Marko Pinjuh - Izum

Pozdrav Forumaši :smiley:

Veselim se kada vidim nekog novog inovatora, izum i stvaranje dodatne vrijednosti. To znaci da nije sve tako crno i da jos ima nade za HR kao cjelinu, drustvo i gospodarstvo, ali puna mi je kapa gledanja svakodnevno po portalima ovog studenta i proglasavanje kako je on izumio nesto novo, revolucionarno i kako je cak i NASA zainteresirana za njega. Naime, to sto je on “izumio” i toboze “dobio” nagradu za izum, to postoji vec 200 godina, tocnije izumljeno je 1816, a zove se “Stiringov motor”. Malo progoglajte po wikipediji i youtube-u. Hint: Stirling engine.

Kako ovo komentirate? Ili sam ja lud ili ovi iz zirija na kojemu je taj toboze osvojio nagrade :smiley:

WIKIPEDIA

Hrvatsko “novinarstvo” ne treba komentirati, ono se komentira samo…
Zapravo, novinarstvo kod nas više ne postoji, nekad je bilo na visokoj razini, no raspadom državnog sistema raspali su se i svi drugi sistemi.

Ok, da im je ovo prvi put, no svake godine oni iznova pišu o hrvatskim genijalcima, Teslama, ovakvim i onakvim izumiteljima kojekakvih sranja koja postoje desetljećima ili u ovom slučaju stoljećima. Sjetimo se solar trackera u kojem je bilo napisano tekstova i snimljeno više TV priloga nego o ičemu drugom a ioliko ma ga svaki malo imućniji crnc u Africi (onaj koji ima jednu kozu košta to “čudo”)…

Ovaj Pinjuh se nije ni potrudio napraviti svoj model nego je na izložbu donio onaj s ebay-a ;)))))))))

Usporedite slike :wink:

I kao NASA se zanima za njegov motor (koji treba otvoren plamen). Da, sad će na svemirskoj postaji paliti vatru :wink:

I kao NASA je njemu poslala svoje planove da ih unaprijedi (samo zato jer je na izložbu donio motor s ebay-a :wink:

vuce me sve ovo za prste pa eto… kako se vec kod nas sve o svemu zna od placa pa nadalje tako i o izumima…
to je kao da neko veli kaj tu ima izmisljat oko kotaca auto kad je on vec izmisljen… kotac jel…
neznam detalje al brijem po letimicnom pogledu na wikipediji http://en.wikipedia.org/wiki/Stirling_engine di se btw i spominje nasa ali i modelima na ebayu i drugdje ima mali milion razlicitih vrsta motora…
npr ovdje http://www.gyroscope.com/StirlingEngines/
samo jedna preinaka nekog procesa u kemijskoj industriji moze donjeti milijarde para ustede iako je on vec poznat odavno.tako je i u ostalim procesima i industrijama…
decec se trudi i dal je model da bi plasticno objasnio termodinamicke principe djeci u osnovnoj skoli a ne da bi budalasi brijali kako je to premali motor da ga stavi u raketu…
al tehnicka termodinamika je inace pljuga stvar koju znaju i bakice na placu i jasno je da je to belosvetska urota jer je mali garant neciji rodjak koji bi kruva bez motike preko nase
taj hrvacko balkanski jal je zajebana stvar…
al treba se sjetit da i vi mozete biti zvjezda crne kronike ak ste navijac i razbijete nekom glavu…
kom se jos da zavrsavat skole i fakultete…

1 Like

@vladowsky - Potpuno krivo razmisljas i pises gluposti u cemu se ocituje balkanski mentalitet. Meni je dapace drago da ima sve vise inovatora, pogledaj sto je Rimac napravio, privuko investitore i ima investicije od par milijuna dolara. To sto je on napravio to je izum, od el. motora s visokim ucinkom, do cijele tehnologije i komponenti auta pa sve do posebnih izdrzljivih baterija. Samim time se stvara dodana vrijednost, pokrece proizvodnja, izvoz, zaposljavanje, rast potrosnje i mnogi drugi faktori.

Cista suprotnost tome je Pinjuh, koji mi je zapao za oko jos prije par tjedana. Klinac je tek na faksu, a vec radi youtubeu video uratke, mases rukama, pravi se velikim izumiteljom, inovatorom, svi ga mediji prenose a nista nije izmuio, samo je prekopirao Stirlingov motor, dakle vakumski motor. Cak se i javio blogger koji je objavio vlastite sheme stirlingovog motora, a ovaj Pinjuh mu ih je popalio bez pitanja.

YOUTUBE, pogledaj 1. komentar

Da je taj plagijator zaista kopirao motor, pa ga modificirao i usavrsio, nebi rijeci rekao, ali kada nesto kopiras (ukrades od nekog) i prodas pod svoje, to je za svaku osudu. Jos najgore od svega je sto to prenose mediji, pisu gluposti o NASI, nagradama i sl.

no dobro ako si se prepoznao…
zao mi je sto te vredja moj mentalitet i nacin razmisljanja ti valjda pises s beckog dvora i diskutiras sa zizekom …
pljesces odobravajuce rimcu pljujes fejkere sibas fraze ah kako kraljevski…
cekamo prvi milion od inovacija doo…

Haters gonna hate. Da je vise takvih kao Rimac, bilo bi nam svima bolje.
Meni osobno milion ne treba, ja sam zadovoljan i s manje. Da ga imam, nebih napravio isto sto vjerovatno i ti (uzeo ga iz firme sebi) vec bi investirao u razvoj i zaposljavanje i stvarenje dodatne vrijednosti. Ako imas poslovnu hr, a nemas, vidjet ces da su Inovacije samo jedna od mojih firmi u kojima sam vlasnik, suvlasnik ili partner.

EOD