Matematika for fun

Išao sam kao malo pomoći nećakinji matematiku za prvi srednje i onda sam se malkoc iznenadio.

Prvo iznenađenje je bilo što sam ovih dana shvatio da mi fali znanje iz rada sa skupovima … i ko naručeno mi ona donese gradivo upravo iz skupova. :smiley:
Ocke, challenge accepted.

A drugo iznenađenje mi je bilo u tome da je fakat stiglo pošteno gradivo, jer jedan zadatak uopće nije trivijalan…pa reko da ga podijelim.

Ako ima netko zainteresiran da podijeli svoj pristup rješavanju za 14.ti zadatak:

Buduci da mi se ne ulazi u skupove trazio bi najnizi cijeli broj koji zadovoljava da doticni postotci pri mnozenju daju cijeli broj. Taj broj je 50.
Tako da pretpostavljam da je to rjesenje. :smiley:

Upisi prvu recenicu zadatka u trazilicu i izbacit ce ti rjesenje, da ne lijepim linkove sada

1 Like

Broj maturanata koji su riješili sva tri zadatka je 75 a ukupan broj maturanata koji su rješavali zadatke je 50?

Dalje, u 82% onih koji su riješili prvi zadatak upadaju maturanti koji su riješili:

[samo] prvi
+
[samo] prvi i drugi
+
[samo] prvi i treći
+
prvi, drugi i treći

To su neke od izvedenih postavki.

Uhh pobjeglo mi ovih 75 u citanju, to olaksava egzaktnost… svejedno su visekratnici broja 50…
Dakle, 100 ili 150.
S obzirom na postotke i da je 2. i 3. zadatak rijesilo 60% tom racunicom ispada 100…
Dakle prvi iduci koji zadovoljava je 150.

Hehe…dobro si hackao rješenje, mada nije da tražim koje je rješenje. 150 ih je rješavalo, iskopao sam to već nekako postavljanjem sustava jednadžbi, ali smatram da je to prekompleksan pristup za njihovu dob i da direktne operacije nad skupovima bi trebale omogućit da se lakše riješi zadatak. Time nam to omogućava da generalno lakše baratamo sa skupovima, ako bi znali to nešto. Samo što. :slight_smile:

A u nj. knjizi da sam riječi našao o tim pravilima skupova. Doslovno ništa.
No osmi zadatak na istom papiru odaje da se mogu raditi određene “permutacije” nad skupovima …i vjerujem da se onda složeni početni uvjeti zadatka mogu svesti na neke jednostavnije relacije.

Imas rjesenje ovdje: https://forum.bug.hr/forum/topic/skola-osnovna-srednja-faks/zadatak-iz-matematike-/67972.aspx

1 Like

Vidio vidio …kolega @Pilot je odao tajnu da se lako izgugla. :slight_smile:

1 Like