 10-tak godina stanoviti Smiljko Sokol kao predsjenik Ustavnog suda, a u slucaju neprijavljene stednje obitelji Tuđman izjavio da novac nije imovina / a što do dan-danas nije opovrgnuto / ja osobno ionako ne vidim razloga zbog cega bi se banke trebale pridrzavati tih clan/a/ka Zakona jer se u njima ne spominje novac vec imovina - a rekosmo da novac nije imovina.

(3 ) tko je , za banku, obveznik poreznih davanja ostvarenih na temelju mozebitnih prihoda ostvarenih na taj nacin a do djetetove punoljetnosti : dijete ili njegov zakonski zastupnik ?[/size]

Ako netko zna da jos koja banka izdaje Visu Electron vezanu u devizni racun neka posta kontakt email.
Ne da mi se traziti po webovima manjih banka ali zanimljivo bi bilo na jednom mjestu skupiti sve odgovore.
A onda postati dopis i link Pravobraniteljici za djecu jer su oni to sve i “zakuhali”.

Ja imam devizni račun(visa electron) u Erste banci povezan sa žiro računom.
Ako se ne varam možete djetetu od 16. godine napraviti isto ali prilikom izrade morate potpisati suglasnost.

Uzmi zagrebačku banku, ja sam uzeo visu electron sa kunskim žiro računom i plaćam bez problema po netu, paypal, skrill… sve radi…

hvala na preporuci ali trenutno sam u postupku “seobe” u banku na onaj jedan otok sa egzoticnim imenom :slight_smile:
sto pak, kad mi je dijete u pitanju,jos koju godinu ne zelim uciniti.

[quote=""]ja sam uzeo visu electron sa kunskim žiro računom i plaćam…
…[/quote]

u ovom slucaju se ne radi se o “placanju” po netu .

Hvala na ovom upisu. Išao sam guglati za Smiljkom i ovom pričom oko imovine i otkrio cijelu tu dimenziju - od toga da se uopće ne propisuje što jest imovina, preko toga da se to utvrđuje obrascima i gdje praksa pokaže da je to potrebno precizirati, a onda i shvatio da za jadan narod takva pitanja nikada zapravo ne postoje, jer nije uopće bilo akademskih rasprava kada su banke počele ovršavati plaće u trenutku kada bi legle na tekuće račune.

Nema sto, u ESB su jako brzi.

nisu shvatili poantu pitanja izmedju “poreznog obveznika” i “oporezivanja stednih uloga” ali nema veze.
Pod kakvom presijom su ljudi danas svaki dan na poslu neke stvari im treba i progledati kroz prste.

Citat:
[size=4]zahvaljujemo Vam na javljanju.
Obavještavamo Vas da je Visa Electron međunarodna debitna bankovna kartica, što znači da karticom možete plaćati (do raspoloživog iznosa na Vašem računu) bez naknade raznovrsnu robu i usluge na prodajnim mjestima s oznakom Visa Electron, podizati gotovinu na bankomatima u zemlji i inozemstvu te obavljati kupovinu na Internetu te za povlačenja deviznih sredstava sa PayPal-a.

Kako Vaše dijete samostalno raspolaže sredstvima s računa ne primjenjuju se odredbe centra za socijalnu skrb. Sredstva na štednom računu ne podliježu oporezivanju.

Erste banka izdaje Visa Electron karticu uz otvoren kunski štedni ili žiro račun te uz devizni račun. Naknade za otvaranje računa nema dok se naknada za vođenje računa naplaćuje samo ako ima prometa po računu. Naknada za vođenje deviznog računa iznosi 5,00 kuna mjesečno.

Mjesečna naknada za korištenje kartice ne postoji, a trošak izrade prve kartice i PIN-a iznosi 35,00 kn. Visa Elektron kartica se izdaje punoljetnim osobama. Također se može izdati maloljetnim osobama s navršenih 16 godina koje posjeduju osobnu iskaznicu te maloljetnim osobama s navršenih 15 godina kod kojih se kartica uručuje roditelju tj. zakonskom zastupniku.
Za otvaranje računa potrebno je osobno doći u poslovnicu Banke, predočiti važeću identifikacijsku iskaznicu te osobni identifikacijski broj (OIB).
Za dodatne informacije nazovite info telefon Erste banke XXXXXXX svakoga dana (osim blagdana) 0 - 24 sata.

S poštovanjem,…[/size]
—end of citat…

napomena:

u PBZ u su otvorili racun djetetu sa navrsenih 16 godina i s posjedovanom osobnom iskaznicom te izdali kartice: jednu za dijete a drugu za zakonskog zastupnika.
Ali, djetetovu karticu po njima nije moguce “aktivirati” zbog ogranicenja koje postavlja Obiteljski zakon vec se aktivacija obavlja automatski na djetetov 18 rodjendan dok kartica zakonskog zastupnika pada na isti dan u deaktivaciju jer su se ispunile ,po PBZu zakonske pretpostavke prestanka ogranicenja raspolaganja sredstvima koje nastupa trenutkom djetetove punoljetnosti.
Do djetetovog 18 rođendana, po sluzbenici PBZa se trebamo sluziti trikovima tipa “a dajte joj svoju”.
Pragmaticno,nema sto.Zato su im iste kartice i vracena i racun zatvoren…

Dakle, za jednu banku vrijedi “jedno” dok za drugu vrijedi “drugo”.
A zakoni isti.
I država ista.

[quote=“vir2al”]Nema sto, u ESB su jako brzi.
napomena:

u PBZ u su otvorili racun djetetu sa navrsenih 16 godina i s posjedovanom osobnom iskaznicom te izdali kartice: jednu za dijete a drugu za zakonskog zastupnika.
Ali, djetetovu karticu po njima nije moguce “aktivirati” zbog ogranicenja koje postavlja Obiteljski zakon vec se aktivacija obavlja automatski na djetetov 18 rodjendan dok kartica zakonskog zastupnika pada na isti dan u deaktivaciju jer su se ispunile ,po PBZu zakonske pretpostavke prestanka ogranicenja raspolaganja sredstvima koje nastupa trenutkom djetetove punoljetnosti.
Do djetetovog 18 rođendana, po sluzbenici PBZa se trebamo sluziti trikovima tipa “a dajte joj svoju”.
Pragmaticno,nema sto.Zato su im iste kartice i vracena i racun zatvoren…

Dakle, za jednu banku vrijedi “jedno” dok za drugu vrijedi “drugo”.
A zakoni isti.
I država ista.[/quote]

Dap… to je problem kod nas… isti slučaj sam i ja imao kad sam bio maloljetan, imao sam račun, tekući u međimurskoj banci (članica pbz grupe), a sad se pripaja totalno pbz-u… i tamo je majka mogla koristiti karticu a ja ne… a ono imao sam je… dok sam u zagrebačkoj banci imao cool račun za mlade i bez problema sam koristio karticu…

@tsereg

pazi ,ja osobno se slazem da novac i nije “imovina” u onom smislu u kojem to pojedini zakoni “predvidjaju” i na nacin an koji se tim terminom manipulira /vec po potrebi/
ali kako ti kazes: onda treba to definirati sto je imovina ili sto jest novac.
no, ova drzava je ionako teatar apsurda: tako je recimo piva prehrambeni artikal koji se usput i reklamira.
ali kad svoje dijete posaljem po par limenki u jedan trg.centar onda joj blagajnica to stavi sa strane uz napmenu da je maloljetnicima zabranjeno prodavati alkohol .
a sto cemo onda sa “reklamom” jer je alkohol zabranjeno reklamirati pod prijetnjom teskih novcanih kazni?
a to ti nitko ne zna.
tj ne zele da znaju.

He, he. Novac je imovina kada sirotinji treba uzeti imovinu. Kada će se donijeti zakon o porezu na imovinu, novac sigurno neće biti imovina, a neće biti jer je Linić osobno priznao da se ne usuđuje lupiti porez na štednju, pošto ova silna štednja u bankama i nije drugo nego puste milijarde od privatizacije i pretvorbe.

Jedino malo pojašnjenje uz ovo vezano uz pivu, jer se često ljudi oko toga dvoje.

U trgovini na malo zabranjuje se prodaja alkoholnih pića i drugih pića koja sadrže alkohol osobama mlađim od 18 godina (što znači da klinci mogu, valjda, alkohol kupovati samo na veliko. :)). Zanimljivo, ali u ugostiteljskom objektu se maloljetnicima ne smije usluživati alkoholno piće, dok se druga pića koja sadrže alkohol ne spominju, što znači da maloljetnici slobodno smiju naručivati i piti određena pića u kafićima, iako ih ne smiju kupovati na malo.

Nije mi jasno, međutim, kako se određuje što je alkoholno piće (piva je isključena iz zabrane reklamiranja posebnim pravilnikom, ali nije nigdje rečeno da ona nije alkoholno piće). (Zakon o trgovini, Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, Pravilnik o pivu.)

slazem se… . novac je po meni vrijednosni papir- koji u svakom trenutku moze biti pretvoren u imovinu isto kao sto i imovina u svakom trenutku moze biti pretvorena u novac.
ali kad ja za neka recimo potrazivanja prema vjerovniku garantiram svom svojom imovinom u tu kategoriju po meni ne spada niti moze spadati - novac.
malo smo se udaljili od teme .
prije dvije godine citao sam negdje negdje da rijecki cantar za socijalnu skrb nije dopustio roditeljima da koriste dugogodisnju uplacivanu djecju stednju kojom bi namjenski placali rate za stan jer su u mjedjuvremenu ostali bez posla.
i donesao rjesenje kojom je taj novac imovina djeteta i da radi zastite prava djeteta u tu svrhu nemoze posluziti.
dakle, neka dijete ide na ulicu ili na rijecki korzo spavati ,neka stan ode na bubanj ali mi cemo stiti prava djeteta.
a zar nije i pravo djeteta da spava u toplom krevetu…

a pravobraniteljica za djecu ovdje odgovora u slicnom slucaju na prituzbe roditelja koji se ticu stambene stednje

citat:
[size=4]Također važno je napomenuti da novac uplaćivan na dječje štednje i račune nije imovina roditelja, već djeteta, bez obzira tko je novac zaista uplaćivao[/size].

pri tome smecuci s uma da ce u trenutku kad dijete zavrsi na ulici propustiti “zastiti” njegove interese a koji u tom slucaju nece biti niti “novačani” a niti “imovinski” .
i izmedju pomova “novac” i “imovina” stavlja znak jednakosti (= ) a sto je poprilicno i najblaze receno- licemjerno.
dakle ,ne slazem se sa djelom kojim se interesi djece / pa i moga/ “brane” opod pretpostavkom da sam jedan od 5 posto roditelja u ovoj drzavi sklonih alkoholu,drogi i kocki a samim time i dovodjenjem upitanje imovine djece ( od djeda i bake oporucno dobiven stan, tantijeme, materijana prava na temelju autorskih prava, nasljedstvo na zemlju i sl. slicno…) .
ali ne moze se sve svesti pod “zajednicki nazivnik” i da se drzava uplice u odnos+roditelj dijete a koje se ticu stambene stednje ili nekog deviznog racuna i to je stvarno - za plakati.
pa nije dijete (koje ionako nema pravnu a samim time niti radnu sposobnost) samo zaradilo taj novac niti je on pao s neba.
nego mu ga je roditelj uplacivao ( ili baka nakon kampanje kockica…kockiiica :))
pa se opet ponavlja uvijek isti obrazac: da zbog manjine trpi vecina .
i u ime manjine drzava terorizira vecinu…

o pivi:

citat:

[size=4]Članak 3.

U smislu ovoga Pravilnika pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:

  1. »pivo« – proizvod dobiven alkoholnim vrenjem pivske sladovine upotrebom čistih kultura pivskih kvasaca Saccharomyces cerevisiae, a iznimno spontanim vrenjem ili uporabom mješovitih mikrobnih kultura;[/size]
  • pivo je dobiveno kao produkt destilacije i alkoholnog vrenja i mislim da je dovoljno za tvrdnju da je to alkohol .
    koji btw. ne poznaje “medjustanje” na isti nacin isto kao sto se je za zakonodavca sa 0.00 promila u krvi trijezan a sa 0.01 pijan.
    i da kao rezultat alkoholnog vrenja ne moze “ispasti” produkt a bez sadrzaja alkohola :slight_smile:
    a buduci pivo jest alkohol onda ne moze biti hrana niti “spadati” pod Zakon o hrani.
    osim u “drzavi paradoksa”…

[size=4]Poštovani gospodine
zakonski zastupnik može otvoriti devizni tekući račun ili devizni žiro račun na ime maloljetne poslovno nesposobne osobe. S obzirom da navodite da će Vaše dijete primati na taj račun redovna primanja, tu će biti riječ o deviznom
žiro računu.
Kartica deviznog računa moći će biti izdana jedino Vama kao zakonskom zastupniku. Izdavanje Visa Electron kartice deviznog računa maloljetnom vlasniku nije moguće
Što se tiče kunskih računa (Cool račun ili kunski žiro račun), karticu je osim Vama (ko zakonskom zastupniku) moguće izdati i Vašem maololjetnom djetetu koje je vlasnik računa (ako Vi zatražite izdavanje kartice tog kunskog računa i za njega).
Raspolaganje sredstvima na računu maloljetne poslovno nesposobne osobe podliježe odredbama Obiteljskog zakona i rapolaže se sukladno naputku Ministarstva tj, do visine mjesečnih limita u poslovnicama Banke, a na direktnim
kanalima odgovornost za pravilno raspolaganje je na zakonskom zastupniku.
No u konkretnom slučaju, budući se radi o redovnim primanjima djeteta (honorarna primanja), nema ograničenja u raspolaganju.
---- u potpisu—
Kontakt centar
Zagrebačka banka d.d.
UniCredit Group[/size]

U ZABI ocito ne kuze vlastitu materiju , brkaju i tumace pojmove kako se sjete pa je ipak potrebno malo sire pojasnjenje.

  1. poslovno nesposobno dijete .
  • racun se otvara na ime maloljetnog djeteta - ali nije moguce izdati karticu na ime istog toga djeteta. Racun je po tome - pravno gledano -glavna stvar - dok je kartica samo sredstvo tj. neki oblik sporedne stvari.Kada bi to pokusali transformirati u materijalni svijet to bi izgledalo ovako: djetete je vlasnik komada zemlje (glavna stvar) a buduci da dijete nema pravnu sposobnost tom zemljom upravlja, ocituje svoju volju u ime i za racun djeteta vodeci racuna o pravima djeteta, kao i sklapa pravne poslove - zakonski zastupnik.I tu prica prestaje.
    Ali, djetetu nitko ne smije osporavati - vlasnistvo vec je i ono dalje vlasnik te zemlje.
    Ako pak na toj zemlji raste šljiva (sporedna stvar) i sa te sljive padaju “plodovi” - to isto dijete ne mora nikoga / pa ni zakonskog zastupnika / pitati smije li pojesti tu šljivu jer se ista nalazi na glavnoj stvari (zemlji ) koja je njegova.
    Jer je jedenje sljive plodouzivanje a ne skpapanje pravnih poslova.
    A sam sa sobom / i na svome / ne mozes sklapati pravne poslove.
    A onaj tko je vlasnik “glavne stvari” taj je vlasnik i sporedne kao i “plodova” / ovdje se ne misli samo na naturalne plodove vec na sve sto se moze smatrati “koristi” a pravno se naziva - plod./
    Ako se je vlasnik auta pretpostavka se je vlasnistva i prednjeg desnog kotača; ako se je vlasnik zemlje pretpostavka se se je vlasnistva i kucice na njoj. A svatko onaj tko tvrdi suprotno to treba i dokazati.

Maloljetnost u nacelu pretpostavlja punu poslovnu nesposobnost.
Osim ako ti nije regulirano drugacije nekim zakonom.U ovom slucaju gore citiranim cl 259 Obiteljskog zakona taj isti Zakon je propisao da dijete od navrsene 15 godine nije poslovno nesposobno vec moze samostalnm radom ostavrivati vlastite prihode i njima raspolagati tj.“smije” / a ne po bankinom - “može”/
imati glavnu stvar / racun a s njime i karticu kao sredstvo / i mora imati pravo raspolaganja tj jesti svoju sljivu.
Dakle ,u tom slucaju zakon je iskljucio ogranicavanje nespostojanje poslovnu sposobnosti pa tako danas 16-godisnjaci dobivaju naknadu za obavljenu praksu - koja im se isplacuje na njihov racun na koji imaju pravo jer je jedini uvijet da su navrsili 16 godina.
I tako je bilo oduvijek ( i u mraku) ali su sa “svijetlom” stigle i licemjerne promjene…
A tako je svagdje gdje je civilazacija ostavila nekoga traga.
Sve daljnje brljave tipa redovna primanja i ostali " mentalni trash" poslozeni u necijim glavama jednostavno ne drze vodu.
A ZABI cak i ne kazu da izdavanje kartice nije dopusteno / a sto je prepostavka zakonitog postupanja / vec da nije moguce tj. kao da oni sami po svojoj volji o tome odlucuju.

Pa tako pise:

*[size=4]Izdavanje Visa Electron kartice deviznog računa maloljetnom vlasniku nije moguće[/size]…onda pocinu robotizirani copy-paste odgovori pa to sve zavrsava sa… * [size=4]No u konkretnom slučaju, budući se radi o redovnim primanjima djeteta (honorarna primanja), nema ograničenja u raspolaganju[/size].
Iz ovoga ja i dalje ne znam ,buduci da smo valjda ja i moj “problem” taj “konkretni slucaj” - na koga se to uopce odnosi. Tko uopce tu cime raspolaze kad se red gore izricito tvrdi da se kartica maloljetniku /devizna"/ ne moze izdati bez obzira sto se u njegovo ime moze otvoriti devizni racun.

Zaplet:

Svatko tko ode Banku i otvori racun,bilo kakav, vlasnik je racuna tj. svoje vlasnistvo manifestira kroz vlasnistvo sredstava na njemu. /Mada vlasnistvo bas i nije pravi termin/.
Ali, na svakoj kartici pise na poledjini : vlasnistvo ove kartice je …"
Postavljalja se pitanje : kako to banka ima pravo sebe tretirati /i nazivati / vlasnikom kartice (sporedne stvari) ako nije vlasnik racuna (glavne stvari).
Dakle ,ja sam vlasnik zemlje ali banka je vlasnik stabla šljive.
I ja banku moram pitati : smijem li ja preko svoje zemlje / racun/ doci do svojeg stabla / kartica/ i pojesti svoju sljivu /potrositi 10 $/

Ovako /kako to u ZABI citiraju i rade/ a u konkretnom slucaju / mojem/ necije vlasnistvo ogranicava se na nacin da se NEZAKONITO / jer je citirajuci Zakon o obiteljskim odnosima postavio kao PRIMARNI i JEDINI uvijet 16 godina starosti / ogranicava u raspolaganju njegovim vlasnistvom tj. novcem na racunu kojeg je vlasnik.

Jos cekamo PBZ.
Kod njih nista nece biti drugacije jer kod njih nista ne moze proci a da nije do boli zakomplicirano.
Kad bi kojim slucajem ista bila homo sapiens - bila bi jedinica mjere za kolicinu gluposti.

btw,tsereg, ti si u ZABI …evo ti “materijala” :slight_smile:

Ništa od ovoga što ti pišeš ja nisam znao. Ali kada sam pročitao, sve sam razumio. To je zato tako što moja struka nije pravo, ali imam kvocijent inteligencije barem 100.

Na žalost, nema nas previše u Hrvata koji smo takvi.

Čuditi se tome, to je kao čuditi se nekoj osobi s posebnim potrebama što ne može činiti stvari koje smatramo “normalnima”. Empatija nam nalaže da “normalno” prilagodimo onome tko se s istim mora nositi. A onda mu pripomognemo koliko je to moguće. :slight_smile:

Meni, recimo, još uvijek nije jasno zašto ja moram donijeti svoju kopiju ugovora da bih raskinuo oročenu štednju. Ili platiti 50 kuna izdavanje nove, da bi mi je ona mogla prekrižiti ili uzeti. I mogu li ja banci naplatiti 50 kuna, ukoliko banka prilikom raskidanja ne producira svoju kopiju?

Eh, da, već sam to rekao, ali kada ću ići to raditi u Zabu, stvarno ću laminirati svoju kopij (da je ne može prekrižiti). Možda je i uokvirim u masivni okvir, za slučaj da mi je želi uzeti. Možda i izradim i od bilježnika ovjerenu kopiju, pa im dam to. Samo da vidim reakciju.

zelis reci da sam odrzao dobro “predavanje” ,nadam se da sam polozio.
btw,od 16 najinteligentnijih ljudi na svijetu dvojica su hrvata …:slight_smile:

[quote=“tsereg”]Na žalost, nema nas previše u Hrvata koji smo takvi.

Čuditi se tome, to je kao čuditi se nekoj osobi s posebnim potrebama što ne može činiti stvari koje smatramo “normalnima”. Empatija nam nalaže da “normalno” prilagodimo onome tko se s istim mora nositi. A onda mu pripomognemo koliko je to moguće. :slight_smile:

Meni, recimo, još uvijek nije jasno zašto ja moram donijeti svoju kopiju ugovora da bih raskinuo oročenu štednju. Ili platiti 50 kuna izdavanje nove, da bi mi je ona mogla prekrižiti ili uzeti. I mogu li ja banci naplatiti 50 kuna, ukoliko banka prilikom raskidanja ne producira svoju kopiju?

Eh, da, već sam to rekao, ali kada ću ići to raditi u Zabu, stvarno ću laminirati svoju kopij (da je ne može prekrižiti). Možda je i uokvirim u masivni okvir, za slučaj da mi je želi uzeti. Možda i izradim i od bilježnika ovjerenu kopiju, pa im dam to. Samo da vidim reakciju.[/quote]

nekada ,dok je ova drzavi postojala ekonomija a pod kojom podrazumjevam relaciju na “osovini” sirovina-proizvod a ne usluge tipa wellnes,birtija,ili minuta mobilnog razgovora----- udio naknada u bankarskom poslovanju iznosio je 3-5 %. kako je udio prozvodnje opadao tako su bankari ostajali bez profita pa su se okrenuli pojedincima.
pa tako danas udio naknada u ukupnoj dobiti se krece od 18-21 %.
tako su derući kožu ovom napacenom narodu sa svim mogucim stavkama ( opomene,odrzavanja, slog u bazi, printanje papira i slicno ) 4 najvece banke u 2011oj priskrbile 2,7 mlrd kuna. NEOPOREZIVIH.
sto ce raci dalje: da si ti s tih 50 kuna otisao u ducan u njima je sadrzano cca 12 kuna pdv.os toga svi imamo koristi.
da siih stavio na stednju - opet drzava dobiva.
da je stopa poreza na taj novac recimo 25 % na 2,7 mlrd drzavi bi se vratilo 600 milijuna. toliko su si bankari isplatili za bonuse a to je dva puta tiliko koliko drzava radicima uskracuje bozicnice, regres .
bankari su jednostavno poludjeli dok drzavati uvodi poreze na rakiju i registraciju beraca vrganja…
i najgore je sto se tome ponasanju ne vidi kraj.
jer se ovaj globalni divlji kapitalizam danas bas vise nicega ne boji.

btw.jos cekamo PBZ - cetiri dana (osim autorespondera) nisu u stanju odgovoriti na mail.
jednom prilikom su mi 37 dana izdavali neku suglasnost.
predlazem im sljedece “pitanje dana”:koliko PBZ banci treba da odgovori na mail:

  • 1 dan
  • 2 dana
  • 5 dana
  • 10 dana
  • a koji mail

[quote=“vir2al”]- a koji mail[/quote]:smiley:

lol…od PBZ jos nista…i nikako mi ne daju prilku da “podvučem” i rezimiram temu.
glavno da ako im ne uplatis ratu kredita 30tog zivkaju drugi dan 01og.
navodno procjenjuju rizicnost plasmana moga duga…:slight_smile: vec ga procjenjuju 12 godina i jos nisu uspjeli procijeniti da je njihova lova njihova lova kod mene poprilicno sigurnija nego moja kod njih…
prosli mjesec na pitanje kad se moze ocekivati da cu podmiriti ratu rekao sam im "da mi fali zelene tinte za isprintati dolare ali da su obecali u Toneru da ce doci ubrzo.pa kad ih isprintam odmah cu to na mjenjacnicu pa im uplatim.“
i ona njihova operaterka je to zapisala u rubriku " zebiljeske” o klijentima …:)lol…

napokon stigla i PBZ …

[size=4]zahvaljujemo na strpljenju pri čekanju na odgovor.
Temeljem zakonskih odredbi (članak 259. st. 2. Obiteljskog zakona i čl. 18. Zakona o radu), preduvjet za samostalno otvaranje deviznog računa na ime maloljetnog djeteta starijeg od 15 godina i djetetovo samostalno raspolaganje sredstvima s tog računa je posjedovanje dokumenta kojim roditelj odnosno maloljetno dijete može dokazati da će sredstva koja će ostvarivati (npr. putem PayPal-a) biti sredstva koja će dijete steći vlastitim radom.U protivnom, imovinom maloljetnog djeteta (novčanim sredstvima) upravljaju njegovi roditelji kao zakonski zastupnici sukladno Obiteljskom zakonu te mišljenju Ministarstva socijalne politike i mladih od 17. listopada 2012. godine, prema kojem roditelji mogu mjesečno s računa podizati iznos do 10.000,00 kn bez odobrenja nadležnog Centra za socijalnu skrb, a za veće iznose od 10.000,00 kn dužni su ishoditi odobrenje centra za socijalnu skrb.
Sukladno navedenom, za samostalno raspolaganje maloljetnog djeteta (starijeg od petnaest godina) sredstvima na njegovom računu potrebno je predočiti dokaz da se radi o sredstvima stečenim vlastitim radom, odnosno ugovor o radu.U svezi s pitanjem o obvezniku poreznih davanja, za odgovor je nadležna Porezna uprava.
Zahvaljujemo na razumijevanju.
S poštovanjem, PBZ
[/size]
Inace navedeno najfriže misljenje Nadleznog ministarstva nalazi se ovdje

…i to je klasicni primjer kako izvsna vlast moze vec prema potrebi manipulirati pojmovima i terminologijom i kako neko misljenje ( a koje je akt izvrsne vlasti) postaje obvezujuca norma.
Pa se tako u isti koš i dalje stavljaju i jednoznacno tumace imovina, novcani prihodi novcana sredstva,
Banka i dalje glumi po svoje jer i nzistiraju na nekom dokazivanju stjecanja novca nekim Uovorom o radu drzeci valjda da se danas novac moze jedino zaraditi na bausteli ili u konobariji.
Na stranu to sto Zakon na koji se banka poziva nigdje ne obvezuje nikoga / a najmanje roditelje/ na bilo kakav oblik dokazivanja bilo cega a najmanje osnova stjecanja novca .
I i dalje se ne zna dali je novac imovina ?
Kad smo vec kod toga do pred neki dan imali smo za vratom buduci Zakon o oporezivanju imovine koji je preko noci postao Zakon o oporezivanju nekretnina.
Netko je ocito shvatio da neznaju kako i kamo ce svrstati novac – jer ako “novac jest imovina” onda bi se isti trebao i oporezivati kao i stednja a samim time i prihodi od stednje.A samim time bi stosta moglo isplivati jer je stednja kao i novac na privatnim racunima zasada bankarska tajna.
Medjutim, za PBZ novac je i dalje imovina dok za Erste novac nije ista ta imovina niti vrijede bilo kakva ogranicenja.
Novac je imovina i za istu lijepu nasu drzavu koja pljeneci imovinu gradjana plijeni novac na njihovim racunima.

Mene zanima dal ja mogu samostalno otvoriti račun? Za 3 mjeseca navršavam 18

Ne.

Ili sacekaj da prodju tri mjeseca ili uradi preko nekog punoljetnog.

I nemoj refreshati teme stare 3+ godine :smiley:

Ja cu reci DA, jer sam upravo ja sa 17 godina otvorio tekuci racun povezan sa Visa karticom.

Koja banka? Vjerovatno imas maloljetnicku licnu kartu?