Meteor | Popularniji od Ruby on Railsa

Prije nekoliko dana negdje sam pročitao kako je neko spomenuo Meteor. Odlučio sam da potražim i našao:
https://www.meteor.com/

Pretraživajući Google otkrijem da postoji ogromna zajednica okupljena oko ovog frameworka, na GitHubu je popularniji od Ruby on Railsa (po broju zvjezdica), brdo kvalitetnih paketa, čak su razvili i svoj ekosistem, svoj package manager i hosting. Pogledao sam Get Started sekciju, odgledao nekoliko predavanja i napravio mini aplikaciju.

Moglo bi se reći da Meteor ne razlikuje klijent, server i bazu, već sve to vidi kao jedno. Ne pišete backend i frontend posebno već sve odjednom. Zvući zbunjujuće ili/i ludo? Ova slika možda malo razjasni:

Recimo da ima sve mogućnosti kao da koristite ExpressJS, AngularJS, SocketIO, Mongo i Cordovu, ali korišćenje svih tih mogućnosti je mnogo jednostavnije. Sva magija se nalazi ispod haube, meteor build će vam npr. minifikovati JavaScript, CSS i napraviti aplikacije za Android i iOS.

Odlično predavanje koje će vam pomoći da shvatite šta je zapravo Meteor

Meteor ima ugrađen frontend framework Blaze koji naravno možete zamijeniti sa npr Angularom

Ovu su nedostaci za koje postoji rješenje ili barem djelimično rješenje

Za izradu prototipa se je sigurno odličan, ali se još uvijek ne bih usudio da pravim komercijalnu aplikaciju. Vaše mišljenje?

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Profit Monkey