Mislite i dalje zarađivat online bez tvrtke ili obrta? Nećete

Citat iz članka:
" Odvjetnik Vlaho Hrdalo koji dobro poznaje problematiku interneta kaže da ovakav zakon daje prevelike ovlasti Poreznoj upravi jer se ne traži ni minimum potreban za aktivaciju pravosudnog aparata – postojanje osnovane sumnje – već mogu blokirati bilo koju internetsku stranicu bez ikakve presude.

“U konkretnom slučaju radi se o ovlasti koja može biti iskorištena protiv osobe za koju nije prethodno pravomoćno utvrđeno da je počinila neko kažnjivo djelo. Ne traži se čak ni onaj minimum koji je potreban za aktivaciju pravosudnog aparata u kaznenim i prekršajnim postupcima – postojanje osnovane sumnje. Korištenjem ove ovlasti, Porezna uprava može srušiti internetsku stranicu ako misli da se ista koristi radi ostvarivanja nepripadajućih poreznih pogodnosti."

Dakle, ako netko iz porezne naleti na web poput online filomova koji zarađuje od reklama, a domena registrirana u Hr ili je vlasnik građanin Hr i nema registriran obrt ili tvrtku preko koje prijavljuje dobit od tih reklama - cvik i stranica nedostupna u Hr.
Ako imate nekakav online business i registriranu tvrtku vani (nekakav offshore) i naplaćujete od domaćih ljudi - cvik i stranica nedostupna u Hr
Ako imate sve legalno, ali vaša konkurencija ima čovjeka u poreznoj i vi ste mu na piku - cvik i stranica nedostupna u Hr.
Ako ste se zamjerili nekome u poreznoj - cvik i stranica nedostupna u Hr.
Dečki u Hr, manite se ćorava posla na računalu i bježite van. Rekao bih da idete sadit povrće ali i tu imate problem od carine, porezne, ministarstva zdravlja, lokalnih šerifa, sanitarne…
Živjela sloboda…

1 Like

http://zivi-zid.atwebpages.com/

Ovo je jedino moguce ako je .hr domena u pitanju. Ako je to .com domena a hosting je npr. u Rusiji moze porezna svirat k…u.

1 Like

Ne. Blokiraju pristup stranicama ako je posjetitelj na području Hr. Nije to ništa novo, Kina to radi desetljećima (npr. kinezi ne mogu pristupati na Facebook ili Youtube, mogu ali preko VPN-a).

Pa da, a sto je VPN neki bauk?

Mene vise zanima tko ce to sprovoditi i kako ce to uskladiti sa ISP, dali ce se njih ista pitat?

I ja bi jos dodao da prije svega ce porezna cvikat stranice koje su politicki nepogodne, npr. Facebook. Haha

Sto i nije losa stvar mozda onda narod umjesto tipkanja po Facebooku predje na nesto drugo, pametnije, konstruktivnije.

VPN nije bauk, al neznaju svi za tu mogućnost (a mnogi se ne žele niti zamarati).
Poanta je da mogu blokirat koga žele, bez posebnog razloga.
Face baš nisam siguran da će blokirat, kao niti slične velike siteove (youtube itd), ali male bi mogli bez pardona (kao što je Filmovita recimo).

1 Like

Prvo filmovita onda facebook pa youtube. Tako to ide. prvo krenes s malim onda dodjes do svega sto ti smeta.

I salzem se da nece ljudi koristiti VPN…

  1. Sakrijes podatke na whois ili upises lazne podatke ionako nitko ne provjerava.
  2. Blokiraju ti stranicu u RH, a sto je sa socijalnim mrezama? Samo davas drugu domenu, sto je za crni petak kupiti 50 dodatnih domena ako dobro zaradujes?
  3. Ako si sakrio podatke na whois, a otidu na sajt i vide da prodavas nesto, a imas napisano podatke od neke druge tvrtke, kako ce znati da se relamiras kao legalna tvrtka u rh? Hoce li svaki sajt kontaktirat i trazit da daju dokaz da imaju registriranu tvrtku u RH?
  4. Hosting i domena kupljeni izvan RH, whois sakriven ili lazan, a prodajes world wide proizvode ili barem tako napises, kako ce znati da je vlasnik domene iz RH i nema tvrtku u RH?
  5. Sto je sa tisucama sajtova koje nemaju tvrtku, skriven whois, a imaju reklame? Posalju im na paypal ili neki drugi sajt lovu, a oni s tog sajta samo kupuju stvari na netu? Ostvaraju zaradu, a nemas pojma tko je ni sto je. Cak i da je sajt na hr jeziku kako ce znati da je covjek iz hr?

Ako je ovo sto kaze dmitrecic, kako oni misle blokirati sve te sajtove? Gdje ce traziti te sajtove? Kako misle naci te sajtove? Tisuce pitanja 0 odgovora.

Ukratko,nemoguce je to realizirat.

1 Like

S obzirom da je ovo članak s index portala ja se nebi zaletio previše; svi znamo kakav su oni portal.

btw: naravno da jednom na kraj mora stati “free” način poslovanja i zarada preko interneta. Iskreno i ja sam za ovu sivu/crnu zonu ali svi koji plivaju u tim zonama trebaju biti svjesni da kad - tad se mogu utopiti. Kod nas (HR) je veliki problem što je sve nedefinirano i svako tumači zakone kako hoće, a da negovorim da ti što takve zakone provode i donose su neškolovani i neobrazovanji ljudi koji nigdje drugdje nebi postigli ništa i zato svoju fotelju brane i životom ako treba.

2 Likeova

Upravo to je i problem kojeg želim naglasiti, tim više što je zakon nedorečen. Dakle čak te mogu blokirati po subjektivnom dojmu.
A što se tiče zakona i poznavanja istog upravo od strane službenika koji su zaduženi za provedbu zakona - imam osobno iskustvo od prije par dana. Platio kaznu iako nisam kriv i iako sam znao zakon - al možeš se slikat.
A kako će tek biti sad sa ovim zakonom i poreznom - ne mogu niti zamisliti.

Vas kaj mislite da je nemoguće - samo gledajte kad krenu…

1 Like

Ja uskoro planiram web shop s vlastitim proizvodima. Prodaja bi bila unutar EU/susjedne zemlje i iskreno nisam još načisto s zakonima koje treba ispoštovati da nebi bilo - nisam znao. Muči me to oko skladišta jer ako imaš trgovinu moraš imati skladište; Šta bi trebao plaćati skladište i voditi brigu o tome za proizvode koji stanu u veliki ormar u spavaćoj sobi :s

Ako kupis jabuku od nekoga i odmah je prodas onda otvori doo ili obrt preko interneta i poste tada netrebas imati skladiste. Ako kupis kilu jabuka i prodajes po jednu onda treba skladiste. Ali to ti nebi trebalo biti problem. Danas nades prostor za 100eura. Veci je problem ostali drzavni nameti i svakojake gluposti sto smisljavaju.

Kako god napraviš - sigurno ćeš pogriješiti. :smiley:
Najgore je što nigdje ne možeš dobiti točnu informaciju. Ako je čudom i dobiješ, to ne znači da dok implementiraš zahtijeve neće preko noći izać novi zakon zbog kojega ćeš biti opet u prijestupu.
Na zapadu je taj problem riješen jednostavno - ako ti utvrde prijestup, dobiješ upozorenje i nekoliko dana da ispraviš propuste (bez kazne). Kod nas ide kazna odmah, bez iznimke.

Mislim da mjesas inspekciju s necim drugim, jer inspekcija je uzas, umjesto da upadnu kada hoces (pusti ova ljetna sranja) i opale ti kaznu oni se najave mjesecima unaprijed, sve se posakriva dode inspekcija sve je ok, cim odu vraca se sve na staro, tako svi rade, hoteli, na brodu, restorani itd. Ta prica prostor za 100€ jedino ako si u pm negdje.

Ides se raspitati o zakonu jedan govori jedno, drugi drugo, pa ti pokusaj raditi po zakonu, svaki je zakon dvosmislen.

Ako zele lovu sto ne hvataju svoje ljude? Ne smiju jer su u istoj stranci, a ne smiju ni hvatati ljude iz tudih stranaka jer ako oni dodu na vlast sve ce im vratit onda nitko nece imati nista. Zasto ne hvataju ljude koji stavljaju oglase, ljudi koji davaju lekcije itd. Covjek dava lekcije za 2 ucenika sve skupa 100kn * 5 sati * 30 dana to je 15 000kn mjesecno i to u ruke, dok mu plata sjeda na racun u banci, ne dize je nego samo orocava, kako se ne pitaju od cega taj covjek zivi? Evo meni susjeda slika, za svaku sliku naplati najmanje 200kn, sve na crno. Covjek zaljepi papir na putu da prodava nesto jos imas i broj mobitela pa sto njih ne hvataju? Sve u qurcu i onda se pitaju zasto ljudi idu iz zemlje, koji ce qurac stati ovdje?

1 Like

Da se razumijemo, ovaj zakon je sranje, nista pametno nije bilo ni za ocekivati u ovoj drzavi. Uzas.

No ovo sto ti predlazes su vec kriminalne radnje, mislim da se s tim nije pametno za zajebavat. Mislim je, ak te ne skuize, ak te skuze nahebo si

Inace moze se paletno mjesto unajmit za parsto kuna u nekom skladistu, ne treba ti cijeli poslovni prostor. Ili se s nekim dogovoris da ti iznajmi ili “iznajmi” dio svog skladista (neki mali trgovac iu sl.)

Ak si sitni kriminalac ili muljator, puno vise ces najebat nego ak si direktor u nekoj drzavnoj firmi (ili jakoj privatnoj) pa maznes milijune ili desetke milijuna. Ili ak si drug politicar. Onda si gospodin.

Ova drzava je leglo nesposobnosti, uhljebnistva i korupcije.

1 Like

Nije problem ako hvataju one u sivoj zoni.
Problem je kad krenu stavljat zabrane pristupa stranicama jer netko od njih smatra da je to štetno za državni proračun. Lupit ću primjer: stranice o besplatnom poreznom savjetovanju gdje bi postojao tekst kako zakonito i neoporezivo povuć novce sa računa vlastite tvrtke (lupam primjer), ili webtrgovinu koja radi kao affiliate i prima uplate preko paypala, itd… dakle, ako nanjuše da bi MOGAO ne platiti porez - cvik.
Ne vjerujem da će oni češljat web u potrazi za takvim siteovima, već da bi to mogli raditi po prijavi ili ako nalete na tako nešto.
Primjerice siguran sam da bi zabranili pristup Uberu još u startu da su tada imali takvu opciju (što ne znači da neće sad).

Kao prvo mislim da si krivo protumacio da ja ista predlazem :slight_smile: a kao drugo 99.99% clanova ovog foruma se bavi tim radnjama, ako netko kaze drugacije on je medu 00.01%.

1 Like

Ništa od toga, jer postoji mogućnost da će se dizati masovne tužbe zato što, ako tebi država zatvori web stranicu ili portal ili aplikaciju bez sudske presude, to je isto kao da ti je država otuđi kuću jer njima se eto svidjela.

Mene vise zanima tko ce to sprovoditi

Lovro Kuščević :smiley: